نتایج معکوس طرح غرب علیه روسیه

جنگ اوکراین با حمایت‌های اروپا و آمریکا همچنان ادامه دارد. غرب در کنار کمک تسلیحاتی به اوکراین به تحریم روسیه هم اقدام کرد اما این تحریم‌ها تاثیرات مخربی بر اقتصاد اروپا داشته است.
تصویر نتایج معکوس طرح غرب علیه روسیه

موسسه «صلح رن پال» در مطلبی به قلم جاناتان کوک به بررسی تاثیرات جنگ اوکراین بر اقتصاد اروپا پرداخته است.

مقدمه

رهبران خشمگین غربی تهدید می‌کنند که برای واردات گاز طبیعی از روسیه، سقف قیمت تعیین خواهند کرد. این تصمیم پس از قطع عرضه گاز روسیه به اروپا در این ماه اتخاذ شده است که بحران انرژی و هزینه‌های زندگی را بدتر می‌کند.

در پاسخ، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه هشدار داده است که اروپا در زمستان امسال «یخ می‌زند»، مگر اینکه رویه‌ها تغییر کند. در این رفت و برگشت، غرب مدام لفاظی‌های خود را تشدید می کند. پوتین متهم است که از ترکیبی از باج خواهی و تروریسم اقتصادی علیه اروپا استفاده کرده است. پوتین با نرساندن سوخت به اروپا با نزدیک شدن به فصل زمستان تلاش می کند عزم کشورهای اروپایی را برای حمایت از کی یف تضعیف و مردم اروپا را از رهبرانشان دور کند.

موضع‌گیری متکبرانه و خودپسندانه اروپا در مورد عرضه گاز روسیه دقیقاً منعکس کننده همان طرز فکر احمقانه ای است که در وهله اول به تحریک مسکو علیه اوکراین کمک کرد. علت دیگر این موضع گیری اروپا این است که هیچ برون رفت یا راهی برای مذاکرات بخصوص در حالی که روسیه بخش‌های وسیعی از قسمت‌های شرقی و جنوبی اوکراین را در اختیار گرفته است، متصور نیست.

بازپس‌گیری مناطق تصرف شده بی شک بدون تلفات جانی زیاد از هر دو طرف ممکن نیست، همانطور که حمله محدود اوکراینی‌ها به اطراف خارکیف، این واقعیت را نشان داد. رسانه‌های غربی باید سهم عمده ای از تقصیر این شکست‌های سریالی را در عرصه دیپلماسی بر عهده بگیرند. روزنامه‌نگاران آنچه را که سران آمریکا و اروپا می‌خواهند عموم مردم باور کنند که در حال وقوع است، با صدای بلند و غیرانتقادی فریاد می زنند اما شاید زمان آن فرا رسیده باشد که اروپایی‌ها کمی وضعیت کنونی و آینده را از چشم روسیه نگاه کنند.

جنگ اقتصادی

مسکو در مورد علت توقف عرضه گاز بسیار واضح صحبت کرده است. قطع عرضه گاز روسیه اقدامی برای تلافی تحریم‌های اقتصادی غرب بود. این تحریمها نوعی مجازات جمعی برای جمعیت گسترده روسیه است که خطر نقض قوانین جنگ نیز در آن وجود دارد.

غرب به خوبی علیه کشورهای ضعیف جنگ اقتصادی به راه می اندازد. این جنگ معمولا برای سرنگون کردن مقاماتی انجام می شود که آنها را دوست ندارد. گاهی اوقات هم این جنگ، تمرین پیش از اعزام نیرو یا بکارگیری نیروهای نیابتی علیه آن کشور است.

ایران دهه‌ها با تحریم‌هایی روبرو بوده است که صدمات ویرانگری بر اقتصاد و جمعیتش وارد کرده اند. اما این تحریم‌ها در سرنگونی حکومت ایران موثر نبود. در همین حال، واشنگتن کاری را درباره مردم افغانستان انجام می دهد که در حکم تروریسم اقتصادی است تا طالبان حاکم را به دلیل بیرون راندن مفتضحانه نیروهای اشغالگر آمریکا در سال گذشته مجازات کند.

سازمان ملل ماه گذشته گزارش داد تحریم‌ها به خطر مرگ بیش از یک میلیون کودک افغانستانی از گرسنگی کمک کرده است. در مورد تحریم‌های اقتصادی کنونی روسیه نیز هیچ اقدام مهمی نشده است جز اقدام علیه ورزشکاران و نمادهای فرهنگی روسیه. در واقع، هدف از تحریم‌ها، سوق دادن پوتین به طرف میز مذاکره نیست. بایدن رئیس جمهور آمریکا ماه مارس به صراحت اعلام کرد غرب در حال برنامه ریزی برای جنگی طولانی است. غرب می خواهد شاهد برکناری پوتین از قدرت باشد. هدف غرب، تضعیف اقتدار پوتین است و می خواهد در برخی سناریوهای فانتزی زیردستانِ پوتین را تشویق کند تا علیه پوتین شورش کنند.

نتایج معکوس طرح غرب

نقشه غرب این است که با سرازیر کردن تسلیحات در میدان نبرد، نیروهای روسیه را بیش از حد فرسوده کند و سپس فروپاشی دولت پوتین زیر بار نارضایتی مردم در داخل روسیه محقق شود. اما در عمل، برعکس این وضعیت اتفاق افتاده است. وضعیت درست مانند زمانی است که غرب در دهه 1990 عراق را در دوره صدام حسین تحریم کرد. موقعیت پوتین تقویت شده است چه روسیه در میدان جنگ پیروز شود یا شکست بخورد.

تحریم‌های اقتصادی غرب علیه روسیه اقدام احمقانه‌ای بود و این پیام را مخابره کرد که غرب به دنبال نابودی روسیه است، کاری که قبلاً در عراق، افغانستان، لیبی، سوریه و یمن کرده است. پوتین به طور قابل قبولی می‌تواند نزد خود اینطور استدلال کند که مرد قدرتمند تمام عیاری است که بین روسیه مستقل و بندگی غرب باید یکی را انتخاب کند. در عین حال، تحریم‌ها به روس‌ها نشان داده است که رهبر آنها واقعا چقدر باهوش است.

فشار اقتصادی غرب تا حد زیادی نتیجه معکوس داده است یعنی تاثیر چندانی بر ارزش روبل نگذاشته، در حالی که به نظر می رسد اروپا در حال رفتن به سمت رکود اقتصادی است، زیرا پوتین شیر لوله‌های گاز را بسته است. بدون شک مردم روسیه از اینکه مشاهده کنند اروپایی‌ها متحمل بخشی از دشواری‌های اقتصادی می شوند که خودشان برای دیگران به وجود می آورند خوشحال خواهند شد.

نتیجه‌گیری

سران غرب با اظهارات و اقدامات خود باعث تحریک روسیه و وقوع جنگ در اوکراین شدند. آنها گمان می بردند که با سرازیر کردن سلاح و تحریم روسیه می توانند مسکو را تضعیف و در نهایت حکومت آن را سرنگون کنند اما با گذشت زمان، نتایج جنگ برای اقتصاد اروپا به مراتب خسارت بار تر از خسارت‌های وارده به روسیه بوده است. با فرا رسیدن زمستان ،میزان تاب آوری اروپا در برابر نتایج معکوس تحریم‌های خود، ارزیابی خواهد شد.

*انتشار این مطلب لزوما به معنای تایید محتوا توسط مرکز بررسی‌های استراتژیک نیست و صرفا به‌منظور بهره‌برداری نخبگانی منتشر شده است.

Europe, More Than Putin, Must Shoulder the Blame for the Energy Crisis, Jonathan Cook, September 15, 2022.

136366
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.