سخنرانی در جلسه هیئت دولت

رسیدن به رشد دو رقمی تورم تک رقمی و اشتغال 700 هزار نفری به عنوان شاخص های اصلی اقتصادی، اتفاقاتی بی نظیر در ربع قرن گذشته/تراز مثبت در صادرات و واردات/حرکت در مسیر خود اکتفایی و اقتصاد مقاومتی/ رسالت دولت در سال اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال/مراقبت از بنگاه های بزرگ اقتصادی/تأکید منوبات رهبری در مورد خصوصی سازی واقعی و اجرای سیاست های اصل 44/درخواست از قوه قضائیه و نیرو های مسلح برای حضور در صحنه تولید و اشتغالرخواست از وزارت خارجه و وزارت اقتصاد برای ایجاد یک دیپلماسی پایداری در منطقه/تنوع کالا های صادراتی تنوع کشور های مقصد صادرات، آگاهی برای مقاوم سازی اقتصادی/تأکید ها و راهکارهای رهبری برای مبارزه با قاچاق کالا/شروع مبارزه با قاچاق در مرز ها/خطرناک بودن قاچاق کالا برای تولید و کشور/ایجاد چارچوبی اجرایی برای تولید و اشتغال در سال اقتصاد و مقاومتی: تولید و اشتغالحاظ کردن گفتمان سال(تولید و اشتغال) به عنوان گفتمان اصلی کشور/رسالت سنگین فناوری ارتباطات در امر تولید و حمل و نقل و .../حمایت و کمک مجموعه دولت و ... برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی/پیشی گرفتن از کشور همسایه در برداشت گاز/پیشرفت های کشور در بخش های ناوگان حمل و نقل،خدمات،آموزش،بهداشت،ورزش،دفاع و .../اشتغال روستایی/اقدامات دولت در حضور گاز رسانی ،آبرسانی،آموزشآجاده سازی و ... در روستاها/بیان خدمات دولت به مشابه امدوار کردن مردم/همکاری با قوه قضائیه برای پشتیبانی از اقتصاد مقاومتی/همکاری با مجلس شورای اسلامی/پرهیز دستگاه های نظارتی از دخالت در امور اجرای

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین

خدمت ملت بزرگ ایران و همة کارگزاران نظام و خدمتگزاران به ملت که در سال 95 برای آبادانی کشور و رفاه حال مردم تلاش کردند، تبریک عرض می‌کنم. امسال هم ان شاء الله با همت مضاعف همان راه و مسیر خدمت را ادامه خواهند داد.
در ایام تعطیلات نوروزی ستادهای خدمت‌رسانی به مردم خدمات فراوانی را انجام دادند، من از همة مسئولین دولتی که در این زمینه تلاش فراوانی کردند و همچنین از نیروی انتظامی و سایر نیروهای مسلح و مأمورین امنیتی در سراسر کشور تشکر و قدردانی می‌کنم. امیدوارم ملت ما همراه با رحمت آسمانی و با محبت و اخوت و الفت بیشتر، سال خوبی را آغاز کرده باشند و تا پایان سال همین راه و مسیر را ادامه بدهیم.
در سال‌های اخیر برای اولین بار به رشد دو رقمی، تورم تک رقمی و به اشتغال حدود 700 هزار نفر رسیدیم؛ که مجموعه همة اینها شاخص‌های اصلی اقتصادی است و در ربع قرن گذشته در کشور ما بی‌سابقه بوده است. عزتمندانه باید اعلام کنیم الحمدلله هم در سال گذشته و هم در سال 94 بودجه واردات را از همان محل صادرات اجناس و کالاهای غیر نفتی تأمین کردیم؛ یعنی این تراز مثبتی که در صادرات و واردات داشتیم هم به معنای رشد صادرات و رشد تولید است و هم به معنی فعالیت و تلاش گسترده است، هم باعث عزت و سربلندی ملت و هم موجب کاهش اتکا به نفت است.
الحمدلله در سال گذشته درآمد مالیاتی ما در مجموع 50 درصد بیش از درآمد نفتی بوده و این تراز بین درآمدهای نفتی و درآمدهای غیر نفتی نشان می‌دهد که ما در مسیر خود اتکایی و در مسیر اقتصاد مقاومتی داریم حرکت می‌کنیم.
امسال، از طرف مقام معظم رهبری سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری شده و این فرصت مغتنمی برای همة ماست که در سال جدید بتوانیم تولیدات‌مان را بالا ببریم. دولت در این زمینه مسئولیت سنگینی دارد. در ستاد اقتصاد مقاومتی آقای دکتر جهانگیری فعال هستند، و همه دوستان بار مسئولیت سنگینی را بر دوش دارند.
امسال ما باید از بنگاه‌های بزرگ اقتصادی غیر خصوصی، اعم از عمومی دولتی و عمومی غیر دولتی مراقبت بیشتری بکنیم. ما باید بر تولید و فعالیت مضاعف آنها نظارت کنیم. بنگاه‌های اقتصادی بزرگ کشور و بنگاه‌های متوسط و کوچک معمولاً با هم ارتباط درستی ندارند، ما باید ارتباط درستی بین این بنگاه‌ها به وجود بیاوریم و رقابت سالمی ایجاد کنیم.
آن نکته‌ای که مقام معظم رهبری در مورد خصوصی‌سازی واقعی و اجرای سیاست‌های اصل 44 اقتصادی گفتند، وزارت اقتصاد و دارایی امسال باید با همة توان و قدرت در این زمینه قدم بردارد. و من از همة دستگاه‌های دولتی می‌خواهم که سهام یا بنگاه‌هایی را که به خاطر ردّ دیون در دولت گذشته به آنها واگذار شده، اینها را در معرض فروش و واگذاری قرار بدهند و همچنین از بنگاه‌های عمومی غیر دولتی مانند بنگاه‌های بزرگ دامداری و بنگاه‌های بزرگ صنعتی و دارویی درخواست می‌کنم سهام این بنگاه‌ها را به مردم واگذار کنند. بگذاریم اقتصاد ما اقتصاد خصوصی و مردمی شود و توصیه‌های مقام معظم رهبری را به دقت اجرا کنیم.
من از قوة قضائیه و نیروهای مسلح درخواست می‌کنم که امسال که سال تولید و اشتغال است همه به صحنه بیایند. طبق قانون اساسی دولت نه تنها می‌تواند از امکانات نیروهای مسلح در زمان صلح برای آموزش، تولید و جهاد سازندگی و امثال اینها که در قانون اساسی آمده استفاده کند؛ بلکه طبق قانون اساسی دولت موظف است این کار را انجام بدهد، در غیراین صورت تخلف کرده است. دولت باید به جدّ از آنها بخواهد و آنها هم باید وارد صحنه و عمل شوند تا ما شاهد تحول بزرگی باشیم که همة ملت و رهبر ما خوشحال شوند. همان‌طور که مقام معظم رهبری تأکید کردند نباید صادرات ما عمدتاً به چند کشور محدود شود. وزارت خارجه و وزارت اقتصاد ما باید تلاش کنند تا یک دیپلماسی پایداری را در منطقه، بین همسایگان‌مان و در آسیا، افریقا، اروپا و در همه جای دنیا ایجاد کنیم، چرا ما فقط باید با 5 کشور رابطة قوی صادراتی داشته باشیم. این 5 را به 10، 15، 50 افزایش بدهیم و این کار شدنی است و این به معنی اقتصاد مقاومتی است.
اگر تنوع کالاهای صادراتی ما بیشتر شود و تنوع کشورهایی هم که ما به آنها کالا صادر می‌کنیم، بیشتر شود؛ این مسئله حتماً به نفع ماست و اقتصاد ما را مقاوم‌تر می‌کند و حتماً تأثیرگذاری ما در تعامل با جهان بیشتر می‌شود. این کار را ما امسال به حول و قوة الهی انجام خواهیم داد.
ایشان روی مسئله واردات قاچاق تأکید فرمودند و راه را هم تبیین کردند. نه اینکه به یک مغازه، انبار یا خرده‌فروشی برویم، این کارهایی که گاهی قبلاً انجام می‌گرفت و فایده هم نداشت. مردم را اذیت می‌کرد و زندگی مردم را به هم می‌ریخت، باعث می‌شد مردم جنس خود را از این مغازه به آن مغازه ببرند و از این انبار به آن انبار ببرند، شاید برای حمل و نقل یک رونقی درست می‌کرد ولی به هیچ عنوان مبارزه با قاچاق نبود.
ما مبارزه با قاچاق را باید از مرزها شروع کنیم. هر جنسی که واردمی‌شود باید گمرک ما نظارت داشته باشد، دولتی، خصوصی، عمومی، نیروی مسلح، هرکس می‌خواهد باشد ما باید بر همه نظارت بکنیم. باید با دستگاه‌های مدرن نظارت بکنیم، ببینیم در کانتینرها چه چیزی هست؟ در داخل بارها چیست؟ چه چیزی وارد می‌شود؟ چه چیزی خارج می‌شود. یک نظارت دقیق در سر مرز می‌تواند کشور ما را از مسئله قاچاق مصون بدارد که مسئله خطرناکی برای تولید ماست و مشکلات زیادی را می‌تواند برای کشور ما به وجود بیاورد.
ان شاء الله من به حول و قوة الهی در روزهای آتی هم چارچوبی را برای اجرای سالی که مقام معظم رهبری اعلام فرمودند؛ یعنی هم برای تولید و هم برای اشتغال یا به یک معنا تولید اشتغالزا؛ ان شاء الله دستورالعملی برای وزرای اقتصادی، برای ستاد اقتصادی‌مان صادر خواهم کرد و همچنین مسئولیت‌هایی را آقای دکتر جهانگیری به عهده می‌گیرند به معاون اول ابلاغ می‌کنم.
ان شاء الله ما باید گفتمان خودمان را گفتمان سال قرار بدهیم؛ یعنی سالی که سال تولید است همه دنبال تولید و اشتغال برویم. به نظر من ما توانمند هستیم و می‌توانیم. الان شاید تعیین عدد و رقم برای اشتغال سخت باشد ولی حتماً از 700 هزار شغل بیشتر می‌توانیم درست کنیم. ما باید روی تولیدهایی که اشتغال بیشتر ایجاد می‌کند همت بگماریم، شدنی است؛ البته روی کل تولید باید تلاش و کار کنیم ولی یک تولیدهایی هست که اشتغال بیشتری را ایجاد می‌کند، معمولاً بنگاه‌های کوچک و متوسط بیشتر می‌توانند اشتغال ایجاد کنند. ما باید اشتغال ایجاد کنیم و این وظیفة ملی و شرعی ماست و ان شاء الله امسال این حرکت بزرگ را انجام می‌دهیم. من از صدا و سیما که رسانة ملی ماست و از روزنامه‌ها، سایت‌ها و همة دست اندرکاران می‌خواهم که گفتمان ما امسال گفتمان تولید و اشتغال شود و همه در این راه تلاش و کوشش کنیم.
به نظر من رسالت و وظیفة مهمی بر دوش فناوری ارتباطات است، بسیاری از جنس‌ها در کارگاه‌های کوچک تولید می‌شود تا به بازار فروش برسد، بیشترین سود را دلال می‌برد، یک کشاورز که دارد کار کشاورزی انجام می‌دهد، همان کاری که برای تاکسی تلفنی از طریق خدمات اینترنتی انجام گرفت، ما چرا برای کل حمل و نقل انجام ندهیم؟ یک کامیون به سمت جنوب کشور می‌رود، نمی‌داند در آنجا بار هست یا نیست، می‌رود خالی بر می‌گردد. ما باید اینها را سامان بدهیم، شرکت-های بزرگ حمل و نقل درست کنیم، شرکت‌های اینترنتی درست کنیم. من خواهش می‌کنم هم از بخش راه و مسکن و شهرسازی‌مان، هم از بخش معاونت
فناوری‌مان که یک کار هماهنگی را در این زمینه انجام بدهیم. یک باغداری که در شمال میوه تولید می‌کند از طریق اینترنت بداند به چه کسی باید بگوید، به چه کسی باید بفروشد، حمل و نقل سامان پیدا
می‌کند، واسطه‌ها حذف می‌شود، همه مشغول به کار می‌شوند، جوان‌های تحصیل کردة ما وارد عمل می‌شوند. امسال باید شرکت‌های دانش‌بنیان را توسعه بدهیم، به نظر من جوان‌های ما یک فرصت بزرگ هستند، فارغ التحصیلان دانشگاه‌های ما یک فرصت بزرگ هستند، بعضی‌ها فکر می-کنند تعداد زیاد فارغ‌التحصیلان باید باعث غم و اندوه ما شود که اینها از کجا شغل پیدا کنند؟ در حالی که جوان‌های فعال و تحصیل کرده افتخار ما هستند و ما باید مسیر اشتغال اینها را فراهم کنیم.
ان شاء الله به حول و قوة الهی دولت، مجموعه ما، تیم اقتصادی ما، ستاد اقتصاد مقاومتی همه دست به دست هم می‌دهیم و ملت ما شاهد یک رشد بسیار خوب و اشتغال بسیار بالایی در سال جدید خواهند بود و من در اینجا لازم می‌دانم از همة مسئولین، از همة وزرا، از همة آنهایی که در سال گذشته برای رشد و اشتغال کشور و برای ساماندهی اقتصاد کشور تلاش کردند تشکر و سپاسگزاری کنم و ان شاء الله امسال با همت مضاعف این کار را انجام خواهیم داد.
من آمار و ارقامی را که همین روزها در بخش کشاورزی دیدم، در بخش آب، در بخش برق، در تولید انرژی و کاری که در بخش نفت و گاز امسال انجام گرفت، از منابع مشترکی که بحمدالله توانستیم استفاده کنیم، برای ما مایه افتخار است. امسال برای اولین بار ان شاء الله در برداشت گاز در پارس جنوبی از کشور همسایه‌مان پیشی خواهیم گرفت. در منابع مشترک نفتی پیشرفت‌های بسیار خوبی در سال جدید خواهیم داشت، در ناوگان حمل و نقل شاهد یک پیشرفت و نوسازی بسیار خوبی ان شاء الله خواهیم بود و خدمات خودمان را در زمینة آموزش و بهداشت مثل سال‌های گذشته ادامه می‌دهیم. ان شاء الله در زمینة ورزش هم امیدواریم امسال شاهد افتخارات جدید باشیم و در زمینة دفاع کشور که صنایع بسیار خوبی در سال گذشته داشتیم ان شاء الله امسال هم شاهد ادامة آن فعالیت‌ها خواهیم بود.
برای روستاهای کشور باید کار قوی‌ای انجام بدهیم. ما پارسال لایحه-ای را با دو فوریت به مجلس شورای اسلامی دادیم که یک و نیم میلیارد دلار از صندوق برای اشتغال روستایی برداشت بکنیم. کمی تأخیر افتاده ان‌شاءالله امیدواریم مجلسی‌ها شاید مراعات کردند که قبل از انتخابات نشود. من فکر می‌کنم باید انتخابات را در مسائلی که به زندگی مردم مربوط می‌شود کنار بگذاریم و هرچه سریع‌تر این لایحة دو فوریتی را که ماه‌هاست در مجلس است تصویب کنیم، من مطمئنم که با این کار تحول بزرگی در روستاها ایجاد می‌شود.
کاری که در روستاها در زمینة گاز، برق، آب‌رسانی، آموزش و جاده انجام گرفته کار بسیار بزرگی بوده که من خواهش می‌کنم از مسئولین مربوطه که این آمار و ارقام را برای مردم تشریح بکنند و از رسانه‌ها که در این زمینه کوشا باشند.
هیچ کس فکر نکند که بیان خدمات دولت، بیان خدمات یک گروه و جمع خاص است، این کار امید دادن به مردم است، این افتخار کل ملت ماست و امیدوارم ان شاء الله امسال قوة قضائیه با همة قدرت به پشتیبانی اقتصاد مقاومتی بیاید. همان طور که مقام معظم رهبری تأکید کردند، ما بتوانیم با تلاش وزارت اقتصاد و دارایی، وزارت دادگستری یک فرم-هایی را برای بنگاه‌های اقتصادی و شرکت‌ها درست کنیم، فرم‌های شفاف و روشن که اصلاً نیازی به مراجعه به دادگاه نباشد، بتوانیم اتاق‌های داوری‌ای را ایجاد کنیم که حتی الامکان به دادگاه نیاز نباشد و بتوانند اختلافات خودشان را حل و فصل بکنند. قوة قضائیه برای ایجاد امنیت در زمینة اشتغال و تولید باید وارد عمل بشود.
و همکاری مجلس؛ یعنی قانونگذاری‌ای که بتواند ثبات آفرین باشد، دولت و اقداماتی که دولت باید در اجرا انجام بدهد و قوة قضائیه در پشتیبانی‌ای که باید انجام بدهد و امنیتی که همة بنگاه‌های اقتصادی ما احساس امنیت بکنند [وجود داشته باشد] ان شاء الله امسال شاهد یک حرکت بسیار خوبی خواهیم بود تا مدیران ما بتوانند با فعالیت بیشتر، هم در تولید و هم در اشتغال آنچه را مورد نظر رهبری است به خوبی انجام بدهند.
دستگاه‌های نظارتی کشور البته باید کار نظارتی خودشان را انجام بدهند؛ اما مراقبت کنند که در اجرا هیچ‌گونه دخالتی نداشته باشند، دخالت دستگاه‌های نظارتی در اجرا هم تولید و هم اشتغال ما را دچار مشکل می‌کند، هم سبب می‌شود مدیران ما نتوانند قوی و قدرتمندانه کار بکنند، آنها کار نظارتی خودشان را انجام بدهند، مدیران اجرایی هم کار اجرایی خودشان را انجام بدهند تا ان شاء الله بتوانیم سالی بهتر از سال-های گذشته برای آبادانی کشورمان و برای اشتغال جوان‌های عزیزمان، به حول و قوة الهی داشته باشیم.
و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

92508
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.