بررسی ظرفیت‌های ترانزیت دریایی با هدف تهیه برنامه ارتقاء ترانزیت کشور در مرکز بررسی‌های استراتژیک

نشست بررسی ظرفیت‌های ترانزیت دریایی با هدف تهیه برنامه ارتقاء ترانزیت کشور با حضور نمایندگان وزارت راه و شهرسازی و سازمان بنادر و دریانوردی در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری برگزار شد.
تصویر بررسی ظرفیت‌های ترانزیت دریایی با هدف تهیه برنامه ارتقاء ترانزیت کشور در مرکز بررسی‌های استراتژیک

به گزارش روابط عمومی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، در این نشست سید جواد سادات فریزنی، معاون هماهنگی و برنامه‌ریزی مرکز بررسی‌های استراتژیک که ریاست جلسه را برعهده داشت، هدف از برگزاری این جلسه را رسیدگی به پیشنهادات کارشناسان و خبرگان حوزه ترانزیت در حوزه بنادر و ظرفیت‌های مغفول مانده این حوزه جهت ارتقای ترانزیت کالای کشور عنوان کرد.

وی در ادامه با اشاره به چالش‌های حوزه بنادر کشور، گفت: موضوع ابرپروژه مسکن و برنامه حمل‌ونقل ریلی (راه‌آهن) از موضوعات مهم مطرح شده در وزارت راه و شهرسازی هستند، اما در این میان نباید اهمیت بنادر را نادیده بگیریم، بر این اساس باید روی نیازهای مهم و اساسی آن تمرکز کنیم؛ لذا از آنجایی که بر اساس سیاست‌های آمایشی، سواحل و بنادر کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند و نیز با توجه به مسئله ارتقای ترانزیت کالا، پیشنهادات مربوط به حوزه بنادر جهت رفع مسائل و مشکلات آن باید مورد توجه قرار گیرد.

در ادامه این نشست نیز کارشناسان حوزه امور بنادر، کشتیرانی، تجارت و بازرگانی با ارایه گزارشی از وضعیت فعلی ترانزیت کالا و خدمات تجارت دریامحور، فرصت‌ها و چالش‌های پیش‌روی این حوزه را مورد نقد و بررسی قرار دادند.

موضوعاتی چون حجم سالانه ترانزیت کالا از طریق دریا، ظرفیت بنادر و شرایط فعلی مناطق آزاد تجاری کشور، امکانات لجستیکی ترانزیت کالای کشور، ایکس ری، تجارت کانتینری و... از دیگر موضوعاتی بود که در این نشست مورد بحث و بررسی کارشناسان قرار گرفت.

136438
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.