از مجموعه مقالات نشست تخصصی «کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی»:

کم‌آبی در چین

هیئت محترم وزیران مورخ 1396.12.06 «کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی» را به تصویب رساند و متعاقب آن نشستی یک‌روزه در مردادماه 1397 با همکاری مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، پژوهشکده مهندسی آب دانشگاه تربیت مدرس و موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو و موسسه تحقیقات فنی و مهندسی وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد.
مقاله «کم‌آبی در چین»سال 2009 در مجله Environmental Management منتشر شده، از جمله مقالاتی بود که به مناسبت برگزاری این نشست، ترجمه و منتشر شد
تصویر کم‌آبی در چین

در چکیده این مقاله آمده است:

چین به ویژه در مناطق شمالی قلمرو خود به طور فزاینده‌ای با کم‌آبی شدید روبه‌رو بوده است. ناکافی بودن منابع آب محلی و نیز افت کیفیت آب به واسطه افزایش میزان آلودگی از جمله مشخصه‌های بحران کم‌آبی در چین هستند که هر دو نیز تأثیرات جدی بر جامعه و محیط زیست داشته‌اند. سه عامل توزیع فضایی ناهمگون منابع آب، توسعه اقتصادی و شهرنشینی سریع به همراه یک جمعیت عظیم رو به رشد، و بالاخره مدیریت ضعیف منابع آب در ایجاد و تشدید بحران کم‌آبی در چین دخیل هستند. هرچند تغییر دو عامل نخست تقریباً غیر قابل بهبود هستند، بهبود شیوه مدیریت منابع آب یک گزینه مقرون به صرفه است که می‌تواند آسیب‌پذیری چین در برابر این معضل را از میان ببرد. بهبود شیوه مدیریت منابع آب هدفی درازمدت و تحقق آن نیز نیازمند اتخاذ رویکردی کل‌نگر و نیز تلاش مداوم است. به منظور مقابله با معضل کم‌آبی، نهادهای متولی حقوق آب، رویکردهای بازارمحور و ظرفیت‌سازی باید در رأس اولویت‌های دولت قرار گیرند.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید.

125445
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.