طرح تدوین «نظام جایگزین بین‌الملل» (از طرح‌های پژوهشی منتشرنشده سال‌های 1384 تا 1392):

شناخت ساختار غیررسمی قدرت سیاسی و روح حاکم بر نظام جهانی

مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری اقدام به انتشار طرح‌های پژوهشی انجام‌گرفته طی سال‌های 1384 تا 1392 کرده است. پژوهش جامع طرح تدوین «نظام جایگزین بین‌الملل» ازجمله این پژوهش‌هاست. پژوهش «شناخت ساختار غیررسمی قدرت سیاسی و روح حاکم بر نظام جهانی» یکی از 25 پروژه (اعم از پروژه‌های اجرایی، مطالعاتی و سیستمی) این پژوهش جامع است.
این پروژه از مجموعه «پروژه‌های تحقیقاتی» این طرح بوده که ذیل عنوان «روح حاکم بر نظام سلطه» به انجام رسیده است.
تصویر شناخت ساختار غیررسمی قدرت سیاسی و روح حاکم بر نظام جهانی

در مقدمه این پژوهش آمده است:

این تحقیق در پی این است تا بعد از بررسی مفهوم لغوی و اصطلاحی «قدرت» و بررسی تمایز این مفهوم با سایر مفاهیم مشابه به صورت تفصیلی به تبیین مفهوم قدرت سیاسی ـ اجتماعی بپردازد و بعد از بررسی رابطه اخلاق با قدرت به جوانب مختلف قدرت سیاسی حاکم بر نظام بین‌الملل از قبیل شاخص‌ها و ابزارهای اعمال قدرت سیاسی در ساختار سیاسی نظام بین‌الملل موجود بپردازد.

قدرت از جمله واژگانی است که همواره بشر در طول تاریخ با آن مواجه بوده است. از سوی دیگر قدرت دلالت‌های لغوی و مفهومی بسیار گسترده‌ای دارد. بنا به همین دلالت گسترده می‌توان آن را در روابط انسانی، حیوانی و حتی گیاهی پیدا کرد. اما این نوشته به دنبال بررسی قدرت در عرصه روابط سیاسی و اجتماعی بشر، یا همان قدرت سیاسی است. چرا که هدف کلی این پروژه شناخت ماهیت نظام بین‌الملل است و بعد از پایان قرون‌وسطی و اتمام حاکمیت دین در غرب بسیاری سیاست را مساوی با قدرت انگاشتند و به قدرت فضیلتی ذاتی دادند و کسب قدرت و توسعه آن به عنوان ارزشی مطلق انگاشته شد و هدف تمام سردمداران رقابت بر سر قدرت قرار گرفت و از این زمان بود که ارزش‌هایی مانند اخلاق و عدالت جای خود را به قدرت‌طلبی داد و متأسفانه از این زمان نظام ظالمانه‌ای بر اساس تأمین منافع قدرت‌های بزرگ شکل گرفت. و هیچ‌یک از نظام‌های چندقطبی و دوقطبی و تک‌قطبی نتوانست ملت‌های مظلوم جهان را نجات دهد و شعارهایی از قبیل نظم نوین جهانی و کمونیسم (جهان بدون طبقه) و لیبرالیسم و پایان تاریخ امثال فوکویاما کاملاً توخالی از آب درآمد. لذا ضروری است با بررسی مبانی و اصول اهداف قدرت سیاسی حاکم بر نظام بین‌الملل و بررسی ویژگی‌های و اینکه چگونه و با چه ابزاری این قدرت را در جهان اعمال می‌کنند به شناختی جامع از قدرت سیاسی حاکم داشته باشیم.

برای آگاهی از سایر پژوهش‌های انجام شده «طرح نظام جایگزین بین‌الملل» (اینجا) کلیک کنید.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این پژوهش، روی لینک زیر کلیک کنید.

115335
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.