از آثار پژوهشی سال‌های 76 تا 84 مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری:

نخبگان و بدنه جنبش اجتماعی

مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در راستای انتشار مطالعات این مرکز در سالیان گذشته اقدام به انتشار بخش دیگری از این بررسی‌ها در تابستان 1400 کرده است. «نخبگان و بدنه جنبش اجتماعی» از جمله آثار پژوهشی است که طی سال‌های 1376 تا 1384 در دوران ریاست آقای دکتر محمدرضا تاجیک در این مرکز انجام شده است.
تصویر نخبگان و بدنه جنبش اجتماعی

پس از واقعه دوم خرداد به دلیل‌های گوناگون رابطه میان نخبگان جامعه، و بدنه اجتماع بسیار ضعیف شده است، هرچند در برخی از موارد خارج از خواست و اراده این قشر بوده است. لذا نخبگان دیگر آن جایگاه پیشین در هدایت و جهت‌دهی به خواسته‌های اجتماع را از دست داده‌اند.

در آسیب‌شناسی موضوع به نظر می‌رسد چند عامل مهم‌تر از دیگر عوامل به چشم می‌آیند:

* در خصوص گروه دانشجو باید یادآور شد که ناامیدی و یأس از آینده کشور و نیز تغییرات مناسب در آن در حال تبدیل به امر غالب است.

* توانایی و قدرت رهبران فعلی جنبش اصلاح‌طلبانه برای ادامه فرآیند اصلاحات به پرسش کشیده شده است.

* یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های غفلت شده بحث توسعه فرهنگی و گسترش تفکر متناسب با اصلاح در بدنه جامعه است.

* به علاوه مشکل دیگر، نبود ارتباط میان خود نخبگان است. این بی‌ارتباطی هم در میان متفکران خارج از رده‌های حکومتی با نخبگان داخل حاکمیت مشکل‌ساز است.

به هر روی به نظر می‌رسد در گام نخست، پیش از هر امری، باید به ایجاد ارتباط میان نخبگان و قشرهای جامعه پرداخت. چون تحقق بخشیدن به آرزوی دیرینه اندیشمندان و متفکران تنها با ایجاد تحول در بدنه اجتماع و اثرگذاری بر جنبش‌های اجتماعی ممکن است.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این پژوهش، روی لینک زیر کلیک کنید.

125927
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.