بحران قطر و آینده شورای همکاری خلیج‌فارس

قطعاً در صورت خروج یا اخراج قطر از شورا، این کشور وارد اتحادها و ائتلاف‌های دیگری در منطقه خواهد شد و این امر خوشایند سعودی‌ها و متحدانش نیست. به همین دلیل می‌توان گفت که عربستان سعودی تمایلی به اخراج قطر از شورا ندارد.

کارشناس ارشد مطالعات منطقه‌ای

تصویر بحران قطر و آینده شورای همکاری خلیج‌فارس

مقدمه

در ۵ ژوئن 2017، چهار کشور عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر با ادعای تبدیل‌شدن دوحه به مأمن و پناهگاه گروه‌های تروریستی روابط سیاسی و اقتصادی خود را با این کشور قطع کردند به‌طوری‌که تمامی مرزهای زمینی قطر با عربستان سعودی بسته شده و برای مرزهای هوایی و دریایی هم محدودیت ایجاد شد. پس از آن تعداد زیادی از کشورهای عربی همسو با سیاست‌های عربستان نظیر لیبی، یمن، مالدیو، سنگال، موریتانی، چاد، و ... از این اقدام پشتیبانی کرده و روابط خود را با دوحه قطع کردند.

بحران قطر و کشورهای عربی مذکور زمانی آغاز شد که اظهاراتی به نقل از شیخ تمیم، ‌امیر قطر در خبرگزاری رسمی این کشور منتشر شد که در آن علیه عربستان سعودی و در حمایت از ایران، حزب‌الله و اخوان‌المسلمین و حماس موضع‌گیری شده بود. اگرچه مسئولان قطری بعد از چند ساعت این اظهارات را تکذیب و اعلام کردند که سایت خبرگزاری قطر هک شده است اما عربستان سعودی و کشورهای همسو با آن ادعای هک شدن سایت را نپذیرفتند.

بدون تردید بحران قطر تبعات و پیامدهای متعددی در سطح داخلی و منطقه‌ای به دنبال خواهد داشت. یکی از پیامدهای مهم این بحران بر آینده شورای همکاری خلیج‌فارس خواهد بود. از این‌رو، هدف نوشتار حاضر بررسی تأثیر بحران 2017 قطر بر آینده شورای همکاری خلیج‌فارس است؛ به همین دلیل پس از اشاره کوتاهی به دلایل شکل‌گیری و اهداف شورای همکاری خلیج‌فارس به اختلافات موجود در شورا و چشم انداز آن پرداخته می‌شود.

1. دلایل شکل‌گیری و اهداف شورای همکاری خلیج‌فارس

شورای همکاری خلیج‌فارس(GCC) ، سازمان منطقه‌ای و بلوک سیاسی - تجاری‌ شامل شش کشور: امارات متحده عربی، بحرین، عربستان سعودی، عمان، قطر و کویت است. این شورا در ۲۵ مه ۱۹۸۱ میلادی یعنی هشت ماه پس از جنگ ایران و عراق و با هدف یکپارچگی اقتصادی و نظامی کشورهای عضو تشکیل شد. در این میان، ترس از ایران و عراق نقش عمده‌ای در اتحاد و همگرایی این کشورها در قالب اتحادیه منطقه‌ای ایفا کرده است. اهداف بنیادی شورای همکاری که در ماده چهارم اساسنامه آن آمده است عبارت‌اند از:

1. تحقق هماهنگی، تکامل و همبستگی بین کشورهای عضو در همه زمینه‌ها تا مرحله دستیابی به وحدت کامل؛

اختلافات داخلی شورای همکاری خلیج‌فارس، از ویژگی‌های بارز این شورا طی سال‌های اخیر بوده است.

2. تعمیق و تحکیم مناسبات و وجوه متعدد همکاری‌های موجود بین ملت‌ها و کشورهای عضو در همه زمینه‌ها؛

3. تدوین اساسنامه‌های مشابه در حوزه‌های گوناگون ازجمله: امور اقتصادی و مالی، امور بازرگانی و گمرکی، ‌امور آموزشی و غیره؛

4. پیشبرد برنامه‌های پیشرفت علمی و فنی در زمینه‌های صنعت و معدن، کشاورزی، و تأسیس مراکز تحقیقاتی و پژوهشی و تشویق همکاری بخش خصوصی با هدف تحقق سعادت و خوشبختی ملت‌های کشورهای عضو (www.gcc-sg.org).

اگرچه در اساسنامه شورای همکاری خلیج‌فارس بیشتر بر مسائل اقتصادی اشاره شده است اما این شورا با هدف حفظ امنیت جمعی کشورهای عضو راه‌اندازی شده است. لیکن این سازمان در انجام این امر مهم ناکارآمد بوده است. در همین راستا، یوسف بن علوی، وزیر امور خارجه عمان در دسامبر 2013 طی مصاحبه‌ای گفته است که کشورهای حوزه خلیج‌فارس برای حفظ امنیت خود به شورای همکاری متکی نیستند به خصوص که شورا در تهاجم عراق به کویت در سال 1990 نتوانست قابلیت و کارآمدی خود را نشان دهد. از این‌رو کشورهای عضو شورا برای حفظ امنیت خود پیمان‌های دوجانبه‌ای با ایالات‌متحده آمریکا و سایر قدرت‌های بین‌المللی منعقد کرده‌اند.

2. اختلافات موجود در شورای همکاری خلیج‌فارس

شورای همکاری خلیج‌فارس به‌رغم همسویی و اشتراک نظر پیرامون برخی قضایا و مسائل، اتحاد یا ائتلاف منسجمی به‌شمار نمی‌رود و اختلافات در مواضع و سیاست‌های اعضای این شورا به‌تدریج بیشتر می‌شود. اعضای این شورا در مورد برخی از مسائل نظیر: مسائل مرزی، یکپارچگی اقتصادی و پول واحد، روابط با ایران و اخوان‌المسلمین اختلافات زیادی دارند. این شورا بارها گرفتار رویدادهای داخلی شد و سران برخی کشورهای عضو آن به دلایل سیاسی یا مشکلات جسمی از حضور در برخی نشست‌های سران خودداری کردند ولی این نشست‌ها تقریباً به طور منظم برگزار شد هر چند بیشتر اوقات، جنبه تشریفاتی داشت.

در حقیقت، اختلافات داخلی شورای همکاری خلیج‌فارس، از ویژگی‌های بارز این شورا طی سال‌های اخیر بوده است. این اختلافات پس از سال 2014 و به‌طور دقیق پس از تحولات مصر یعنی پایان حکومت اخوان‌المسلمین و روی کار آمدن عبدالفتاح السیسی، میان عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین از یکسو و قطر از سوی دیگر بروز یافت و در مارس 2014 با فراخواندن سفرای سه کشور مذکور از دوحه به اوج خود رسید. ریاض، ابوظبی و منامه، دلیل فرا خواندن سفرای خود را حفظ ثبات و امنیت خود اعلام کردند و قطر را به خروج از تعهدات شورای همکاری متهم کردند.

به هر روی، ادامه حمایت قطر از حکومت اخوان‌المسلیمن و محمد مرسی، تشدید انتقادات شبکه الجزیره و یوسف القرضاوی از کشورهای حامی عبدالفتاح السیسی، حمایت قطر از گروه‌های مسلح با گرایش اخوان‌المسلمین فعال در سوریه و تلاش دوحه برای تقویت روابط خود با گروه‌های فلسطینی موجب دو دستگی، تشتت آراء و گسترش اختلافات بین کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس شد.

این امر موجب ایجاد بلوک‌بندی در درون شورا شده است. طی چند سال گذشته اعضای شورای همکاری خلیج‌فارس به دو یا سه دسته تقسیم شده‌اند: در یک طرف عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین؛ در طرف مقابل قطر، و دو کشور کویت و عمان دسته سوم هستند که سیاست بیطرفی را اتخاذ نموده‌اند.

در بحران اخیر نیز اتحاد سه کشور عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین آشکار است، در حالی قطر و عمان در مقابل این محور هستند و کویت به تنهایی سیاست بیطرفی و میانجیگیری را اتخاذ نموده است (الخرابشه، 2017). پیرامون اختلافات و عدم وجود اتحاد منسجم بین کشورهای عضو شورا،‌ شیخ حمد بن جاسم آل‌ثانی، نخست‌وزیر سابق قطر، گفته است که هیچ ثباتی در قوانین موجود بین شش کشور شورای همکاری وجود ندارد و این امر بدین معناست که آنها با یکدیگر نیستند.

3. ناکارآمدی شورای همکاری خلیج‌فارس در حل بحران قطر

یکی از اهداف مهم شکل‌گیری شورای همکاری خلیج‌فارس یکپارچگی و اتحاد کشورهای عضو آن است. در بند دهم اساسنامه شورا آمده است که شورای همکاری هیئتی به نام «هیئت حل اختلاف» دارد که از شورای عالی تبعیت می‌کند (www.gcc-sg.org). به همین دلیل چندین مورد نزاع و اختلاف میان کشورهای عضو شورای همکاری ازجمله حل اختلافات مرزی و نفتی نظیر اختلاف قطر و بحرین در اواخر قرن بیستم و اختلاف عربستان سعودی و امارات متحده در سال ۲۰۰۹ و اختلاف عمان و امارات متحده در ۲۰۱۱ بوده که در چارچوب شورای همکاری حل و فصل شده است.

به دنبال شکل‌گیری بحران میان قطر و چهار کشور عربی، بسیاری از کشورها و مقامات سیاسی برای میانجیگری تلاش نموده‌اند اما از تلاش،‌ فعالیت و یا ایفای نقش از جانب شورای همکاری خلیج‌فارس خبری نیست. در حقیقت، بحران ایجاد شده ضعف شورای همکاری را آشکار کرده است. عبد اللطیف الزیانی، دبیر کل شورای همکاری نقش بسیار ضعیفی در مدیریت و حل بحران داشته است. شورای همکاری خلیج‌فارس به طور کلی ماده دهم اساسنامه خود را که به تشکیل هیأتی برای حل اختلافات میان کشورهای عضو اشاره دارد فراموش کرده است؛ هر چند خود الزیانی از طرف دولت بحرین است و بحرین نیز طرفی از این بحران است.

براساس یادداشت روزنامه العربی الجدید سکوت دبیرکل شورای همکاری و عدم توجه این شورا به حل و فصل این اختلاف، اعتماد کشورها به نقش این سازمان و کارایی آن را از بین می‌برد (الخالدی، 2017). در همین راستا، شیخ حمد بن جاسم آل‌ثانی، نخست‌وزیر سابق قطر در گفت‌وگو با شبکه «پی بی اس» گفت: «این بحران جدی است؛ زیرا شکافی در شورای همکاری به وجود آمده است. نمی‌دانم این شکاف چگونه قرار است برطرف شود.» محمد بن عبد الرحمن آل‌ثانی وزیر امور خارجه قطر نیز در گفت‌وگو با تلویزیون الجزیره، در پاسخ به این پرسش که آینده شورای همکاری‌های خلیج‌فارس را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ گفت به صراحت باید بگویم آینده فعالیت‌های این شورا از منظر قطر با سؤالات جدی روبه‌روست.

اخراج قطر از شورا به منزله فروپاشی تدریجی شورای همکاری و خسارتی برای ریاض خواهد بود.

4. آینده شورای همکاری خلیج‌فارس

بعد از تصمیم عربستان سعودی به محاصره قطر، این شورا با سرنوشت مبهم و نامعلومی روبه‌روست. شورای همکاری خلیج‌فارس بعد از 36 سال از تأسیس با دشوارترین و پیچیده‌ترین بحران مواجه است. چراکه بحران‌های گذشته نظیر اختلافات عربستان سعودی و امارات متحده در سال 2009، اختلافات بین امارات متحده عربی و عمان در سال 2011، و اختلاف بین عربستان سعودی، امارات و بحرین با قطر در سال 2014، بحران‌های دیپلماتیکی و سیاسی بود اما در بحران اخیر عامل اقتصاد نیز نقش مهمی داشته و می‌توان از تحریم‌های سیاسی و اقتصادی یاد کرد.

پس از اینکه اعضای شورای همکاری خلیج‌فارس به محاصره کشور کوچک و عضو این شورا اقدام کردند، این شورا، دیگر شورای سابق نخواهد بود؛ چرا که کشورهای عضو این شورا از زمان تأسیس این شورا در پی انقلاب اسلامی ایران، در تاریخ درگیری‌های خود هیچ گاه به چنین شیوه‌های خشونت‌‌باری متوسل نشده‌اند و این شورا در سخت‌ترین شرایط و در بدترین اختلافات، همیشه انسجام خود را با تعامل «برادرانه» حفظ کرده است (الحدث،‌ 2017).

شورای همکاری خلیج‌فارس درمیان شوراهای هم‌سطح و تراز خود و شوراهای شکست خورده و بی‌ثبات در منطقه عربی، نمونه نادری بوده است و همواره الگویی از انسجام و دیپلماسی بوده است، اما این مورد، بعد از محاصره قطر به بخشی از تاریخ تبدیل شد؛ چرا که «برادر بزرگ‌تر» تصمیم به تنش آفرینی و محاصره و تحریم برادر کوچکترش گرفت، حتی بدون اینکه خواسته‌های خود را به این کشور همسایه اعلام کند و بدون اینکه خواهان برگزاری نشست شورای همکاری برای بررسی این اختلاف و امکان حل و فصل آن قبل از اقدام به محاصره شود، این درشرایطی بود که دبیر خانه شورای همکاری خلیج‌فارس نیز سکوتی سنگین اختیار کرد، درحالی‌که مسئولان کشورهای دیگر و منطقه به‌طور مداوم و روزانه از این بحران سخن می‌گفتند. نتیجه این بحران مقطعی هرچه که باشد، شورای همکاری خلیج‌فارس دیگر آن شورای قبلی نخواهد بود و هر یک از کشورهای عضو به دور از این شورا، به دنبال امنیت و منافع خود خواهند بود.

به نظر می‌رسد که بحران کنونی سخت‌ترین و خطرناک‌ترین چالشی است که شورا در طول تاریخ خود با آن مواجه است و بدون تردید بر وضعیت آینده شورای همکاری خلیج‌فارس تأثیرگذار خواهد بود. در واقع امروزه دو گزینه پیش‌روی شورا وجود دارد: «نوسازی و سازماندهی مجدد» یا «تجزیه و فروپاشی».

در صورتی که دوحه شرایط مورد نظر عربستان سعودی و کشورهای متحد آن را بپذیرد و از خطوط قرمزی که در بندهای مورد پذیرش تخطی و عبور نکند امکان نوسازی و ادامه حیات شورا - اگرچه همانند قبل نخواهد بود - به صورت شش عضو وجود دارد در غیر این صورت امکان تجزیه و تفکیک شورا وجود دارد.

در صورت رد مکرر درخواست‌ها و مطالبات کشورهای تحریم کننده توسط دوحه احتمال دارد که عربستان سعودی از ابزارهای دیگری نظیر تعلیق عضویت قطر در شورای همکاری خلیج‌فارس و قطع آن استفاده کند. در همین پیوند روزنامه الشرق الأوسط عربستان در 7 ژوئن 2017 اشاره کرده است که در حال حاضر مطالعاتی در مورد تعلیق عضویت قطر در شورای همکاری و اتحادیه عرب در حال تحقیق و بررسی است.

انور عشقی، مدیر مرکز پژوهش‌های استراتژیک عربستان سعودی نیز در مصاحبه با اسپوتنیک گفته است که: عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان و انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه امارات اعلام کرده‌اند که گام بعدی در تعامل با قطر در صورت رد درخواست‌های کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس «جدایی» بوده و این به معنای لغو عضویت قطر در شورای همکاری خلیج‌فارس است. در همین راستا، خالد آل خلیفه، وزیر امور خارجه بحرین اعلام کرده است که همه گزینه‌ها در تعامل با قطر روی میز است و حتی ممکن است اخراج دوحه از شورای همکاری خلیج‌فارس نیز یکی از آنها باشد.

از طرف دیگر تهدید این کشورها برای اخراج قطر از شورای همکاری خلیج‌فارس موضوعی بی‌معناست، چراکه تصمیم تعلیق عضویت و یا اخراج قطر به اجماع تمام اعضای شورا بستگی دارد و با وجود موضع کویت و عمان چنین اجماع و اتفاق نظری در مجلس وجود ندارد. به هر روی،‌ در صورت اخراج قطر از شورا، بحران اعتماد در بین اعضا بیشتر خواهد شد. علاوه بر آن با استمرار تنش و بحران فعلی امکان خروج قطر و عمان از سازمان شورای همکاری بعید به نظر نمی‌رسد.

قطعاً در صورت خروج یا اخراج قطر از شورا، این کشور وارد اتحادها و ائتلاف‌های دیگری در منطقه خواهد شد و این امر خوشایند سعودی‌ها و متحدانش نیست. به همین دلیل می‌توان گفت که عربستان سعودی تمایلی به اخراج قطر از شورا ندارد و مسئله اخراج قطر از شورای همکاری را به مثابه ابزار تهدید به منظور فشار به دوحه برای پذیرش شرایط خود به کار می‌گیرد. چراکه اخراج قطر از شورا به منزله فروپاشی تدریجی شورای همکاری و خسارتی برای ریاض خواهد بود.

منابع

1. الخرابشه، محمود (2017)، «حول مستقبل مجلس التعاون الخلیجی»، موقع الدیار، متاح علی الرابط التالی:

http://www.aldeyarjo.com/witersdetails.aspx?id=5653

2. الخالدی، خالد (2017)، «أین هو مجلس التعاون الخلیجی من الأزمة المفتعلة ضد الدوحة؟»، موقع العربی الجدید، متاح علی الرابط التالی:

https://www.alaraby.co.uk/politics/2017/6/14

3. الحدث (2017)، «هذه أبرز خسائر السعودیة من الأزمة مع قطر»،‌ موقع الحدث 21، متاح علی الرابط التالی:

http://www.alhadath21.com/news7975.html

4. http://www.gcc-sg.org/ar-sa/AboutGCC/Pages/Primarylaw.aspx

114376
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.