از آثار پژوهشی سال‌های 76 تا 84 مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری:

روابط ایران با قدرت‌های متوسط و مطالعه موردی پروتکل الحاقی

مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در راستای انتشار مطالعات این مرکز در سالیان گذشته اقدام به انتشار بخش دیگری از این بررسی‌ها در تابستان 1400 کرده است. «روابط ایران با قدرت‌های متوسط و مطالعه موردی پروتکل الحاقی» از جمله آثار پژوهشی است که طی سال‌های 1376 تا 1384 در دوران ریاست آقای دکتر محمدرضا تاجیک در این مرکز انجام شده است.
تصویر روابط ایران با قدرت‌های متوسط و مطالعه موردی پروتکل الحاقی

حمایت ژاپن و کره جنوبی از قطعنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران و نیز تلاش کانادا برای تصویب قطعنامه حقوق بشر علیه ایران در سازمان ملل، موجب نارضایتی مقامات ایرانی شده است. این در حالی است که ژاپن و کانادا در گذشته همواره یکی از مدافعان ایران در سازمان‌های بین‌المللی بوده‌اند. اخیراً نیز بحث‌هایی مطرح شده است مبنی بر اینکه ایران باید با این کشورها برخورد کند تا اقدامات آنها در آینده تکرار نشود. اینکه چرا کشورهای مزبور ظاهراً متناقض رفتار می‌کنند و رویکرد آنها نسبت به تحولات نظام بین‌المللی چیست، موضوع اصلی این نوشتار است. ادعای اصلی مطرح شده در اینجا این است که رفتار ژاپن و کانادا بیشتر در قالب نظریه قدرت متوسط در نظام بین‌المللی قابل درک است که بر اساس آن کشورهای مزبور خود را حامی اصلی نظم و ثبات بین‌المللی می‌دانند و نسبت به این امر نوعی تعهد اخلاقی احساس می‌کنند.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این پژوهش، روی لینک زیر کلیک کنید.

125921
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.