زنان بی‌خانمان مالزی

الگوی اجتماعی بی خانمان ها در مالزی را می توان از جنبه های جمعیت شناختی ، اجتماعی - اقتصادی و فرهنگی - اجتماعی مشاهده کرد. از نظر جمعیتی ، بی خانمانی در مالزی بیشتر در بین مردان دیده می شود. با این حال ، تعداد زنان بی خانمان افزایش یافته است.

دانشگاه پوترای مالزی (UPM)

دکتری سیاست‌گذاری مسکن

تصویر زنان بی‌خانمان مالزی

مقدمه

بی خانمانی در بین گروههای مختلف جمعیتی اعم از مردان،زنان و کودکان وجود دارد. بی خانمانی زنان یک مسئله جهانی است زیرا همه کشورهای جهان با این مشکل مشابه روبرو هستند. دلایلی که منجر به مسئله زنان بی خانمان می شود چند وجهی است و بستگی به فضای اجتماعی ، اقتصادی و سیاسی کشور دارد. در کشورهای توسعه یافته مانند ایالات متحده ، حدود 60٪ از زنان بی خانمان فرزندان زیر 18 سال دارند ، اما فقط 65٪ از آنها حداقل با یکی از فرزندان خود زندگی می کنند. در حالی که 71٪ از این زنان والدین مجرد هستند (درهای سبز ، 2008). زنان بی خانمان در ایالات متحده مراقبت های بهداشتی کافی را از دولت دریافت نمی کنند در مقایسه با زنانی که بی خانمان نیستند(1).

جمعیت زنان بی خانمان در کانادا پایین تر از مردان بی‌خانمان است. در کانادا ، 73.6 درصد از افراد بی خانمان مرد و 26.2 درصد از زنان بی خانمان هستند (2). این در حالی است که در آلمان از 254000 بی خانمان ، 25٪ زن بی خانمان هستند. در حالی که در استرالیا 44٪ از 105،000 بی خانمان زنان بی خانمان هستند. علاوه بر این ، در برخی از کشورهای در حال توسعه مانند هند نیز با افزایش زنان بی خانمان روبرو هستیم. دهلی نو یک منطقه مورد توجه است که تعداد زیادی از افراد بی خانمان را در خود جای داده است. از بین 150،000 بی خانمان ، 10،000 نفر از این جمعیت زنان بی خانمان هستند (3). این در حالی است که در مالزی ، در بین افراد بی خانمان در کوالالامپور ، 15٪ از آنها زن و 22٪ بالای 60 سال سن دارند (1).

کشورهای فقیر همچنین با افزایش تعداد زنان بی خانمان روبرو هستند.به عنوان مثال ، در مالاوی ، بیشتر زنان بی خانمان در مناطق زاغه نشین زندگی می کنند. علاوه بر این ، آنها از نیازهای اساسی مانند محروم می شوند مانند برق ، آب و مسکن مناسب (4).همچنین در نیجریه تعداد زنان بی خانمان روبه افزایش است. فقدان مسکن کافی ، فقر و دسترسی محدود به نیازهای اساسی از جمله عواملی است که منجر به افزایش تعداد زنان بی خانمان در نیجریه می شود (5).

زنان بی خانمان در مالزی

الگوی اجتماعی بی خانمان ها در مالزی را می توان از جنبه های جمعیت شناختی ، اجتماعی - اقتصادی و فرهنگی - اجتماعی مشاهده کرد. از نظر جمعیتی ، بی خانمانی در مالزی بیشتر در بین مردان دیده می شود. با این حال ، تعداد زنان بی خانمان افزایش یافته است (6). سن افراد بی خانمان نیز با توجه به مناطق متفاوت است. از نظر پیشینه اقتصادی ، بسیاری از بی خانمان ها در بین بیکاران یا افراد درآمد کم قرار دارند. جمعیت بی خانمان در بین قومیت های مختلفی دیده می شود: مالزی ، هندی ، چینی یا افراد دیگر .علاوه بر این ، تنها مالزیایی ها نیستند که در بین بی خانمان ها قرار دارند ، بلکه بسیاری از آنها در بین مهاجران هستند که از کشورهای همسایه مانند اندونزی ، تایلند ، ویتنام ، کامبوج و میانمار به مالزی آمده اند. آمار بی خانمان ها در همه کشورها از جمله مالزی در حال افزایش است (1). براساس یافته های اخیر در تحقیقات انجام شده در کوالالامپور (6) مشخص می شود که تعداد زنان بی خانمان به ویژه در شهر کوالالامپور رو به افزایش است. با این حال ، سه دسته اصلی زنان بی خانمان در کوالالامپور بر اساس طبقه بندی های مکنزی و چمبرلین (7) وجود دارد که عبارتند از: بی خانمان های اولیه و ثانویه. بی خانمانی اولیه بی خانمانی است ، که به کسانی که اسکان و سرپناه ندارند و معمولاً در خیابان ها یا ساختمان ها می خوابند ، اطلاق می شود. براساس مشاهدات ، سطح اولیه زنان بی خانمان در کوالالامپور به افرادی که مجنون ، سالمندی هستند و از بیماری های مزمن مانند ویروس نقص ایمنی بدن (HIV) رنج می برند ، اشاره دارد. در همین حال ، بی خانمان شدن ثانویه کسانی هستند که در معرض خطر بی خانمان ها قرار دارند. این زنان کسانی هستند که صرفاً یک پناهگاه موقت دارند مانند اجاره اتاق یا خانه. زنان بی خانمان در مالزی که جوان هستند و فرزندشان با آنهاست ، معمولاً در بی خانمان های ثانویه طبقه بندی می شوند ، زیرا در بین کسانی هستند که یک اتاق را برای امنیت اجاره می کنند. آنها اگرچه با مشکل مالی یا کمبود درآمد روبرو هستند ، به دلیل ایمنی مجبور به اجاره اتاق هستند ، به ویژه زنانی که فرزندی دارند.درآمد آنها با توجه به مشاغلی که دارند به طور متوسط 20 تا 30 رینگیت در روز است. طبق طبقه بندی مکنزی و چمبرلین 1992 ، آنها در بین بی خانمان های ثانویه قرار دارند(6).

در مالزی ، سازمان های غیردولتی (سازمان های مردم نهاد) به عنوان مکانیزم انتقال کمک به افراد بی خانمان عمل می کنند (از جمله زنان بی خانمان). این سازمان های غیردولتی مسئولیت تهیه مواد غذایی ، پوشاک ، دارو و سایر موارد ضروری را بر عهده دارند. در حقیقت ، این سازمان های مردم نهاد تعداد بی خانمان ها (از جمله زنان بی خانمان) را در مالزی به ویژه در کوالالامپور ثبت کرده اند.این آمار فقط تعداد زنان بی خانمانی را که تحت پوشش قرار دارند شامل می شود نه کل جمعیت بی خانمان را. تعداد ثبت شده زنان بی خانمان را می توان از سازمان های غیردولتی و آژانس هایی که خوانش های خود را ثبت کرده اند ، دریافت کرد. این ارقام ثبت شده فقط زنان بی خانمان را نشان می دهد که برای دستیابی به کمک و پشتیبانی به سازمان های مردم نهاد نزدیک می شوند. در حقیقت تعداد زیادی از زنان بی خانمان هستند که به این سازمان ها نزدیک نمی شوند. با وجود این ، مطابق با روند جهانی ، جمعیت زنان بی خانمان سالانه در حال افزایش است زیرا عوامل متعددی در این خصوص وجود دارد. برای تبدیل شدن به یک کشور توسعه یافته تا سال 2020 ، مالزی نباید انکار کند که بی خانمانی زنان چالشی است که باید برطرف شود(1).

علاوه بر این ، هیچ سیاست گذاری مشخص وجود ندارد که مستقیماً بر روی بی خانمانی در مالزی تمرکز کند (8). این امر به دلیل عدم وجود تعریف واضح و مشخص از آنچه به معنای بی خانمانی در مالزی است ، می باشد. موضوع بی خانمان به اندازه کافی مورد توجه دولت قرار نمی گیرد. هر مرجع (آژانسها) در مالزی تعریف خود را از "افراد بی خانمان" دارند و این تعاریف با یکدیگر مغایرت دارند. بنابراین ، ایجاد داده ای درمورد تعداد دقیق جمعیت بی خانمان به دلیل تعاریف مختلف و درک متفاوت درباره بی خانمان ها در این کشور پیچیده است. براساس مطالعه‌ای که توسط آلابشی و عبدالمنان (8) انجام شده است ، زندگی زنان و مردان بی خانمان در مالزی متفاوت است. بیشتر مردان بی خانمان در پیاده روها یا راهروهای فروشگاهی که آنها را "خانه شبانه" می نامند ، در مقایسه با زنان بی خانمان که معمولاً برای تأمین امنیت اتاق ، اجاره می کنند. این یافته مطابق با یافته های حسین (6)است که نشان می دهد . که الگوهای مختلف بی خانمان بین جنسیت در مالزی را نشان داد.

عوامل اصلی بی خانمانی زنان

یکی از عواملی که بر بی خانمنی تاثیر گذار است بلایای طبیعی است. به عنوان مثال ، سونامی در سال 2004 ، به سرعت تعداد افراد بی خانمان را شامل زنان ، مردان ، کودکان و خانواده هایی که در این کشورها زندگی می کردند افزایش داد مانند سریلانکا (9) و جزیره سوماترا (1) تعداد زیادی از خانه ها در اثر فاجعه طبیعی نابود شدند. صدها هزار نفر بی خانمان شدند. در مالاوی ، این فاجعه طبیعی منجر به قطع آب و طغیان آب شد. از این رو ، حدود 4600 نفر از جمله زنان بی خانمان شدند (4).

علاوه بر این ، جنگ به افزایش تعداد بی خانمان ها نیز کمک می کند. به عنوان مثال ، در عراق و افغانستان ، تعداد افراد بی خانمان و همچنین زنان بی خانمان که در معرض خطر بی خانمان شدن هستند با سرعت نگران کننده ای افزایش می یابد.

در سال 2012 تعداد بی خانمانانی که در خیابان ها زندگی می کردند 26.531 نفر بوده است ، در مقایسه با سال 2010 که 10 هزار و 500 نفر بود. زندگی به عنوان یک بی خانمان بدون داشتن سرپناه مناسب یا اسکان مناسب ، مخصوصاً برای زنان سخت و خطرناک است (جونز ، 2012). در حالی که عوامل بسیاری در مسئله بی خانمانی نقش دارند ، این نوشتار تنها در سه عامل اصلی فقر ، فروپاشی خانواده و اعتیاد به مواد مخدر متمرکز است. اعتقاد بر این است که این سه عامل از مهمترین عوامل مؤثر در مسئله بی خانمانی در سطح جهان و همچنین در مالزی است(1).

فقر

تعداد بسیاری از زنانی که در فقر زندگی می کنند در بین خانواده های سرپرست زن هستند. زنانه شدن فقر وضعیتی یا پدیده ای است که به افزایش تعداد یا نسبت زنانی که در فقر یا زیر خط فقر زندگی می کنند اشاره دارد. در سال 1978 مطالعات نشان داد که تعداد زنان سرپرست خانوار در حال افزایش هستند و نسبت درآمد در بین خانواده های سرپرست زن اندک است.در مالزی ، بیشتر زنان سرپرست خانوار شامل زنانی هستند که مطلقه ، بیوه و یا مجرد هستند. بسیاری از آنها مشغول به کار نیستند ، سطح تحصیلات پایین دارند و مهارت کافی ندارند. این عوامل سبب می شود که نتوانند بر فقر غلبه کنند (1). براساس مطالعه ای که توسط مایکل و همکاران انجام شده است. (10) تعداد خانواده های سرپرست زن در مالزی در حال افزایش است. این را می توان از سال 1995 (653.500) ، 2000 (711،000) و 2005 (800،000) مشاهده کرد. این آمار نشان می دهد که تعداد خانواده های سرپرست زن سالانه در حال افزایش است.علت افزایش زنان سرپرست خانوار مرگ نان آور خانواده و طلاق است. براساس آماری که از طرف دادگستری در مالزی ارائه شده ، تعداد پرونده های طلاق در مالزی در حال افزایش است. میزان طلاق زوج های مسلمان در سال 2004 (20.916) ، 2012 (47.740) و 2013 (49.311) و همچنین غیرمسلمان 2004 (3،291) و 2012 (9.020) رو به رشد است. این منجر به افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار در مالزی می شود (1).

علاوه بر این ، بیشتر زنان سرپرست خانوار برای زنده ماندن با فقر شدید مبارزه می کند ، به خصوص اگر فرزندانی داشته باشند. به دلیل محدود بودن منابع ، آنها قادر به انتخاب مناسب نیستند. آنها برای غلبه بر فقر ، باید با وجود دستمزدهای کم برای زنده ماندن کار کنند (11). بین زنانه سازی فقر و بی خانمانی زنان ارتباط وجود دارد. فقر یکی از عوامل ساختاری است که ظرفیت زنان برای ایجاد خانه های مستقل را کاهش می دهد که به طور مستقیم در افزایش آسیب پذیری در برابر بی خانمانی مؤثر است.

مطالعه انجام شده توسط Bullock (12) پشتیبانی نشان می دهد که زنان در آمریکا به سطح پایینی از درآمد دسترسی دارند و فاقد دسترسی به مسکن ارزان قیمت هستند. این عوامل زنان را به فقر سوق می دهد و به طور غیر مستقیم آنها را بی خانمان میکند. فقدان مسکن ارزان قیمت در ایالات متحده ، اصلی ترین عاملی است که باعث بی خانمان شدن می شود.

خشونت خانگی

طبق مطالعه مک کنزی و چمبرلین (7) خشونت خانگی یکی از عوامل اصلی در بی خانمانی است.تعداد زیادی از زنان به دلیل خشونت خانگی بی خانمان می شوند. اکثر زنانی که به علت خشونت خانگی بی خانمان می شوند ، نشان می دهند که دیگر قادر به تحمل خشونت نیستند. زنانی که به دلیل خشونت خانگی بی خانمان هستند ، با این اصطلاح "بی خانمانان خانه دار" مطابقت دارند. حتی اگر خانه داشته باشند ، خانه آنها برای آنها امن نیست و همچنان احساس خطر می کنند. از این رو ، این زنان مجبور به ترک خانه های خود شده و به دنبال اسکان جدید در جای دیگری هستند. براساس طبقه بندی بی خانمانی چمبرلین و مک کنزی ، بیشتر زنانی که به دلیل خشونت خانگی و خانوادگی بی خانمان می شوند ، تحت بی خانمانی ثانویه قرار می گیرند. این زنان به معنای "نداشتن سقف" بی خانمان نیستند، اما خانه آنها به تدریج برای ماندن خودشان و همچنین فرزندانشان ناامن شده است(1).

زنانی که در مالزی مورد آزار و اذیت قرار می گیرند ، می ترسند بی خانمان شوند. اکثر آنها مایل به بازگشت به خانه خود هستند ، حتی اگر بارها مورد سوء استفاده از شریک زندگی (همسر) خود قرار گرفته اند. این روند (بازگشت به خانه آنها) را می توان "الگوی عزیمت و بازگشت" نامید. آنها ترجیح می دهند به جای بی خانمانی مورد آزار و اذیت قرار بگیرند. جدا از آن ، دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می شود آنها به خانه خود بازگردند ، مانند: (1) آنها می ترسند با بی خانمانی روبرو شوند. (2) مشکلات مالی؛ (3) نگرانی در مورد بزرگ کردن فرزندان خود به عنوان والدین مجرد(1).

اعتیاد به مواد مخدر

درگیری مواد مخدر در بین بی خانمان ها در بین زنان یا مردان موضوع جدیدی نیست. تعداد بالای زنان بی خانمان مواد مخدر مصرف می کنند زیرا در معرض هر نوع مواد مخدر و آسیب در خیابان ها قرار دارند. در میان 3555 بی خانمان در انگلیس ، 31٪ از خانم ها نسبت به 29٪ از مردان کوکائین ، هروئین و متادون مصرف می کنند. بیشتر زنان بی خانمان که معتاد به مواد مخدر هستند توسط خانواده های خودشان پذیرفته نمی شوند (13) در نتیجه ، آنها هیچگونه سرپناهی موقت برای اقامت ندارند.

نتیجه گیری

تعداد زنان بی خانمان در مالزی سالانه در حال افزایش است. عوامل بسیاری وجود دارد که در پیدایش و وجود زنان بی خانمان در مالزی نقش دارد از جمله فقر ، خشونت خانگی و خانوادگی و اعتیاد به مواد مخدر .

مسئله زنان بی خانمان را نباید نادیده گرفت زیرا این امر تأثیر منفی نه تنها در جامعه بلکه بر کل کشور ایجاد می کند. زنان جزء گروه های آسیب پذیر هستند و در معرض انواع خطرات قرار دارند. برای مقابله با بی خانمانی زنان ، به همکاری ، هماهنگی و تفاهم مناسب بین همه طرفین در آژانس های دولتی ، خصوصی ، جوامع و سازمان های مردم نهاد نیاز است تا راه حل های بهتری ارائه شود. به عنوان مثال ، وزارت رفاه اجتماعی به عنوان یک کانال واسط میان مردم و دولت عمل می کند. برای اطلاع از وضعیت دقیق یا عواملی که منجر به این موضوع می شود ، وزارت رفاه اجتماعی باید به این گروه (زنان بی خانمان) نزدیک شود. سپس ، این اطلاعات به سطوح بالاتر (مانند وزارت زنان ، خانواده و توسعه جامعه) منتقل می شود تا با استفاده از راه حل های مناسب ، در حل این مسئله استفاده شود. علاوه بر این ، هرگونه صدا یا پیشنهادی از سازمان های غیر دولتی (سازمان های غیردولتی) نیز باید توسط دولت شنیده و جدی گرفته شود. دلیل این امر این است که این سازمان های غیردولتی روابط نزدیکی با این گروه (زنان بی خانمان) دارند. در حقیقت ، آنها با جزئیات بیشتری در مورد این موضوع و همچنین علل اصلی وجود این گروه می دانند. از این رو ، داشتن روابط خوب با هر یک از طرفین ، راه حلهای خوبی را برای حل این مسئله شکل خواهد داد.

منابع

1-Adib, N. A. M., Hussin, Z. H., & Ahmad, Y. (2016). Homeless women in Malaysia: Their choice or victims of situations. Journal of Education and Social Sciences, 5(3), 8-15.

2-Homeless Hub. (2016). Who is homeless? Retrieved September 6, 2016, from Canadian Observatory on Homelessness:http://homelesshub.ca/about-homelessness/homelessness-101/who-homeless

3-Chaudhry, S., Joseph, A., & Singh, I. P. (2014). The Reality of Homeless Women in India. Violence and Violations , 8.

4-Chirwa, J. (2014, July 8). Ugly Face of Urban Poverty. Retrieved August 21, 2016, from The Nation: http://mwnation.com.

5-David, J. A. (2011). Homeless in Lagos Nigeria. Challenges to Sustainable Development, 14-15.

6-Hussin, Z. (2016). Research Monograph: Addressing homelessness Issues in Malaysia. Selangor, Malaysia: Faculty of Administrative Science and Policy Studies. ISBN: 978-967-0171-59-3.

7-Chamberlain, C. and MacKenzie, D. (1992) Understanding Contemporary Homelessness: Issues of Definition and Meaning, Australian Journal of Social Issues 27(4), pp. 274-297.

8-Alhabshi, D. S., & Abdul Manan, A. K. (2012). International Journal of Social Science Tomorrow. Homelessness in Kuala Lumpur, Malaysia: A Case of Agenda Denial , 7.

9-International Recovery Platform. (2013). Indian Ocean Tsunami, 2004. Retrieved August 19, 2016, from International Recovery Platform: www.recoveryplatform.org

10-Michael , N. Y., M.Munisamy , T. a., Haron , S. A., & Fah , C. B. (2010). Human Capital Investment Expenditures of Women of Female-Headed Household in Peninsular Malaysia . Asian Social Science , 31-33.

11-Ahmad Yani, N. M., Zahari, N. Z., Abu Samah, N. F., Mohamed Azahar, M. A., Yasin, S. M., Ahmad Saman, M. S., et al. (2016). Factors Associated with Homelessness and its Medical Issues among Urban Malaysians. A Qualitative Research , 50-53.

12-Bullock, H. E. (2013). Women and Poverty: Psychology, Public Policy, and Social Justice. United Kingdom: John Wiley and Sons, Ltd.

13-Clark, L. (2014, October 21). Short and long-term effects of family rejection on LGBTQ youth. Retrieved August 22, 2016, from Gender Terror: https://genderterror.com

115254
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.