از آثار پژوهشی سال‌های 76 تا 84 مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری:

ستیز نخبگان؛ مقدمه‌ای بر جنبش فرومایگان

مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در راستای انتشار مطالعات این مرکز در سالیان گذشته اقدام به انتشار بخش دیگری از این بررسی‌ها در تابستان 1400 کرده است. «ستیز نخبگان؛ مقدمه‌ای بر جنبش فرومایگان» از جمله آثار پژوهشی است که طی سال‌های 1376 تا 1384 در دوران ریاست آقای دکتر محمدرضا تاجیک در این مرکز انجام شده است.
تصویر ستیز نخبگان؛ مقدمه‌ای بر جنبش فرومایگان

در فضای کنونی سیاسی، رقابت سیاسی نخبگان نباید منجر به ستیزش و حذف گروهی از نخبگان از هر جناح و گروه شود. برخی از نخبگان رادیکال در هر دو جناح حاکم، زمینه رادیکالیزه شدن فضای سیاسی را فراهم می‌کنند و این فضای رادیکال مورد سوءاستفاده کسانی قرار می‌گیرد که دغدغه آنها، منافع شخصی و گروهی است و نه منافع ملی. این امر منجر به قطع جریان نخبگان می‌شود. نخبگان جدید هنوز قواعد بازی سیاسی را یاد نگرفته‌اند، درحالی‌که نخبگان فعلی با تجارب گذشته خود درصدد هستند از تکرار اشتباهات گذشته خودداری کنند، نخبگان جدید به خاطر کم‌تجربه بودن می‌توانند فضای سیاسی جامعه را به سمت اقدامات رادیکال سوق دهند.

نخبگان سرمشق مردم در فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی و حتی زندگی شخصی هستند. وقتی مردم بنا به دلایل مختلف تصور کنند گروه‌های مرجع نیز همانند آنها بر سر مسائل مادی ستیز می‌کنند، اعتماد خود را به آنها از دست می‌دهند و این یعنی کاهش ظرفیت یک نظام سیاسی در مدیریت بحران.

بر همین اساس تقاضای ما از نخبگان این است که:

با لحاظ منافع بلندمدت و منافع ملی، از نفوذ کلام خود از گسترش اقدامات رادیکال جلوگیری کنند؛ اقداماتی که در نهایت، به ضرر نظام سیاسی تمام خواهد شد.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این پژوهش، روی لینک زیر کلیک کنید.

125924
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.