بودجه نظامی بایدن

برخی کارشناسان سئوالاتی را درباره بودجه نظامی آمریکا مطرح کرده اند که پاسخ و نحوه رسیدگی بایدن به این آنها بر امنیت ملی آمریکا، کسری بودجه فدرال و میراث او تأثیر خواهد داشت.
تصویر بودجه نظامی بایدن

نشنال اینترست با این مقدمه 10 سوال را در این خصوص از بایدن مطرح کرده که در ادامه به آن پرداخته می‌شود.

مقدمه

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا بودجه دفاعی خود را برای سال مالی 2024 و برنامه دفاعی خود را برای سال مالی 2024 تا 2028 نهایی می کند، او باید حداقل به 10 مورد اصلی زیر بپردازد. نحوه برخورد او با این مسائل به طور قابل توجهی بر امنیت ملی آمریکا، کسری بودجه فدرال و میراث او تأثیر خواهد گذاشت. علاوه بر این، با توجه به واقعیت‌های سیاسی انتخابات آینده 2024، بودجه سال مالی 2024 که از اول اکتبر اجرایی می شود و تا اکتبر 2024 ادامه دارد و برنامه دفاعی سال مالی 2024-2028 بایدن ممکن است آخرین و بهترین شانس او برای تغییر چشمگیر سیاست امنیت ملی باشد.

1- مبنای بودجه دفاعی

آیا بایدن در تصمیم گیری در مورد مسئله اصلی یعنی بودجه دفاعی سال مالی 2024، از 813 میلیارد دلاری که برای سال مالی 2023 پیشنهاد کرده بود، به عنوان یک مبنا و پایه استفاده خواهد کرد؟ 813 میلیارد دلار نشان دهنده افزایش 73 میلیارد دلاری یا 10 درصدی نسبت به بودجه سال مالی 2021، آخرین بودجه کامل دولت ترامپ، و 60 میلیارد دلار یا 8 درصد بیشتر از آنچه او برای سال مالی 2022 پیشنهاد کرده بود، است. یا اینکه او از 860 میلیارد دلاری که کنگره در قانون مجوز دفاع ملی (NDAA) برای سال مالی 2023 تصویب کرده است، استفاده می کند؟

این بودجه مصوب کنگره 110 میلیارد دلار یا حدود 15 درصد بالاتر از سطح بودجه سال مالی 2021 دولت ترامپ و 82 میلیارد دلار یا 11 درصد بیشتر از سطح مصوب سال مالی 2022 است. در شرایط واقعی، پیشنهاد اولیه بایدن برای سال مالی 2023 اساساً افزایش 4 درصدی را نشان داد، در حالی که پیشنهاد قانون مجوز دفاع ملی حدود 9 درصد افزایش داشت. این مبلغ شامل کمک نظامی به اوکراین نمی شود، اما شامل 2 میلیارد دلار برای تایوان می شود.

2- میزان افزایش بودجه

پس از تصمیم گیری درباره مورد نخست، باید مشخص شود که دولت بایدن از کدام نرخ تورم استفاده می کند تا مشخص کند که سطح فعلی را مانند سال گذشته در شرایط واقعی حفظ می کند یا مانند اقدام کنگره در گذشته، افزایش واقعی را ارائه می دهد؟ نرخ تورم سالانه در ژانویه 2022، 6 درصد بود که بالاترین نرخ تورم برای دومین بار در چهل سال گذشته بود. حتی بدون رشد واقعی، افزایش 6 درصدی بالاتر از مبلغ درخواستی بایدن برای سال مالی 2023 به معنای درخواست بودجه سال مالی 2024 در حدود 870 میلیارد دلار خواهد بود. استفاده از سطح قانون مجوز دفاع ملی به عنوان پایه منجر به درخواست بودجه تقریباً 900 میلیارد دلاری خواهد شد. هر دوی این مبالغ به طور قابل توجهی بیشتر از آن چیزی است که دولت بایدن در سال گذشته پیش بینی کرده بود که در سال مالی 2024 برای وزارت دفاع هزینه کند.

3- مقابله با مخالفان

بایدن علاوه بر تصمیم گیری در مورد اینکه چه مبنایی و چه نرخی از تورم را برای تعیین سقف بودجه سال مالی 2024 استفاده کند، باید در مورد نحوه برخورد با آن دسته از اعضای انجمن درون‌حزبی آزادی در کنگره که می خواهند سقف بودجه دفاعی سال مالی 2024 را به سطح سال مالی 2022 یعنی 775 میلیارد دلار بازگردانند. در حالی که بسیاری این را یک اقدام افراطی می‌دانند، اما بودجه دفاعی 775 میلیارد دلاری برای سال مالی 2024، 35 میلیارد دلار یا 5 درصد بیشتر از آخرین بودجه دولت ترامپ و تقریباً همان مبلغی است که خود بایدن در اولین سال ریاست خود پیشنهاد داد. در حالی که بسیاری استدلال می کنند که تهاجم روسیه به اوکراین و تجاوز چین به تایوان به طور قابل توجهی محیط بین المللی را تغییر داده است، اما حمایت آمریکا از اوکراین جدا از بودجه دفاعی عادی تأمین می شود و تایوان هزینه بیشتر تسلیحات دریافتی را پرداخت می کند.

4- زمان انتشار بودجه

آیا دولت بایدن بالاخره بودجه خود را به موقع منتشر خواهد کرد؟ در طول دو سال اول ریاست جمهوری بایدن، دولت بودجه خود از جمله بخش دفاعی را بیش از یک ماه دیرتر از روال عادی منتشر کرد. این امر تصویب بودجه قبل از شروع سال مالی را برای کنگره بسیار دشوارتر می کند. این به ویژه برای وزارت دفاع دشوار است. تا زمانی که بودجه ای برای سال مالی جدید تصویب نشود، پنتاگون فقط می تواند در سطح سال قبل هزینه کند و نمی تواند هیچ برنامه جدیدی را آغاز کند.

5- حقوق و دستمزد نظامیان

بایدن علاوه بر تصمیم گیری در مورد مبنا و نرخ تورم، باید در مورد نرخ افزایش حقوق نظامیان، نیروهای در حال خدمت (نیروهای عملیاتی) و بازنشستگان تصمیم گیری کند. مبنای افزایش حقوق نیروهای در حال خدمت، شاخص هزینه اشتغال (ECI) تا 30 سپتامبر 2022 یعنی 5 درصد است که در سال قبل از آن 4.6 درصد بود. این بالاترین افزایش در 30 سال گذشته خواهد بود. برای حقوق بازنشستگان، متوسط هزینه زندگی از ژوئیه تا سپتامبر 2022 به میزان 8.7 درصد افزایش یافته است.

دولت بایدن یا هر دولتی در این زمینه، طبق قانون ملزم به اجرای این سطوح نیست، اما اکثر دولت‌ها این کار را انجام می دهند. از آنجایی که حقوق و مزایا در حال حاضر یک چهارم بودجه کلی را مصرف می‌کند، میزان افزایش آن‌ها تاثیر قابل‌توجهی بر میزان سرمایه‌گذاری در برنامه‌های تحقیقاتی و تجهیزات هسته‌ای و متعارف فعلی خواهد داشت.

6- میزان افزایش بودجه

آیا بایدن پس از تصمیم گیری در مورد مبنا، بودجه را به اندازه ای افزایش می دهد که مانند سال گذشته فقط با تورم همگام شود، یا افزایش واقعی 3 تا 5 درصدی را خواهد پذیرفت، که برخی در کنگره، از جمله بسیاری از هم حزبی‌هایش می گویند که برای مقابله با تهدیدهای رو به رشد روسیه و چین ضروری است؟ افزایش 3 یا 5 درصدی بودجه به صورت واقعی، با نرخ تورم 6 درصد و استفاده از قانون مجوز دفاع ملی سال مالی 2023 به عنوان پایه، منجر به درخواست بودجه دفاعی سال مالی 2024 در حدود 922 میلیارد دلار خواهد شد که 110 میلیارد دلار بیشتر از درخواست یکسال پیش بایدن است.

7- سلاح هسته ای

آیا اکنون که بایدن بازنگری وضعیت هسته ای را تکمیل کرده است، در سطح بودجه تسلیحات هسته ای تغییری ایجاد می کند؟ بایدن در دو بودجه اول خود، وعده‌های انتخاباتی و برنامه حزب دموکرات را یعنی کاهش اتکا و وابستگی بیش از حد به سلاح‌های هسته ای نادیده گرفت. او در اولین بودجه خود از پیشنهادی که برای بازسازی و نوسازی سه گانه هسته ای - با هزینه 1.7 تریلیون دلار - به ارث برده بود استقبال کرد و بودجه ای را برای چهار سلاح هسته ای تاکتیکی جدید، از جمله موشک کروز هسته ای کم بازده فراهم کرد. سال گذشته، بایدن تلاش کرد کلاهک کم بازده را لغو کند، اما توسط کنگره تحت کنترل دموکرات‌ها تحت فشار قرار گرفت و مجبور شد تا یک سال دیگر به تامین مالی این برنامه ادامه دهد.

دموکرات‌ها پیشنهاد هسته‌ای دولت ترامپ را که بایدن به ارث برده بود، غیرضروری، بیهوده و ناکارآمد برای دفاع توصیف کردند. علاوه بر این، بایدن در حالی که برای ریاست جمهوری نامزد می شد، وعده داد که تعهد به افزایش نقش سلاح‌های هسته ای را کنار بگذارد. او به‌عنوان معاون رئیس‌جمهور از سیاست عدم "استفاده اول" از سلاح هسته ای حمایت کرد. بسیاری از حامیان بایدن امیدوار بودند که تعهدات او منجر به کاهش یا حتی حذف بخش زمینی سه گانه هسته ای شود که برای نگهداری و نوسازی آن 264 میلیارد دلار هزینه خواهد داشت. اما بازنگری وضعیت هسته ای بایدن چنین توصیه ای را ارائه نکرد و محتمل‌ترین کاهش‌ها، لغو یک یا چند برنامه از سه برنامه تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی است: یک موشک کروز مجهز به سلاح هسته‌ای جدید که اکنون در مرحله تحقیق است، یک بمب هیدروژنی دوران جنگ سرد، و یک کلاهک جدید کم‌بازده که دولت ترامپ روی زیردریایی مستقر کرده بود.

8- نیروی دریایی

آیا بایدن به استراتژی محروم کردن نیروی دریایی از سرمایه گذاری ادامه می دهد و هدف او برای اندازه و ترکیب نهایی ناوگان چه خواهد بود؟ بایدن در درخواست سال مالی 2022 خود، از رده خارج کردن 15 کشتی، از جمله هفت رزمناو و چهار کشتی جنگی ساحلی و ساخت تنها 8 فروند برای جایگزینی در نظر گرفت که این بسیار کمتر از آن چیزی بود که در سال مالی 2021 تأمین شده بود. اما کنگره نه تنها مجوز از رده خارج کردن چهار کشتی را صادر نکرد، بلکه توانایی نیروی دریایی را برای کنار گذاشتن کشتی‌ها محدود کرد.

بایدن در درخواست بودجه سال مالی 2023 خود مبلغ 27.9 میلیارد دلار را برای خرید هشت کشتی جدید و بازنشستگی 15 کشتی پیشنهاد کرد اما کنگره مجدداً 5 میلیارد دلار برای شش کشتی جدید اضافه کرد و مانع از کنار گذاشتن 12 کشتی از پانزده کشتی شد. با توجه به این تغییرات، دولت بایدن باید تصمیم بگیرد که آیا هدف خود را برای توسعه نیروی دریایی از سطح فعلی 296 فروند کشتی به 321 فروند تا سال 2030 افزایش دهد یا خیر؟ و اگر پاسخ مثبت است آیا بودجه آن از سایر خدمات تامین می شود یا سقف بودجه افزایش خواهد یافت.

9- جنگده‌های اف-35

آیا بایدن به تلاش برای کاهش سرعت تولید هواپیمای سه‌سرویس 35F- تا رفع مشکلات بی‌شمار آن ادامه دهد؟ برای سال مالی 2023، بایدن 61 فروند از این هواپیماها را درخواست کرد که نسبت به سال گذشته 85 فروند کاهش داشت، اما کنگره 8 فروند دیگر را اضافه کرد تا مجموع آنها به شصت و نه فروند برسد.

10- تعداد نظامیان

دولت باید در مورد تعداد پرسنل در حال خدمت (عملیاتی) که می خواهد جذب کند تصمیم بگیرد. به دلیل شرایط دشوار استخدام، ارتش سطح نیروی خود را برای سال مالی 2023 به میزان 33000 نفر یا 6 درصد کاهش داد و به 452000 نفر رساند. تعداد نیروی هوایی از 329200 به 325000 نفر و تفنگداران دریایی از 178500 به 177000 کاهش یافت. از سوی دیگر، نیروی دریایی آمریکا درخواست افزایش 7000 نفری از 347000 به 354000 کرده است.

نحوه رسیدگی بایدن به این مسائل نه تنها بر امنیت و اقتصاد آمریکا تأثیر بسزایی خواهد داشت، بلکه اطلاعات زیادی در مورد ارزش‌های او خواهد گفت. همانطور که بایدن قبل از ریاست‌جمهوری گفت: «درباره آنچه برایتان ارزش دارد به من نگویید. بودجه خود را به من نشان دهید، و من به شما خواهم گفت که چه چیزهایی برایتان ارزش دارد.»

Ten Defense Budget Questions Biden Must Answer, Lawrence J. Korb, National Interest, January 23, 2023.

136486
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.