حکمرانی خوب از منظر شاخص‌های ضروری در بحران (با محوریت بحران کووید19)

اتخاذ اقدامات فوری برای مهار همه‌گیری کووید19، مقامات دولتی را در سرتاسر جهان از منظر اطمینان از اثربخشی تصمیمات و پایبندی و تعهد کامل به اصول حکمرانی خوب و دموکراتیک با چالش‌هایی مواجه کرده است. نیک می‌دانیم، رهبری و مدیریت در شرایط بحرانی بیش از هر زمان دیگر ضروری قلمداد گشته و وجود حکمرانی خوب به مثابه سرمایه‌ای زاینده در این شرایط تلقی می‌شود.
تصویر حکمرانی خوب از منظر شاخص‌های ضروری در بحران (با محوریت بحران کووید19)

رهبری و مدیریت موثر وظیفه بسیار خطیری است و بی‌شک مستلزم تلاش، صداقت، اعتماد، مسئولی‌تپذیری و درک عمیق از حکمرانی خوب است. تصمیم‌سازی مسئولانه برای تمام سازمان‌ها و افراد جامعه در شرایط همه‌گیری بسیار اهمیت دارد. به عنوان مثال تصمیم‌گیری کارآمد برای سازوکار بانک‌ها در این شرایط می‌تواند موجب تحمل شوک وارد شده به اقتصاد جهانی شود. رخداد این امر نیازمند ارتباطات مناسب و تعاملی با تمام ذی‌نفعان حاصل از یک تصمیم دارد و در کنار آن پاسخگویی پیرامون تمام ابعاد یک تصمیم در تمام سطوح لازم و ضروری است.

به منظور ارزیابی عملکرد نسبی کشورها در نقاط مختلف جهان در عصر همه‌گیری کووید19، شش معیار اصلی توسط دانشگاه آکسفورد در 116 کشور بررسی و با استفاده از داده‌های موجود و در دسترس در تاریخ 13 مارس 2021 رتبه‌بندی شدند. در این مطالعه شاخص‌های زیر محاسبه شده‌اند:

1- موارد قطعی تأییده شده؛

2- تعداد مرگ‌های تأیید شده؛

3- موارد تأیید شده در هر یک میلیون نفر؛

4- تعداد مرگ و میر تأیید شده در هر یک میلیون نفر؛

5- موارد تأیید شده به صورت نسبتی از آزمایشات انجام گرفته؛

6- تعداد آزمایش‌های انجام شده به ازای هر 1000 نفر.

براساس این شش شاخص تعیین شده به کشورها نمره‌ای بین صفر (بدترین عملکرد) و 100 (بهترین عملکرد) داده شده است. در مجموع این شاخص‌ها نشان می‌دهند که کشورهای جهان چگونه بحران حاضر را مدیریت کرده‌اند.

با استناد بر این ارزیابی تعداد پایین‌تر موارد ابتلا و مرگ‌ومیر به معنای مدیریت بهتر تلقی می‌شود. همچنین آزمایشات بیشتر که به‌صورت سرانه و منظم انجام می‌شود تصویر شفاف‌تری از میزان همه‌گیری در سطوح ملی را نمایش می‌دهد. بدین معنا که کاهش میزان تست‌های مثبت، نشانگر درجه کنترل و مدیریت بهتر همه‌گیری خواهد بود. در این رتبه‌بندی، ایران دارای رتبه 96 و نمره 9/17 از 100 و نیوزلند دارای بالاترین نمره (93) در میان 116 کشور است.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این گزارش، روی لینک زیر کلیک کنید.

125812
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.