بررسی نقش منطقه ویژه اقتصادی سرخس در ارتقای سطح ترانزیت کشور در مرکز بررسی‎‌های استراتژیک

نشست بررسی نقش منطقه ویژه اقتصادی سرخس در ارتقای سطح ترانزیت کشور با حضور مدیرعامل و معاونان این منطقه ویژه اقتصادی در مرکز بررسی‎‌های استراتژیک ریاست جمهوری برگزار شد.
تصویر بررسی نقش منطقه ویژه اقتصادی سرخس در ارتقای سطح ترانزیت کشور در مرکز بررسی‎‌های استراتژیک

به گزارش روابط عمومی مرکز بررسی‎‌های استراتژیک ریاست جمهوری، در این نشست سیدجواد سادات فریزنی، معاون هماهنگی و برنامه‌ریزی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در سخنانی اظهار کرد: نگاه ما در مرکز این است که هرگونه پروژه پیشرانی که می‌تواند در ارتقای ترانزیت کالا در کشور موثر باشد، جمع‌بندی کرده و در کنار یکسری ایده‎‌های محوری، اولویت‌بندی کنیم تا به نتیجه مطلوب و مناسبی در این حوزه دست یابیم.

در ادامه این نشست نیز محمدرضا کلائی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس با ارایه گزارشی از وضعیت فعلی این منطقه و چشم‌انداز آتی آن، فرصت‎‌ها و چالش‎‌های موجود در این منطقه ویژه اقتصادی را مورد اشاره قرار داد.

منطقه ویژه اقتصادی سرخس روز 24 اردیبهشت سال 1375 همزمان با افتتاح راه آهن مشهد - سرخس - تجن آغاز بکار کرد. این منطقه در جوار نقطه صفر مرزی ایران و ترکمنستان و ۱۸۵ کیلومتری شمال شرق مشهد قرار دارد.

امکان اتصال به نقطه صفر مرزی کشور ترکمنستان و اتصال به راه‌آهن مشهد– سرخس – تجن که از داخل منطقه ویژه می‌گذرد، موجب شده تا ارتباط ریلی کشورهای آسیای مرکزی با کشورهای اروپایی برقرار شود و همین مسئله از مهم‌ترین مزیت‌های منطقه ویژه اقتصادی سرخس به شمار می‌آید.

136440
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.