فصلنامه علمی-پژوهشی «مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی» منتشر کرد:

بررسی سیاست‌های کاهش انتشار کربن دی‌اکسید از صنعت ساختمان با استفاده از مدل‌سازی دینامیکی

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دهه‌های اخیر مسئله محیط‌زیست و کنترل آلاینده‌های حاصل از صنایع مختلف، از جمله صنعت ساختمان، است. از طرفی، افزایش ساخت‌وساز به‌خصوص در کشورهای در حال توسعه امری اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد و این صنعت در سرتاسر زنجیره تأمین خود، مقادیر قابل توجهی از آلاینده‌ها را تولید و منتشر می‌کند. در این مقاله، یک مدل دینامیکی توسعه داده شده است که در آن انتشار گاز کربن دی‌اکسید از زنجیره تأمین ساختمان شبیه‌سازی شده است.
تصویر بررسی سیاست‌های کاهش انتشار کربن دی‌اکسید از صنعت ساختمان با استفاده از مدل‌سازی دینامیکی

در مقدمه این مقاله آمده است:

صنعت ساختمان، به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین صنایع، به ارائه زیرساخت‌هایی برای بهبود شرایط مردم می‌پردازد اما در عین حال یکی از بزرگ‌ترین آلوده‌کنندگان محیط‌زیست است و به عنوان اصلی‌ترین عامل کمک‌کننده به آلودگی محیط‌زیست، از طریق کار در محل و خارج از محل پروژه، شناخته شده است (ضرغامی و همکاران، 2015:2).

گاز کربن دی‌اکسید یکی از مهم‌ترین گازهایی است که منجر به تخریب آب‌وهوا و گرمایش کره زمین می‌شود. CO2 حدود 60 درصد از کل گازهای گلخانه‌ای جهان را تشکیل می‌دهد. آلودگی ناشی از صنایع منبع اصلی آلودگی هوا است و در این میان، صنایع نیروگاه‌های حرارتی، کارخانه‌های تولید مواد شیمیایی، سیمان، کاغذسازی، نساجی و ساخت فولاد مهم‌ترین صنایع آلوده‌کننده هوا هستند (بزازان و خسروانی، 1395:3) که همه این‌ها به نحوی از اجزای زنجیره تأمین صنعت ساختمان محسوب می‌شوند. در این مقاله، ابتدا مفاهیم و مبانی نظری زنجیره تأمین ساخت‌وساز و انتشار گاز کربن دی‌اکسید در جهان و ایران و انتشار این گاز از زنجیره تأمین ساخت‌وساز بررسی می‌شود. سپس متدولوژی پویایی‌شناسی سیستم، به عنوان ابزاری برای بررسی انتشار آلاینده‌های کربنی از زنجیره تأمین و سیاست‌گذاری مدیران این حوزه، معرفی می‌گردد. در بخش بعدی مقاله، یک مدل شبیه‌سازی توسعه داده شده است که مبنای بررسی و تحلیل تولید و انتشار گاز کربن دی‌اکسید از زنجیره تأمین ساختمان را شکل می‌دهد. سپس این مدل، بر اساس اطلاعات پارامتریک، آزمون می‌شود، تا بر این مبنا، سیاست‌ها و سناریوهای مختلف قابل تدوین و تحلیل باشد. سپس با تدوین سناریوهای بدبینانه و خوش‌بینانه، نتایج شبیه‌سازی این سناریوها مورد بررسی قرار می‌گیرد. در بخش آخر مقاله ضمن نتیجه‌گیری، پیشنهادهایی برای کاهش انتشار کربن دی‌اکسید از زنجیره تأمین ساختمان ارائه می‌شود.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید.

113198
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.