از آثار پژوهشی سال‌های 76 تا 84 مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری:

مواجهه با محیط امنیت ملی نامطمئن در دهه سوم: چالش مدیریت عدم قطعیت

مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در راستای انتشار مطالعات این مرکز در سالیان گذشته اقدام به انتشار بخش دیگری از این بررسی‌ها در تابستان 1400 کرده است. «مواجهه با محیط امنیت ملی نامطمئن در دهه سوم: چالش مدیریت عدم قطعیت» از جمله آثار پژوهشی است که طی سال‌های 1376 تا 1384 در دوران ریاست آقای دکتر محمدرضا تاجیک در این مرکز انجام شده است.
تصویر مواجهه با محیط امنیت ملی نامطمئن در دهه سوم: چالش مدیریت عدم قطعیت

مواجهه با محیط امنیت ملی نامعین و نامطمئن و مدیریت آن، چالشی است که امروزه به علت تحولات سریع تکنولوژیکی، اقتصادی، سیاسی و نظامی به درجات مختلف فراروی اکثر کشورها است. اما میزان آسیب‌پذیری کشورها در مقابل آن تابعی از دو عامل یا فاکتور مهم، در میان عوامل دیگر، است: ۱- میزان انسجام و هماهنگی در مجموعه نهادهای تصمیم‌گیری و سیاستگذاری؛ ۲- ایجاد رابطه ارگانیک و نزدیک بین اطلاعات و سیاست.

بر این اساس، این گزارش راهبردی، برای مدیریت محیط امنیت ملی نامطمئن و پیچیده آینده دو استراتژی زیر را پیشنهاد می‌کند.

1- ایجاد انسجام و هماهنگی در مجموعه نهادهای تصمیم‌گیری و سیاستگذاری:

واقعیت این است که در حال حاضر بین سیاست‌های اقتصادی و سیاست‌های خارجی، یا بین سیاست خارجی و سیاست دفاعی و امنیتی یا بین سیاست اقتصادی و سیاست امنیتی ما هماهنگی لازم وجود ندارد. یک دستگاه سیاسی نیز بدون تدوین برنامه‌های راهبردی و اعمال اراده سیاسی نمی‌تواند عملکرد منسجمی را نشان دهد.

۲- ایجاد رابطه ارگانیک و نزدیک بین اطلاعات و سیاست

ویژگی محیط امنیت ملی نامطمئن به‌گونه‌ای است که تهدیدات شکل ثابتی ندارند و اساساً نمی‌توان با تکیه بر شناختی که از تهدیدات تجربه شده گذشته و کنونی وجود دارد به تدوین استراتژی اقدام کرد. ازاین‌رو، تقویت جامعه اطلاعاتی و ایجاد رابطه‌ای نزدیک و ارگانیک بین سیاستگذاری و اطلاعات نقش بسیار مهمی در کسب توانایی مدیریت محیط امنیت ملی نامطمئن دارد.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این پژوهش، روی لینک زیر کلیک کنید.

125926
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.