نقش اعراب و اسرائیل در تشدید تنش بین ایران و آمریکا

در نوشتار پیش‌رو پس از تبیین نقش تل‌آویو، ریاض و ابوظبی در تشدید تنش‌ بین تهران و واشینگتن به پیامدهای جنگ احتمالی ایران و آمریکا برای این سه بازیگر پرداخته می‌شود.

کارشناس ارشد مطالعات منطقه‌ای

تصویر نقش اعراب و اسرائیل در تشدید تنش بین ایران و آمریکا

مقدمه

روابط ایران و آمریکا که در بیش از سه دهه گذشته چالش‌های بسیاری را پشت‌سر گذاشته با روی کار آمدن دونالد ترامپ و خروج وی از برجام و تهدید به وقوع درگیری نظامی، تنش‌زاتر و پیچیده‌تر شده است. در این میان سه بازیگر منطقه‌ای متحد آمریکا یعنی اسرائیل، عربستان سعودی و امارات متحده عربی نقش مخرب و تأثیرگذاری در تشدید تنش میان تهران و واشینگتن داشته‌اند. از این‌رو در نوشتار پیش‌رو پس از تبیین نقش تل‌آویو، ریاض و ابوظبی در تشدید تنش‌ بین تهران و واشینگتن به پیامدهای جنگ احتمالی ایران و آمریکا برای این سه بازیگر پرداخته می‌شود.

1- نقش اسرائیل، عربستان و امارات در تشدید تنش بین ایران و آمریکا

1-1- تحریک ترامپ برای خروج از برجام

یکی از موارد نقش‌آفرینی اسرائیل، عربستان و امارات در تشدید تنش بین ایران و آمریکا، تحریک ترامپ برای خروج از برجام بوده است. به دنبال روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل بارها درخواست لغو برجام را تکرار کرد. در حقیقت نتانیاهو از مشوقان اصلی دونالد ترامپ برای خروج از برجام و افزایش تحریم‌ها علیه ایران بوده است. نتانیاهو اذعان کرده که وی مسئول تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای بوده است. در همین راستا تایمزآو اسرائیل ویدئویی را از یک کنفرانس با حضور نخست‌وزیر اسرائیل منتشر کرده که در آن نتانیاهو با اعضای حزب لیکود درباره توافق هسته‌ای صحبت می‌کند. وی در این نشست می‌گوید: «ما رئیس‌جمهور آمریکا را برای خروج از توافق هسته‌ای متقاعد کردیم. من می‌بایست تمام قد علیه همه دنیا می‌ایستادم تا از توافق خارج شوند. ما این مقوله را رها نکردیم.» بنیامین نتانیاهو در واکنش به خروج آمریکا از برجام نیز اقدام دونالد ترامپ را «تصمیمی درست و شجاعانه» توصیف کرد.

عربستان نیز نقش مهمی در تصمیم ترامپ برای خروج آمریکا از برجام داشته که این نقش بیش از همه توسط لابی عربستان سعودی در آمریکا ایفا شده است. ریاض با هدف مقابله با پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای ایران اتحاد با تل‌آویو را در دستور کار خود قرار داده بود. در همین راستا، ﺑﻠﻮﻣﺒﺮگ در ﮔﺰارﺷﯽ ﺑﻪ ﻗﻠﻢ اﻟﯽ ﻟﯿﮏ، از برگزاری پنج ﺟﻠﺴﻪ ﻣﺤﺮﻣﺎﻧﻪ ﺑﯿﻦ ﻣﻘﺎﻣﺎﺗﯽ از ﻋﺮﺑﺴﺘﺎن ﺳﻌﻮدی و اسرائیل در ﺳﺎلﻫﺎی اﺧﯿﺮ با هدف ﺟﻠﻮﮔﯿﺮی از دﺳﺘﯿﺎﺑﯽ اﯾﺮان و ﮔﺮوه 1+5 به توافق هسته‌ای ﺧﺒﺮ داد. یکی از مهم‌ترین این جلسات دیدار دوری ﮔﻮﻟﺪ، مدﯾﺮ ﮐﻞ وزارت ﺧﺎرﺟﻪ اسرائیل با اﻧﻮر ﻋﺸﻘﯽ ژﻧﺮال ﺑﺎزﻧﺸﺴﺘﻪ ﻋﺮﺑﺴﺘﺎن سعودی ﺑﻮده اﺳﺖ. عربستان سعودی همچنین نقش مؤثری در انتصاب سیاست‌گذاران سابق همچون سناتور نورم کولمن در جهت محدودسازی توان هسته‌ای ایران داشته است. اخیراً کولمن در مطلبی در نشریه هیل از تلاش ترامپ برای خروج از برجام حمایت کرده است. عربستان به دنبال تصمیم ترامپ برای خروج از برجام و از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران استقبال کرد. عربستان سعودی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ریاض از تصمیم آمریکا برای ازسرگیری تحریم‌ها علیه ایران حمایت می‌کند.»

امارات نیز در تصمیم ترامپ برای خارج کردن آمریکا از برجام نقش تأثیرگذاری داشته است. روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی به چگونگی نفوذ امارات در سیاست‌های دولت ترامپ پرداخته که در این گزارش به نقش جورج نادر نیز اشاره شده است. جورج نادر، دلال سیاسی لبنانی ‏الاصل که رابطه نزدیکی با محمد بن زاید، ولیعهد امارات دارد، در رویکرد ضد ایرانی دولت ترامپ، تخریب وجهه ایران نزد ترامپ، ایجاد شکاف میان واشینگتن و تهران و تحریک دولت ترامپ به خروج از برجام و همچنین ایجاد جنگ اقتصادی علیه ایران نقش مخربی ایفا کرد. امارات همچنین جزو سه بازیگری بود که از خروج ترامپ از توافق هسته‌ای و ازسرگیری تحریم‌ها علیه ایران استقبال کرد. وزارت خارجه امارات در بیانیه‌ای با حمایت از خروج دونالد ترامپ، از توافق هسته‌ای ایران اعلام کرد: «از جامعه بین‌المللی و کشورهای شریک در برجام می‌خواهیم تا به‌منظور ریشه‌کن کردن سلاح هسته‌ای و سایر سلاح‌های کشتار دسته‌جمعی و برای حفظ ثبات و امنیت بین‌المللی موضع رئیس جمهور آمریکا را بپذیرند.»

2-1- اتهام‌زنی علیه ایران در حوادث اخیر منطقه

دومین روش تأثیرگذاری اسرائیل، عربستان و امارات برای افزایش تنش میان تهران و واشینگتن، اتهام‌زنی به ایران مبنی بر دست داشتن تهران در ناامنی‌ها و خرابکاری‏‌های اخیر در منطقه نظیر: فجیره، حمله به سفارت آمریکا در عراق و حادثه حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان است. به دنبال حادثه فجیره تلویزیون رسمی اسرائیل (کان) گزارش داد که اطلاعات حاکی از نقش‌آفرینی ایران در خرابکاری چهار نفتکش در بندر فجیره، توسط موساد گردآوری شده است. تلویزیون اسرائیل همچنین گفته است که آمریکا قصد دارد این اطلاعات که توسط موساد جمع‌آوری شده را در روزهای آینده در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کند. شبکه 13 تلویزیون اسرائیل نیز اعلام نمود موساد گزارشی در مورد احتمال خرابکاری ایران علیه اهداف آمریکا در عراق در اختیار کاخ سفید گذاشته است. اهمیت مسئله آنجاست که مائیر بن شبات، مشاور امنیت ملی اسرائیل این اطلاعات را شخصاً در دیدار با مقامات کاخ سفید داده بود. همچنین بنیامین نتانیاهو که در مراسم افتتاحیه شهرک دونالد ترامپ در جولان اشغالی صحبت می‌کرد، در اظهاراتی ضد ایرانی مدعی شد: «ایران پشت حملات به نفتکش‌ها در دریای عمان بوده است.» بعد از اعلام آمادگی ایران برای افزایش غنی‌سازی اورانیوم نیز بسیاری از مقامات صهیونیستی با متهم‌سازی ایران به تلاش برای ساخت بمب هسته‌ای به دنبال ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت شده‌اند. یووال اشتاینیتز، وزیر انرژی اسرائیل در اظهاراتی مدعی شده است که «ایران کمتر از دو سال تا بمب هسته‌ا‌ی فاصله دارد.» بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل نیز به افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده ایران واکنش نشان داد و اعلام کرد که این حرکت، «اقدامی شاخص به‌سمت ساختن بمب هسته‌ای است.»

عربستان سعودی و امارات نیز ایران را به حمله به فجیره در روز 22 اردیبهشت‌ماه و حمله به دو کشتی در دریای عمان در 23 خرداد ماه متهم کردند. شبکه العربیه با استناد به برخی از توئیت‌ها، ایران را پشت‌پرده حوادث بندر فجیره معرفی کرد. عبدالرحمان الراشد، سردبیر پیشین روزنامه الشرق الاوسط و مدیر سابق شبکه العربیه نوشت: «فجیره را ایران در دریای آزاد و عمان هدف قرار داد.» عبدالخالق عبدالله، مشاور ولیعهد ابوظبی در توئیتی نوشت «این اقدام در خلیج عمان و نه در خلیج (فارس) اتفاق افتاد و منابع ایرانی نخستین کسانی بودند که این خبر را منتشر کردند و معنی‌اش این است که ایران در این امر نقش داشته است.» ابتسام الکتبی، ‌‎رئیس مرکز سیاست خارجی امارات نیز در صفحه شخصی توئیتر خود نوشت: «اقدام خرابکارانه انجام شده توسط ایران در نزدیکی آب‌های امارات متحده عربی، ماهیت ایران و زیر پا گذاشتن قوانین بین‌المللی را تأیید می‌کند.» حادثه فرود موشک در نزدیکی سفارت آمریکا در عراق در 29 اردیبهشت‌ماه نیز از جمله رویدادهایی بود که عربستان و امارات ایران را به نقش‌آفرینی در آن متهم کردند. در همین راستا العربیه نوشت «راکتی که در نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد سقوط کرد، از نوع راکت‌هایی است که ایران در اختیار گروه‌های وابسته به خود در منطقه قرار می‌دهد.» ابتسام الکتبی رئیس مرکز سیاست خارجی امارات و عضو هیات مشورتی شورای همکاری خلیج فارس در راستای تشدید تنش بین ایران و آمریکا در توئیتر نوشت «اصابت موشک به نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد به معنای این است که ایران از مرحله هدف قرار دادن منافع متحدان آمریکا به تهدید مستقیم و ضربه به منافع خود آمریکا رفته است.» در مورد حادثه دریای عمان، انگشت اتهام بسیار سریع‌تر و روشن‌تر از انفجارهای فجیره، به سوی ایران نشانه رفت. در همین راستا محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، ایران را به نقش‌آفرینی در حمله به دو نفتکش در دریای عمان متهم کرد.

این اتهامات در حالی علیه ایران مطرح می‌شود که بسیاری از کارشناسان معتقدند که از سناریوهای محتمل در حادثه فجیره و دریای عمان، اسرائیل، عربستان و امارات هستند. در همین راستا ست‌آبرامسون، ستون‌نویس نشریه نیوزویک پیرامون حادثه فجیره می‌نویسد: «شواهد نشان می‌دهد که امارات هزینه یک گروه اطلاعاتی اسرائیلی مربوط به کسب وکار را برای حمایت از دونالد ترامپ در جریان انتخابات پرداخت کرده و ترامپ نیز از آن آگاه است. اکنون، امارات می‌خواهد ما به جنگ با ایران برویم.» حزام الحزام، کارشناس سعودی ساعاتی پس از حادثه برای دو نفتکش در دریای عمان گفت: «سازمان اطلاعات امارات با هدف برافروختن جنگ علیه ایران، نفتکش‌ها را هدف قرار داد.» در این رابطه فؤاد ابراهیم، معارض عربستانی مقیم لندن نیز در صفحه توئیتر خود وجود یک طرف سوم در حمله به نفتکش‌ها را بعید ندانست و نوشت: «کسانی هستند که از موفقیت میانجیگری ژاپن، متضرر خواهند شد، به خصوص عربستان سعودی، امارات و اسرائیل.» طلب ابو عرار، عضو سابق کنست نیز به دست داشتن اسرائیل در حمله به نفتکش‌ها در بندر الفجیره و تلاش این رژیم و برخی کشور‌های منطقه برای تشدید تنش و کشاندن منطقه به سوی جنگی خانمان‌سوز اذعان کرده است.

3-1- تحریک ترامپ برای حمله نظامی

سومین شیوه‏ تأثیرگذاری محور عبری - عربی برای افزایش تنش میان ایران و آمریکا، تحریک ترامپ برای حمله به ایران بوده است. اسرائیل، عربستان و امارات بارها از واشینگتن و پنتاگون خواسته‌اند تا علیه ایران وارد جنگ شود. اگرچه نتانیاهو در قبال تنش اخیر ایران و آمریکا در ظاهر تلاش می‌کند نشان دهد که از جنگ بین ایران و آمریکا و دیدگاه افراطی جان بولتون حمایت نمی‌کند اما در پشت‌پرده آمریکا را به حمله به ایران تشویق می‌کند. در همین راستا یکی از مقامات سابق اسرائیل گفته است: «واضح است که نتانیاهو حامی و پشتیبان ایده بولتون برای اقدام نظامی علیه ایران است اما نمی‌تواند به طور شفاف نظر خود را اعلام کند؛ زیرا او به دلیل نقش خود در شروع جنگ عراق مورد انتقادات شدید قرار گرفته بود.»

یسرائیل کاتس، وزیر امور خارجه اسرائیل اخیراً گفت: «تل‌آویو در حال فراهم کردن مقدمات لازم برای مشارکت در درگیری احتمالی بین ایران و آمریکا در پی تصمیم ایران به توقف تدریجی تعهدات هسته‌ای است.» کاتس گفت: «ایران به سمت جنگی می‌لغزد که این کشور را با آسیب‌های سنگین روبه‌رو خواهد کرد، و تهدید نمود اگر لازم به ممانعت از دستیابی این کشور به تسلیحات اتمی باشد، اسرائیل قادر است به تنهایی علیه ایران اقدام کند.»

علاوه بر اسرائیل، عربستان سعودی در تحریک ترامپ برای حمله نظامی به ایران نقش داشته است. روزنامه عرب‌نیوز، که ترکی بن سلمان، پسر پادشاه سعودی، مالک آن است، در واکنش به حمله الفجیره صریحاً از آمریکا خواست که به ایران حمله کند. این روزنامه در مطلبی تحت عنوان «ایران نباید بدون تنبیه بماند» نوشت: «می‌بایست اقدامی بازدارنده و تنبیهی اتخاذ شود تا ایران بداند که هیچ عمل پلیدی بدون مجازات نخواهد بود؛ از نظر ما، چنین اقدامی باید حمله نقطه‌ای حساب ‌شده باشد.» پس از انصراف دونالد ترامپ از حمله به ایران، رئیس سازمان اطلاعاتی عربستان از بریتانیا خواسته بود که حمله‌ای محدود علیه اهداف نظامی ایران انجام دهد. در همین راستا میدل‌ایست‌آی نوشت «خواسته‌ها و لابی‌های سعودی‌ها در لندن گوش شنوایی نداشت و مورد موافقت قرار نگرفت.» براساس این گزارش، مقامات سعودی اطلاعات بیشتری در مورد ارتباط ادعایی ایران با حملات اخیر به دو نفتکش در دریای عمان ارائه کردند، اما همتایان انگلیسی‌شان تحت تأثیر این اطلاعات ارائه شده، قرار نگرفتند. سعودی‌ها خواهان آن هستند که همان‌گونه ارتش آمریکا دو بار سوریه را به اتهامات واهی کاربرد سلاح‌های شیمیایی علیه غیرنظامیان سوری با حملات هوایی مجازات کرد، ایران را به اتهام واهی حمله به نفتکش در بندر فجیره و دریای عمان مجازات کند. عربستان خواهان جنگ علیه ایران است اما جنگی که نیروهای سعودی در آن نظاره‌گر باشند.

علاوه بر اسرائیل و عربستان سعودی، امارات نیز نقش مهمی در تحریک دونالد ترامپ و جان بولتون به ورود جنگ علیه ایران داشته است در همین راستا عبدالخالق عبدالله، مشاور پیشین ولیعهد ابوظبی در واکنش به عدم حمله نظامی ترامپ به ایران در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت «آقای ترامپ چرا این‌گونه رفتار می‌کنید؟ شما هیچ درکی ندارید. فکر می‌کردیم شما با اوباما متفاوت هستید.»

2- پیامدهای تشدید تنش بین ایران و آمریکا برای اسرائیل، عربستان و امارات

اگرچه اسرائیل، عربستان و امارات در افزایش تنش میان ایران و آمریکا نقش مهمی ایفا کرده‌اند، اما بدون شک این بازیگران از تشدید تنش تأثیر زیادی می‏‌پذیرند. در حقیقت یکی از موانع روی آوردن آمریکا به جنگ نظامی با ایران تأثیرپذیری و آسیب‌پذیری متحدان منطقه‌‏ای واشینگتن از وقوع چنین جنگی است.

کارشناسان اسرائیلی بارها ابراز نگرانی کرده‌اند که در صورت شعله‌ور شدن آتش جنگ میان ایران و آمریکا، احتمال بسیار می‌رود حزب‌الله لبنان، جهاد اسلامی و حماس به یک جنگ موشکی علیه اسرائیل دست بزنند و نقاط حساس و تأسیسات حیاتی آن را هدف قرار دهند. در همین راستا، الکس فیشمن تحلیلگر اسرائیلی در روزنامه یدیعوت آحارانوت نوشته است که «رویارویی آمریکا و ایران دامان اسرائیل را خواهد گرفت؛ چه در واکنش به شلیک موشک از عراق یا سوریه و چه برخی تعرض‌های دیگر علیه اسرائیل.» یعقوب عمیدرور، رئیس سابق شورای امنیتی اسرائیل با هشدار درباره اینکه حزب‌الله هم‌اکنون بزرگ‌ترین تهدید برای تل‌آویو است، می‌گوید: «اگر جنگی بین آمریکا و ایران رخ دهد ما با 130 هزار راکت و موشک از سوی حزب‌الله مواجه می‌شویم. این منجر به جنگی ویران‌کننده خواهد شد.» مردخای کیدار، پروفسور صهیونیستی و کارشناس امور خاورمیانه معتقد است «آنهایی که تصور می‌کنند که در صورت وقوع جنگ، اسرائیل هدف حملات موشکی قرار نخواهد گرفت، بسیار اشتباه می‌کنند.» کیدار معتقد است که «نه تنها از شمال و شرق و غرب، اسرائیل موشک‌باران خواهد شد، بلکه خود ایران نیز خواهد کوشید اسرائیل را هدف حملات موشکی قرار دهد.» یووال اشتاینیتز، وزیر انرژی اسرائیل نیز در روزنامه هاآرتص نوشت «اگر بین ایران و آمریکا جنگ دربگیرد، احتمال حمله موشکی ایران و متحدان آن به خاک اسرائیل را باید کاملاً جدی گرفت.»

بدیهی است که جنگ احتمالی میان ایران و آمریکا، جنگی محدود و کوتاه مدت نخواهد بود. از این‌رو هرگونه درگیری میان ایران و آمریکا می‌تواند سبب افزایش ناامنی در سطح منطقه و در درون کشورهای متحد آمریکا در خلیج فارس نظیر: عربستان سعودی و امارات متحده عربی شود. امارات یکی از متحدان واشینگتن است که بیش از همه کشورها از پیامدهای جنگ با ایران متضرر خواهد شد به خصوص که فرودگاه‌های مهم و بین‌المللی دبی و ابوظبی از لحاظ مسافت به ایران نزدیک‌تر هستند. البته تأسیسات نفتی، فرودگاه‌‏ها و پایگاه‏‌های نظامی و مناطق حساس و راهبردی عربستان نه تنها در تیررس موشک‏‌های ایران، بلکه در تیررس موشک‌های نیروهای محور مقاومت قرار دارند. در همین راستا حزام الحزام، کارشناس سعودی در توئیتی نوشت «ابوظبی و ریاض گمان می‌کنند که [جنگ] بازی کودکان است... ایران می‌تواند امارات را با یک ریتوئیت ساقط کند.»

علاوه بر آن تشدید تنش و وقوع جنگ در منطقه خلیج فارس برخلاف منافع عربستان و امارات که به شدت به حضور تجار و شرکت‌های بین‌المللی وابسته‌اند خواهد بود. همچنین در صورت بسته شدن احتمالی تنگه هرمز امکان صادرات نفت برای عربستان و امارات میسر نخواهد بود. این امر خسارت‏‌های اقتصادی سنگینی را برای ریاض و ابوظبی به دنبال خواهد داشت. تبعات و پیامدهای اقتصادی نیز به نوبه خود افزایش نارضایتی مردمی را علیه حکام این کشورها در پی خواهد داشت.

نتیجه‌گیری

تنش میان ایران و آمریکا طی دو ماه‎‌ گذشته درپی تنش‌زایی‌ مقامات آمریکا با ایران بر سر توافق هسته‌ای و تهدید به وقوع درگیری نظامی روند صعودی و آشکاری داشته است. در این بین مثلث عبری – عربی از طریق اتهام‌‏زنی به ایران در حوادث اخیر منطقه و تحریک ترامپ برای آغاز جنگ، در شدت گرفتن این تنش‌ها نقش مخربی ایفا کرده‌‏اند. اسرائیل، عربستان و امارات از تبعات سنگین جنگ میان ایران و آمریکا برای خود آگاه هستند. از این‌رو شاهد رویکرد متناقض و دوگانه‌ای از جانب مقامات اسرائیلی، سعودی و اماراتی هستیم. به عنوان مثال بنیامین نتانیاهو سعی کرده است که در قبال تنش بین ایران و آمریکا دیپلماسی سکوت اتخاذ کند اما در پشت‌پرده آمریکا را به حمله به ایران تشویق می‌کند. محمد بن سلمان نیز با وجود اتهام‌زنی متعدد علیه ایران با هدف تحریک ترامپ، بارها اعلام کرده است که ریاض به دنبال جنگ نیست. محمد بن زاید، ولیعهد امارات نیز اگرچه از حامیان تشدید تنش میان ایران و آمریکا است اما اخیراً عبدالله بن زاید آل‌نهیان، وزیر خارجه امارات از ترس تبعات جنگ ایران و آمریکا برای امارات گفته است که «ما نمی‌توانیم کشوری را در خصوص حمله به نفتکش‌ها به عنوان متهم معرفی کنیم، چرا که هیچ شواهدی در دست نداریم... ما در منطقه‌ای حساس و مهم برای جهان قرار داریم و تمایلی به تنش بیشتر در این منطقه نداریم.»

در پایان این نکته لازم به ذکر است که جنگ احتمالی بین ایران و آمریکا تبعات و آسیب‏‌های اقتصادی، سیاسی و امنیتی متعددی را برای اسرائیل، عربستان و امارات در پی خواهد داشت؛ زیرا جنگ میان ایران و آمریکا به مرزهای ایران محدود نخواهد شد و جغرافیای محور عبری – عربی در تیررس موشک‌های ایران و گروه‌های مقاومت قرار خواهد گرفت.

114835
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.