مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری منتشر کرد:

اقدامات و دستاوردهای دولت یازدهم - وزارت کشور

مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری سال 1396 در گزارشی با عنوان «اقدامات و دستاوردهای دولت یازدهم - وزارت کشور» به تبیین فعالیت‌های انجام گرفته در وزارتخانه کشور در دولت یازدهم پرداخته است.
تصویر اقدامات و دستاوردهای دولت یازدهم - وزارت کشور

مجموعه گزارش‌های ارزیابی اقدامات و دستاوردهای دولت یازدهم با هدف ارائه تصویری کلی از وضعیت مدیریت امور و سطح تدبیر در دستگاه‌های اجرایی در چهار سال فعالیت دولت یازدهم تهیه شده است. این مجموعه بر اساس تحلیل گزارش‌های رسمی عملکرد دستگاه‌های اجرایی، برنامه‌ها و اولویت‌های راهبردی دولت یازدهم، برنامه‌های ارائه‌شده توسط وزرا و مدیران دستگاه‌ها به مجلس و رئیس‌جمهور، گزارش سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و منابع رسانه‌ای و سایر مطالعاتی که درباره چالش‌ها، اولویت‌ها و راهبردهای دستگاه‌ها انجام شده‌اند تهیه شده است. گزارش‌های حاضر از دو محدودیت فقدان نظام هماهنگ و یکپارچه تولید و گزارش عملکرد در دستگاه‌های اجرایی از یک‌سو؛ و زمان محدود موجود برای تهیه گزارش‌ها متأثر بوده و به‌رغم تلاش صورت گرفته ممکن است در بازنمایی عملکرد دستگاه‌های اجرایی دارای کاستی‌هایی باشند.

اهم دستاوردهای وزارت کشور در دولت یازدهم به شرح زیر است:

- تشکیل کارگروه‌های پنج‌گانه مناطق و کارگروه‌های تخصصی استانداران سراسر کشور و پیگیری امور مربوط به منظور ایجاد وحدت رویه، تعامل و هماهنگی بین ستاد و صف، به‌منظور محقق شدن برنامه‌های دولت با رویکرد توسعه منطقه‌ای و بهره‌برداری بهینه از تجارب استان‌ها

- تهیه لایحه درآمدهای پایدار شهرداری‌ها و تقدیم به هیات وزیران با رویکرد ایجاد بستر قانونی و رفع موانع برای کسب درآمدهای محلی، توجه بیشتر به شهرهای کمتر توسعه‌یافته، کاهش وابستگی درآمدهای شهرداری‌ها به درآمدهای ناپایدار و...

- تدوین گزارش جامع از آسیب‌ها و مسائل اجتماعی کشور برای اولین بار، با فعال‌سازی تمامی نهادهای حاکمیتی، دولتی و دانشگاه‌ها و تشکل‌های غیردولتی مبتنی بر داده‌های ثبتی و گزارش‌های آماری و تحلیلی کلیه دستگاه‌های اجرایی و نهادهای حاکمیتی با برگزاری بیش از 30 نشست در دفتر مقام معظم رهبری، یکصد نشست در وزارت کشور و 800 نشست در سطح دستگاه‌های ذی‌ربط.

- برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه فرمانداران جدیدالانتصاب: به میزان 6080 نفر ساعت آموزش در قالب 13 دوره آموزشی با 304 شرکت‌کننده.

- تدوین پیش‌نویس سند امنیت زنان و کودکان در روابط اجتماعی (موضوع ماده 227 برنامه پنجم)

- برنامه‌ریزی جهت ارتقاء سلامت نظام اداری و مبارزه با مفاسد از طریق شناسایی گلوگاه‌ها و فعالیت‌های فساد خیز در وزارت کشور با مشارکت استانداری‌ها و حوزه‌های تخصصی وزارت کشور.

- ارتقاء سطح آمادگی نیروهای مدیریت بحران‌های شهری و افزایش کارآمدی کمی و کیفی آن‌ها

- تهیه پیش‌نویس اولیه قانون جدید ثبت‌احوال.

- تعداد سؤالات مطرح شده از سوی نمایندگان محترم مجلس 153 مورد بوده که از این تعداد به 151 مورد پاسخ داده شده و دو مورد نیز در دست پیگیری است.

- احصاء شاخص‌های پایش و ارزیابی تحقق اهداف سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و تبیین گزارش‌های موضوعی، دوره‌ای و موردی وزارت کشور و مجمع تشخیص مصلحت نظام با همکاری استانداری‌ها

- تهیه و امضای تفاهم‌نامه همکاری سازمان مدیریت بحران کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در خصوص توانمندسازی مدیریت‌های محلی با محوریت بخشداری‌ها و دهیاری‌های کل کشور.

- تدوین لایحه پیشنهادی جامع تقسیمات کشوری

برای مطالعه و دریافت متن کامل این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید.

113222
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.