مسئله‌شناسی راهبردی توسعه در استان مرکزی

استان مرکزی؛ رتبه چهارم توسعه‌یافتگی

گزارش حاضر بازتاب چالش‌های توسعه در استان مرکزی است که توسط کارشناسان مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری و با همکاری «اتاق فکر استان مرکزی»، نخبگان دانشگاهی، مدیران ذی‌ربط در دستگاه‌های اجرایی استان، نمایندگان اتاق بازرگانی و بخش خصوصی، فعالان مدنی و نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد استان تهیه شده است.
تصویر استان مرکزی؛ رتبه چهارم توسعه‌یافتگی

استان مرکزی یکی از صنعتی‌ترین استان‌های کشور است و از حیث رتبه‌ی توسعه‌یافتگی در رتبه چهارم کشور قرار دارد. بنا بر آخرین آمار موجود، 31 شهرک صنعتی فعال در استان وجود دارد. وضعیت صنعتی استان یکی از عواملی است که به مهاجرت‌های شغلی و تحرک‌های مکانی جمعیت در استان دامن زده است. در حال حاضر تعداد 2660 پروانه صنعتی در سطح استان صادرشده است، که ازاین‌ بین 2388 واحد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی قرار دارند و مابقی در بیرون از شهرک‌ها و نواحی صنعتی مستقر هستند که خود باعث به وجود آمدن مشکلات زیست‌محیطی شده است.

وضعیت کنونی استان مرکزی در حوزه محیط زیست و سلامت را می­توان، پیامد سال‌ها تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری‌ بدون توجه به توان اکولوژیک سرزمین و پیامدهای آلایندگی برخی صنایع دانست؛ که رفته رفته عوارض ناپایدار کننده آن رخ نموده و در صورت ادامه بی توجهی به آنها علاوه بر از دست رفتن سرمایه‌های طبیعی و انسانی قابل توجه، هزینه‌های اقتصادی هنگفتی را بر کشور و استان تحمیل خواهد کرد. این اقدامات در صورت اتخاذ نگرشی بلند مدت و سیستمی، حتی با منطق اقتصادی نیز قابل توجیه نمی‌باشند.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این گزارش، روی لینک زیر کلیک کنید.

113181
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.