سخنرانی در دیدار با جمعی از مردم و نخبگان استان مازندران

خاطرات خوش روحانی از سرزمین مازندران/ امیرالمومنین پس از پیامبر بزرگ ترین انسان در طلوع تاریخ/ اقدامات سرنوشت ساز علی(ع)/ تعبیر پیامبر در مورد علی (ع) در جنگ خندق/ نبرد عزت آفرین علی(ع) در جنگ خندق/ مباهات و افتخار مسلمانان مقیم امریکا به پیشنهاد ایران مبنی بر جهان عاری از خشونت/ سرنوشت سازی،آموزه علی(ع)/ عزم و اراده دولت برای زمینه سازی جهت حرکت،کار و تلاش/ ضرورت اتحاد و انسجام در همه عرصه ها/ امیدآفرینی دولت بازدهم/ قضاوت مردم در خصوص مسیر حرکت وبرنامه های دولت/ قول اصلی رئیس جمهور به مردم: مشورت با متخصصان امور/ احترام به نظر و رأی کارشناسان/ مشورت در کارها، اساس موفقیت دولت/ اقدامات و همکاری های موثر بانک ها/ اوضاع کشور هنگام آغاز به کار دولت/ کاهش قیمت نفت/اعتماد مردم به دولت،بزرگ ترین سرمایه دولت/ بزرگترین سرمایه گذاری و افتتاح تاریخ ایران با ارزش بیست میلیارد دلار/ افزایش تولید و صادرات پتروشیمی کشور/ آرامش کشور در کنار بی ثباتی اوضاع اقتصادی کشور های همسایه/ اشتغال جوانان،مهم ترین مشکل کشور/ انتخابات به حرکت سرنوشت ساز کشور/ دعوت به حضور حد اکثری در انتخابات/ ورود ایران به تجارت هسته ای/ صادرات آب سنگین ایران به روسیه و آمریکا/ دعوت به شرکت حداکثری در انتخابات/ تحقق و تعیین سرنوشت کشور در انتخابات/ شرکت در انتخابات، یک واجب سیاسی و اجتماعی/ ارزش یک روز ایستادن در میدان جنگ به اندازه هفتاد سال عبادت/ نبودن عدالت تبلیغاتی و رسالت سنگین مردم/ ضرورت تبیین واقعیت ها برای مردم جهت شرکت در انتخابات/ معیارها و شاخص های خوب یا بد بودن عملکرد دولت/ معیار عملکرد دولت: قانون اساسی، سیاست ها و مقایسه با دولت های قبل/ مقایسه عملکرد دولت یازدهم و دهم/ مقایسه اوضاع اقتصادی ایران با کشور های همجوار

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین
علی مع الحق و الحق مع علی یدور حیثما

بسیار خوشحالم که در روز میلاد با سعادت رادمرد بشریت؛ شیر میدان نبردها و مرد اعتدال و عدالت مولایمان علی (ع) امروز میهمان مردم عزیز، فرهیخته و دلاور استان مازندران هستم.
این سرزمین همیشه برای من خاطرات نیکویی داشته و مایة دلگرمی من برای حرکت در مسیر اعتلای وطن بوده است.
امروز هم در همین جلسه سخنان سخنرانان، شعرا، نوجوان‌ها، جوان‌ها، خانواده‌های شهیدان، عالمان و اندیشمندان مایة دلگرمی من و همة خادمان این مردم عزیز در دولت یازدهم گردید.
سخن خود را در این جلسه می‌خواهیم از این نکتة آغاز کنم که چرا امیرالمؤمنین به عنوان بزرگ ترین انسان در طول تاریخ بعد از پیامبر عظیم‌الشأن اسلام شد؟ امیر المؤمنین چه کرد که این چنین قلوب آزادگان‌ جهان را فتح کرد. چه عشقی در دل مردم در سراسر جهان بوده که هر کس زندگی امیر المؤمنین را خوانده و بررسی کرده ولو اینکه مسلمان نبوده و مسیحی یا پیرو ادیان وافکار دیگر بوده عاشق امیرالمؤمنین شده؟
قدم و تلاش و کار امیر المؤمنین علی (ع) در لحظات مهم و حساس برای انسان ها، اسلام و مسلمان ها سرنوشت ساز بود. خیلی از اعمال صالح و خوب انسان تأثیر گذار در زندگی اجتماعی اوست. اما برخی از اعمال انسان ها سرنوشت یک جامعه، ملت و امت را تغییر می‌دهد. کار، روز و حادثة سرنوشت ساز قابل مقایسه با کارهای خوب دیگر نیست.
ما در تاریخ ایران روزهای مهم سرنوشت ساز و فراموش ناشدنی داشتیم؛ شخصیت هایی در تاریخ این کشور داشتیم که هیچ وقت مردم آنها را به خاطر دلاوری ها، تلاش ها و کارهای سرنوشت سازشان برای زندگی، کشور و فرهنگ خودشان از یاد نخواهند برد.
هم وزن این تعبیر پیغمبر نسبت به امیر المؤمنین را پیدا می کنید؟ در یک صحنة سرنوشت ساز پیغمبر فرمود: برز الایمان کله الی الشرک کله. در میدان نبرد جنگ خندق وقتی امیر المؤمنین به سمت میدان نبرد در برابر عمر حرکت کرد، آنکه فریاد هل من مبارز می‌زد و کسی جرئت نمی کرد نفس بکشد و نفس ها در سینه ها حبس شده بود، وقتی امیرالمؤمنین اجازه گرفت و به سمت میدان حرکت کرد پیغمبر وقتی نگاه کرد فرمود: برز الایمان کله الی الشرک کله. حمله تمام ایمان در برابر تمام کفر نمایان شد.
این بیان پیغمبر اسلام است. چطور می‌شود یک روز، یک ساعت و کار مهمی سرنوشت ایمان و کفر و سرنوشت امتی را تغییر دهد. این رفتن امیرالمؤمنین به میدان جنگ بود، وقتی از این میدان پیروزمند برگشت، پیغمبر فرمود: یا علی فلو وزن الیوم عملک بعمل جمیع امه محمد لرجح عملک علی عملهم؛ علی جان، کاری که امروز تو انجام دادی اگر در ترازو و بگذارند و عمل نیک همه امت من در کفة دیگر ترازو، کفة تو سنگینی می‌کند. در نبردی سرنوشت ساز در میدان جنگ، این پیغمبر اسلام، اشرف مخلوقات عالم و بزرگ ترین رسول خداوند است که نسبت به این حادثه می‌گوید عمل تو بر عمل همه امت من ترجیح داشت؛ فرمود: علی کاری که تو کردی لم یبق بیت من المسلمین الا وقد دخله عزّ بضربتک؛ هیچ خانه ای از خانه مسلمان ها نماند که با کار امروز تو عزت وارد آن سرزمین و خانه شد، و لم یبق بیت من المشرکین الا وقد دخله ذل بضربتک؛ با این ضربه کارساز تو در خانة تمام کفار و وهن شکست را جایگزین کردی.
پس این کار امکان پذیر است که یک انسانی به مقامی برسد که بتواند کاری انجام دهد که آن کار مایة عزت همه مسلمان ها باشد.
من اگر خودستایی از دولت یازدهم نبود برای شما از علمای مسلمان امریکا در امریکا در اولین سفری که رفتم نقل می‌کردم. البته چون این کار ربطی به شخص من و دولت ندارد و مربوط به همه ملت ایران است
می‌توانم به آن اشاره کنم.
عالم بزرگی در آن جلسة علمای امریکا در نیویورک گفت بعد از کار شما در دولت ایران و فعالیتی که شما انجام دادی و طرحی که در سازمان ملل برای جهان عاری از خشونت ارائه کردی که به اتفاق آرا تصویب شد ما مسلمان ها سرمان را در امریکا بالا گرفتیم.
ملت ایران؛ این ملت بزرگ می‌تواند کاری انجام دهد که مایة عزت همه ملت، مسلمان ها و طرفداران ایران باشد و خدای ناکرده انسان می‌تواند کاری انجام دهد که مایة وهن و سرشکستی ملتی شود.
آنچه امروز باید از امیر المؤمنین، مولا و امامان بیاموزیم که یوم ندعوا کل اناس بامامهم ، در روز قیامت هر گروه و دسته‌ای را به نام امامشان صدا می‌کنند و امیدوارم ما همه را با نام امیر المؤمنین که امام ماست صدا بزنند. امیرالمؤمنین که امام و راهنمای ماست و عشق ملت و مردم ایران، شیعیان، مسلمانان و آزادی خواهان همه جهان است، به ما می‌آموزد که باید کار سرنوشت ساز انجام دهیم.
من می‌گویم که امروز این کار سرنوشت ساز چیست. اما می‌خواهم خدمت شما بگویم تلاش ما در دولت یازدهم و همه خادمان ملت این است که زمینه سازی کنیم و زمینه را برای حرکت، تلاش و کار آفرینی مردم هموار کنیم.
هیچ کاری را دولت به تنهایی نمی‌تواند انجام دهد. هر کاری تا به امروز انجام شده با حمایت و حضور مردم بوده است. هر وقت متحد شدیم و با هم بودیم پیروز شدیم. اگر در کنار هم و با هم باشیم می‌توانیم کارهای بزرگ انجام دهیم و در صحنه های بزرگ منطقه و جهان پیروز شویم.
نگذاریم عده‌ای در جامعه ما شکاف را بیشتر کنند. فاصله ها را کم کنیم و به هم نزدیک تر شویم. تلاش ما بر این بود که زمینه را آماده کنیم برای اینکه مردم نسبت به آینده خودشان امیدوار تر باشند. اگر کسی بخواهد سرمایه گذاری کند، امید به آینده داشته باشد. اگر کسی بخواهد کار و تلاش انجام دهد، امید به آینده داشته باشد و اگر کسی می‌خواهد حرکت بزرگی را در این کشور انجام دهد، مطمئن باشد که در مسیر حق و صدق این ملت پشتیبان او هستند.
امروز بحمدالله بعد از سه سال و نیم ما نمی‌خواهیم ادعا کنیم که مشکلات مردم حل شده است. مشکلات مردم با تلاش سه یا چهار ساله یک دولت حل نخواهد شد، اما مردم می‌توانند مقایسه کنند که آیا مسیر، حرکت و راهی که انتخاب شده آیا این راه درست است یا خیر. اگر وضع ما از سه یا چهار سال پیش بهتر شده معلوم است مسیر حرکت ما درست است و اگر وضع ما بدتر شده معلوم است مسیر ما اشتباه است.
آنچه دولت من به مردم قول داد این بود که هیچ کاری را انجام ندهیم مگر با مشورت متخصصان آن امر که قول اصلی من به مردم بود. گفتم که من هیچ وقت یک شبه تصمیم نمی‌گیرم و خودرأیی نخواهم کرد. هروقت در جلسة کارشناسی من نظر دیگری داشتم ولی می‌دیدم که اکثر قاطع جلسة کارشناسی و متخصصین ما حرف دیگری می‌زنند، حرف آنها را قبول کردم و در برابر حرف آنها تسلیم شدم. وزرای من می‌دانند که در دولت کمتر سابقه دارد که اول رأی بدهم و دستم را بلند کنم. دلم می‌خواهد که وزرای من آزاد و راحت آرای خودشان را اعلام کنند. می‌دانم خیلی کم اتفاق می‌افتد. با اینکه نظرم روشن است اول رأی نمی‌دهم، برای اینکه همه وزرا و معاونین بتوانند آزاد و راحت حرف بزنند. آنهایی که حق رأی دارند موقع رأی بتوانند رأی بدهند. اساس پیشرفت ما همین بوده است. اگر ما پیشرفتی کرده‌ایم، در هر کاری مشورت کرده ایم و با مشورت آنها حرکت کرده ایم.
امروز بحمدالله زمینه برای فعالیت و تلاش مردم بیشتر شده است. مشکلات بانک های ما زیاد است و در یکی دو روز قابل حل شدن نیست، اما در سال گذشته اکثر بانک های ما تلاش ارزشمندی کرده اند. من پریروز به رئیس بانک مرکزی گفتم در این زمینه بر کار پارسال نظارت دقیق بکنید و گزارش به من بدهید.
اکثر بانک ها تلاش بسیار خوبی کردند. به بیست و چهار هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط نیمه فعال یا غیر فعال تسهیلات دادند و حرکت خوبی در کشور به وجود آمد. معنایش این نیست که همه واحدهای صنعتی ما راه افتاده و در شهرک های صنعتی امروز واحد بیکار نداریم، اما بحث سر یک سال پیش است. در سال 1395 شاهد حرکت بسیار خوبی بودیم و در سال 1396 هم ان شاء الله به حول و قوة الهی ادامه می‌دهیم که گفت: از بهارش پیداست. از آغاز سال پیداست که حرکت بهتری نسبت به سال گذشته خواهیم داشت.
نکته ای را می‌خواهم به شما بگویم در ذهنتان بسپارید که این دولت در چه شرایطی بار مسئولیت را بر دوش گرفت. اولاً بدنید ما وقتی کارمان را شروع کردیم در کمتر از یک سال شرایط قیمت نفت تقریباً عالی بود و ما هم پیشرفت های خوبی داشتیم ولی به یکباره قیمت نفت افت کرد.
ممکن است این آمار در ذهن شریف شما بماند. در دی ماه سال 1390 تا دی 1394، درآمد نفت ما در دی ماه 1390 در یک ماه ده میلیارد دلار و درآمد ما در دی ماه 1394 یک میلیارد دلار بوده است. مردم ما باید توجه کنند که ما در چه شرایطی توانستیم این کشور را اداره کنیم و نگذاریم تزلزل ایجاد شود.
در سال 1391 درآمد نفتی ما در مجموع به خاطر اینکه نفت کمتر صادر می‌شد 40 درصد کاهش پیدا کرد و 68 میلیارد دلار در سال 1391 شد و در سال 1394 نسبت به سال 1393 درآمد ما باز 40 درصد کاهش پیدا کرد و 33 میلیارد دلار شد و در سال 1391 که کاهش پیدا کرد قیمت دلار سه برابر و تورم ما 45 درصد شد و شما می‌بینید در سال 1394 مشکلات و سختی داشتیم، مردم هم همین طور، اما توانستیم شرایط آرام کشور را حفظ کنیم و این فقط در سایة اعتماد مردم به دولت بود. بزرگ‌ترین سرمایه‌ای که این دولت از روز اول داشته اعتماد مردم به این دولت بوده است. ما به مردم دروغ نگفتیم و هرچه گفتیم و قول دادیم تا جایی که توان و امکان این دولت بوده عمل کرده و اگر جایی خطا کردیم از مردم عذرخواهی کردیم. هیچ وقت از عذرخواهی در برابر مردم دریغ نکردیم. شرایط کشور را برای امید و حرکت مردم آماده کردیم.
ان شاء الله امیدوارم در هفتة آینده بتوانیم این خبر را رسماً به مردم اعلام بکنیم، بزرگ ترین سرمایه گذاری و افتتاح در هفتة آینده در عسلویه انجام می‌گیرد که در تاریخ ایران بی سابقه است.
ما هفتة آینده به حول و قوه الهی شش فاز پارس جنوبی را برای تولید نفت و سه پالایشگاه مربوط به پتروشیمی را به ارزش بیست میلیارد دلار که در تاریخ کشور ما بی سابقه است افتتاح خواهم کرد.
مردم و کشور ما، جایگاهی که امروز جامعة ما دارد، اولین بار در تاریخ ایران هیچ وقت قبل و بعد انقلاب یک روز نداشتید که بیست میلیارد دلار طرح و پروژه افتتاح شود، در سایة تلاشی است که در طول این چهار سال برای تکمیل این پروژه‌ها انجام گرفت. این کار بزرگ ملت ماست و
زمینه‌سازی است.
می‌دانید در عرض این چند سال در زمینة تولید پتروشیمی نه و نیم میلیون تن افزایش پیدا کرده است. پنج و نیم میلیارد دلار صادرات پتروشیمی ما افزایش پیدا کرده است. من نمونه هایی را می‌گویم برای اینکه ببینید وقتی ملت، امیدوار، منسجم و مصمم باشد و در مسیر حرکت کشور تصمیم بگیرد، می‌تواد مسیر حرکت را مسیر توسعه قرار دهد.
در یکی دو سال گذشته تمام کشورهایی که در اطراف ما هستند و متکی به تولید صادرات نفت هستند ببینید چه وضعی پیدا کرده‌اند. در همین کشور آذربایجان پول ملی آن به نصف تقلیل پیدا کرد و در روسیه هم همین طور. در بعضی از کشورها نیازی به گفتن هم نیست که تورم آنها بالای هزار درصد است؛ آنهایی که شرایط خاص خودشان را دارند. کشور ما دراین شرایط آرامش داشته، در کنار هم بودیم و حرکت بسیار خوبی را در تولید داشته‌ایم.
در مجموعه افتتاح‌های صبح امروز در استان مازندران که در مقاطع مختلف در این دولت افتتاح بوده، فقط افتتاح امروز از 43 طرح و پروژه که افتتاح شد مجموعة ارزش این طرح‌ها که اگر از یورو یا دلار تبدیل به ریال کنیم بیش از چهار هزار میلیارد تومان امروز طرح و پروژه افتتاح شده و بیش از هشت هزار نفر با این طرح‌ها مشغول به کار شده‌اند.
بی تردید امروز در کشور مشکل اشتغال داریم که باید جوان‌های ما مشغول به کار شوند و راه حل آن تشویق مردم به سرمایه گذاری است و اینکه برای پیشرفت کشور حرکت بزرگی را شروع کنیم.
امروز در پروژه‌هایی که بود دیدیم برای ماهی در قفس و در زمینة شالیزارها و باغ‌های شیب دار و طرح‌هایی که امروز صبح افتتاح شد، معلوم است استعداد داریم و زمینه در کشور وجود دارد و ما باید دراین زمینه حرکت خودمان را انجام دهیم. اصل کار موضوع حرکت سرنوشت ساز در این کشور است. در روزهای سرنوشت ساز باید به میدان بیاییم و تلاش خودمان را انجام دهیم. همان چیزی که قرآن به ما می‌گوید: لیله القدر خیر من الف شهر، گاهی یک شب، گاهی یک تصمیم و گاهی یک روز که روز قدر و سرنوشت ماست از هزار ماه و همه زندگی و عمر ما و برتر و بالاتر است. انتخابات تعیین سرنوشت ماست. تصمیم یک روز پای صندوق آرا و آنچه مهم است حضور مردم است. حالا مردم به هر کسی می‌خواهند رأی دهند ولی اصل حضور مردم مهم است.
کاری کنیم در منطقة پر آشوبی که داریم و دشمنانی که در جهان و دوستانی که در ایران نسبت به ایران و نظام داریم، دوستان امیدوارتر و دشمنان ناامیدتر و شرایط کشور مستحکم‌تر شود، آن هم در سالی که سال تولید و اشتغال است. همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند. انتخابات روز سرنوشت ساز برای کشور ماست. اگر ما توانستیم از خطر جنگ عبور کنیم و شرایط را برای اشتغال مردم و تولید ملی آماده‌تر کنیم و اگر توانستیم در مذاکرات مهم با قدرت‌های بزرگ جهانی در برابر آنها بایستیم و از حق مردم دفاع کنیم که روز بیست فروردین امسال در تهران دیدید که بهترین روز فناوری هسته‌ای ما بود و آنهایی که فکر ‌می‌کردند در مذاکرات هسته‌ای از لحاظ فناوری هسته‌ای در برابر دشمنان سر فرود آوردیم و چیزی را از فناوری هسته‌ای کاسته‌ایم، دیدید که چهار پنج پروژة مهم رسماً افتتاح و اعلام شد و بقیه پروژه‌ها هم در نمایشگاه مورد بازدید قرار گرفت و افتتاح شد.
برای اولین بار در تاریخ ایران امروز در تجارت هسته‌ای وارد شده‌ایم. حالا فعالیت‌هایی را در ایران انجام می‌دادیم اما امروز با دنیا تجارت می‌کنیم و محصول‌مان را در فناوری هسته‌ای به دنیا عرضه می‌کنیم. من یک بار در سخنرانی گفته‌ام افتخار ما ایرانی‌هاست که آب سنگینی که تولید کرده‌ایم و آنها می‌گفتند نباید این کار را بکنید، امروز به حق ما اعتراف کرده‌اند و این آب سنگین را برای اولین بار به امریکا و روسیه صادر کردیم؛ یعنی دو قدرت بزرگ جهانی و این نشان می‌دهد که باید در روز سرنوشت پای سرنوشت آیندة کشور حضور پیدا کنیم و بی تفاوت نباشیم. همه مردم باید پای صندوق آرا بیایند، چه برای شوراها که آن هم کار و وظیفة مهمی است و چه برای ریاست جمهوری، هر دو انتخاباتی که در 29 اردیبهشت انجام می‌گیرد، همه مردم پای صندوق بیایند.
آن اجتماع و حضور مردم برای عظمت و سربلندی کشور ماست و آنچه تشخیص مردم هست در تعیین افرادی که باید بار مسئولیت این کشور را بر دوش بگیرند. یک روز است سرنوشت چهار سال ما و گاهی چهل سال و گاهی سرنوشت بلند مدت کشور در سایة انتخابات تحقق پیدا می‌کند.
درسی که باید امروز که روز میلاد امیرالمؤمنین است از امیرالمؤمنین یاد بگیریم این است که کار سرنوشت ساز انجام بدهید. شما بدانید رأی دادن و پای صندوق رأی رفتن؛ حال همه عبادت‌ها واجب و لازم است اما این واجب مهم سیاسی اجتماعی است که با بسیاری از عبادت‌های فردی نمی‌شود مقایسه کرد.
اینکه در روایات ما آمده یک روز در میدان جهاد ایستادن به اندازه هفتاد سال نماز، روزه و عبادت است. نماز و روزه آن همه ثواب و اجر دارد اما در میدان جهاد و جنگ ایستادن در بعضی روایات آمده موقف ساعه فی سبیل الله، یک ساعت در میدان جنگ ایستادن بالاتر از هفتاد سال عبادت است؛ چرا یک روز در میدان جنگ ایستادن بالاتر است؛ چون گاهی در میدان جنگ ایستادن سرنوشت یک ملت، امت و جامعه را نه برای یک روز و یک سال بلکه شاید برای قرن‌ها مشخص کند و امروز این بار و وظیفة سنگین را بر دوش داریم.
حال این وظیفه سنگین‌تر می‌شود در شرایطی که امروز عدالت تبلیغاتی نداریم. گروهی هستند دارای ابزار تبلیغاتی و بوق‌های بسیار قوی و گروه دیگری دارای ابزار بسیار کمتر از لحاظ امکانات تبلیغاتی. حال ممکن است آن طرف هم اقلیت باشد ولی بوق‌های قوی‌تر در اختیار دارد. بار مسئولیت ما اینجا سنگین‌تر می‌شود. تلاش و کوشش ما و آنچه را که حق می‌دانیم و می‌بینیم در راه‌آن سخن گفتن، تبلیغ و فریاد کردن، رسالت و وظیفة مهم و سنگینی بر دوش همه ماست.
کسی فکر نکند که یک نفر هستم و بخواهم به پنج یا ده نفر، یک محله و به اجتماع در یک مسجد و دانشگاه بگویم، مگر چقدر تأثیر دارد. همه ما باید احساس کنیم. امام در پاریس در جمع کوچک چند نفره که خدمت‌شان بودیم می‌فرمود شما اگر یک نفر را در خارج ببینید راجع به انقلاب صحبت کنید و او را تحت تأثیر قرار دهید بر شما لازم است که این کار را انجام دهید. یک نفر در فرانسه یا هر کشور دیگر، حال آن زمان امام در نوفل لوشاتو بودند، یک نفر را تحت تأثیر قرار دادن، امام فرمود این وظیفه است و در سرنوشت انقلاب تأثیر دارد.
امروز برای ما مهم است که هر کدام از ما طبق وظیفه در رسالت‌مان واقعیت و حقانیت را برای مردم تبیین و بیان کنیم و بدانیم اگر در روز سرنوشت به وظیفة خودمان عمل کنیم شرایط فردای ما از شرایط امروز بهتر خواهد بود.
جملة آخرم را بگویم. آنهایی که می‌گویند این دولت خوب اقدام کرد یا بد اقدام کرد، معیار و شاخص می‌خواهد. یا شاخص ما قانون، مقررات، سیاست‌ها و قانون اساسی است که باید بر آن معیار بسنجیم و بگوییم این خلاف یا منطبق بر قانون اساسی است، خلاف سیاست‌ها یا منطبق بر آنهاست. یا باید سیاست‌ها را در نظر بگیریم.
ما یک سیاست کلی برای چشم انداز بیست ساله داشتیم و در سیاست کلی این بود که سالانه هشت درصد رشد اقتصادی داشته باشیم. دوازده سال گذشت، رشد اقتصادی به طور متوسط در هشت سال دو دولت قبل از سه درصد کمتر بوده است و در سال 1395 به حول و قوة الهی برای اولین بار بعد از دوازده سال به رشد بالای هشت درصد رسیدیم. معیار ما قانون اساسی و سیاست‌ها یا مقایسه با دولت‌های قبل است.
این چهار سال با چهار سال قبل و این سه سال با سه سال قبل را باید مقایسه کنیم ببینیم آن وقت چه بود و حالا چیست و در چه زمینه‌هایی پیشرفت کرده‌ایم و در چه زمینه‌هایی پس رفت کرده‌ایم و این پس رفت برای چه بوده است؛ یا مقایسه ما با کشورهای همجوار است. در سال گذشته عربستان سعودی در بعضی آمار حدود صد میلیارد دلار از ذخایرش استفاده کرد برای اینکه سالش را به خاطر کاهش نفت اداره کند. ما چیزی از ذخایر استفاده نکردیم و پول را هم دوباره به ذخایر ریختیم. در همین سالی که وضع نفت ما بد بود، مجموعاً در این چهار سال دولت یازدهم علاوه بر اداره کشور چیزی نزدیک به 40 میلیارد دلار به صندوق ریخت. ما بر این مبنا می‌توانیم مقایسه کنیم و ببینیم شرایط ما با کشورهای دیگر چگونه است. کشورهای همجوار و تولید کنندة نفت ما چه کار کردند و چه شرایطی داشتند و ما امروز چه شرایطی داریم. الحمدلله در همه شاخص‌ها و مقیاس‌ها ملت ما توفیق بسیار خوبی داشته است. این مسیر را باید با کوشش، تلاش، وحدت و اتحاد بیشتر ادامه دهیم. ان‌شاءالله امیدوارم در 29 اردیبهشت روز سرنوشت ساز همه پای صندوق آراء باشیم و ایرانی آبادتر و سربلندتر را شاهد باشیم.

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

92527
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.