کاربرد باخت استراتژیک در بحران کرونا

در زمان وقوع بحران بیماری‌های اپیدمی مانند شیوع ویروس کووید 19، سرعت همه‌گیری این ویروس و پیامدهای گسترده سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، بهداشتی و درمانی آن دولت‌ها، سازمان‌ها و مدیران را ملزم به اخذ تصمیمات استراتژیک متعددی خواهد کرد. این بحران‌ها مشکلات بسیاری را ایجاد می‌کنند.
در این پژوهش به معرفی روش جدیدی از تصمیم‌گیری استراتژیک با عنوان «باخت استراتژیک» و همچنین به تبیین کاربردهای آن پرداخته شده است.
تصویر کاربرد باخت استراتژیک در بحران کرونا

در مقدمه این مقاله آمده است:

امروزه شیوع ویروس همه‌گیر کووید 19 بحران‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و امنیتی بسیاری را موجب شده است. این ویروس با سرعت زیاد و مقیاس بسیار زیاد پیش‌روی می‌کند، به‌طوری‌که از آن به‌عنوان ویروس بدون مرز نام می‌برند که می‌تواند در همه کشورها به سرعت گسترش پیدا کند (خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی آنا، 1399). از طرفی دولت‌ها و سازمان‌ها هنگامی‌که با یک بحران عدم قطعیت مانند ویروس همه‌گیر کووید 19 روبرو هستند، با حجم بالقوه از تصمیمات روبرو می‌شوند (McKinsey & Company. 2020).

در این میان به دلیل همه‌گیری این ویروس و تحت تأثیر قراردادن جامعه، اخذ تصمیمات استراتژیک به‌موقع، صحیح، هوشمندانه و با نگرش جامع جهت مهار آن ویروس و تبعاتش توسط تصمیم‌گیرندگان ذی‌نفوذ دارای اهمیت ویژه‌ای است. در غیر این صورت عواقب آن می‌تواند موجب وقوع فاجعه‌های جبران‌ناپذیری همچون تلفات بسیار زیاد مردمی در مدت زمان کوتاه، ورشکستگی دولت و بنگاه‌های اقتصادی، ناامنی و غیره گردد. درنهایت امکان دارد جامعه متحمل پرداخت بهایی جبران‌ناپذیر گردد. ازاین‌رو در این مقاله به تبیین نوعی روش تصمیم‌گیری استراتژیک در جهت کنترل بحران شیوع بیماری‌های اپیدمی مانند ویروس کووید19 پرداخته می‌شود.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید.

125630
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.