مسئله‌شناسی راهبردی توسعه در استان لرستان

استان بیکاری

از لحاظ ساختاری، نوشتار حاضر در سه حوزه سیاستی تنظیم شده است که توصیف‌ها و تبیین‌هایی که از هر حوزه می‌شود، از نظر تحلیلی به حوزه‌های دیگر نیز کمک می‌کند:
1- حوزه سیاست اقتصادی، صنعتی و گردشگری
2- حوزه سیاست محیط‌زیست، آب و کشاورزی
3- حوزه سیاست اجتماعی و فرهنگی
در انتهای گزارش نیز، به جمع‌بندی و نتیجه‌گیری از مسائل استان در سه حوزه نامبرده پرداخته می‌شود.
تصویر استان بیکاری

از لحاظ اقتصادی استان لرستان در زمرهاستان­‌های کمتر توسعه­ یافته کشور قرار می­‌گیرد. این استان ازجمله استان‌های دارای مهاجرت منفی است که یکی از علل مهم آن، بیکاری است. نرخ بیکاری در سطح استان حالت سینوسی داشته و در دوره­‌های مختلف روندهای کاهشی و افزایشی را طی کرده است. نرخ بیکاری در سال 1380 به رقم بالای 27.4% رسیده که در روندی کاهشی در سال 1389 به 17.3% رسیده است. اما در سال‌های 1390 و 1391 دوباره افزایش یافته و به ترتیب به 19.2 و 20% رسیده است. سپس، دوباره روندی کاهشی را در پیش گرفته و در سال 92 به 17.1%، در سال 93 به 14.9% و در سال 94 به 13.3% رسیده است. اگرچه روند کاهش نرخ بیکاری از 20 به 13% می­‌تواند نشانه­‌ای از بهبود شرایط اقتصادی و محیط کسب‌وکار در استان باشد، اما باید توجه داشت در تمامی سال­‌های فوق نرخ بیکاری استان بالاتر از میانگین کشوری بوده و لذا شانس پیداکردن کار در لرستان نسبت به سایر نقاط کشور کمتر بوده است. بر این اساس، باید گفت بیکاری یکی از مهمترین چالش­‌های استان لرستان است که نیاز به توجه ویژه دارد.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این گزارش، روی لینک زیر کلیک کنید.

113180
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.