تأثیر انتخابات میان دوره‌ای آمریکا بر سیاست خارجی این کشور

مجلس نمایندگانِ تحت هدایت جمهوری خواهان، به معنای اتخاذ موضع سخت گیرانه تر در قابل چین و ارائه کمک‌های کمتر به اوکراین است.
تصویر تأثیر انتخابات میان دوره‌ای آمریکا بر سیاست خارجی این کشور

نشریه فارن پالسی در گزارشی به برگزاری انتخابات میان دوره ای درآمریکا، جنگ در اوکراین و دیگر مسائل مطرح در جهان پرداخته است.

سیاست خارجی و انتخابات

موج قرمزی که پیش بینی می شد، محقق نشده است اما شاهد حضور پر رنگ تر جمهوری‌ خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا و یک جهش در مجلس سنا هستیم. با توجه به کاهش زیاد محبوبیت جو بایدن در دوران ریاست جمهوری اش، به نظر می رسد که نتایج این انتخابات به همان اندازه بازتاب دهنده نامزدهای بی کیفیتی است که جمهوری خواهان در انتخابات شرکت دادند.

آمریکا تنها جایی نیست که اخیرا شاهد شکست نامزدهایی همانند ترامپ بودند. ژائر بولسونارو در برزیل در کارزار انتخاب مجدد خود شکست خورد و نامزد جناح چپ، لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، دوباره به ریاست جمهوری بازگشت. لولا از گفتگوهای صلح در مناقشه اوکراین حمایت و اعلام کرده ممکن است کی یف به اندازه مسکو در این درگیری مقصر باشد.

در این میان، به نظر می رسد سیاست خارجی نقش بسیار کمی در انتخابات داشته است و این نباید تعجب آور باشد. رأی دهندگان هیچگاه مسائل مربوط به سیاست خارجی را در اولویت انتخاباتی خود قرار نمی دهند اما این بدان معنا نیست که سیاست خارجی تحت تأثیر این انتخابات قرار نخواهد گرفت. تا حدی کسب یک پیروزی محدودتر برای جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا ممکن است قدرت بیشتری به جمهوری خواهان محافظه کار بدهد که طرفدار مسائلی همانند کاهش کمک به اوکراین و تقسیم فشارها در میان متحدان هستند. در ادامه مهمترین تاثیرات احتمالی انتخابات اخیر در چند موضوع سیاست خارجی اشاره می شود.

اوکراین

در میان جمهوری خواهانِ حاضردر مجلس نمایندگان، یک روند مشخص و بدبینانه در ارتباط با ارائه کمک به اوکراین وجود دارد. هرچند روند ارائه تسلیحات و کمک‌های نظامی به راحتی ادامه خواهد یافت، اما ارائه بسته‌های بزرگ حمایت مالی مستقیم برای دولت دشوارتر خواهد بود.

بین کشورهایی که پس از جنگ در اوکراین با مسائل امنیت غذایی نسبتا شدیدی مواجه هستند و کشورهایی که شاهد مشکلات کمتری هستند شکاف آشکاری وجود دارد. 75 درصد کالری مصرفی و مورد نیاز انسان تنها توسط 9 منبع غذایی (گندم، برنج، ذرت، سیب زمینی، جو، شکر، سویا و روغن نخل) تأمین می شود. برای مثال روسیه و اوکراین سبد نان جهان هستند. این در جهانی بدون اصطکاک، جهانی شده و پس از جنگ سرد به خوبی کار می کند، اما زمانی که ژئوپلیتیک مداخله می کند، شرایط بهم می ریزد.

در این شرایط، چگونه باید به این جنگ پایان دهیم. گزارش‌های اخیر حاکی از آن است که کاخ سفید از (ولودیمیر زلنسکی) رئیس‌جمهور اوکراین خواسته است مطالباتش برای آغاز مذاکرات با روسیه را تا حدودی معقول ‌تر کند. فکر می‌کنم این یک مرحله کاملا قابل درک است. هیچ‌کس از کی یف نمی‌خواهد در اینجا امتیازات دشواری بدهد، و کاخ سفید در وادار کردن اوکراینی‌ها به کنار گذاشتن این درخواست موهوم مبنی بر اینکه تا زمانی که ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور سرنگون نشود، با روسیه گفتگو نخواهند کرد، موفق بوده است. شاید بتوان با یک یادداشت تفاهم به این موضوع پایان داد. برخی از تندروها صحبت از مذاکره را تمایل به دادن امتیاز به روسیه می ‌دانند، اما لزوما اینطور نیست.

چین

انتظار می‌رود اکثریت جمهوری خواه در مجلس نمایندگان آمریکا بخش قابل توجهی از وقت خود را صرف تحقیق درباره بایدن و نوشتن قوانین ضد چین کنند. آنها سیاست‌های کاملا استاندارد راست‌ میانه را دنبال می‌ کنند که این موضوع باید سبب شود دولت بایدن و آمریکا تمرکز خود را بر چین تشدید کنند. برخی معتقدند که دولت می تواند هم رقابت با چین و هم همکاری در مسائل آب و هوایی را دنبال کند و موضع تقابلی با چین ممکن است همانند ناقوس مرگ برای هر تلاشی برای یافتن راه حلی برای آب و هوا در چند سال آینده باشد. عده‌ای هم امید به همکاری با چین در مورد تغییرات آب و هوایی را نابجا می دانند چرا که چین بزرگترین بخش مشکل محسوب می شود. در طول دوره تعامل راهبردی آمریکا با چین از سال 1990 تا 2017، انتشار گازهای گلخانه ای ازسوی چین پنج برابر افزایش یافت.

پیروزی جمهوری خواهان در کنگره آمریکا می تواند تاثیراتی بر سیاست خارجی کاخ سفید بگذارد. از جمله اینکه برخورد با چین تشدید شود و کمک‌های مالی مستقیم به اوکراین کاهش یابد، چرا که جمهوری خواهان، چین را بزرگترین دشمن آمریکا می پندارند و در اوکراین هم خواهان تقسیم و سهمیه بندی کمک‌ها هستند.

*انتشار این مطلب لزوما به معنای تایید محتوا توسط مرکز بررسی‌های استراتژیک نیست و صرفا به‌منظور بهره‌برداری نخبگانی منتشر شده است.

Will U.S. Midterm Results Affect Washington’s Foreign Policy? Emma Ashford, Matthew Kroenig, Foreign Policy, November 11, 2022.

136435
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.