بررسی تحرکات رژیم صهیونیستی در جزیره سقطری

این نوشتار در تلاش است باتوجه به وضعیت استراتژیک جزیره سقطری تحرکات رژیم صهیونیستی با همکاری امارات متحده عربی در این منطقه را بررسی کند.
تصویر بررسی تحرکات رژیم صهیونیستی در جزیره سقطری

پس از اتحاد یمن، جزیره سقطری زیر نظر عدن اداره شد و ارتباط اداری‌اش با المهره قطع شد. بعد از حمله ائتلاف عربی به یمن این جزیره فوق استراتژیک مورد طمع امارات قرار گرفت، و برخی از مبادی مهم آن توسط امارات اشغال شد. امارات از زمان آغاز تجاوز به یمن، با درک دقیق از اهمیت موقعیت استراتژیک سقطری، درصدد ایجاد پایگاه نظامی و تشکیل شبه‌نظامیان در جهت کنشگری هر چه بیشتر و بازیگری فعال‌تر در تحولات یمن است. از همان زمان، اماراتی‌ها از متحدان خود در یمن یعنی شورای انتقالی جنوب خواستند تا مقدمات حضور نظامی و امنیتی رژیم صهیونیستی در جزیره سقطری را فراهم آورند. با توجه به اهمیت استراتژیک بودن سقطری، در چندماه اخیر این جزیره شاهد تحرکات و حضور رژیم صهیونیستی با همکاری امارات در خود بوده است. بنابراین هدف این نوشتار بررسی تحرکات رژیم صهیونیستی در جزیره استراتژیک سقطری می‌باشد.

جزیره سقطری در شمال غرب اقیانوس هند و مشرف به آب‌راه تجاری مهم دریای سرخ و در مجاورت قاره آفریقا و تنگه باب‌المندب قرار دارد و از اهمیت تجاری و نظامی فوق‌العاده‌ای برخوردار است. مساحت این جزیره ۳۶۵۰ کیلومتر مربع است در ۲۵۰ مایلی جنوب شبه جزیره عرب و ۱۴۰ مایلی شاخ آفریقا قرار دارد. تا قبل از قیام ضداستعماری مردم یمن علیه انگلیس، این جزیره بارها بین قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای مانند پرتغال، فرانسه، انگلیس، عمان، جیبوتی، یمن و...دست به دست شد که این وقایع نشان از اهمیت این جزیره است.1 ژئوپلیتیک جزیره سقطری اهمیت استراتژیک بودن این منطقه را مضاعف کرده است. در همین راستا هر قدرتی بتواند حضوری فعال در این منطقه راهبردی داشته باشد می تواند معادلات این محیط ژئوپلیتیکی را به نفع خود مدیریت کند.

اماراتی‌ها از چندین ماه پیش و حتی قبل از عادی سازی روابط خود با رژیم صهیونیستی جای پای صهیونیست‌ها را در جزیره سقطری باز کردند. این کشور که از طریق عناصر گروه موسوم به شورای انتقالی جنوب یمن مناطق وسیعی را در گذشته تحت اشغال داشت، امتیاز ساخت یک پایگاه نظامی در جزیره سقطری را به رژیم صهیونیستی واگذار کرد که این اقدام خطرناک به دشمن صهیونیستی فرصت افزایش تحرکاتش در این منطقه راهبردی را خواهد داد. همچنین مقامات امارات اصرار فراوانی بر تبدیل این جزیره به پایگاهی برای رژیم صهیونیستی دارند و تلاش می کنند تا روند تبدیل این جزیره به یک پایگاه اسرائیلی سریع‌تر از گذشته ادامه پیدا کند که نتیجه این تلاش‌ها باعث شد افسران رژیم صهیونیستی نیز در همین راستا وارد سقطری شوند.

حضور نظامی نیروی دریایی رژیم صهیونیستی با همکاری نیروهای امارات در سقطری از نیمه دوم سال ۲۰۲۰ میلادی گسترش یافته است. در همین راستا تحرکات امارات متحده عربی در سقطری، زمینه را برای حضور نظامیان صهیونیست به منظور ایجاد یک فرودگاه نظامی تحت نظارت کارشناسان فنی نیروی دریایی این رژیم فراهم کرده است. همچنین ورود هیئت مشترکی از افسران اطلاعاتی رژیم صهیونیستی و امارات به سقطری پس از راه‌اندازی شبکه مخابرات نظامی در این جزیره، سایت‌های مختلفی را برای ایجاد پایگاه‌های نظامی و جاسوسی بررسی کردند. در همین سال پایگاه اینترنتی وابسته به یهودیان فرانسه، در گزارشی از قصد رژیم صهیونیستی برای تأسیس یک پایگاه جاسوسی و اطلاعاتی با همکاری دولت امارات متحده عربی در جزیره سقطری نیز خبر داده بود.2

لازم به ذکر است در طی مدت اخیر شمار جدیدی از افسران سرویس‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی وارد جزیره سقطری شده اند که رسانه‌های عرب زبان نیز اعلام کردند که افسران صهیونیست به همراه افسران اماراتی به سقطری رفته اند. بر اساس این گزارش‌ها، ورود سرویس‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی به جزیره سقطری تحت پوشش انجام اقدامات بشردوستانه در این جزیره صورت گرفته است.3 هدف از این کنشگری توسط رژیم صهیونیستی، اشراف بیشتر بر تحولات یمن و محیط پیرامونی آن، تحکیم حضور نظامی و اطلاعاتی خود در این جزیره و تغیر موازنه قدرت در تنگه‌های راهبردی است.

بنابراین به عقیده نگارنده، امارات درصدد باز کردن پای رژیم صهیونیستی در جزیره سقطری است تا به وسیله شریک جدید خود بتواند از کاهش جایگاه منطقه‌ای به وجود آمده جلوگیری کند و از حضور این رژیم به‌عنوان سد دفاعی در زمینه های نظامی و امنیتی بهره ببرد. رژیم صهیونیستی نیز بعد از عادی سازی روابط با امارات در تلاش است با حضور فعال‌تر در مناطق استراتژیک پیرامونی از انزاوی نظامی و اطلاعاتی خارج شده و با تاسیس پایگاه‌های نظامی و جاسوسی در مناطق راهبردی، توان بازدارندگی خود را ارتقاء دهد. با توجه به اینکه جزیره سقطری از اهمیت استراتژیک بالایی برخوردار است، حضور و تحرکات رژیم صهیونیستی می‌تواند پیامدهای امنیتی و نظامی برای نیروهای محور مقاومت در نبرد یمن علیه تجاوز عربستان داشته باشد و همچنین موازنه قدرت را در سطح منطقه به نفع محور عبری-عربی تغیر دهد.


منابع:
1.درباره جزیره فوق استراتژیک و توریستی سقطری چه می دانید؟، قابل دسترسی در:
https://www.mashreghnews.ir/news/1086100.
2. استراتژی تثبیت نفوذ امارات در یمن با پایگاه‌سازی انجام می‌شود، قابل دسترسی در :
https://www.mashreghnews.ir/news/1223904/.

3. حضور افسران جاسوس صهیونیست در «سقطری» یمن/ مأموریت تل آویو چیست؟، قابل دسترسی در :
https://www.mehrnews.com/news/5169217.

125815
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.