از آثار پژوهشی سال‌های 76 تا 84 مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری:

نگاهی به زمینه‌های رشد رادیکالیسم در میان اصلاح‌طلبان

مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در راستای انتشار مطالعات این مرکز در سالیان گذشته اقدام به انتشار بخش دیگری از این بررسی‌ها در تابستان 1400 کرده است. «نگاهی به زمینه‌های رشد رادیکالیسم در میان اصلاح‌طلبان» از جمله آثار پژوهشی است که طی سال‌های 1376 تا 1384 در دوران ریاست آقای دکتر محمدرضا تاجیک در این مرکز انجام شده است.
تصویر نگاهی به زمینه‌های رشد رادیکالیسم در میان اصلاح‌طلبان

نخبگان هر جامعه‌ای، عقبه‌ای از توده مردم را با خود به همراه دارند که هر چقدر دامنه حضور نخبگان در چرخه قدرت یک نظام سیاسی بیشتر باشد و به تبع عقبه مردمی، آنها نیز با بازی در همین چارچوب، موجب تداوم نظم مستقر خواهند شد. یکی از بارزترین اثرات مثبت انتخابات دوم خرداد ۷۶ و نیز انتخابات مجلس ششم را می‌توان این موضوع دانست که بخشی از نخبگانی که حذف شده بودند را مجدداً وارد مدار قدرت کرد. این نخبگان نیز، عقبه مردمی وسیعی را برای نظام و قواعد بازی مستقر در آن، به همراه آوردند.

با برگزاری انتخابات مجلس هفتم، پروسه حذف بخش قابل‌توجهی از نخبگان، کلید خورد. گذر از مسیرهایی که این نخبگان برای آینده حیات سیاسی خود ترسیم خواهند کرد نه‌تنها زندگی فردی آنها، بلکه بر حیات نظام سیاسی نیز تأثیر خواهد گذاشت.

با محوریت تلاش برای جلوگیری از رادیکالیزه شدن فضا و نیز حفظ تعداد بیشتری از نخبگان سیاسی در چارچوب موردنظر نظام، باید:

پیوندهای نخبگان با نظام نه‌تنها حفظ شود، بلکه باید سعی در تقویت این پیوندها داشت. بریدن تک‌تک این نخبگان از نظام نه به سود محافظه‌کاران خواهد بود و نه به سود اصلاح‌طلبان و نه به نفع کل نظام.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این پژوهش، روی لینک زیر کلیک کنید.

125928
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.