گزارش نشست:

شبیه‌سازی جمعیتی گزینه‌های سیاستی مختلف مرتبط با شیوع بیماری کووید-19 در ایران

گفتگوی راهبردی «شبیه‌سازی ‌جمعیتی‌ گزینه‌های‌ سیاستی‌ مرتبط ‌با‌ شیوع‌ بیماری‌کووید-19 در ‌ایران» با سخنرانی دکتر حسن عینی زیناب عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی روز چهارشنبه مورخ 21 خردادماه 1399 16 به‌صورت آنلاین برگزار شده است. دکتر حسن عینی‌زیناب در این نشست 8 سناریو مختلف شیوع بیماری کووید ۱۹ را بررسی کردند.
تصویر شبیه‌سازی جمعیتی گزینه‌های سیاستی مختلف مرتبط با شیوع بیماری کووید-19 در ایران

شبیه‌سازی مبتنی بر جمعیت و داده‌های واقعی شیوع بیماری کووید-19 در ایران، که چارچوب مفهومی و روش‌شناسی آن در گزارش قبلی به تفصیل بحث شده است، در این گزارش مورد استفاده قرار گرفته تا به بررسی گزینه‌های مختلف سیاستی با استفاده از روش شبیه‌سازی با داده‌های سرشماری بپردازد.

بر اساس چارچوب مفهومی این مطالعه، به‌طور خلاصه، بیش از یک و نیم میلیون نفر از افراد سرشماری 1395 (نمونه 2 درصد داده‌ها)، به‌صورت فردی از تونل مفهومی شیوع بیماری کووید-19، که مقادیر دقیق پارامترهای آن در گزارش مذکور آمده است، در طی مدت 200 روز عبور داده می‌شوند. در روز صفر مطالعه، افراد در حالت سالم اما در معرض بیماری قرار دارند و در طی روزهای مطالعه بر اساس احتمالات مختلف که در سطح فردی برای هر فرد بسته به شهرستان محل سکونت و خانوار تعیین شده است در مواجهه با بیماری، به دلیل تعامل با افراد مبتلا به بیماری، قرار می‌گیرند. افراد مواجهه یافته بعد از چند روز که بسته به فرد متفاوت است، به بیماری کووید-19 مبتلا می‌شوند که می‌تواند 4 نتیجه متفاوت را در پی داشته باشد، یا فرد در بیمارستان بستری می‌شود، یا به قرنطینه خود می‌پردازد، یا فوت می‌کند، یا بدون بستری و قرنطینه دوره بیماری را سپری می‌کند. همه پارامترهای این مدل بر اساس اصل احتمالات و عدم قطعیت برای افراد تعیین می‌شوند. افراد در قرنطینه بعد از مدتی بهبود می‌یابند، افراد بستری یا ترخیص می‌شوند یا فوت می‌کنند، افراد ترخیص شده از بیمارستان با احتمالی فوت می‌کنند یا بعد از چند روز بهبود می‌یابند. افراد بدون بستری و قرنطینه نیز بعد از مدتی با احتمالی فوت می‌کنند و اکثراً نیز بعد از طی دوره بیماری بهبود می‌یابند. افراد مبتلا تا زمانی که بستری یا قرنطینه نشده‌اند یا فوت نکرده‌اند می‌توانند افراد سالم و در معرض را با بیماری مواجهه دهند. در ایران، شروع این بیماری در روز اول با مواجهه افرادی در سه شهرستان قم، تهران، و رشت شروع می‌شود. با مسافرت‌های بین شهرستانی روزانه، افراد مبتلا جمعیت سایر شهرستان‌ها را نیز در معرض بیماری قرار می‌دهند. احتمال مواجهه افراد در دو سطح شهرستان و خانوار محاسبه می‌شود و بالاترین احتمال تعیین‌کننده مواجهه یا عدم مواجهه فرد با بیماری را تعیین خواهد کرد. اطلاعات جمعیتی مانند سن و جنس در تعیین احتمال بستری و فوت افراد نقش دارند. تراکم جمعیتی، شغل، و تحصیل نیز در تعیین احتمال مواجهه افراد با بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای مطالعه دقیق چارچوب مفهومی و روش‌شناسی این شبیه‌سازی به گزارش قبلی مراجعه شود. نتایج ارائه شده در این گزارش و گزارش‌های قبلی با در نظر گرفتن متغیر وزن در داده‌ها برای 78921893 نفر محاسبه شده است که جمعیت سرشماری شده سال 1395 است. با این حال باید توجه داشت که از سال 1395 تا اوایل سال 1399، جمعیت ایران رشدی نزدیک به 5.7 درصدی را داشته است. بنابراین تمام شاخص‌های مبتنی بر تعداد در این گزارش باید در عدد 1057 ضرب شوند تا مقادیر سال 1399 به دست آید. برای مقادیر درصد، نسبت، یا میزان، نیازی به ضرب در این عدد نیست.

در این گزارش، با استفاده از چارچوب مفهومی ذکر شده و روش‌شناسی آن، 8 سناریو مختلف شیوع بیماری کووید-19 بررسی شده است.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این پژوهش، روی لینک زیر کلیک کنید.

115301
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.