سلطه‌طلبی آمریکا و جنگ جهانی سوم

تنش‌ها میان روسیه و آمریکا بالا گرفته است. روسیه که خطر جدی غرب و ناتو را درک کرده است با هر تهدید و ابزاری سعی در ادامه بقاء و مقابله با سلطه‌طلبی غرب و آمریکا دارد.
تصویر سلطه‌طلبی آمریکا و جنگ جهانی سوم

موسسه ران پال برای صلح، در مطلبی رویارویی روسیه با غرب و نظریه جنگ طلبانه آمریکا و خطرات آن برای جهان را بررسی کرده است.(1)

درک روسیه از تهدیدات

دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر سابق و نایب رئیس کنونی شورای امنیت روسیه در روز ۶ ژانویه 2023 تهدید کرد که موشک‌های مافوق صوت زیرکان روسیه را با قرار دادن کشتی حامل آنها در 100 مایلی رودخانه پوتوماک به سمت واشنگتن هدف خواهد گرفت. از سوی دیگر، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ناو آدمیرال گورشکوف را رونمایی کرد. این ناو به موشک‌های مافوق صوت زیرکان (3M22 Tsirkon) مسلح شده است. آخرین نسخه موشک زیرکان قادر است با سرعت 8 ماخ به سمت هدف حرکت کند و سرعتی در حدود 7000 مایل در ساعت داشته باشد و طبق گزارش‌ها غیر قابل توقف است. ناو گورشکوف در بحبوحه تشدید تنش‌ها با غرب بر سر جنگ در اوکراین برای نمایش قدرت، به یک سفر دریایی بین اقیانوسی خواهد رفت.

استقرار موشک‌های مافوق صوت در ۱۰۰ مایلی رود پوتوماک، که از پایتخت آمریکا می‌گذرد، هشداری آشکار است که روسیه توانایی ضربه زدن به نظم نئولیبرالی را از جایی که برایش دردناک است، دارد. مدودف به زبانی که پوتین از آن دوری می‌کند، به ما می‌گوید که وی معتقد است رفتار دولت آمریکا و ادامه اجرای دکترین ولفوویتز، یعنی این اعتقاد که باید با همه رقبا در صورت ناسازگاری یا مقاومت، مقابله و آنها را نابود کرد همان گونه که اسلوبودان میلوشویچ، صدام حسین و معمر قذافی حذف شدند، با واکنش مواجه می شود.

مدودف در حساب تلگرامی خود نوشت: آمریکا ده‌ها میلیارد دلار برای جنگ در اوکراین هزینه می کند، سلاح‌های خود را به صورت گسترده در اختیار کی یف می گذارد و هزاران نفر را به دست دیگران نابود می کند. این اقدام سخیف، تقلید از سنت نازی‌هاست. این افراد وارثان واقعی وزیر تبلیغات رایش، جوزف گوبلز هستند؛ اما این مزخرفات بر هیچ‌کس تاثیری ندارد و پاسخ آن سکوت نیست.

تاکتیک دروغِ بزرگ و دکترین بوش

در واقع، سرچشمه کل پویش تبلیغاتی آمریکا، به گوبلز و دروغ بزرگ که توسط هیتلر در خاطراتش آورده است، باز می‌گردد. هیتلر می دانست که وقتی یک دروغ بزرگ، اگر بارها و بارها، روز به روز و هفته به هفته، تکرار شود، عموم مردم در نهایت آن را به عنوان واقعیت می پذیرند. دروغ بزرگ دولت آمریکا این است که روسیه را به عنوان بازنده در اوکراین نشان می دهد. با این حال، به گفته خبرنگاران میدانی در شرق اوکراین (و نه روزنامه نگاران شرکتی که در هتل‌های کی یف نشسته اند)، این اوکراین است که شکست آرام را متحمل می شود و ده‌ها هزار سرباز آن توسط گلوله باران‌های مداوم روسیه آسیب می بینند.

عقب نشینی راهبردی روسیه از خرسون و لیمان به عنوان یک پیروزی حماسی به تصویر کشیده می شود که در نهایت به فروپاشی فدراسیون روسیه خواهد انجامید. هدف نخبگان جهانی حاکم، جلوگیری از ظهور هرگونه رقیبی است، همانطور که در دکترین ولفوویتز، با عنوان رسمی "راهنمای برنامه ریزی دفاعی برای سال‌های مالی 1994-1999"، که در سال 1992 به رهبری دیک چنی تدوین شد، بیان شده است. این دکترین، در نهایت به دکترین بوش معروف شد. اصول این دکترین در حال حاضر برای "تضعیف" روسیه که در کنار چین رقیب اصلی آمریکا محسوب می شود، بکار می رود.

جنگ‌افروزی آمریکا و نتایج آن

مدودف و پوتین به خوبی نسبت به این موضوع آگاه هستند اما اکثر آمریکایی‌ها، به علت تبلیغات رسانه ای شدید، چیزی در مورد این نمی دانند. رسانه‌های شرکتیِ دروغ بزرگ، به آنها توهم می خورانند و هشدار می دهند که روسیه مصمم به برقراری مجدد امپراتوری شوروی است. این تفکرات فاسد توسط الکساندر ورشبو سفیر سابق آمریکا در روسیه و معاون دبیرکل ناتو منتشر شد که گفت: "پوتین می خواهد امپراتوری روسیه را به عنوان میراث خود بازسازی کند... ما باید بفهمیم که آیا می توان او را متوقف کرد."

این بهانه ساختگی هیچ دلیلی برای ادامه حیات ناتو نیست. صرف نظر از وجود یک تهدید ساختگی یا واقعی، ناتو بهانه ای برای حفظ موجودیت خود ندارد. ناتو ابزاری برای نابودی کشورهایِ مورد هدف - افغانستان، عراق، کویت، بوسنی و هرزگوین، صربستان، کوزوو، سومالی و لیبی- است. این وضعیت و عملکرد، ارتباطی به امنیت اروپا ندارد و قطعاً نقشی هم در امنیت آمریکا ندارد.

دولت آمریکا از حمله غیرمحتمل روسیه با موشک‌های زیرکان به واشنگتن برای پیشبرد پویش تبلیغاتی خود و ایجاد ترس در مردمِ زودباور، سوء استفاده خواهد کرد، این در حالی است که این حقیقت که دولت آمریکا زیردریایی اتمی یو اس اس نیومکزیکو را - مجهز به موشک‌های کروز تاماهاوک - به داخل آب‌های سرزمینی روسیه فرستاده، ناگفته مانده است.

دیفنس نیوز یک ماه قبل از روسیه گزارش داد که زیردریایی اتمی یو اس اس نیومکزیکو در حدود 500 کیلومتری آبهای سرزمینی روسیه قرار دارد و به سرعت این فاصله را کوتاه خواهد کرد. زیردریایی‌های کلاس Block V ویرجینیا می‌توانند 40 موشک کروز حمل کنند که به آمریکا اجازه می‌دهد زیردریایی‌های هسته‌ای کلاس اوهایو را خارج کند و نقص خود را در قدرت شلیک موشک‌های دوربرد در «رقابت ابرقدرت‌ها» با روسیه و چین جبران کند. این ناو همچنین مجهز به 4 لوله اژدر 533 میلی متری است که با اژدرهای سنگین Mk48 یا موشک‌های ضد کشتی AGM-84‌هارپون سازگار است.

نتیجه گیری

دکترین ولفوویتز و طرح‌های سلطه طلبانه زبیگنیو برژینسکی، بیش از پیش آشکار شده است. بر این اساس، دولت آمریکا، رقابت بر سر نفوذ و تسلط بر منابع را تحمل نمی‌کند و برای حفظ توانایی خود در اجرای برنامه غارت نئولیبرالی به کشتن مردم کشورهایی روی می آورد که این قانون و برنامه را رد می‌کنند. این شرایط به طور فزاینده ای، منجر به جنگ جهانی سوم، پایان جنگ نهایی در زمستان هسته ای و انقراض همه موجودات زنده می شود.

*انتشار این مطلب لزوما به معنای تایید محتوا توسط مرکز بررسی‌های استراتژیک نیست و صرفا به‌منظور بهره‌برداری نخبگانی منتشر شده است.

(1) Medvedev Suggests Parking Hypersonic Missiles near the Potomac, kurt nimmomonday, The Ron Paul Institute for Peace and Prosperity, January 9, 2023.

136477
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.