طرح تدوین «نظام جایگزین بین‌الملل» (از طرح‌های پژوهشی منتشرنشده سال‌های 1384 تا 1392):

شناخت اندیشه‌ها و مبانی نظری نظام اقتصادی بین‌الملل

مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری اقدام به انتشار طرح‌های پژوهشی انجام‌گرفته طی سال‌های 1384 تا 1392 کرده است. پژوهش جامع طرح تدوین «نظام جایگزین بین‌الملل» ازجمله این پژوهش‌هاست. پژوهش «شناخت اندیشه‌ها و مبانی نظری اقتصادی نظام بین‌الملل» یکی از 25 پروژه (اعم از پروژه‌های اجرایی، مطالعاتی و سیستمی) این پژوهش جامع است.
این پروژه از مجموعه «پروژه‌های تحقیقاتی» این طرح بوده که ذیل عنوان «مبانی نظری» به انجام رسیده است.
تصویر شناخت اندیشه‌ها و مبانی نظری نظام اقتصادی بین‌الملل

در مقدمه این پژوهش آمده است:

نظام‌های اقتصادی که تاکنون روابط اقتصادی درونی و بیرونی جوامع را تنظیم کرده‌اند، برخاسته از مکاتب فکری مختلفی بوده‌اند. در این مطالعه ضمن بررسی سیر تاریخی نظام‌های اقتصادی به شناسایی نظام اقتصادی غالب پرداخته شده و موفقیت‌ها و شکست‌های آن بررسی خواهد شد. تمایز رویکرد اتخاذ شده در این مطالعه به ریشه‌یابی دستاوردهای نظام حاکم و سعی و ارائه چاره‌جویی برای آن‌هاست.

ویژگی مشترک نظام‌های حاکم در طول تاریخ، تجربی بودن آن‌ها بوده است. بدین معنی که اقتضای زمان و نوع نگاه انسان‌ها به خصوص اندیشمندان جوامع به جهان هستی، اجتماع بشری و خود انسان، سلسله روابطی را تعریف کرده که با تغییر شرایط با شکست‌هایی مواجه شده و سپس سعی در اصلاح آن‌ها برآمده است. همچنین نگاه تک‌بعدی به انسان و جامعه سبب شده که نظام‌های مختلف با آزادی بی‌حد یا انحصار کامل را برای روابط انسان‌ها تعریف کنند. مطالعه عمیق مبانی فکری و فلسفی نظام‌هایی چون سوسیالیسم و سرمایه‌داری بسیاری از دستاوردهای زیان‌باری را که گاه منجر به بحران‌های عظیمی شده است، تبیین و تفسیر می‌کند.

پس‌ازاین ریشه‌یابی‌ها و تصویر کردن دستاوردهای نظام حاکم و تلاش‌های ناکام برای از بین بردن مشکلات به صورت بنیانی، در فصل پایانی به ارائه اصولی جایگزین و تحول (نه تغییر) در مبانی نظام اقتصادی پرداخته می‌شود. این تحول به حدی عمیق و گسترده است که می‌توان نظام جدید را نظام جایگزین خواند.

برای آگاهی از سایر پژوهش‌های انجام شده «طرح نظام جایگزین بین‌الملل» (اینجا) کلیک کنید.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این پژوهش، روی لینک زیر کلیک کنید.

115329
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.