طرح تدوین «نظام جایگزین بین‌الملل» (از طرح‌های پژوهشی منتشرنشده سال‌های 1384 تا 1392):

مدل‌سازی نظام جایگزین بین‌الملل

مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری اقدام به انتشار طرح‌های پژوهشی انجام‌گرفته طی سال‌های 1384 تا 1392 کرده است. پژوهش جامع طرح تدوین «نظام جایگزین بین‌الملل» ازجمله این پژوهش‌هاست. پژوهش «مدل‌سازی نظام جایگزین بین‌الملل بر اساس پیشنهادات ارائه شده» یکی از 25 پروژه (اعم از پروژه‌های اجرایی، مطالعاتی و سیستمی) این پژوهش جامع است.
این پروژه از مجموعه «پروژه‌های طراحی» این طرح بوده که ذیل عنوان «طرح مدل نظام جایگزین بین‌الملل» به انجام رسیده است.
تصویر مدل‌سازی نظام جایگزین بین‌الملل

در مقدمه این پژوهش آمده است:

این پروژه بیست و یکمین پروژه از مجموعه پروژه‌های طرح تدوین نظام جایگزین با عنوان «مدل‌سازی نظام جایگزین بین‌الملل بر اساس پیشنهادات ارائه شده» است. این پروژه به عنوان قلب تپنده طرح و ارائه‌کننده ساختار بدیع نظام جایگزین بین‌الملل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و درصدد ارائه الگویی جهت شکل‌دهی به نظام جایگزین و کلیه دستاوردهای پروژه‌های مطالعاتی و سیستمی در جهت اهداف کلان طرح است.

در این گزارش و بر اساس الگوهای مناسب طراحی سیستم و نظام سازی به شکل‌دهی اولیه پیشنهادات در قالب یک ساختار همخوان مبادرت شده و نسبت به آنالیز خلأهای موجود اقدام لازم به‌عمل‌آمده است.

در ادامه با بررسی‌های به‌عمل‌آمده 7 الگوی کلان جهت ساختاربخشی به نظام جایگزین مطرح شده و با 4 معیار ارزش‌ها، قدرت، نفوذ و ساختار که برگرفته از الگوهای مقایسه‌ای در روابط بین‌الملل است نسبت به معرفی هر یک و مقایسه تطبیقی آن‌ها با یکدیگر اقدام نموده و با در نظر گرفتن معیارهایی نسبت به انتخاب الگوی مناسب‌تر یعنی الگوی کنفدراسیونی بین‌المللی اقدام شده است.

سپس در یک رویکرد کلان ساختار کلی، اهداف، ارزش‌ها، ارکان و فرآیندهای اصلی نظام مورد نظر ارائه شده و در ادامه در 7 سرفصل قانونگذاری، قضایی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی و مدیریتی مأموریت‌های کلیدی این نظام معرفی شده است.

در پایان نیز درصدد معرفی تفصیلی ساختار نظام جایگزین بوده و برای کلیه سازمان‌ها و ستادها و کمیسیون‌های موجود در آن شناسنامه تدوین شده است. همچنین در مسیر ارزیابی مزایای این مدل از مناظر تئوریک و مدل‌سازی آن را مورد توجه قرار داده و نتایج موفقیت این مدل ارائه شده است.

برای آگاهی از سایر پژوهش‌های انجام شده «طرح نظام جایگزین بین‌الملل» (اینجا) کلیک کنید.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این پژوهش، روی لینک زیر کلیک کنید.

115343
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.