سخنرانی در مراسم افطار سران قوا و مسئولان ارشد نظام با رهبر معظم انقلاب

مشکلات فراوان دولت هنگام آغاز به کار/ راهکارهای دولت برای حل مشکلات و مسائل/ اولویت حل مشکلات اقتصادی/ ایجاد ثبات و آرامش در بازار مهم‌ترین مسئله دولت/ کنترل و مهار تورم، اولین راه برای ایجاد ثبات و آرامش/ کاهش تورم/ نوسانات بازار ارز در سال‌‌های گذشته/ تقسیم آثار تورم به صورت متعادل در میان همه دهک‌‌ها/ خروج از رکود رشد اقتصادی/ کاهش قیمت نفت/ مقایسه سال 91 و 94 با وجود کاهش قیمت نفت/ تورم و کاهش قیمت نفت/ کشاورزی/ ذخایر مواد غذایی استراتژیک/ کارهای زیربنایی کشاورزی/ آبخیزداری/ نفت و گاز/ نفت/ گازرسانی به روستاها/ مبارزه با فساد و قاچاق در حوزه نفت و تولیدات نفتی/ حمل و نقل/ تجارت خارجی/ تأثیر موفقیت‌‌های اقتصادی بر مذاکرات هسته‌‌ای/ تثبیت حقوق هسته‌‌ای ملت ایران لغو تحریم‌‌ها/ دستیابی به بازار صادرات نفت/ تقلیل قیمت کالاهای حساس پس از برجام/ ورود سرمایه/ فضای پسابرجام نیازمند اتحاد و همبستگی و مقاومت برای دستیابی به همه اهداف/ طرح مسئله عقب‌افتادنِ بانک‌‌ها از برخی استانداردها، بهانه‌‌ای غیر قابل قبول/ اشتغال، مهم‌ترین مسئله کشور/ عملکرد دولت یازدهم در زمینه اشتغال/ آمار بیکاری/ ایجاد و اشتغال مستلزم رشد 8 درصدی/ جذب فناوری‌‌های جدید و سرمایه/ شناسایی 2400 شرکت دانش‌بنیان و حمایت از آنها/ کمبود تقاضا، یکی از مشکلات رشد اقتصادی/ بیکاری، موجب شرمساری دولت/ امنیت گفتمانی اصل‌ی‌ترین نیاز جامعه/ اجتناب از طرح مسئله حقوق‌‌های نجومی به عنوان یک مسئه ملی در جامعه/ استقبال دولت از نقد و نقادی/

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدالله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد (ص) و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین
وإذا سئلک عبادی عنی فإنی قریب أجیب دعوة الداع إذا دعان فلیستجیبوا لی ولیؤمنوا بی لعلهم یرشدون


خداوند بزرگ را شکرگزاریم که بار دیگر می‌توانیم از نعمت ماه پربرکت رمضان استفاده کنیم و ان‌شاءالله بتوانیم میهمان آن میزبان رحمان و رحیم باشیم؛ که قد دعیتم فیه الی ضیافه الله.
و بسیار خوشحالیم که باز این فرصت پیش آمد تا امشب کارگزاران نظام میهمان مقام معظم رهبری باشند. معمولاً چنین جلسه‌ای در طول سال‌ بی نظیر و کم نظیر است. می‌توان در این جمع مسایل مهم را به عرض حضار رساند و اگر در این جمع اتفاق دیدگاه و نظر باشد، بی‌تردید راه برای دستیابی به اهداف ملی بسیار آسان خواهد بود.
دولت در شرایطی که کار خود را آغاز می‌کرد با مشکلات و مسائلی روبه‌رو بود که در به وجود آمدن آن مشکلات سهم و نقشی نداشت و شاید در تاریخ دولت‌های گذشته این شرایط کم‌نظیر بود؛ تورم افسار گسیخته، رکود عمیق، نظام بانکی به هم‌ریخته، بازار متلاطم در کالا و ارز، مشکلات در زمینه آسیب‌های اجتماعی و همچنین در کنار آن تحریمی که حتی برای تأمین کالاهای اساسی و دارو و نیازهای ضروری جامعه با مشکلاتی روبه رو بودیم.
دولت در آغاز کار دو راه موازی را به عنوان راهکار پیش خود قرار داد. یک راه حل و فصل مسائل و معضلات داخلی، و راه دوم حل و فصل مسئله هسته‌ای برای برداشتن تحریم. هیچ‌گاه دولت در این مسیر راه‌ اول را به دوم گره نزد و راه دوم را هم به راه اول گره نزد. هر دو مسیر را با چارچوب‌ها و رهنمودهای مقام معظم رهبری و تدبیر کارشناسان طی می‌کردیم. البته بی‌تردید موفقیت ما در آن یکی هم تأثیر داشت و بالعکس.
از آغاز راه، در میان همة مشکلاتی که پیش روی ما بود احساس می‌شد حل و فصل مشکل اقتصادی از همة آنها مهم‌تر است. و در بسیاری موارد مشکلات فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و حتی سیاست خارجی به مسائل اقتصادی مربوط می‌شود و گره می‌خورد. از این باب کار را در زمینة اقتصادی شروع کردیم.
مهم‌ترین مسئله برای ما ایجاد ثبات و آرامش در بازار بود؛ آرامشی که مردم بتوانند برای فردای خود و زندگی پس فردای خود برنامه‌ریزی کنند و کارآفرینان و اهل تلاش و سرمایه با نگاه به آینده بتوانند وظایف خود را انجام دهند. در این مسیر، اولین راه برای ثبات و آرامش، کنترل و مهار تورم بود و این کار از روز اول فعالیت دولت آغاز شد. مهار تورم از 1/40به 7/34 تا پایان شش ماهه اول؛ و در سال دوم یعنی سال 93 به 7/15، و در سال بعد یعنی پایان سال 94 تورم به 9/11رسید. این آرزوی 40 ساله ملت ایران بود که شاهد کاهش تورمی با ثبات و پایدار باشد و بحمدالله ما در حدود سه سال در این مسیر گام برداشته‌ایم.
سال گذشته در ماه رمضان وقتی دولت خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم، ایشان فرمود که کاهش تورم کافی نیست و ما باید به تورم یک رقمی دست پیدا کنیم. ان‌شاءالله و به حول و قوه الهی در ماه آینده به تورم یک رقمی دست خواهیم یافت و این مسیر را پایدار تا پایان دولت ادامه خواهیم داد. این بدان معناست که کشور می‌تواند شاهد یک آرامش و ثبات در بازار کالا و همچنین ارز باشد.
در سال‌های گذشته در بازار ارز نوسانات 300 درصدی را شاهد بودیم. در حالی که در یک سال گذشته نوسان ارز فقط 5 درصد بوده است و قیمت ارز در طول یک سال فقط 5 درصد افزایش پیدا کرده است.
موقعی که در جامعه با تورم مواجه می‌شویم، تورم فشار بر همه افراد جامعه است؛ به ویژه دهک‌هایی که فقر بیشتری را در زندگی خود احساس می‌کنند. فقیرترین دهک جامعه آن دهکی است که تورم را بیشتر احساس می‌کند. از سال 85 تا سال 92 تورم دهک پایین 5/2 درصد بیشتر از دهک بالای جامعه بوده است. البته امروز ما به نقطه‌ای رسیده‌ایم که آثار تورمی به صورت متعادل در همه 10 دهک تقسیم شده و شاهد آن هستیم.
در شرایطی که جامعه دچار تورم است، سرمایه‌گذاری در آن جامعه و حرکت برای رشد اقتصادی هم با مشکلات فراوانی مواجه و توأم خواهد بود. ما بحمدالله در زمینه رشد اقتصادی و خروج از رکود در سال دوم دولت، یعنی سال 93، موفقیت قابل ملاحظه‌ای داشتیم. بعد از آنکه دو سال مداوم دارای رکود عمیقی بودیم، رکود 8/6، رشد اقتصادی ما در سال 91 منهای 8/6 و در سال 92 منهای 9/1 بود، بعد از اینکه دو سال رشد منفی و رکود عمیق را تجربه کردیم توانستیم در سال 93 به رشد مثبت 3 درصدی دست پیدا کنیم.
البته در اواخر سال 93 طراحی برخی از کشورها و شرایط اقتصادی جهانی باعث شد که با مشکلات جدیدی مواجه شویم و آن کاهش قیمت نفت بود.
من در اینجا لازم می‌دانم یک مقایسه‌ای بکنم تا شرایط دولت برای حضار محترم روشن‌تر شود و بتوانیم با کمک هم از همة مشکلات و معضلات به خوبی عبور کنیم.
در سال 91 وقتی درآمد نفتی 43 درصد کاهش پیدا کرد، و درآمد نفتی ما به 68 میلیارد دلار رسید، شما شاهد یک تلاطم شدید هم در بازار از نظر قیمت کالا و هم قیمت ارز و نیز تورم شدید نقطه به نقطة 1/45 بودید. در سال 94 قیمت نفت ما 40 درصد کاهش پیدا کرد اما در عین حال بازار ما نه شاهد تلاطمی بود، نه در زمینة قیمت ارز با مشکل مواجه بودیم و حتی در زمینة رشد اقتصادی - که بسیاری از کشورها که به صادرات نفت متکی بودند به رشد منفی رسیدند - ما بحمدالله باز در پایان سال 94 به رشد مثبت یک درصدی رسیدیم.
البته کشورهایی که دارای تنوع در صادرات هستند معمولاً‌ در کاهش قیمت نفت با مشکل زیادی مواجه نمی‌شوند و کشورهایی که به صادرات نفت متکی هستند و دارای ذخایر بسیار زیاد ارزی هستند می‌توانند با ذخائر جبران کنند؛ اما کشورهایی که به نفت متکی هستند و دارای ذخائر زیاد نیستند معمولاً با تورم‌های شدید و کاهش [ارزش] پول ملی مواجه می‌شوند. شما در سال گذشته شاهد بودید برخی از کشورها به تورم سه رقمی رسیدند و این نشانة آن است که در شرایط سال گذشته دولت توانست با حمایت مردم نه تنها به رشد منفی نرسد بلکه حتی کاهش تورم را مثل سال‌های قبل ادامه بدهد و این نشانة آن است که ما در زمینه رشد اقتصادی می‌توانیم توفیقات خوبی به دست بیاوریم؛ اگر در کنار هم و با هم باشیم، همدل و همزبان باشیم.
البته امسال امیدواریم به رشد 5 درصدی تا پایان سال برسیم و این آغازی برای حرکت جدید در 10 ساله دوم چشم‌انداز است. البته من در ادامة عرائضم بر این نکته باز تأکید خواهم کرد که چگونه باید در رشد اقتصادی‌ به سمت نقطه هدف که در سیاست‌های کلی تعیین شده است، حرکت کنیم.
حرکت مناسب دولت در همه بخش‌‌ها

به عنوان نمونه می‌خواهم به چند بخش اقتصادی اشاره کنم تا ببینید در سال گذشته (یعنی سال 94) علی‌رغم همة مشکلات اقتصادی که دولت داشته است، در این بخش‌ها چگونه توانسته حرکت مناسبی داشته باشد.
به بخش کشاورزی اشاره می‌کنم در سال‌های 92-94؛ آنچه تولیدات کشاورزی ما در سال 92 بوده، 97 میلیون تن بوده است و در سال گذشته (یعنی سال 94) با 5/15 درصد رشد که رشد قابل ملاحظه‌ای است، به 112 میلیون تن رسیدیم و از نظر مواد غذایی در سال گذشته از لحاظ ارزشی فقط 10 درصد مواد غذایی را وارد کردیم و 90 درصد خودکفا بودیم و روی پای خود ایستادیم.
در زمینه ذخایر مواد غذایی استراتژیک مثل گندم و برنج، ذخایر سال 94 ما نسبت به 92، سه برابر بوده است و این در همان راستای اقتصاد مقاومتی است که تکان‌های خارجی نتواند برای مسایل داخلی ما مشکلی به وجود آورد. از نظر کالای بسیار مهم برای زندگی مردم، یعنی گندم، ما در سال 92، 7/4 دهم میلیون تن گندم داشتیم. در سال گذشته (یعنی سال 94) 1/8 میلیون تن و در سال جاری ان‌شاءالله و به حول و قوة الهی پیش‌بینی تولید گندم ما 10 میلیون تن است، که تقریباً با نیازهای کشور مساوی خواهد بود.
در زمینه کارهای زیربنایی کشاورزی، مثل شبکه‌های آب و زهکشی، در طول دو سال گذشته رشد ما 112 درصد بوده است. در زمینة سامانه آبیاری مدرن و قطره‌ای رشد ما 168 درصد بوده است. در زمینه آبخیزداری نیز رشد ما 43 درصد بوده است.
در زمینه آبخیزداری رشد ما 43 درصد بوده است. این نشان از آن دارد که در سال گذشته با شرایط سخت اقتصادی، بخش کشاورزی ما 4/5 رشد داشته است.
در زمینه نفت و گاز در طول دو یا سه سال دولت یازدهم حرکت بسیار خوبی هم در زمینه نفت و هم در زمینه گاز داشته است. ما فازهای 12، 15، 16، 17 را به افتتاح رساندیم و نهایی شد و البته 3 تا 4 فاز دیگر هم تا پایان امسال افتتاح خواهد شد.
تولید گاز نیز در طول این مدت، 150 میلیون متر مکعب در سال افزایش پیدا کرده است و البته این افزایش ادامه خواهد یافت که در مسایل زیست‌ محیطی هم برای ما بسیار مهم است. در سال 92، چهل و سه درصد سوخت نیروگاه‌های ما مایع بوده است. در سال گذشته 18 درصد از سوخت مایع استفاده شده است و ان‌شاءالله امسال فقط9درصد از سوخت مایع استفاده خواهد شد و این به معنای حل یک معضل مهم به نام آلودگی هوا مخصوصاً در کلان‌شهرها ست.
از نظر تولید نفت ما در غرب کارون در سال 92، هفتاد هزار بشکه در روز تولید داشتیم و در شرایط حاضر 120 هزار بشکه تولید داریم و با ادامه این روند تا آخر دولت این رقم افزایش قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت. در مجموع در زمینه گازرسانی به روستاها که در گذشته (یعنی در سال 92) 55 درصد روستاهای ما دارای گاز بودند، امروز 68 درصد دارای گاز هستند. و در مجموعه جمعیت کشور که 90 درصد به گاز دسترسی داشتند این رقم تا اواسط سال 96 به 95 درصد جمعیت کشور خواهد رسید.
در زمینه مبارزه با فساد و قاچاق در حوزه نفت و تولیدات نفتی، شاهد کنترل بسیار خوبی در دو سال گذشته بودیم، اولاً بخش بزرگی از گازوئیل که قاچاق می‌شد از طریق کنترل پیمایشی، ناوگان بار و مسافر، در سال گذشته حدود 9 درصد قاچاق گازوئیل کاهش پیدا کرده است.
همچنین در زمینه مسئله نفت با متمرکز کردن نفت و فروش نفت در شرکت ملی نفت ایران، مفاسدی که در گذشته به نام دور زدن تحریم با آن مواجه بودیم و در یک مورد آن شما شاهد بودید که 2 میلیارد و 700 میلیون دلار پول مردم هنوز هم به جیب جامعه و خزانه برنگشته است و معلوم نیست چگونه خواهد شد، امروز با تمرکز و شفافیتی که در این زمینه وجود دارد، ما دیگر شاهد چنین مشکلات و فسادهای بزرگ در جامعه نخواهیم بود.
در زمینه حمل و نقل تحرک بسیار خوبی در زمینه ریل اتفاق افتاده است و این جزو تأکیدات مقام معظم رهبری بود که در مسئله ریل اهمیت خاصی داده بشود و مخصوصاً ما بتوانیم حمل و نقل بار را عمدتاً از طریق ریل انجام بدهیم که 475 کیلومتر به ریل کشور اضافه شده است و 700 کیلومتر تراک بندی شده و برای ادامه آماده است و این یک تحول بسیار بزرگ در زمینه ریل خواهد بود.
در نتیجه در زمینه ترانزیت که یکی از درآمدهای کشور ما ترانزیت است، مخصوصاً در زمینه بار ما در دو سال گذشته 4/2 میلیون تن ترانزیت کالا از طریق ریل داشته ایم و 8/28 میلیون تن از طریق جاده‌ای. همچنین در زمینه ترانزیت هوایی در طول 2 سال گذشته 91 درصد ترانزیت هوایی به آسمان ایران افزوده شده است.
اینها به عنوان نمونه‌هایی بود در زمینه تحول اقتصاد در سال‌هایی که با مشکلات زیادی روبه رو بودیم.
در زمینه تجارت خارجی در سال گذشته ما شاهد یک تحول بسیار مثبت بودیم. در سال گذشته بعد از 60 سال برای اولین بار، صادرات غیرنفتی ما بر واردات غیرنفتی پیشی گرفت. حدود 924 میلیون دلار صادرات ما بیش از واردات بود، و برای اولین بار در سال 92 تراز صادرات و واردات ما 2/7 میلیارد بوده است و در 7-8 سال گذشته اگر مقایسه کنیم، همواره تراز تجاری به طور متوسط 25 میلیارد دلار بوده است، اما برای اولین بار، تراز تجاری مثبت شد. امسال هم در دو ماهه اول، تراز تجاری ما مثبت خواهد بود و ان‌شاءالله با برنامه‌ای که دولت دنبال می‌کند تا پایان سال این چنین خواهد بود.
بنابراین ما در یک مسیر تلاش کردیم مشکلات و مسایل داخلی و نیازهای اقتصادی جامعه را بدون توجه به آنکه در زمینه هسته‌ای به کجا خواهیم رسید، دنبال کرده و ادامه دادیم و همین موفقیت‌ها، در زمینه مذاکرات هسته‌ای بسیار تأثیرگذار بود.
اگر در زمان مذاکرات هسته‌ای نمی‌توانستیم تورم را مهار کنیم، نمی‌توانستیم به رشد اقتصادی برسیم، نمی‌توانستیم در اشتغال حرکت جدیدی ایجاد کنیم، مسلماً در زمینه مذاکرات هم با مشکلات بیشتری مواجه می‌‌شدیم.
در مسیر دوم یعنی مسیر مذاکرات هسته‌ای، ملت ما بعد از 12 سال به موفقیت قابل ملاحظه‌ای رسید. البته این موفقیت در سایه رهنمودهای مقام معظم رهبری در تمام مراحل مذاکرات، ایستادگی و صبوری، تحمل و حمایت مردم و حضور افراد با تجربه و کارکشته و صاحب صلاحیت در مذاکره با قدرت‌های بزرگ بود.
ما حقوق هسته‌ای ملت ایران را در این مذاکرات تثبیت کردیم. قطعنامه‌های ظالمانه‌ای که علیه مردم بود را در سایه این مذاکرات و این توافق لغو کردیم و به تحریم ظالمانه‌ای که در طول چند سال به مردم ما فشار می‌آورد، پایان دادیم.
اولین قدم پس از تحریم، دستیابی به بازار صادراتی نفت ما بود که دیگران غصب کرده بودند. بحمدالله در طول این 4 ماه، تقریباً امروز به همان شرایط قبل از تحریم نزدیک می‌شویم.
صادرات نفت خام ما که کمتر از یک میلیون بشکه بود، در سال 92 حدود 957 هزار بشکه در برخی ماه‌ها 970 هزار در برخی از ماه‌ها کمتر از یک میلیون بشکه بود، امروز صادرات نفت خام را به 2 میلیون بشکه افزایش داده‌ایم.
البته تولید نفت ما هم از 7/2 به 8/3 میلیون بشکه رسیده است و این حرکت بسیار خوبی در تولید نفت است. در میعانات هم از 370 هزار بشکه میعانات در ماه‌های اخیر به390 هزار بشکه در میعانات گازی رسیده‌ایم که این تحول بسیار مثبت در زمینه نفت، گاز و میعانات است.
در زمینه تجارت خارجی، در کالاهای حساس و اساسی که برای واردات آنها دچار مشکل بودیم و گاهی ناچار بودیم فقط از یک کشور و با کیفیت پایین و قیمت بالا بخریم، نمونه‌هایی وجود دارد که قیمت یک کالای حساس بعد از برجام به یک دهم تقلیل پیدا کرده است. این بازار پیش روی همه افراد کارآفرین جامعه ما قرار گرفته است.
در زمینه ورود سرمایه که به آن اشاره خواهم کرد، در تحولی که پیش رو داریم امروز شرایط جدیدی پیش روی ما هست و در زمینه بقیه تحریم‌ها مثل کشتی‌رانی، بیمه و سایر مسایل و از جمله بانک، امروز در زمینه روابط بانکی ما با دنیا و اعتبارات اسنادی قدم‌های خوبی برداشته شده است؛ گرچه در زمینه بانک هنوز به نقطه مطلوب مورد نظرمان دست نیافته‌ایم و باید به فعالیت خودمان در این زمینه ادامه بدهیم.
من در اینجا لازم می‌دانم بر این نکته تأکید کنم که در زمینه برجام با توجه به اینکه دشمنان ما نمی‌خواستند این توافق حاصل شود و امروز که حاصل شده است نمی‌خواهند که مردم ما از فضای به وجود آمده به خوبی استفاده کنند، نیازمند به اتحاد، وحدت، همبستگی، مقاومت و ایستادگی برای دستیابی به همه اهداف داریم و آنجا که لازم است باید با اجماع ملی، طرف مقابل خودمان و 1+5 را به اجرای دقیق تعهدات وادار کنیم.
آنها گرچه به ظاهر در مسئله بانک می‌گویند ایران از بعضی از استانداردها به خاطر چند سال فاصله عقب افتاده و باید جبران کند و برخی از بانک‌ها برای آینده خودشان نگران هستند، اما این بهانه‌ها از نظر ما قابل قبول نیست و ما باید به تلاش خودمان برای دستیابی به همه اهدافمان با اتحاد، وحدت و انسجام و با فعالیت دیپلماسی، سیاسی و اقتصادی ان‌شاءالله ادامه بدهیم و به همه اهدافمان دست پیدا کنیم.
نکته‌ای که می‌خواهم از بحثم نتیجه‌گیری کنم این است که ما در هر دو مسیر به کمک مردم و با حمایت مردم دست پیدا کردیم؛ یعنی به حل و فصل مشکلات اقتصادی داخلی و مسئله هسته‌ای در کنار یکدیگر و موازی با یکدیگر دست پیدا کردیم. امروز، روزی است که باید زمینه را برای اجرای سیاست‌های کلی که از طرف مقام معظم رهبری به ما ابلاغ شده، چه در زمینه اقتصاد مقاومتی چه در زمینه سیاست‌ها، آماده کنیم.
امروز مهم‌ترین مسئله پیش‌روی ما مسئله اشتغال است. اشتغال در طول 10 سال گذشته شرایط خوبی نداشته است. از سال 1385 تا 91، اشتغال ما ثابت بوده است؛ یعنی تقریباً اشتغال خالص جدیدی نداشته ایم.
در سال 1384 شاغلین ما 20 میلیون و 619 هزار نفر بودند. در سال 91 این رقم 20 میلیون و 628 هزار نفر بود. تقریباً در طول 7 سال اشتغال ما ثابت بوده و ما اشتغال جدیدی نداشتیم. یکی از افتخارات دولت یازدهم این است که ما طی 3 سال گذشته یک میلیون و 340 هزار اشتغال خالص جدید ایجاد کردیم.
امروز مرکز آمار اعلام می‌کند که بیش از 22 میلیون شاغل داریم؛ یعنی سالانه حدود 450 هزار نفر اشتغال جدید داشته‌ایم. البته در سال 94، طبق آمار مرکز آمار 677هزار اشتغال جدید ایجاد شده، که دو روز پیش در جلسه هیئت دولت هم این آمار مطرح شد. هم وزارت کار و هم مرکز آمار این آمار را قبول دارد.
ما برای اینکه نگذاریم اشتغال و بیکاری پایین‌تر از این حدی که هست نیاید سالانه 685 هزار شغل نیاز داریم. اگر 685 هزار شغل ایجاد کنیم، تازه این رقم ثابت می‌ماند؛ یعنی بیکاری همان 11 درصد می‌ماند، در حالی که در سال گذشته که این همه تلاش کردیم 667 هزار شغل جدید درست شده است. آمار بیکاری ما امروز 2میلیون و 700 هزار نفر است و جوان‌های عزیز ما که یا فارغ‌التحصیل شده‌اند‌ و یا دانشجویانی هستند که در سال‌های آینده وارد بازار کار می‌‌شوند، نیاز به اشتغال متناسب با تخصص و تحصیل خود دارند.
برای اینکه این اشتغال ایجاد شود، ما به رشد 8 درصدی نیاز داریم که مورد تأکید مقام معظم رهبری است. اگر می‌خواهیم به رشد 8 درصدی برسیم، باید به جامعه امید بدهیم.آنهایی که مردم را از آینده مأیوس می‌کنند در مسیر حرکت انقلابی جامعه ما نیستند.
ما باید به کارآفرینان امید بدهیم. ما باید سرمایه داخلی و خارجی را جذب کنیم. ما برای اینکه به این اشتغال دست پیدا کنیم، به یک اقتصاد باثبات، پایدار و اشتغال‌زا نیاز داریم و برای این کار نیازمند هستیم فناوری‌های جدید را در جامعه افزوده کنیم.
ما در طول 3 سال، برای فناوری‌های نوین و اقتصادی که بر مبنای فناوری اتکا دارد،1500 میلیارد تومان در صندوق کارآفرینی با نرخ سود کم در اختیار کارآفرینانی قرار دادیم که با اقتصاد جدید و با فناوری جدید وارد جامعه شدند. حدود 2400 شرکت دانش‌بنیان شناسایی شده است و مورد حمایت قرار گرفته است. 1300 شرکت مورد معافیت گمرکی و مالیاتی قرار گرفته است.
ما برای اینکه مبنای اقتصادمان فناوری‌های جدید باشد، به یک حرکت در درون، به رشد علمی و رشد فناوری و همچنین اخذ فناوری نوین از خارج و بومی سازی آن نیاز داریم.
مسئله دوم در کنار آن پیدا کردن بازار است. یکی از مشکلاتی که امروز برای رشد اقتصادی داریم، کمبود تقاضاست. باید حرکت تولیدی ما بر مبنای بازار جدید باشد. بخشی از این بازار می‌تواند بازار داخلی باشد و بخشی از آن می‌تواند بازار خارجی باشد.
در اقتصادی که امروز بر مبنای سیاست‌های کلی آن حرکت می‌کنیم، باید فناوری و سرمایه‌گذاری خارجی برای صادرات جذب بشود و برای این کار به بازار نیاز داریم. اگر رشد 8 درصدی می‌خواهیم به رشد بازار 8 درصدی جدید هم نیاز داریم. بدون اینکه بازار جدید داشته باشیم نمی‌توانیم رشد اقتصادی داشته باشیم.
و در کنار آن به سرمایه‌ نیاز داریم. امروز خوشبختانه هم سرمایه داخلی ما با نشاط جدید برای فعالیت اقتصادی در کشور فعال می‌شود و هم جذب سرمایه خارجی صورت می‌گیرد. اگر سرمایه‌‌گذاری جدید نباشد نه رشد 8 درصدی امکان‌پذیر است و نه اشتغالی که نیاز داریم و نمی‌‌توانیم به آن اشتغال دست پیدا کنیم که معضل نسل جوان و جامعه ماست که مقام معظم رهبری فرمودند بیکاری تنها موجب شرمساری خانواده‌های آن جوان‌ها نیست، برای دولت هم موجب شرمساری است که جوان تحصیل کرده ما دارای اشتغال نباشد.
امروز قبل از هر چیز به امنیت گفتمانی نیاز داریم. قبل از امنیت حقوقی، قبل از امنیت اقتصادی، نیارمند امنیت گفتمانی هستیم.
اگر می‌خواهیم به اقتصاد مقاومتی و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برسیم، که خوشبختانه از سال قبل که مقام معظم رهبری دستور دادند، ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تشکیل شده و این ستاد تاکنون 19 جلسه تشکیل داده است و 110 طرح را برای اجرا در سال 95 در اولویت قرار داده است، اگر می‌خواهیم به این اقتصاد برسیم، اگر می‌خواهیم به این رشد برسیم اگر می‌خواهیم به این اشتغال برسیم، باید گفتمان ما در این مسیر قرار بگیرد و وحدت و انسجام ما بیشتر شود.
باید همه به آینده امیدوار باشیم و به جامعه امید بدهیم و نباید اعتماد میان مردم و جامعه سست شود. اگر در مکانی در گوشه‌ای - به ظاهر همین مقررات و آیین‌نامه‌های گذشته هم مستمسک می‌تواند باشد - چند نفری حقوق بالاتری برداشت کرده‌اند، آن را به عنوان یک مسئله ملی در جامعه ایجاد نکنیم.
من خوشحالم افرادی که نقدی دارند، انتقاد کنند و دولت گوش شنوایی برای شنیدن نقد و انتقاد دارد، اما در عین حال خوشحالم که بگویم در این دولت، سوءاستفاده‌های میلیارد دلاری نه وجود داشته و نه وجود خواهد داشت و اگر مشکلی هست آن مشکل را همه باید با همدیگر حل کنیم.
این ماه رمضان است که فرمود: همه شیاطین در غل و زنجیر هستند؛ به امید اینکه ما هم بتوانیم شیطان نفسمان را در غل و زنجیر قرار بدهیم، برای آینده ملت‌‌ و کشورمان تلاش کنیم و از نعمت‌هایی که خدا به ما داده است به خوبی استفاده کرده و قدردانی کنیم.
اللهم اذنت لی فی دعائک و مسئلتک فاسمع یا سمیع مدحتی و احب یا رحیم دعوتی و اقل یا غفور عترتی.
همه مشتاقیم تا از بیانات مقام معظم رهبری بهره و استفاده ببریم.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

92442
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.