کتاب «راه ابریشم جدید؛ یک کمربند، یک جاده» منتشر شد

کتاب «راه ابریشم جدید؛ یک کمربند، یک جاده: نظریه چینی برای رهایی از محدودیت‌های استراتژیکی» نوشته عباس ملکی و مجید رئوفی منتشر شد. این کتاب به تحلیل استراتژی جدید چین در احیای جاده تاریخی ابریشم می‌پردازد.
تصویر کتاب «راه ابریشم جدید؛ یک کمربند، یک جاده» منتشر شد

در پیشگفتار این کتاب آمده است:

«چین تلاش می‌کند ایده‌ی جاده ابریشم را با طرح «یک کمربند-یک جاده» احیا کند؛ ایده‌ای جایگاه ویژه‌ای در برنامه‌ی پنج ساله‌ی سیزدهم چین دارد که اکتبر 2015 منتشر شد و جاه‌طلبی‌های چین در عرصه‌ی تجارت خارجی و پروژه‌های سرمایه‌گذاری را پوشش می‌دهد. با در نظر گرفتن حضور 65 کشور در این طرح بزرگ و شصت درصد جمعیت جهان، مسیرهای تجاری جدیدی به روی محصولات چینی باز خواهد شد. یک بال طرح یعمی کمربند اقتصادی جاده ابریشم، از چین آغاز و از ریق آسیای مرکزی به اروپا منتهی می‌شود و دیگری جاده‌ی ابریشم دریایی قرن 21، چین را در طول مسیرهای دریایی به آسیای جنوب شرقی، آسیای غربی، خاورمیانه و آفریقا پیوند می‌دهد.

در این کتاب پیوند میان جاده‌ی ابریشم باستانی و طرح جدید چینی‌ها بررسی می‌شود و طی آن، مهم‌ترین اهداف چین از ورود به این چالش عظیم واکاوی خواهد شد. منافع کشورهای مختلف حاضر در این ابتکار از جنبه‌های اقتصادی، سیاسی و امنیتی تحلیل می‌شود و مهم‌ترین چالش‌های پیش روی چین و سایر کشورها در صورت حضور در این طرح مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. پروژه‌های مهم در حال اجرای طرح در بخش‌های زیرساختی حمل و نقل و انرژی معرفی و شیوه‌های تامین مالی این پروژه‌ها و مشکلات ویژه‌ی این مسیر با واکاوی موارد تاریخی بررسی می‌شوند. در نهایت به وضعیت ایران در ابتکار کمبرند و جاده و نحوه‌ی تعامل چین، روسیه، هند، پاکستان و آسیای مرکزی در یک سو و ایران در سوی دیگر پرداخته می‌شود.

این کتاب به دنبال آن است که سابقه، بستر و ابعاد مختلف استراتژی جدید چین در مجموعه‌ی ابتکار «یک کمربند، یک جاده» را برای خوانندگان فارسی‌زبان واشکافی کند. باید توجه داشت که ابتکار چین برای کشور ما یک فرصت است تا در مسیر تجارت شرق و غرب همچون دوران باستان نقش منطقه آسیای غربی را پررنگ‌تر کنیم. هم اینک تلاش‌هایی از طرف همسایگان ایران صورت می‌گیرد تا مسیرهای جدید جاده ابریشم دیگر مانند گذشته از سرزمین‌ها و آب‌های ایرانی نگذرد. در این ارتباط باید به هوش بود و با حضور و دخالت در برنامه‌ریزی‌های سیاسی، اقتصادی، جغرافیایی و مالی بین‌المللی و منطقه‌ای، منافع کشورمان را پاس داشت».

فهرست بخش‌های مختلف این کتاب به شرح زیر است:

سیر تاریخی جاده ابریشم

چین، منشا ابتکار «یک کمربند، یک جاده»

جاده ابریشم؛ پیوند گذشته و امروز

چین و کشورهای حاضر در طرح «یک کمربند، یک جاده»

حمل و نقل در طرح «یک کمربند، یک جاده»

نقش انرژی در طرح «یک کمربند، یک جاده»

مسائل مالی

مسائل امنیتی ابتکار چینی «یک کمربند، یک جاده»

تجربه‌های تاریخی معاصر برای موفقیت طرح جاده‌ی ابریشم

ایران و طرح «یک کمربند، یک جاده»

نتیجه‌گیری

پیشنهادها

کتاب‌شناسی

ضمیمه: چشم‌انداز و طرح اجرایی اقدامات مشترک طرح «یک کمربند، یک جاده»

کتاب «راه ابریشم جدید؛ یک کمربند، یک جاده: نظریه چینی برای رهایی از محدودیت‌های استراتژیکی» نوشته دکتر عباس ملکی معاون سابق وزارت امور خارجه و دانشیار دانشگاه صنعتی شریف و مجید رئوفی دانشجوی دکترای سیاست‌گذاری انرژی در 158 صفحه، توسط انتشارات موسسه فرهنگی مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران و به قیمت 9 هزار تومان منتشر شده است.

114337
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.