سخنرانی در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان خراسان رضوی

رحلت پیامبر اکرم / ظلم به پیامبر رحمت از طریق خشونت به نام اسلام / امام حسن، امام صلح، صبر و تحمل / تکمیل مکارم اخلاقی، هدف بعثت / تلاش برای معرفی چهره رحمانی اسلام / عشق دیرینه مردم ایران به خاندان رسالت / ثمرات سفر امام رضا برای ایران / خراسان، منطقه ذوق، علم و هنر / استقبال بی نظیر از امام رضا در نیشابور / اسلام، دین اقناع و تبیین فرهنگی / تجلی اسلام واقعی در مباحثه، مناطره و گفتگوی امام رضا / جاذبه فراوان اسلام برای افکار عمومی / امام رضا، ملجأ همه مسلمانان / حرم امام هشتم، حرم خلوت دل‌ها / جایگاه والای زیارت امام رضا در روایات / طلب عنایت امام رضا برای حل مشکلات کشور / تحقق اکثر قول‌های دولت برای استان با وجود کاهش قیمت نفت / تأثیر سوء کاهش قیت نفت به مالیات و عوارض / سیاست دولت برای تکمیل وعده‌های سفرهای استانی / .وظایف سخت مسئولین استانی با توجه به حضور 20 میلیون زائر / معضل دیرینه حاشیه نشینی و بافت فرسوده مشهد / کار بزرگ ساماندهی زائرین کربلا در اربعین / پذیرایی ایران از برادران افغانی / پیگیری حقابه‌های ایران از افغانستان و ترکمنستان / خرید آب از همسایگان برای رفع مشکل خراسان / ضرورت بهره‌وری از آب / طرح‌های حل معضل کم آبی استان / کافی نبودن تسهیلات داخلی و ضرورت جذب سرمایه خارجی / نقش مهم سرمایه‌گذاری و فناوری در حل معضل آب / تمهیدات لازم برای استفاده از فرصت پایتخت فرهنگی دنیای اسلام / ضرورت نوسازی سیستم حمل و نقل مشهد / اهمیت ساماندهی امور فرهنگی استان / نقش انتخاب افراد شایسته در وزانت مجلس / اهمیت انتخابات مجلس / ضرورت قدرت نمایی از طریق صندوق رأی با توجه به نا امنی منطقه / اهمیت رقابت بدون تخریب و تهمت

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین

السلام علیک امین الله فی ارضه و حجته علی عباده

السلام علیک یا علی بن موسی الرضا المرتضی اشهد انک جاهدت فی الله حق جهاده و عملت بکتابه واتبعت سنن نبیه حتی دعاک الله الی جواره

رحلت پیامبر عظیم‌‌الشأن اسلام بزرگ‌ترین روز غم برای نه تنها مدینه و دنیای اسلام که برای بشریت بود، چون رحلت پیامبر یعنی وفات اشرف مخلوقات عالم و پژمرده شدن گل سرسبد بشریت و این بالاترین تأسف واندوه برای همۀ انسان‌ها است. پیامبر برای همه رحمت بود و برای همه آورندۀ علم، اخلاق، ادب و راه زندگی بود. با رحلت پیامبر وحی الهی پیام آسمان به سمت زمین برای همیشه منقطع شد. با رحلت پیامبر آن انسانی که بزرگ‌ترین الگو از طرف خداوند برای مردم بود و آنقدر به خداوند نزدیک بود؛ قاب قوسین او ادنی او نزدیک به حق بیش از هر انسان دیگر بود و این پیامبر امروز مظلوم قرار گرفته است. این پیامبری که سراسر زندگیش هدایت انسان‌ها بود مورد تعرض عده‌ای قرار گرفته که متأسفانه بهانه‌‌شان افراط‌‌گرایانی هستند که به هیچ یک از اصول و اخلاق اسلامی و انسانی توجه نمی‌کنند و به دروغ خود را پیرو راه پیامبر اسلام می‌خوانند. امروز شما ببینید در سطح دنیا وقتی حادثه تروریستی بسیار غلط و محکومی رخ می‌دهد سیل هجمۀ تبلیغات علیه دنیای اسلام و در سراسر جهان چگونه و در چه مسیری قرار می‌گیرد. متأسفانه قضاوت بخش بزرگی از افکار عمومی دنیا بر این است که آنها که این همه جنایت کردند، لااقل به نام خودشان را مسلمان می‌نامند و لقب می‌دهند گرچه هیچ تناسبی با اسلام و احکام اسلام و قرآن ندارند.

رحلت پیامبر یک روز تأسف‌بار برای انسان‌ها و حوادث امروز هم تأسفی دیگر بود. حوادثی که امروز در دنیا رخ می‌دهد و به غلط و ناروا پای اسلام و احکام اسلام نوشته می‌شود. همه باید تلاش کنیم رحمت اسلام معرفی شود. آن تعبیری که برای امام هشتم شما معمولاً به کار می‌برید امام رئوف بسیار لقب زیبا و قشنگی است. همۀ زندگی امام هشتم و ائمۀ هدی (ع) انبیا و پیامبر، مسیرشان مسیر هدایت انسان‌ها و نجات انسان‌ها بود. فرمود: لانهم مکارم الاخلاق بعثت من برای این است که مکارم اخلاق تکمیل شود. اساس هدف این بود. در کنار رحلت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام شهادت حضرت مجتبی سبط اکبر رسول خدا(ص) را داریم که او امام صلح بود، او امام انسجام، وحدت، صبر و تحمل بود. تحمل کردن در برابر زخم زبان‌ها خیلی سخت‌تر از زخم نیزه و شمشیر است و متأسفانه نسبت به امام مجتبی(ع) ظلم‌های فراوانی روا شد و او یک امام مظلوم بود اما در عین حال راه را به ما نشان داد، مسیر هدایت را پیش روی ما قرار داد و همۀ ما به آن امام کریم و به آن امام عزیز و بزرگوار فخر و افتخار می‌کنیم و بالاخره شب شهادت حضرت ثامن‌‌الائمه(ع) است.

امام هشتم سراسر زندگیش نور، رحمت، هدایت و برای ما ایرانی‌ها یک افتخار بزرگ بود. گرچه امام هشتم را با اکراه به این سفر وادار کردند و او را از کنار قبر جد بزرگوارش و موطن‌اش جدا کردند اما در عین حال در همین مسیری که با اکراه و اجبار امام هشتم را وادار کردند فرصتی برای این سرزمین و برای ایرانی‌ها مهیا شد از این نظر که مقدم مبارک آن حضرت در این سرزمین گذاشته شد و مردم از نور معنویت و هدایت او بیشتر استفاده کردند. البته یکی از دلایلی که خواستند امام هشتم را به اجبار به ایران بیاید، این بود که مردم ایران عاشق خاندان رسالت و اهل بیت عصمت و طهارت به‌ویژه در بخش‌هایی مثل اهواز، خوزستان، قم، خراسان و طبرستان بودند. البته همۀ ایران به خاندان رسالت و اهل بیت علاقمند بودند اما بخش‌هایی ویژگی‌های خاصی در آن زمان و مقطع داشتند. به هر حال نواب ائمه هدی(ع) بیشتر در این مناطق و قم بودند البته در مناطق دیگر ایران زندگی می‌کردند اما اینجا بخش‌هایی بودند که علم، دانش، فرهنگ اسلام و اهل بیت را بیشتر دنبال می‌کردند. امام هشتم در اهواز چند روز توقف می‌کند البته ظاهرش این است که امام حال مزاجی‌شان مساعد نیست ولی مردم زیادی در اهواز از امام دیدن می‌کنند و از بیانات امام استفاده می‌کنند. گرچه امام را طبق تاریخ از قم عبور ندادند، به خاطر آن شرایط عشقی که در آن منطقه نسبت به خاندان رسالت بود. اما هرکجا امام هشتم وارد شد از ایشان استقبال شد و از امام بهره‌برداری معنوی شد معروفترینش داستان امام در نیشابور است. پیداست نیشابور مرکز علم، فرهنگ و دانش بود و آن همه صاحب قلم، کاغذ، آن تاریخ و آن همه باسواد در نیشابور نشان می‌دهد که منطقۀ خراسان لازم نیست در سال 2017 پایتخت فرهنگی بشود از دیرباز پایتخت فرهنگی دنیای اسلام بوده است.

خراسان منطقۀ ذوق، علم و هنر است. در میان ما طلبه‌ها از قدیم هم معروف بود که می‌گفتند طلبه‌هایی که در خراسان پرورش پیدا کردند سخنوران قوی هستند. واقعاً هم خیلی از سخنوران، شعرا، بزرگان، اهل فرهنگ و ادب از این حوزه و از این منطقه به پا می‌خواستند. آمدن امام هشتم و حضور امام هشتم در این خطه و در مرو نشان می‌دهد که خراسان سرزمین بسیار مهمی است. البته خراسان آن زمان، خراسان بزرگی بود و چهار یا پنج کشور امروز، خراسان آن زمان بود و همه این کشورها جزء آن خراسان بزرگ بودند و مرو هم جزء خراسان بزرگ بود.

امام در مدت حضورشان در مرو و خراسان نشان دادند که اسلام دین قوی فرهنگی است و از مباحثه و مذاکره نمی‌ترسد، از بحث و گفتگو نمی‌ترسد، بلکه اسلام تجلی‌اش در مباحثه، مناظره، منطق و گفتگو بیشتر ظهور و بروز پیدا می‌کند. آن جلسات و بحث‌هایی که بر پا می‌شد البته مأمون قصدش، قصد دیگری بود، جلسات مهم را به پا می‌کرد که یک جایی امام هشتم نتواند خوب جواب دهد و آن عظمتی که از امام هشتم در دنیای آن زمان مخصوصاً در ایران و دنیای اسلام ترسیم شده، بگویند امام هشتم هم آن جور نیست که در هر علم و دانشی هرچه بخواهند او بتواند به خوبی پاسخ دهد و طرف را قانع کند. خیلی مهم است مباحثات امام هشتم و اینکه در محضر امام هشتم دانشمندان و عالمان بزرگ از ادیان دیگر قانع می‌شوند و مسلمان می‌شوند. امام این راه را به ما نشان داد که اسلام دین اقناع است. اسلام دین منطق است. اسلام دین تبیین فرهنگی است. حضور امام هشتم علم و دانش و ابعاد فرهنگی اسلام را در سطح دنیای آن روز و مخصوصاً در جهان اسلام متبلور کرد و لذا امام هشتم به عالم آل محمد(ص) ملقب شد.

امیدوارم ما هم امروز از امام هشتم پیروی کنیم. راه امام هشتم را در همه جا انتخاب کنیم. امروز وسایل ارتباط جمعی زیادی در اختیار ما است. از این وسایل ارتباطی استفاده کنیم و اسلام قوی را با منطق قوی و فرهنگ بلند برای جهانیان تبیین کنیم. اسلام می‌تواند افکار عمومی دنیا را جذب کند؛ لیظهره علی الدین کله. این دین بر همۀ افکار و اعتقادات پیروز است و در ظاهر هم قدم به قدم که ما جلو می‌رویم پیروز خواهد شد. منتها وظیفه‌اش بر دوش ماست همۀ مبلغان، عالمان و دانشگاهیان باید این راه و مسیر را ادامه بدهند.

من بسیار خوشحالم که خداوند توفیق داد در این ایامی که همۀ ما سوگوار پیامبر عظیم‌الشأن، امام مجتبی و حضرت مولای ما، علی بن موسی الرضا، هستیم با تعدادی از مسئولین و اعضای هیئت دولت توفیق پیدا کنیم و به این استان مقدس مشرف شویم. امام هشتم نه برای دولت، نه برای ملت ایران بلکه برای همۀ مسلمان‌ها پناه و ملجاء است و این ملجاء است که می‌تواند دست ما را بگیرد همان طور که در زمان حیاتش و در زمان سفرش دست همه را گرفت. امام هشتم بعد از شهادتشان هم دست میلیون‌ها نفر را گرفته و خواهد گرفت. چقدر آدم‌هایی که در کنار ضریح امام رضا هدایت شدند. چقدر آدم‌هایی که قلب‌شان در کنار حرم امام هشتم صاف و مصفا شد. چقدر آدم‌هایی که سرنوشت زندگی‌شان در حرم، در صحن و در ایام مختلف عوض شد. امام تنها در زمان حیات‌شان امام هدایت نبودند برای اینها حیات و ممات وجود ندارد امروز هم آن نور از آن مضجع شریف دیده می‌شود. نور هدایت را می‌شود با چشم دل به خوبی دید. خیلی مهم است که مردم ایران جایگاهی دارند؛ خیلی به زبان ساده بگوییم وقتی دلشان می‌گیرد، جایی دارند که برای درددل بروند. گاهی وقت‌ها ما می‌شود که آدم هیچ‌کس را ندارد با آن حرف بزند حتی شرایطی می‌شود که آدم نمی‌تواند با اقوام نزدیکش هم حرف بزند، بعضی از درددل‌هایش را نمی‌تواند بگوید، بعضی از مسائلش را نمی‌تواند بیان کند، اما حرم امام هشتم حرم خلوت دل است. آدم وقتی در این حرم می‌آید به پیش نزدیک‌ترین عزیزش قرار می‌گیرد - از پدر، مادر، فرزند نزدیک‌تر - آدم هرچه در دل دارد به راحتی می‌تواند به امام هشتم بگوید و صحبت کند و من شک ندارم امام هشتم پاسخ می‌دهد و آن دلی که صاف، پاک و با اخلاص است حتماً پاسخ امام هشتم را می‌شنود. همۀ آن روایات ما هم درست است که هر کس به زیارت امام هشتم بیاید امام به زیارت او در سه موقف خواهد آمد، این روایات درست است. امام هشتم امامی است که در دنیا و بعد از مرگ به ما پاسخ می‌دهد. پیامبر فرمود: ستدفن بضعه منی بأرض خراسان[1]، پارۀ تن من در سرزمین خراسان دفن خواهد شد. آن وقت کدام آدم گرفتاری است که به این سرزمین بیاید، پاسخ گرفتاری خود را نگیرد؟ کدام آدم مغموم و مهمومی هست که بیاید هم و غم آن برطرف نشود؟ این وعدۀ و سخن پیامبر است.

خوش به حال همۀ آنهایی که زائر و مجاور امام هشتم هستند و از این حرم در طول سال استفاده می‌کنند‌. مخصوصاً امشب که شب خاصی است و شب شهادت آن امام بزرگوار است.

در سفری که برای ما واقعاً یک سفر معنوی است، ما مسیر هدایت‌مان را از این مضجع شریف می‌گیریم. امیدواریم امام هشتم به درخواست‌ها، التماس‌ها و سخنان ما مثل همیشه با آن رأفت و رحمت خود پاسخ دهد و ما بتوانیم به خوبی از مشکلات کشور عبور کنیم.

من تردیدی ندارم که عنایت امام هشتم همیشه بر سر این مردم عزیز ما بوده، هست و خواهد بود. اگر هم ما مشکلی داشته باشیم از خودمان است، باید از خودمان حل کنیم، اگر قلب‌ها و دل‌ها پاک و خالص شود آن رحمت و لطف امام هشتم قطعاً شامل حال ما خواهد شد.

ان شاءالله ملت بزرگوار ما همان طور که همیشه این ملجاء مورد احترام‌شان بوده و به پابوس آستان مقدس می‌آمدند و می‌آیند و دل‌شان وابسته بوده، اتصال‌شان به این نور معنوی روز به روز بیشتر باشد و ما بتوانیم به وظایفی که خداوند به عهدۀ ما گذاشته آن را به خوبی عمل کنیم.

ما از این فرصت استفاده کردیم برای اینکه مروری بر شرایط استان کنیم. آنچه که سال گذشته خدمت دوستان رسیدیم و در این استان عزیز قول‌هایی که داده شد و بنا شد اقداماتی انجام بگیرد. الان که من گزارشات را شنیدم، هر چند صد درصد آنچه که گفتیم عمل نشده است اما اینکه در سال قبل به 86 درصد تعهدات عمل شده خوشحالم. البته با این شرایطی که می‌دانید از تابستان پارسال یک مقدار شرایط‌مان متفاوت شد، با کاهش قیمت نفت فشار منابع زیاد شد و نمایندگان محترم کاملاً از وضع ما مطلع هستند که چگونه است. مردم هم می‌دانند روند کاهش قیمت نفت در این 3-2 سال اخیر مخصوصاً از پارسال و امسال در 60 سال گذشته در تاریخ کشور بی‌سابقه است، یعنی این شیب و این روند به سرعت از قیمت 112 دلار در آغاز این دولت و تا به امروز که حدود 34، 35 دلار فروخته می‌شود. شما می‌بینید کاهش قیمت نفت چه سرعتی داشته و می‌دانید وقتی قیمت نفت کاهش می‌یابد، آن منبع دیگر هم صدمه می‌خورد. منبع دیگر ما مالیات و عوارض است آن هم وقتی دوره، دورۀ رکود و سختی است مالیات هم سخت است. در شرایط رکود نمی‌شود به بحث مالیات فشار آورد. بنابراین ما در 6 ماهۀ دوم پارسال مشکل داشتیم. در مجموع رقم و عددی که الان اعلام می‌شود بسیار خوب و امیدوارکننده است. ما به تعهد خودمان ایستاده‌ایم ان‌شاءالله خدا هم برکت می‌دهد. ما گفتیم در این دولت هر وعده‌ای که در سفر استانی دادیم تلاش ما بر این است که در همین دولت آن را اجرایی، عملیاتی و تکمیل کنیم مگر طرح‌هایی که خودمان گفتیم بلندمدت است. حالا طرح‌هایی است که یک سال، دو سال تمام نمی‌شود و طرح طولانی است. مثلاً بحث آب در سطح کشور واقعاً یک معضل بزرگ است. خراسان هم مستثنی نیست و دچار مشکل فراوان است و البته مشهد برای ما ویژگی خاص دارد. به هر حال بعضی از شهرهای کشور ما شهر آن منطقه و آن استان نیست شهر همۀ کشور، شیعیان و مسلمانان است. مشهد جایی است که از کشورهای مختلف و از سراسر ایران به اینجا می‌آیند و یک وظیفۀ سنگین‌تری بر دوش ماست و باید خدمات داده شود.

من اولاً از استاندار محترم، از همۀ دستگاه‌های اجرایی استان، از مقامات امنیتی استان واقعاً تشکر می‌کنم در طول سال کار سختی است. حالا شما بگویید در طول سال 20 میلیون زائر می‌آید. حالا هر عددی که هست لااقل شما در طول یک سال 20 میلیون زائر دارید، مخصوصاً در ایام عید، تابستان، ایام شهادت و در مقاطع مختلف، مشهد همیشه شلوغ است و زائرین آن تنوع دارد. همیشه مشهد در طول سال شلوغ است و رسیدگی به این زوار از نان، غذا، آب، حمل و نقل و بهداشت آنها کار آسانی نیست، کار سختی است و الحمدالله این کار سخت را دوستان در بخش اجرا با افتخار بر دوش گرفته‌اند و به خوبی انجام می‌دهند. در این ایام اربعین ما این بار را بر دوش وزارت کشور گذاشتیم برای اینکه مسألۀ اربعین را حل کند، چون دیگر راهی نداشتیم. آقای دکتر رحمانی فضلی هم سرشان به خاطر انتخابات شلوغ بود ولی به هر حال در دولت این را به عهدۀ ایشان گذاشتیم و به خوبی این وظیفه بزرگ انجام شد، البته همه کمک کردند، دستگاه‌های دیگر؛ سازمان حج، هلال احمر، وزارت راه همه در این راه کمک کردند. کار خیلی مهمی است که بیش از 5/1 میلیون زائر را سامان بدهیم، ویزا بگیریم به پایانه‌‌های مختلف بروند، از مرز عبور کنند، در مسیر راه به فکر غذای‌شان باشیم، به فکر اداره و امنیت آنها باشیم، بروند و سالم برگردند. کار بزرگی انجام گرفته و در مشهد هم یک کار بزرگی دارد انجام می‌گیرد ما از همه تشکر می‌کنیم، به خاطر این وظیفه و کار بزرگی که به خوبی انجام دادند و عمل کردند و این افتخار ما و همه است که بتوانیم به وظیفۀ خودمان در این زمینه خوب عمل کنیم.

در اینجا یک سری مشکلات بیان شد که ما باید این مشکلات را دنبال کنیم. البته پارسال هم که خدمت شما رسیدیم بیاناتی که در همین جلسه هم ارائه شد نشان داد که مشهد از یک سری مشکلات، از سال‌های بسیار دور دارد رنج می‌برد که باید آنها را حل کنیم. بافت فرسوده از رنج‌های طولانی این شهر است حاشیه‌نشینی از آن رنج‌های طولانی است. حالا البته معضلاتی هم اضافه شده، قدیم مثلاً پنجاه سال مشهد مشکل آب نداشت. اینجا سرزمین پرآب بود ولی خشکسالی‌ها، استفادۀ غلط از منابع زیرزمینی در مجموع و کارهایی که همسایگان‌مان متأسفانه می‌کنند مشکل آب را به وجود آورد. این همه خدماتی که ایران به مردم افغانستان کرده و باز هم دارد انجام می‌دهد و انجام خواهد داد، این مردمی که 37 سال است که مهمان ما هستند. از اول انقلاب و از آن حوادث و اشغال افغانستان توسط شوروی سابق، جنگ‌ها، حملۀ امریکا به افغانستان و حالا همه حوادثی که افغانستان در مقاطع مختلف داشته، اینجا ‌پناه مردم افغانستان بوده است. ما همیشه مهمان‌دار چندین میلیون مهمان افغانی بودیم، حالا این افغانستان بیاید آب را روی مردم استان خراسان ببندد چیز عجیب و غریبی است. این بحث سیاسی نیست. از لحاظ انسانی و همسایگی درست نیست، بله ظاهر عمومی آن حقابه ماست که حقابه ما را آنها حق ندارند تضییع کنند. حقابه‌ای که این کشور از هریرود از هزاران سال که این رودخانه بوده و این را داشتند کسی نمی‌تواند سدی را ببندد و کل آب را قطع کند، مگر می‌شود؟ مگر شدنی است؟ همین اعتراض را ما داریم، ترکمنستان هم دارد این کار کار نادرستی است البته باید کار سیاسی، دیپلماتیک و فشار مردمی به افغانستان وارد شود برای اینکه ما غیر از حق‌مان چیزی نمی‌خواهیم آن چیزی که حق ماست و آن چیزی که قانون به ما می‌گوید حقابه ماست.

از آن طرف ما می‌توانیم از کشورهای دیگر به این سرزمین آب وارد کنیم ولی مسائل دیگری آنجا وجود دارد. تاجیکستان و ترکمنستان، حاضر هستند به ما آب بدهند در این میان ازبکستان با آن دو کشور مشکل دارد که این باز هم با مشکلات دیگری مواجه است.

ما همۀ تلاش‌مان را باید انجام بدهیم که چگونه بهترین راه را برای تأمین منابع آب در این استان و سایر استان‌ها انتخاب کنیم. از اینکه آقای استاندار گفتند اینجا استادهای دانشگاه و بخش‌های مختلف دانشگاهی مشغول شده‌اند و مسئله آب، محیط‌زیست، کشاورزی و بقیۀ مشکلاتی را که استان دارد بررسی می‌کنند و پیشنهاد می‌‌دهند، این کار بسیار ارزشمندی است. ما هم از دانشگاه‌‌ها، اساتید، خبرگان و نخبگان این انتظار را داریم که واقعاً کمک کنند منتها ما هم باید بهترین راه‌حل را انتخاب کنیم.

فکر می‌کنم نباید تردید کنیم که اولین قدم بهره‌وری است. از آب باید درست استفاده کنیم. باید بدانیم آب کم است و از این آب هم باید حداکثر استفاده را کنیم. بعضی از کارها سرمایه‌گذاری می‌خواهد، بعضی از کارها، کارهای فرهنگی می‌خواهد، بعضی از کارها، کارهای فناورانه می‌خواهد خیلی چیزها هست. به هر حال می‌شود ما از آبی که مصرف می‌کنیم این آب را برگردانیم و دو مرتبه بهره‌برداری کنیم. اینها مسائلی است که گفته شد.

از پسآب‌ها باید چگونه استفاده کنیم. مسئلۀ فاضلاب مسئلۀ مهمی است، هم برای محیط‌‌زیست‌مان مهم است هم برای استفاده از پسآب‌هایش مهم است، لااقل از آن پسآب برای کشاورزی و صنعت بتوانیم استفاده کنیم و بتوانیم معضل آب را یک جوری حل کنیم. حالا اینکه از جای دیگری هم آب را شیرین کنیم و بیاوریم بله این هم یکراه‌حل است باید روی آن فکر کنیم، حالا اینکه این آب چه مقدار برای ما تمام می‌شود چه کسی این سرمایه‌‌گذاری را می‌کند. ما دو مقوله داریم یکی کار مطالعاتی‌ است حالا این کار به نظر من خیلی مشکل نیست و می‌شود انجام داد. دوم سرمایه‌گذاری است که ما پیدا کنیم و کسی که می‌خواهد برای این کار سرمایه‌گذاری کند و سوم اینکه آن آب چند تمام می‌شود و چگونه باید از این آب استفاده شود، البته این همراه‌حلی است که باید دنبال کنیم. منتها مسئلۀ بهره‌وری آب برای ما اولویت اول است، استفاده از پسآب‌ها آنها مقدم است، اما در عین حال ممکن است همه کارها را بکنیم باز هم نیاز داشته باشیم باید راه‌حلی پیدا کنیم. باید معضل آب را حل کنیم هر چیزی را روی آن انگشت بگذارید آخرش به فناوری و سرمایهگذاری می‌‌رسید. باید سرمایه‌‌دارش را پیدا کنیم فناوری لازم هم داشته باشیم اجرایی و عملیاتی کنیم، راه دیگر نداریم.

ان‌شاءالله امیدواریم با برداشته شدن تحریم، فضای جدید و بهتری برای سرمایه‌گذاری فراهم شود چون تسهیلات داخلی ما کم است و کافی نیست. تسهیلات داخلی ما مشکلات زیادی دارد. منابع مالی، پولی و بانکی اشکالات زیادی دارد، از اینها هم که بگذریم، کافی نیست. ما نیاز به سرمایه‌ای که در داخل داریم حالا نمایندگان محترم بهتر می‌دانند در برنامۀ 5 ساله ششم - که حالا امیدواریم در دی ماه هم برنامه و هم بودجه را تقدیم مجلس کنیم - ما نیاز به رقم بسیار بالایی داریم حالا اگر رشد بالا و اشتغال بخواهیم. به هر حال نیاز داریم و باید این کار انجام بگیرد.

در مشهد و خراسان همین مسئله پایتخت فرهنگی دنیای اسلام در سال 2017 به عنوان یک فرصت خوب از آن استفاده و بهره‌برداری کنیم، مخصوصاً در اموری که خیلی لازم است، در بحث حمل و نقل خیلی کارها باید انجام بگیرد. برای آن سالی هم که اینجا پایتخت فرهنگی است مهم است. واقعاً در بخش حمل و نقل و بافت فرسوده به یک نوسازی نیاز داریم در بخش حمل و نقل وسایل حمل و نقل فرسوده را هم باید حل و فصل کنیم. مشکلاتی که ممکن است راه‌آهن و فرودگاه ما داشته باشد و تمام مسائلی که برای حمل و نقل نیاز داریم مهم است. ساماندهی اجتماعی، ساماندهی شرایط، زیباسازی شهر و ساماندهی ترافیک شهر اینها همه برای کسی که وارد می‌شود مظهر است، مظهر نظم و انضباط است.

ساماندهی امور فرهنگی این استان مهم است. این استان فرهنگ بسیار غنی دارد این فرهنگ چگونه باید ظهور و بروز پیدا کند. چگونه باید به دیگران نمایش دهیم، چگونه باید دنیای اسلام ببیند. دانشگاه‌های ما بسیار مهم است هر اقدامی که ما می‌توانیم در بافت فرسوده انجام بدهیم و در حاشیه‌‌نشینی باید تقدم بدهیم. اینها مواردی است که باید تقدم بدهیم ان‌شاءالله از این فرصت استفاده کنیم و ما بتوانیم در فرصت سالی که پیش‌رو داریم (از لحاظ سال میلادی به سال 2016 نزدیک می‌شویم و تا سال 2017 یک سال بیشتر وقت نیست) در این یک سال باید به خوبی استفاده شود و ان‌شاءالله بهره‌برداری بشود.

کم کم هم داریم به فضای انتخابات می‌رویم ان‌شاءالله همۀ ما تلاش کنیم فضای انتخاباتی بسیار خوبی داشته باشیم. اولاً همۀ آدم‌های شایسته را به کاندیدا شدن تشویق کنیم این مهم است. یعنی افرادی که صالح و مفید برای کشور هستند الان هم دیگر شرایطی نیست که ما بگوییم این حزب آن حزب، این گروه و آن جناح، واقعاً باید آدم‌هایی را پیدا کنیم که مناسب‌ترینراه‌حل برای رفع مشکلات کشور و استان دارند. آدم‌هایی را پیدا کنیم که می‌دانیم اینها به مجلس بروند برای مشکلات استان، شهرستان، مشهد و برای کل کشورراه‌حل‌های بهتری دارند و تجربۀ بیشتری دارند. مجلس شورای اسلامی هم از نظر تدوین قانون و هم از نظر چهرۀ ایران خیلی مهم است به هر حال اگر کسی بخواهد قضاوت کند روی اخلاق و رفتار ما یکی از آن جاهایی که می‌توانند قضاوت کنند تریبون مجلس است. تریبون مجلس هرچه سنگین‌تر و وزین‌تر باشد سخنان نمایندگان مجلس محترم هرچه قوی‌تر باشد به نفع کشور و برای همۀ ما افتخار است. مجلس قوی‌تر برای همۀ ما افتخار است.

ان‌شاءالله مبنای ما باید این باشد که هر مجلس ما از مجلس قبلی قوی‌تر باشد و برای منافع کشور دلسوزتر باشد و بهتر بتواند منافع ملی را تأمین کند. آنهایی که صالح هستند آنها را تشویق کنیم به میدان بیایند. رقابت طبیعی است هر کس از جناح و شخص خودش تعریف کند می‌خواهد برنامه‌اش را بگوید طبیعی است، اما تخریب دیگران، دروغ و تهمت آلوده نکنیم حیف است، مگر این دنیا چقدر ارزش دارد که ما بخواهیم اخلاق، دین و ایمان، آبرو و حیثیت مردم را خدای نکرده ان‌شاءالله که نیست نباید بگذاریم این چنین بشود.

امیدوارم دولت، شورای نگهبان و مردم، همه دست به دست هم بدهند و بتوانیم انتخابات بسیار خوبی داشته باشیم و مردم ما همه به صحنه بیایند، یعنی انتخابات بسیار قوی و ان‌شاءالله بسیار شکوهمند پیش رو داشته باشیم. در این شرایطی که شرایط ناامنی در منطقه است ما هر چقدر قدرت‌‌نمایی کنیم به نفع کشور است. یکی از قدرت‌‌نمایی‌‌های ما پای صندوق است که همه پای صندوق بیایند با آرامش، نزاکت، اخلاق و ادب هر که هم انتخاب شد و رأی مردم بود درست است رأی مردم برای ما قابل قبول است هرکس که بخواهد انتخاب شود و معیار اساساً برای ما از نظر قانونی آرای مردم است. ان‌شاءالله انتخابات بسیار خوبی داشته باشیم و بتوانیم باعث انسجام، وحدت و قدرت ملی بیشتر ما بشود.

ما و هم آقای دکتر نوبخت و هم وزرای دیگر تلاش می‌کنیم بقیه برنامه‌هایی که از این استان باقی مانده ان‌شاءالله اجرایی و عملیاتی شود.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

[1] . عیون اخبار الرضا: ج1، ص286.

92071
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.