در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری؛

دومین نشست تنظیم‌گری در اقتصاد دانش بنیان با نگاهی به نقش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برگزار شد

دومین نشست از سلسله نشست‌های «تنظیم‌گری در اقتصاد دانش بنیان» با موضوع «بررسی نقش مناطق آزاد در اقتصاد دانش بنیان و کارکردهای آن» بعدازظهر امروز سه‌شنبه 29 شهریور به میزبانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری و با حضور نمایندگانی از مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، شرکت سرمایه‌گذاری‌های خارجی ایران، سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، سازمان فناوری اطلاعات ایران، بیمه مرکزی، شرکت ملی انفورماتیک (هولدینگ IT بانک مرکزی) و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران برگزار شد.
تصویر دومین نشست تنظیم‌گری در اقتصاد دانش بنیان با نگاهی به نقش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، در ابتدای این جلسه دکتر سلطان‌زاده، دبیر نشست به ارائه گزارشی از فعالیت‌های انجام شده در این کارگروه اشاره کرد و گفت: در دو دهه اخیر اگرچه تلاش‌های بسیار خوبی برای رشد اقتصاد دانش بنیان انجام شده اما باید اقرار کرد که کمتر به ابزارهای تنظیم‌گری در این خصوص پرداخته شده است، به خصوص اینکه با بزرگتر شدن این اکوسیستم، تعارضات میان بازیگران جدید و سنتی در حال پدیدار شدن است.

دبیر نشست «تنظیم‌گری در اقتصاد دانش بنیان؛ مناطق آزاد و ویژه» در ادامه با طرح این سوال که «شیوه‌های راهبری مناسب برای ارتقای نقش مناطق آزاد در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان چیست؟»، یافتن پاسخ این سوال را از جمله اهداف برگزاری این جلسات عنوان کرد و گفت: یکی از بازیگران اکوسیستم نوآوری کشور، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است که متأسفانه در اسناد بالادستی کمتر به نقش این مناطق در توسعه زیست‌بوم نوآوری اشاره شده است، این در حالی است که در اکثر کشورهای توسعه یافته، نقش مناطق آزاد به شکلی تصاعدی رو به رشد بوده است.

در ادامه این نشست، حاضران به بحث و تبادل نظر درباره نقش مناطق آزاد در توسعه اقتصاد دانش بنیان پرداختند. ایجاد امکانات و انگیزه برای افزایش صادرات شرکت‌های دانش بنیان، تامین و کاهش هزینه‌های تولیدات صادراتی، افزایش قدرت شرکت‌های دانش بنیان برای رقابت در عرصه بین‌المللی، ایجاد کارخانه‌های نوآوری بین‌المللی با هدف ایفای نقش شرکت‌های دانش بنیان در سطح بین‌المللی، مشخص شدن شاخص‌های ریسک شرکت‌های دانش بنیان و نحوه مدیریت آن برای صنعت بیمه کشور و غربالگری شرکت‌های فناور فعال به لحاظ توانمندی صادراتی و ارتباط مناطق آزاد با این شرکت‌ها برای تسهیل صادرات از جمله مباحث مطرح در این جلسه بود.

136363
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.