از آثار پژوهشی سال‌های 76 تا 84 مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری:

تحلیل سایت پیش‌بینی استراتژیک از تهدیدات حضور آمریکا در عراق برای جمهوری اسلامی ایران

مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در راستای انتشار مطالعات این مرکز در سالیان گذشته اقدام به انتشار بخش دیگری از این بررسی‌ها در تابستان 1400 کرده است. «تحلیل سایت پیش‌بینی استراتژیک از تهدیدات حضور آمریکا در عراق برای جمهوری اسلامی ایران» از جمله آثار پژوهشی است که طی سال‌های 1376 تا 1384 در دوران ریاست آقای دکتر محمدرضا تاجیک در این مرکز انجام شده است.
تصویر تحلیل سایت پیش‌بینی استراتژیک از تهدیدات حضور آمریکا در عراق برای جمهوری اسلامی ایران

از زمان انقلاب ۱۹۷۹، ایالات‌متحده آمریکا و ایران در تضاد و تخاصم با همدیگر بوده‌اند، اما از زمان پایان بحران گروگانگیری در سفارت آمریکا در ایران، این دو کشور در حالت رویارویی نظامی جدی با هم قرار نگرفته‌اند. بعد از جنگ خلیج‌فارس که عراق دیگر قادر نبود تهدیدی جدی برای ایران مطرح کند و واشنگتن نیز به شدت درگیر حل مسئله عراق بود، جمهوری اسلامی ایران تا حد زیادی از ناحیه تهدیدات خارجی ایمن بود. با آنکه در داخل این کشور اختلافات داخلی بین اصلاح‌طلبان و محافظه‌کاران ادامه داشته و دارد، اما تهران پیوسته به عنوان یک قدرت مهم هم در خاورمیانه و هم در آسیای میانه، در حال رشد بوده است. اما، پیروزی نیروهای ائتلاف بر عراق و حضور نیروهای آمریکایی و دولت نظامی آمریکایی در آنجا، می‌تواند موقعیت و وضعیت ایران را یک شب و برای همیشه متحول کند.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این پژوهش، روی لینک زیر کلیک کنید.

125909
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.