ارزیابی عملکرد انجمن نابینایان ایران

انجمن نابینایان ایران مؤسسه‌ای است خیریه که در آذرماه 1372 تشکیل شد و قریب 24 سال است که به حیات خود ادامه می‌دهد. در این مقاله به بررسی نقاط ضعف و قوت این انجمن پرداخته شده‌است.
تصویر ارزیابی عملکرد انجمن نابینایان ایران

انجمن‌ها و سایر گروه‌های مردم‌نهاد در زندگی انسان مدرن از جایگاه برجسته‌ای برخوردار هستند. به‌گونه‌ای که حذف چنین گروه‌هایی از صحنه‌ کنش‌های اجتماعی، می‌تواند لطمه‌های جدی و بعضاً جبران‌ناپذیر را به جامعه‌ مدنی وارد آورد. کشورهای توسعه‌یافته به‌خوبی به نقش و اهمیت غیرقابل‌انکار چنین واسطه‌هایی میان شهروندان و دولت پی برده و چه‌بسا در صدد حفظ و تقویت آن‌ها هستند. در جوامع متعددی انجمن‌ها و گروه‌های مردم‌نهاد با قدرت زیادی در عرصه‌های گوناگون حیات بشر به فعالیت‌های متنوعی مشغول‌اند و قوانین و مقررات مشخصی پیرامون نحوه و حدود اقدامات آن‌ها وجود دارد.

در زندگی انسان مدرن، تخصصی شدن نقش‌ها و وظایف باعث شده است تا شهروندان برای پیگیری اهداف و خواسته‌های مشروع جمعی خود مبادرت به تشکیل گروه‌ها و انجمن‌های متعدد نمایند با این هدف که گروه‌ها و انجمن‌های مذکور به پیگیری خواسته‌ها و تمایلات آن جمع بپردازند یا در رفع مسائل و مشکلات آن گروه اقدامی مؤثر صورت دهند. حال‌آنکه فقدان چنین گروه‌هایی احتمالاً مانع انعکاس مناسب اهداف و نیت‌های شهروندان نزد جامعه و دولت می‌شود و در چنین شرایطی طبیعی است که اقدام سودمند و مناسبی در این زمینه صورت نگیرد.

گستردگی گروه هدف و وسعت منطقه‌ تحت پوشش، این انجمن را در تحقق اهداف خود تا حد زیادی ناکام گذاشته است.

در حقیقت از آنجایی که زندگیِ به‌شدت تخصصی‌شده و ماشینیِ امروز، زمان، توان و مهارت کافی را برای انجام کلیه کنش‌های اجتماعی از بشر مدرن سلب نموده است و با توجه به این مهم که تلاش‌های جمعی در جهت نیل به هدف یا دفع یک زیان بیش از کوشش فردی شهروندان به تحقق نزدیک است، کار ویژه انجمن‌ها و گروه‌ها در جامعه توجیه می‌شود. به درستی انجمن‌ها یکی از مهم‌ترین دریچه‌های ارتباطی انسان مدرن با جامعه و دولت محسوب می‌شوند.

در کشور ایران نیز اگرچه انجمن‌ها و گروه‌های متعددی در حوزه‌های گوناگون زندگی اجتماعی به فعالیت‌هایی مشغول هستند، نمی‌توان آن‌ها را چه به لحاظ کمیت و چه به لحاظ کیفیت و عملکرد با موارد مشابه در کشورهای توسعه‌یافته مقایسه کرد. البته باید در نظر داشت که در این زمینه نمی‌توان حکمی مطلق را پیرامون تمامی انجمن‌ها و گروه‌های مردمی موجود صادر کرد و احتمالاً انجمن‌ها و گروه‌هایی نیز وجود دارند که در این خصوص استثنا محسوب می‌شوند. با این وجود در این زمینه مشکلاتی وجود دارد که یکی از آن‌ها تمرکز بیش از حد امور در دست دولت و ضعف جامعه‌ مدنی است. در این نوشتار بحث خود را حول ارزیابی و نقد انجمن نابینایان ایران متمرکز می‌کنم. در این راستا، نخست معرفی اجمالی این انجمن و اهداف آن مطرح شده است. در ادامه انتقادات وارد بر نحوه‌ عملکرد این انجمن تشریح می‌شود و در پایان نیز راهکارهایی در جهت بهبود عملکرد آن پیشنهاد شده است.

انجمن نابینایان ایران مؤسسه‌ای است خیریه که در آذرماه 1372 شکل گرفته و قریب 24 سال است که به حیات خود ادامه می‌دهد. بر اساس اظهارات مطرح‌شده در سایت این انجمن، آشنایی جامعه با حقوق حقه و طبیعی شهروندان دارای آسیب بینایی و تلاش برای احقاق حقوق آنان از مهم‌ترین اهداف این انجمن در نظر گرفته شده است. این انجمن اهداف و برنامه‌های مشخصی را پیگیری می‌کند که اهم آن‌ها به قرار زیر است:

آگاه‌سازی از توانمندی‌ها و نیازها در عرصه‌های گوناگون حیات فردی و اجتماعی، برنامه‌ریزی و بسترسازی در جهت تأمین حقوق شهروندی و اجتماعی به منظور ایجاد فرصت‌های برابر، ارائه راهکارهای مناسب و تعامل با ارگان‌های دولتی و غیردولتی با هدف تحقق حقوق اجتماعی و زندگی مطلوب گروه هدف، ارائه خدمات مددکاری و مشاوره‌ای به گروه هدف و خانواده‌های آن‌ها، پرداخت وام قرض‌الحسنه، ارائه خدمات رفاهی، پیگیری تجهیز اماکن فرهنگی، کتابخانه‌ها و دانشگاه‌ها، همکاری با سایر سازمان‌های مردم‌نهاد معلولین در داخل و خارج کشور در جهت آگاهی و تبادل تجارب و فناوری‌های مربوطه، برگزاری جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های علمی و فرهنگی، ایجاد بسترهای مناسب در زمینه‌ رفع مسائل، مشکلات اجتماعی و اشتغال‌زایی گروه هدف، پیگیری تأمین مسکن از طریق ارگان‌های ذی‌ربط، جلب مشارکت‌های مردمی در زمینه‌های گوناگون مادی، معنوی و تخصصی در جهت تحقق اهداف انجمن.

با نگاهی اجمالی به موارد مطرح‌شده می‌توان به روشنی دریافت که این انجمن در همه‌ حوزه‌های زندگی افراد دارای آسیب بینایی اعم از اقتصاد، آموزش، فرهنگ و غیره به کنشگری می‌پردازد و تأمین تقاضاها و نیازهای مخاطبان را جز اهداف برنامه‌های خود مطرح کرده است. حال جای طرح پرسش‌هایی از این قبیل وجود دارد که آیا تاکنون ارزیابی دقیق و علمی از نحوه‌ عملکرد و دستاوردهای این انجمن صورت گرفته است؟ در صورتی که چنین اقدامی انجام شده است، ارزیابی انجمن نابینایان ایران پس از گذشت 24 سال به چه صورت است؟ اقدامات این انجمن برای دست‌یابی به اهداف و برنامه‌های فوق‌الذکر تا چه میزان با موفقیت قرین بوده و تا چه میزان با شکست مواجه شده است؟ سهم انجمن موردنظر در عدم تحقق اهداف موردنظر چقدر بوده است؟ در ادامه تلاش شده است تا عواملی را که باعث عملکرد ضعیف این انجمن شده است برشماریم.

انتقادات

جامعیت اهداف و برنامه‌ها: همان‌گونه که در مطالب پیشین نیز مطرح شد، اهداف و برنامه‌های انجمن نابینایان ایران بسیار جامع بوده و دربرگیرنده‌ کلیه‌ ابعاد زندگی گروه هدف همچون مسائل بهداشتی و درمانی، امور فرهنگی و ارتباطی، موضوعات آموزشی و توان‌بخشی و مسائل اقتصادی است. گذشته از جامعیت در اهداف و برنامه‌ها، گستردگی گروه هدف و وسعت منطقه‌ تحت پوشش، این انجمن را در تحقق اهداف خود تا حد زیادی ناکام گذاشته است. از آنجایی که این انجمن چه به لحاظ موضوعات و مسائل و چه به لحاظ تعداد مراجعه‌کنندگان نابینا و کم‌بینا فاقد هرگونه محدودیتی است، لذا این امکان به صورت بالقوه می‌تواند فراهم شود که حجم بالایی از تقاضاهای ناهمگن و متنوع به سوی این انجمن سرازیر شود. طبیعی است که در چنین وضعیتی این انجمن درگیر مشکل اضافه‌بار شده و با توجه به بودجه و امکانات خود قادر به تأمین تمایلات و خواسته‌های مراجعه‌کنندگان نخواهد بود یا دست‌کم نشان می‌دهد که چنین است. کثرت مراجعه‌کنندگان بالقوه و محورهای مورد توجه در آن می‌تواند بهانه‌ لازم را در اختیار مسئولان و متصدیان قرار دهد که از مسؤولیت‌های خود سر باز زنند.

امکانات گسترده‌ مالی انجمن می‌تواند منجر به فساد مالی شود، زیرا این منابع چنان‌که بایدوشاید در جهت تحقق اهداف استفاده نمی‌شوند.

منابع مالی گسترده: انجمن نابینایان ایران با توجه به کارویژه‌های متنوع و حوزه‌ نفوذی که در اساسنامه مطرح کرده است علاوه بر بودجه‌های سالانه، اعتباراتی را نیز در راستای تحقق طرح‌ها و برنامه‌های مشخص از سوی دولت و از طریق سازمان بهزیستی دریافت می‌کند. به‌علاوه شهرداری تهران نیز اعتبارات و امکاناتی را در اختیار این انجمن قرار داده است. به موارد مذکور باید کمک‌های شخصیت‌های حقیقی و حقوقی دیگر را خواه در داخل یا خارج کشور و نیز نهادهای بین‌المللی همچون یونسکو را اضافه کرد. طبیعتاً وجود چنین حجمی از منابع مالی و اعتبارات به طور هم‌زمان می‌تواند به عنوان فرصت و چالشی مهم مورد توجه قرار گیرد. از یک‌سو در صورت وجود شرایط و بستر مناسب همچون استفاده از استعدادها و توانمندی‌های گروه هدف، نظارت دقیق، شفافیت و پاسخگویی متصدیان و مسئولان، این امکان مالی مناسب می‌تواند به عنوان فرصتی مناسب در جهت معرفی نابینایان در جامعه، انعکاس توانمندی‌ها، تخصص‌ها و مهارت‌های آنان و تلاش برای ارتقا و پیشرفت آنان در جامعه و نیز طرح مشکلات و آسیب‌های اجتماعی موجود و تلاش برای کاهش آن‌ها مورد استفاده قرار گیرد. حال‌آنکه اگر شرایط و بستر مناسب فراهم نشده باشد، این امکان گسترده‌ مالی می‌تواند منجر به فساد مالی شود. در حال حاضر امکانات و منابع موجود یا در عمل استفاده نمی‌شوند و یا آن‌طور که بایدوشاید در جهت تحقق اهداف و برنامه‌های مطرح‌شده مورد بهره‌برداری قرار نمی‌گیرند.

فقدان نظارت مناسب: همان‌گونه که در سطور فوق نیز مطرح شد، انجمن نابینایان ایران منابع مالی مناسبی را در اختیار دارد. اما سازوکار علمی، دقیق و کارآمد برای ارزیابی، نظارت و کنترل آن وجود ندارد. دولت یکی از اصلی‌ترین تأمین‌کننده‌های بودجه این انجمن است. علاوه بر آن سازمان‌های دیگر همچون شهرداری‌ها، تأمین‌کننده‌ اعتبارات و امکانات این انجمن هستند. طبیعتاً انجمن در دوره‌های زمانی معین گزارش‌هایی را مبنی بر نحوه‌ عملکرد خود ارائه می‌دهد که صحت و سقم آن قابل بررسی و اثبات است. حال‌آنکه سازوکار نظارتی موجود نیازمند اصلاح است تا در آن دقت عمل بیشتری حاصل شود. از طرف دیگر گروه هدف می‌تواند به عنوان عامل بسیار مهم برای هدایت انجمن در مسیر اصلی محسوب شود و از انحراف آن جلوگیری کند. حال‌آنکه جای طرح پرسش‌هایی از این قبیل وجود دارد که: گروه هدف تا چه میزان با این انجمن و اهداف و برنامه‌های آن آشنایی دارد؟ چه تعداد از اعضای آن در این انجمن مشارکت و حضور فعال دارند و با آن همکاری می‌کنند؟

ضعف در شفافیت و پاسخگویی: عامل دیگری که به طور مستقیم بر کیفیت و نحوه‌ عملکرد انجمن اثر گذاشته است و پیوند تنگاتنگی با عامل پیش دارد، ضعف در شفافیت و پاسخ‌گویی ناکافی است. ضعف نظارت مطلوب، شفافیت ضعیف و پاسخ‌گویی نامناسب و غیرقابل‌قبول را در پی دارد. در سازمان‌ها و نهادهایی که متصدیان و مسئولان آن موظف به ارائه‌ گزارش‌های روشن، دقیق و علمی در فواصل زمانی معین هستند و در برابر گروه هدف و نیز دولت یا نهاد تأمین‌کننده بودجه و منابع مالی نسبت به کلیه‌ کنش‌ها و اقدامات خود پاسخگو هستند، مسیر تحقق اهداف و برنامه‌های پیش‌بینی‌شده هموارتر است. در حالی که فقدان شفافیت و پاسخگویی مناسب، راه را بر کاهش کارایی، شکست اهداف و برنامه‌ها و ایجاد مسائل دیگر می‌گشاید.

سازوکار دقیق و کارآمدی برای ارزیابی و نظارت بر فعالیت‌های انجمن وجود ندارد.

مشکلات ناشی از اساس‌نامه و ساختار انجمن: انجمن نابینایان ایران در سال 1372 تأسیس‌شده است و اساسنامه‌ آن نیز انعکاسی از مسائل، مشکلات و موضوعات آن دوره‌ زمانی بوده است. بدیهی است که با گذشت حدود 24 سال، از یک‌سو مشکلات کلی این اساس‌نامه روشن شده است و از سوی دیگر با توجه به تحولات اجتماعی، فرهنگی و فناورانه‌ای که در جامعه به طور کلی و در میان گروه هدف به طور مشخص صورت پذیرفته است، توجه به اساس‌نامه‌ موجود نمی‌تواند به‌خوبی انجمن را به اهداف مورد نظر خود نائل گرداند. از سوی دیگر ساختار کنونی این انجمن ساختاری الیت-محور و بسته است که در آن تعداد محدودی، اداره‌کننده‌ کلیه‌ امور می‌باشند. بنابراین یکی از لوازم اصلاح امور این انجمن اصلاح اساس‌نامه و ساختار سازمانی آن است.

ضعف در اطلاع‌رسانی: یکی دیگر از مشکلات انجمن نابینایان ایران، فقدان سازوکار مناسب در جهت اطلاع‌رسانی در رابطه با نیات، اهداف و برنامه‌های آن است. از آنجایی که یکی از کارویژه‌های مهم این انجمن ایجاد ارتباطی سودمند و سازنده میان اعضای آن انجمن و نیز میان انجمن با محیط خارجی آن محسوب می‌شود، فقدان چنین امکانی بنا بر دلایل گوناگون می‌تواند چهره‌ای ناکارآمد به آن ببخشد. بسیاری از شهروندان دارای آسیب بینایی به درستی از وجود چنین انجمنی آگاه نیستند یا اینکه اطلاعات محدودی در رابطه با برنامه‌ها و کارویژه‌های آن در اختیار دارند. بسیاری از اعضای گروه هدف تاکنون هیچ‌گونه تماس و تبادلی با انجمن مذکور نداشته‌اند و طبیعتاً تقاضاها و تمایلات خود را از طریق چنین واسطه‌ای پیگیری نکرده‌اند. تعداد فراوانی از نابینایان به دلایل مختلف از جمله تماس‌های بسیار محدود و ضعف در آگاهی‌‌بخشی عضو پیوسته‌ فعال در این انجمن نیستند. در چنین وضعیتی آنچه از سوی انجمن به عنوان خواست‌ها و مشکلات این گروه در جامعه و نیز نزد نهادهای دولتی و عمومی و نهادها و NGO های بین‌المللی مطرح می‌شود، منعکس‌کننده‌ اهداف و تمایلات حقیقی یا آسیب‌ها و معضلات جدی آن‌ها نخواهد بود.

انفعال و بی‌تفاوتی گروه هدف: در صورتی که انجمن، با گروه هدفی مطالبه‌گر، پیگیر و مطلع به حقوق حقه خود مواجه باشد، به هیچ رو نخواهد توانست از مسیر اصلی خود منحرف شود. در حالی که وجود گروه هدف مطلع ولی بی‌توجه و بی‌تمایل نسبت به کنش‌های انجمن می‌تواند آسیب‌زننده و زیان‌آور باشد.

پیشنهاد‌ها:

نخست آنکه انجمن می‌تواند برای افزایش حدود کارایی خود بر حوزه‌های مشخصی متمرکز شود و تلاش کند که در همان حوزه‌های معین خدمات مربوطه را با بالاترین کیفیت به مخاطبان ارائه کند، در همان حوزه‌های محدود به اطلاع‌رسانی بپردازد و با سایر نهادها و NGOهای داخلی و بین‌المللی تماس برقرار کند. در چنین شرایطی شهروندان می‌دانند که چه چیزی بخواهند و چه توقعاتی از انجمن داشته باشند. راه دیگر تمرکز بر گروه‌های سنی مشخص مثلاً دانش‌آموزان، دانشجویان، افراد فاقد شغل یا سالمندان یا تمرکز بر گروه‌های درآمدی معین برای ارائه خدمات است.

دوم آنکه با اعمال نظارت و کنترل دقیق نهادها، سازمان‌ها و شخصیت‌های حقیقی و حقوقی تأمین‌کننده‌ بودجه و منابع مالی و نیز گروه هدف، می‌توان منابع مالی را در مسیر موردنظر و در جهت تحقق اهداف پیش‌بینی‌شده هدایت کرد. وجود سازوکار دقیق نظارت و کنترل و وجود مکانیسم‌های مؤثر جهت حذف و جریمه‌ خاطیان می‌تواند چنین امکانات و منابع مالی را به فرصتی مطلوب برای تحقق اهداف هر سازمان و گروهی و از جمله این انجمن بدل کند.

سوم آنکه باید اساسنامه را به‌گونه‌ای اصلاح کرد که در آن مرجع و سازوکار موثق برای اعمال کنترل و نظارت دقیق بر نحوه‌ عملکرد مسئولان و متصدیان انجمن پیش‌بینی‌شده باشد. انجمن می‌بایست به کلیه نهادها و سازمان‌های مربوطه گزارش‌های دقیق و جزئی ارائه دهد. تشکیل هیئت‌ نظارتی غیردائمی متشکل از نمایندگان کلیه نهادها و سازمان‌های تأمین‌کننده‌ امکانات و منابع مالی و نیز نمایندگان گروه هدف می‌تواند راهکاری قابل بررسی باشد. به‌علاوه دامنه‌ این نظارت را می‌توان به درون گروه هدف کشاند و از طریق ابزارهای مختلف همچون مصاحبه و انواع پرسش‌نامه و نظرسنجی به نحوه‌ عملکرد انجمن پی برد. در صورتی که هدف انجمن طراحی برنامه‌ای در راستای آگاهی‌بخشی جامعه ایران پیرامون توانمندی‌ها و معضلات پیش روی گروه هدف است، می‌توان با استفاده از روش‌ها و ابزارهای گوناگون در جامعه از میزان موفقیت انجمن و ابزارها و هزینه‌هایی که در این زمینه مورد استفاده قرار داده است، مطلع گردید و آن را مورد نقد و ارزیابی قرار داد.

گروه هدف می‌بایست بیش از هر سازمان و نهادی نسبت به حقوق خود مطلع و برای تحقق آن پیگیر و ساعی باشد.

چهارم آنکه تقویت مکانیسم نظارت و کنترل می‌تواند اثر مستقیم بر شفافیت هرچه بیشتر رفتار و اقدامات متصدیان و کنشگران فعال این انجمن ایفا کند. در صورتی که آن‌ها از وجود سیستم نظارتی قوی مطمئن باشند در انجام مسؤولیت‌های خود کوشاتر و دقیق‌تر خواهند بود. در اساس‌نامه می‌بایست حدود صلاحیت‌ها، محدود، وظایف و مسؤولیت‌ها، روشن و دوره‌ی تصدی، موقت و محدود شود. به‌علاوه متصدیان و مسئولان می‌بایست در برابر اقدامات خود پاسخگو باشند.

پنجم آنکه برای تحقق نیازها و پیگیری مشکلات مربوط به گروه هدف لزوم تدوین اساسنامه‌ جدید احساس می‌شود. اساسنامه‌ای که در آن تجارب گذشته لحاظ شود، مشکلات و نقایص اساسنامه‌ای پیش رفع شود و به نیازهای افرادِ دارای آسیب بینایی با توجه به شرایط زمانی و امکانات موجود، توجه شود. در اساسنامه‌ جدید می‌بایست نگاه مشخص، محدود و واقع‌گرایانه در تعیین اهداف و برنامه‌ها جایگزین نگاه کلی، جامع و همه‌جانبه و آرمان‌گرایانه شود. بدیهی است که یک انجمن نمی‌تواند در همه‌ حوزه‌های فردی و اجتماعیِ حیات بشر به طور مفید مؤثر باشد یا دست‌کم تجربه‌ انجمن نابینایان ایران تاکنون چنین بوده است. از سوی دیگر در اساسنامه‌ جدید می‌بایست تکالیف مسؤولیت‌ها و حوزه‌ صلاحیتِ متصدیان به روشنی مطرح شود و دوره‌ تصدی هیئت‌رئیسه محدود گردد.

ششم آنکه با توجه به پیشرفت و گسترش وسایل ارتباط‌جمعی و توسعه‌ فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و دسترسی نسبتاً ساده‌ آن برای افراد دارای آسیب بینایی، شرایط برای تعامل و ارتباط بیشتر و آگاهی‌بخشیِ باکیفیت‌تر در مقایسه با گذشته بهتر شده است. این امر می‌تواند پتانسیل مناسبی را در اختیار انجمن قرار دهد که از طریق آن به تشریحِ برنامه‌های خود بپردازد، آموزش دهد و اطلاع‌رسانی کند. به‌علاوه انجمن در صورت تمایل می‌تواند با گروه هدف تعامل برقرار کند، به نیازها و مشکلات آن‌ها گوش کند و با همکاری و مساعدت آن‌ها، راهکارهای مناسبی را در جهت نیل به اهداف برگزیند. در شرایطی که انجمن، آگاهانه و با هدف خدمت به مخاطبان به ایجاد تعامل با آن‌ها بپردازد و مخاطبان نیز به انجمن اعتماد کرده و خواسته‌ها و مشکلاتی را که در حوزه صلاحیت آن است مطرح کنند، آنگاه می‌توان امید داشت که خروجی چنین تعاملی انعکاسی از مسائل و معضلات گروه هدف در زمینه مربوطه خواهد بود. از سوی دیگر توسعه‌ وسایل ارتباط‌جمعی و شبکه‌های اجتماعی می‌تواند در زمینه‌ آموزش و آگاهی‌بخشی به شهروندان در رابطه با افراد دارای آسیب بینایی و نحوه‌ تعامل با آن‌ها مفید و مؤثر باشد.

هفتم آنکه گروه هدف می‌بایست بیش از هر سازمان و نهادی نسبت به حقوق خود مطلع و برای تحقق آن پیگیر و ساعی باشد. بدیهی است که فلسفه‌ وجودیِ انجمن نابینایان ایران و سازمان‌ها و مؤسساتی که به انجام کارویژه‌های مشابه می‌پردازند، احقاق حقوق شهروندیِ گروه هدف و تلاش برای سهولت بخشیدن به زندگی فردی و اجتماعی آنان است. امری که در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته محقق شده است. مخاطبان باید بدانند که اقدامات انفرادی اگرچه ممکن است بتواند به نتایج مطلوب فردی بیانجامد، ولی تأثیر چندانی بر آن گروه اقلیت ندارد. برای موفقیت جمعی اقدامات سنجیده و عقلانیِ جمعی نیاز است و برای این منظور به نمایندگان، گروه‌ها، مؤسسات و انجمن‌هایی نیاز است که این مهم را پیگیری کنند. موفقیت چنین گروه‌هایی به عوامل گوناگون بستگی دارد. با وجود این، تمایل گروه هدف به همکاری، پیگیری و نظارت بر انجمن‌ها، مؤسسات و سازمان‌ها نقش مهمی در تحقق اهداف ایفا می‌کند. اگر انجمن یا مؤسسه‌ای که به نام گروه هدفِ خاصی موجودیت یافته، قادر به انجام کارویژه‌های خود نیست، این گروه هدف است که باید نقایص و مشکلات را شناسایی کند و در صدد رفع و بهبود آن برآید و در صورت غیرممکن بودنِ هرگونه اصلاح، به حذف و ایجاد بدیلی مؤثرتر و کارآمدتر برای آن اقدام کند.

فایل صوتی مقاله را از اینجا دانلود کنید.

114514
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.