سخنرانی در اجتماع مردم استان البرز (کرج)

جامعه جوان البرز/ سرزمین آیت‌الله طالقانی/ سرزمین تولید، توسعه و عظمت ایران/ مشکل بیکاری و ترافیک استان البرز/ تبلور عشق مردم به خاندان ر سالت در راهپیمایی اربعین/ تشکر از دست‌اندرکاران تسهیل و تأمین برگزاری راهپیمایی اربعین/ علت جاودانگی امام حسین (ع)/ آرزوی بودن ذیل پرچم امام حسین در قیامت/ فقر، بیکاری، رکود و آلودگی دشمنان ملت/ دروغ، بداخلاقی و تهمت، دشمنان ملت/ انسجام، استعداد و رهبری، از نعمات کشور/ عبور از روزها و سال‌های سخت/ تحقق وعده تورم تک رقمی/ مهار کردن اسب سرکش تورم/ آمار، نشان دهنده موفقیت‌های دولت در غلبه بر رکود/ وعده رشد اقتصادی 5 درصدی/ زمان‌بر بودن حل برخی مشکلات/ مشکل محیط زیست، مشکلی جهانی و دیرینه/ اقدامات دولت برای کاهش آلودگی هوا/ تغییر سوخت نیروگاه‌ها/ افزایش تولید گاز و نفت/ تغییر بنزین در کلان شهرها/ تبدیل کشور به صادرکننده بنزین و گازوئیل/ خارج کردن ماشین‌های فرسوده/ آمار خروج خودروهای فرسوده/ افزایش دقت و تأکید در معاینه فنی/ تحول در ساخت خودروهای داخلی/ قرارداد با شرکت توتال برای پارس جنوبی/ آذری بودن بسیاری از اهالی استان البرز/ تولید مشترک خودرو با شرکت پژو/ افزایش سهم مشارکت ایران در تولید خودروها به مرور زمان/ طرح تولید خودرو و موتور برقی/ معضل بزرگ اشتغال در کشور/ بدبینی برخی نسبت به جوانان و نگرانی از مسابقه فوتبال در شب تاسوعا/ ضرورت میدان دادن به جوانان/ اعتبارات صندوق توسعه برای اشتغال روستاییان/ تعامل بیشتر دولت و مجلس جدید/ پیام مجلس مبنی بر عدم توجه به پرونده سازی‌ها/ وحدت همه اقوام و مذاهب ایران برای تعالی کشور/ اعتقاد دولت به مشورت و نظر کارشناسان/ آب در هاون کوبیدن برخی رسانه‌ها برای ناامیدی مردم/ مشکل ترافیک استان البرز/ تلاش برای تسریع در ساخت آزاد راه شمال/ افتتاح قسمت اول آزاد راه در سال آینده/ اتصال اتوبان همت به کرج در سال آینده/ اعتبارات برای رفع مشکل حمل و نقل و بهداشت استان/ گازرسانی به مناطق استان/

بسم الله الرحمن الرحیمن
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین
ان الحسین مصباح الهدی و سفینة النجاة

بسیار خوشحالم در ایامی که بوی عطر حسینی به مشام همه مردم ما می‌رسد، میهمان دلاوران این خطه، البرز قهرمان، باشم؛ البرز، استان جوان؛ جامعه البرز، جامعه جوان و سرزمینی که سرزمین دلاوران در دوران دفاع مقدس، انقلاب اسلامی و امروز قهرمانان و تلاشگران خطه آبادانی کشور هستند.
آنچه امروز در خیابان‌های کرج دیده می‌شد، جوان بود؛ دختران و پسران جوان، میان سالان و پیرمردان هم با روحیه جوان و نشاط جوانی حضور داشتند.
اینجا سرزمین مرد بزرگ نهضت اسلامی ما،‌ مرحوم آیت‌الله طالقانی است؛ او که امام عزیز و بزرگوار ما او را ابوذر زمان نامید.
اینجا خطه امیران شهید، شهید فلاحی، اینجا سرزمین نوجوانان غیور، شهید فهمیده، اینجا سرزمین لشکر دلاور سیدالشهداء در میدان‌های نبرد است. اینجا سرزمین تولید، توسعه و عظمت ایران عزیز است. گر چه همسایگی این استان کنار تهران ضمن نعمت‌های فراوان بار سنگینی هم بر دوش مردم این استان و شهرستان کرج گذاشته، از جمله بار ترافیکی در این استان.
طبق نظرسنجی‌هایی که ما قبل از سفر استانی انجام می‌دهیم، استان البرز تنها استانی است که بعد از بیکاری، مسئله ترافیک را به عنوان مشکل دوم خود مطرح کردند و این نشان می‌دهد که دولت باید در طرح‌های حمل و نقل این استان بیش از پیش فعال باشد.
اولین نکته‌ای که در حضور شما مردم غیور استان البرز و ملت ایران می‌خواهم عرض کنم، عشق این مرز و بوم و این ملت به خاندان رسالت است. چه خبر بود وقتی من دو روز پیش به بدرقه زائران اربعین حسینی در شلمچه رفتم. از شلمچه، چزابه و مهران‌ دو میلیون ایرانی در حال حرکت به سمت کربلا هستند. آن ندای حسین را در روز عاشورا که در اوج غربت و تنهایی گفت «هل من ناصر ینصرنی و هل من ذاب یذب عن حرم رسول الله»، مردم امروز بعد از 1370 سال با دلاوری و با صدای رسا فریاد زدند «لبیک یا حسین».
واقعاً راهپیمایی مسلمانان و شیعیان از ایران و کشورهای مختلف و خود عراق چه عظمتی را در عراق آفریده و کربلا به عنوان نگین درخشان عشق مسلمان‌ها و شیعیان به اهل بیت و خاندان رسالت در افکار عمومی سراسر جهان تلألؤ می‌کند.
من ضمن سپاسگزاری و تشکر از همت، عشق و حرکت و پیاده‌روی مردم در اربعین حسینی، می‌خواهم از همه دستگاه‌های اجرایی، همه دستگاه‌های کشور، همه مردم، فرمانداران، استانداران، هلال احمر، بهداشت و درمان، نیروی انتظامی، بسیج، سپاه، ارتش، ارشاد اسلامی، حج و زیارت، وزارت خارجه و وزارت کشور[تشکر کنم،] کار بزرگی انجام شده است؛ این همه گذرنامه، ویزا، آن همه وسایلی که در پایانه‌های مرزی برای مردم فراهم شده، از سال گذشته تا امسال، لیست بلندی از تلاش و فداکاری همه نیروها را به عشق امام حسین (ع) شاهدیم.
امیدواریم به زودی بتوانیم راه‌آهن ایران را به راه‌آهن عراق در بصره متصل کنیم تا مردم به راحتی بتوانند در ایام اربعین، عاشورا، ایام زیارتی و هر زمان دیگر به عتبات عالیات و به ویژه به کربلای معلی مشرف شوند.
امام حسین(ع) نمونه‌ای بود که به ما نشان داد هرکس که همه چیز خود، همه سرمایه و همه عزیزان خود را در راه حق فدا کند، او خدایی می‌شود، جاودانه می‌شود. او برای همیشه در دل مردم جهان زنده خواهد بود و حسین(ع) به ما نشان داد که چگونه در راه خدا فداکاری کردن سبب می‌شود که خداوند عظمت دنیا و عشق مجاهدان را در دل مردم قرار ‌می‌دهد. آخرت هم که دیگر روشن است. همه آرزوی ما این است که به نام امام حسین(ع) در روز قیامت ما را صدا بزنند: «یوم ندعوا کلّ أُناس بامامهم». آن روز هر شعبه‌ای از مردم و هر گروهی از مردم را به نام امام‌شان صدا می‌زنند و امیدواریم آنگاه که فریاد پیروان و شیعیان حسین(ع) در قیامت بلند می‌شود همه ما زن و مرد در آن صف باشیم و زیر پرچم ابا عبدالله الحسین(ع) باشیم.
نکته دوم که می‌خواهم به عرض شما برسانم مسئله آلودگی هوا و محیط زیست است.
مردم، ما دشمنان فراوانی پیش رو داریم و دوستان بسیار زیادی پشت‌سر. دشمنی مثل فقر و بیکاری پیش روی ماست. دشمنی به نام رکود روبه‌روی ما صف کشیده. دشمنی به نام تورم را در روبه‌روی خود می‌بینیم. دشمنی به نام قهر طبیعت، خشکسالی و کم‌آبی در سراسر کشور را پیش روی‌مان می‌بینیم. مشکلات زیست‌محیطی، گرد و غبار، ریزگرد، آلودگی هوا، آلودگی آب و زمین و آلودگی محیط زیست را پیش روی خود داریم. خصم خارجی را هم پیش روی خود داریم و از همه بدتر، گاهی عده‌ای هم با هوای نفس به عنوان بدترین دشمن انسانیت، با دروغ و تزویر و بداخلاقی و تهمت در جامعه به عنوان دشمنان جلوه می‌کنند.
البته انسجام و وحدت به عنوان قدرت بزرگ در کنار ماست. استعداد ایرانی به عنوان نعمت بزرگ در کنار ماست. رهبری شجاع و آگاه در کنار ماست. اتحاد قوای سه‌گانه و نیروهای مسلح در کنار ماست. تلاش، کوشش و همه زحماتی که برای آبادانی کشور کشیده می‌شود، به عنوان لشکر رحمت در کنار ماست.
ما از روزهای بسیار سخت عبور کرده‌ایم. ما از دوران استبداد و استعمار عبور کردیم. ما از دوران هشت سال جنگ تحمیلی عبور کردیم. ما از حدود 12 سال دوران تحریم با قدرت عبور کردیم. در برابر این لشکریان صف کشیده، این ملت بزرگ هر روز پیروزی جدیدی را به دست آورده و به دست خواهد آورد. ما توانستیم در برابر تورم بی‌مهار و خطرناک اولین قدم‌های مهم را برای مهار آن برداریم.
گفت معما چون حل شود، آسان شود. آن روز که ما کار را شروع کردیم و تورم 45 درصد بود، وقتی می‌گفتیم روزی باید به تورم تک رقمی زیر 10 درصد برسیم، عده‌ای به ما لبخند می‌زدند؛ نه لبخند خوشحالی که لبخند تمسخر. می‌گفتند تورم تک رقمی؟! چه آرزوهایی! بعضی‌ها هم می‌گفتند آرزو بر جوانان عیب نیست، با اینکه سن ما سن جوانی نبود. اما شما ملت با قدرت، شما کارآفرینان، کارگزاران، دانشگاهیان، کشاورزان، صنعتگران، روستاییان، مردم شهرهای مختلف و کلان‌شهرها دست به دست هم دادیم و اسب تورم را مهار کردیم. تورم را به یک رقمی رساندیم. این افتخار از آن ملت ایران است.
به ما می‌گفتند از تورم توان گذشت، اما رکود مشکل بزرگی است که قابل مهار و عبور نیست. امروز موج بسیار خوبی را در کشور شاهدیم. عده‌ای می‌خواهند مردم را به سمت یأس دعوت کنند. مردم ما آگاه و بیدارند. آمار با ما سخن می‌گوید: در هفت ماه اول امسال 6/49 تسهیلات بانکی برای بخش صنعت، کشاورزی، خدمات، برای حرکت به سمت تولید نسبت به مدت مشابه پارسال بیشتر شده است. نزدیک به 50 درصد تسهیلات بانکی بیشتر پرداخت شده است. 15 هزار واحد صنعتی متوسط و کوچک در طول این 7 ماه شناسایی شدند که برخی از آنها با دریافت تسهیلات راه‌اندازی شده و بقیه نیز در ماه‌های آینده راه‌اندازی خواهند شد.
من معمولاً هر هفته استانداران سه استان را می‌بینم و با آنها صحبت می‌کنم، همه جا حرکت شروع شده است. وعده‌ای که ما امسال به مردم داده‌ایم، شکستن رکود، شکستن خاموشی اقتصاد، شروع رونق اقتصادی و رشد 5 درصدی اقتصاد تا پایان امسال است. ان شاء‌الله به کمک شما به وعده‌مان عمل خواهیم کرد.
ما باید با همه مشکلاتی که پیش رو داریم مقابله کنیم. برخی از مشکلات را می‌شود یک‌ساله و دو ساله حل و فصل کرد. برخی از مشکلات در دوران سه ساله و چهار ساله باید حل شود. برخی از مشکلات زمان بیشتر نیاز دارد. نباید ناامید و خسته شویم. همه باید دست به دست هم دهیم و راه و حرکت را ادامه دهیم.
مسئله محیط زیست و آلودگی هوا که همین روزها، حتی امروز در کلان‌شهرها از جمله کرج دامن ما را گرفته، هر ساله این ایام، اواخر آبان و آذر به خاطر وارونگی هوا مشکل داریم. این مشکل قابل حل است. البته این مشکل تنها مخصوص ایران نیست، در بسیاری از کشورهای پیشرفته هم امروز این مشکل را دارند. اما همه دارند تلاش می‌کنند بر این مشکل فائق بیایند.
ممکن است شما بگویید دولت یازدهم در این سه سال برای آلودگی هوا چه کرده. ما در طول این سه سال، برای اینکه عوامل آلوده‌کننده هوا را بتوانیم مهار کنیم، هر سال جلساتی در دولت به این منظور تشکیل شده، من دیروز به معاون اول رئیس‌ جمهور دستور دادم که امروز در هیئت دولت اولین دستور، موضوع مقابله با آلودگی هوا در کلان شهرها باشد و تصمیمات لازم اتخاذ شود.
اولین اقدام ما در این سه سال این بود که بسیاری از مراکز صنعتی و نیروگاه‌های ما که با سوخت مایع کار می‌کرد، بتوانیم آن سوخت را به سوخت گاز تبدیل کنیم و این کار را کردیم. در غیر از یکی دو ماه فصل سرما، همه نیروگاه‌های ما با گاز کار می‌کنند. اما یکی دو ماه در فصل سرما مشکل داریم و این مشکل هم ان‌شاءالله فقط امسال خواهد بود. وضع گاز و تولید گاز ما در پارس جنوبی به گونه‌ای خواهد بود که سال آینده هیچ مشکلی در زمینه گاز نخواهیم داشت. امسال نسبت به پارسال بیش از صد میلیون متر مکعب در روز اضافه تولید گاز داریم، این امسال به 140 میلیون متر مکعب خواهد رسید و اضافه خواهد شد.
در زمینه نفت و گاز حرکت بسیار خوبی در این سه سال داشتیم. دو روز پیش هم در منطقه غرب کارون چند پروژه تولید نفت را افتتاح کردم که تولید نفت منطقه از 45 هزار بشکه به 300 هزار بشکه در روز رسید. این کار بزرگی است که صنعت نفت ما انجام داده است. در زمینه گاز پیشرفت‌های بسیار خوبی کردیم و همین امسال شاهد افتتاح فازهای جدید در عسلویه خواهید بود.
پس اولین کار مسئله تغییر سوخت بوده که داریم تلاش می‌کنیم این کار را تکمیل کنیم.
کار دوم تغییر بنزین بوده و آوردن بنزین یورو 4 در جایگاه‌ها مخصوصاً در کلان شهرها که این کار آغاز شده و ادامه خواهد یافت.
اوایل سال آینده با افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج فارس هم کیفیت بنزین ما بهتر خواهد شد و هم برای اولین بار در تاریخ ایران دیگر نیاز به واردات بنزین نخواهیم داشت. حتی قادر خواهیم بود بخشی از بنزین را در اواخر سال آینده صادر کنیم.
در زمینه گازوئیل، ما امسال داریم آن را صادر می‌کنیم. قبلاً وارد کننده گازوئیل بودیم، از امسال صادرکننده گازوئیل و نفت گاز هستیم؛ این قدم دوم در زمینه بنزین.
قدم سوم خارج کردن ماشین‌های فرسوده است. بسیاری از این آلودگی‌ها توسط اتومبیل‌های فرسوده مخصوصاً وسایل حمل و نقل عمومی ایجاد می‌شود، مثل تاکسی، مینی‌بوس، اتوبوس. فرسوده‌ها باید خارج شوند. ما باید اتومبیل نو با تسهیلات در اختیار بگذاریم و ماشین‌های فرسوده را از بین ببریم.
این تصمیم جدی ما از آغاز این دولت بوده و اقدامات خوبی در این سه سال انجام گرفته است. برای اینکه این نکته را دقیق‌تر خدمت شما عرض کنم در سال 92 ما 66 هزار و 199 خودرو فرسوده را خارج کردیم و از بین بردیم و خودرو نو تحویل دادیم. در سال 93 که بهترین سال ما در این زمینه بود، 336 هزار و 80 خودرو فرسوده را خارج کردیم. کار بسیار بزرگی بوده و خودرو نو در اختیار مردم گذاشتیم. در سال 94 که وضع بودجه [خوب نبود] 256 هزار و 344 خودرو فرسوده را خارج کردیم. در سال جاری، سال 95، در هفت ماهه امسال 150 هزار و 383 خودرو فرسوده را از خیابان‌های کشور خارج کردیم. مجموعاً در این سه سال 809 هزار و 6 خودرو فرسوده خارج شده و این قدمی است که امسال و سال‌های آینده با سرعت بیشتر باید برداریم. مخصوصاً برای تاکسی‌ها، مینی‌بوس‌ها و اتوبوس‌ها که آمارش هست، اما الان نمی‌خواهم وقت جمع را بگیرم چون سخنان دیگری هم دارم.
نکته بعد مسئله دقت در معاینه فنی است. هم مردم، هم پلیس و هم مسئولین همه باید دست به دست هم دهیم. مسئله آلودگی هوا تنها به دست دولت حل و فصل نخواهد شد. باید همه، مردم و دولت، پلیس، همه نیروها، همه استعدادها به کار گرفته شود. آلودگی محیط زیست خطر بزرگی است که همانند تروریسم دارد دنیا و سلامتی جهانی را تهدید می‌کند و حواس ما باید جمع باشد.
اقدام بعدی ما تحول در ساخت خودرو داخلی است. یکی از مشکلات ما این است. خودروهای داخلی ما با موتورهایی که امروز دارند، هم مصرفشان بالاست و هم گاهی آلودگی درست می‌کنند. راهش چیست؟
قدم‌های متعددی در این زمینه برداشتیم، اما می‌خواهم در این زمینه یک نکته خدمت شما بگویم که ما برای ساخت اتومبیل‌هایی با کیفیت یورو 5 و یورو 6 اقدام را آغاز کردیم.
بعضی‌ها می‌گویند بعد از برجام تحولاتی که به وجود آمده کدام است؟ حالا امروز من فرصت این بحث را ندارم و شاید در جلسات عصر و غروب اشاره کنم. یکی اقدامات بزرگی که انجام دادیم، چند روز پیش شاهد بودید که با شرکت توتال فرانسوی قراردادی را در پارس جنوبی، در عسلویه منعقد کردیم که حجم این قرارداد حدود 5 میلیارد دلار است. بعضی‌ از مطبوعات و سایت‌ها نوشتند اما سرمایه نمی‌آید، گفت به قول برادران آذری ما اللهم بیر بیر؛ به هر حال قدم به قدم.
حالا البرز سرزمینی است که متنعم هستید به اقوام و زبان‌های مختلف. ریشه تعداد بسیار زیادی از شهروندان البرزی از مناطق آذری زبان است. پس اینکه می‌گویند 40 درصد البرزی‌ها آذری زبان است درست است. همه اقوام ایرانی برای ما عزیزند. همه برادران بسیار خوب ما هستند، مخصوصاً آذربایجان عزیز که چشم بینای ایران است.
یکی از قراردادهایی که بعد از برجام بستیم، تولید مشترک اتومبیل و موتورهای جدید خودرو است که این کار آغاز شده. البته در سفرم به فرانسه تفاهم‌نامه‌ها را امضاء کردیم و امروز قراردادهای آن هم امضاء شده است. اولین بخش ایران خودرو و پژو هستند که با هم مشترکاً با سرمایه‌گذاری 400 میلیون یورو سه نوع خودرو جدید را تولید خواهند کرد که اولین دستگاه خودروهای جدید ان شاء‌الله آخر اسفند امسال به بازار خواهد آمد.
این پروژه تولید 200 هزار خودرو در سال است که قدم به قدم تکمیل می‌شود. در آغاز کار 40 درصد این خودرو توسط ایرانی‌ها ساخته می‌شود، 60 درصد توسط فرانسوی‌ها و بعد در آینده 70 درصد توسط ایرانی‌ها و 30 درصد توسط خارجی‌ها. اینجا یک تحول بزرگ هم در موتور خودرو‌ها و هم در خود خودروها به وجود می‌آید. اینها همان خودروهای یورو 5 و یورو 6 است که برای مبارزه با آلودگی باید این قدم‌ها را برداریم.
البته یک قرارداد هم با سایپا و سیتروئن است که 300 میلیون یورو است. آن هم آغاز به کار می‌کند. آن هم 150 هزار خودرو را به بازار می‌آورد و برنامه‌ها و طرح‌های دیگر که الان تفصیلش را نمی‌خواهم بگویم.
ما در زمینه آلودگی قدم‌های بزرگی را برداشتیم و قدم‌های بزرگ دیگری باید برداریم. از پارسال دنبال تولید خودرو و موتور برقی بودیم چون موتور سیکلت‌ها هم آلودگی ایجاد می‌کند. تاکنون مشکل قیمت داریم که برای مردم گران در می‌آید و داریم در این زمینه فکر می‌کنیم.
خلاصه اینکه دولت، محیط‌زیست، دستگاه‌های مسئول، نیروی انتظامی، همه دست به دست دادیم خواهیم داد و ان‌شاءالله صنعت کشور ما و مردم عزیز ما در برابر غول آلودگی هوا به حول و قوه الهی پیروز خواهیم شد.
نکته دیگری که اینجا می‌خواهم عرض کنم، بعد راجع به البرز صحبت کنیم، مسئله اشتغال است. ما باید با یک تحرک بزرگ در مسئله اشتغال گام بزرگ برداریم. بعضی‌ها در مخیله‌شان این است که جوان‌ها از پسر و دختر یکی از مشکلات جامعه ما هستند، چه کار بکنیم؟ این خطای بزرگی است. جوان‌های عزیز، پرشور، انقلابی، متدین، اسلام دوست و ایران دوست ما سرمایه بزرگ کشور ما هستند.
بعضی‌ها متأسفانه نسبت به جوان‌های ما اظهار بدبینی می‌کنند. یادتان هست روز تاسوعا که روز مناسبی نبود برای مسابقه فوتبال، اما چاره‌ای نبود، بعضی‌ها چقدر غصه خوردند که چه می‌شود؟ گفتند اگر گل بزنیم چه می‌شود، بعد چه می‌شود؟ واقعاً جای تعجب است، آقا این جوان عزیز متدین، عاشق امام حسین(ع) و عاشق ایران است. دیدید با چه زیبایی در ورزشگاه آزادی هم تشویق کردند و هم به دینشان احترام کردند و هم به خاندان رسالت احترام کردند و هم عشق‌شان را به ایران نشان دادند و هم علاقه‌شان را به ورزش فوتبال نشان دادند.
این‌قدر بدبین نباشیم. به جوان‌های عزیزمان میدان دهیم. جوان‌های غیور ما جنگ را اداره کردند. امروز افتخار ایران جوان‌ها هستند. ما باید برای جوان‌ها میدان فعالیت و کار درست کنیم. برای این کار قدم‌های خوبی بحمدالله برداشته شده است. این خبر خوش را به همه روستاییان سراسر کشور، چه در استان البرز و چه در سایر استان‌ها بدهم، ما امروز یک لایحه دو فوریتی تقدیم مجلس شورای اسلامی کردیم تا 5/1 میلیارد دلار از صندوق توسعه را برای اشتغال روستاییان عزیز اختصاص دهیم.
ما با نمایندگان مجلس دهم شورای اسلامی دلگرم‌تر داریم کار می‌کنیم. با مجلس قبلی هم کار ‌می‌کردیم و با هم تعامل داشتیم، اما مجلس جدید ما را دلگرم‌تر کرده. وقتی سه وزیر را، ورزش و جوانان، ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش که عمدتاً برای آموزش و نشاط جوانان‌ ما هست، به مجلس بردیم، مجلس به ما دلگر‌می‌داد. به غیر از آنکه به سه وزیر عزیز و محترم ما رأی اعتماد داد، یک پیام بزرگی در این رأی اعتماد داد. من لازم می‌دانم یک بار دیگر از مجلس سپاسگزاری و تشکر کنم. مجلس به مردم پیام داد که این مجلس می‌خواهد در کنار دولت برای خدمت به ملت ایران کار کند. این مجلس به همه مردم پیام داد که من تابع شایعات و پرونده‌سازی‌های غلط و نابجا نیستم. مبنای ما این است که هرکس لیاقت دارد باید پست‌های کشور را به عهده بگیرد. برای ما اصولگرا و اصلاح‌طلب، اعتدال‌گرا، این و آن همه یکی هستند؛ همه ملت بزرگ ایران هستند.
تمام اقوام ایرانی، تمام مذاهب ایرانی، همه استان‌های ایران همه برادریم. باید دست به دست هم دهیم، دولت و ملت در سایه رهنمودهای مقام معظم رهبری کشور را بسازیم و در مسیر تعالی قرار دهیم. ما کشور و ملتی نیستیم که اگر رئیس‌ جمهور اینجا یا آنجا عوض شد تأثیری در اراده ملت ما بگذارد.
مردم عزیز، ملت ایران، دنیا دست اراده یک فرد و یک حزب نیست. دنیا این‌قدر مسایل و مشکلات و واقعیت دارد، واقعیت جهان همه چیز را بر افراط‌گران جهان تحمیل خواهد کرد.
بر مبنای عهد و پیمان‌مان، همان طور که رهبر معظم انقلاب گفت، به عهدمان عمل می‌کنیم. اما کسی فکر و خیال نکند که می‌شود با ملت بزرگ ایران، با رهبری ایران، با نیروهای مسلح، با ملت متحد و منسجم شوخی کرد.
همه پیروزی ما در سایه مقاومت شما، حمایت شما و رهنمودهای رهبر، وحدت و انسجام بوده و ما به عنوان دولت آنچه را که با شما عهد کردیم، از روز اول، از خرداد 92 که با شما عهد کردم در هر مسئله‌ای با نظر کارشناسان متخصص عمل خواهم کرد. ما دولت شعار نیستیم، دولت عمل هستیم. ما دولت شعار نیستیم، ما دولتی هستیم که همان دستگاه و ارگانی که ما را تحریم کرد مجبور کردیم تحریم را بشکند.
به حول و قوه الهی در مسیر آبادانی این کشور با امید و نشاط حرکت می‌کنیم. در اینجا به برخی رسانه‌ها می‌گویم،‌ آب در هاون نکوبید. شما قادر نیستید این مردم را ناامید کنید و بین وحدت دولت و ملت فاصله بیفکنید. شما قادر نیستید بین نیروهای سه گانه کشور فاصله بیندازید. شما قادر نیستید بین دولت، سپاه، بسیج، ارتش و نیروهای مسلح فاصله بیندازید و بین اقوام مختلف و مذاهب مختلف فاصله بیندازید. اینقدر آب در هاون نکوبید.
مردم بزرگ و غیور البرز، ما دست به دست هم خواهیم داد برای آبادانی ایران و این استان عزیز. می‌دانم ترافیک تعطیلات، تابستان و ایام عید چه زحمتی برای البرز و کرج دارد. خود من در این ترافیک بوده‌ام. یک بار 15 ساعت در ترافیک بودم. می‌دانم یعنی چه؟ می‌دانم شما چه مشکلاتی دارید.
خدا شاهد است اولین هفته‌ای که رئیس‌ جمهور شدم در همان هفته وزارت راه و بنیاد مستضعفان را صدا زدم گفتم این آزادراه شمال را که 17 سال پیش به مردم گفتیم داریم درست می‌کنیم، کی می‌خواهد درست شود؟ تا کی مردمی که باید دائم در رفت و آمد به شمال باشند، در این اتوبان‌های اطراف کرج زندگی مردم را مستأصل کنند و خودشان ساعت‌ها [در ترافیک] بمانند.
همه تلاش‌مان را کردیم. خیلی دلم می‌خواست عید امسال، قسمت اول این آزاد راه که از تهران تقریباً به گچسر می‌رسد افتتاح کنیم. ولی ان‌شاء‌الله سال آینده این کار انجام خواهد گرفت. به طور مداوم وزیر را بالا سر پروژه ‌می‌فرستم. معاون اول بالای سر پروژه آمده و خودم به زودی خواهم رفت بالا سر این پروژه که این پروژه عظیم را انجام دهیم. البته این همه راه‌حل نیست. مردم را از اینجا به یک قیف دیگر در گچسر هدایت می‌کنیم، ولی در عین حال به فکر مراحل بعدی هم هستیم که ان‌شاءالله مشکل این جاده حل شود و مردم راحت شوند.
مسئله بعدی که دنبال آن هستیم و تلاش می‌کنیم، اتصال اتوبان همت است که این هم مدت‌هاست شما منتظر هستید به کرج متصل شود. امسال خیلی تلاش کردم. آقای دکتر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه چند نوبت بالاسر این کار آمد که بلکه بتوانیم این کار را امسال تکمیل کنیم ولی این کار هم به حول قوه الهی و با همت شما مردم سال آینده اجرایی و عملیاتی خواهد شد.
مردم عزیز البرز، ما برای مشکل حمل و نقل این استان در این سفر 428 میلیارد تومان اعتبار گذاشتیم. برای قطار شهری‌تان که از برنامه بسیار عقب است 186 میلیارد تومان گذاشتیم، 70 میلیارد تومان هم برای اتصال اتوبان همت به کرج گذاشتیم که سریع‌تر عملی شود. برای بهداشت و درمان شما که مشکل زیادی اینجا وجود دارد، کلاً 960 تخت دارد که تا پایان امسال به 1350 تخت بیمارستانی خواهیم رسید و تا پایان دولت برنامه ما دو هزار و 100 تخت بیمارستانی است. یعنی هرچه برای این استان از وقتی که کرج شهرستان بوده تا حالا انجام شده، در این دولت بیش از آن 960 تخت بوده و کلا آن را می‌رسانیم به دو هزار و 100 تخت در این دولت که خدمتی در زمینه بهداشت و درمان داشته باشیم.
در بقیه زمینه‌ها هم همین طور است که من در شورای اداری به تفصیل خواهم گفت. برای گازرسانی شهری و روستایی ان‌شاء‌الله قدم‌های خوبی برمی‌داریم. گازرسانی شهری ما اول این دولت 69 درصد بوده که تا آخر دولت به 99 درصد می‌رسانیم. روستایی 63 درصد بوده که به 81 درصد می‌رسانیم؛ مجموعاً در این سفر 40 طرح و پروژه را تصویب کردیم که همه اینها را در سال‌های 95 و 96 با اعتبار 995 میلیارد تومان، ان‌شاءالله اجرایی خواهیم کرد.
شاد و موفق و سربلند باشید.

والسلام علیکم و رحمه الله وبرکاته

92150
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.