سخنرانی در مراسم بهره برداری از 6 فاز منطقه انرژی پارس جنوبی

افتتاح یازده فاز پارس جنوبی/ افتتاح فازهای پارس جنوبی به معنای شکوفایی استعدادهای ایرانی/ استعداد ها و قابلیت های بسیارایران برای توسعه و پیشرفت/ تعبیر نخست وزیر روسیه در خصوص صادرات محصولات ایرانی به روسیه/ ابتنای پتروشیمی بر صادرات/ خودکفایی در گندم/ ذخیره برخی محصولات استراتژیک برای 9 ماه/ چند برابر کردن تولید سلاح های راهبردی کشور/ پیروزی ایران در مذاکرات هسته ای/ هدف از بالا بردن ذخایر استراتژیک/ وحدت داخلی، پشتوانه ایران در مذاکرات/ پیشی گرفتن صادرات غیر نفتی بر واردات/ ایجاد منطقه آزاد و تجاری بین ایران و پنج کشور اوراسیا/ توسعه روابط با عراق و ترکیه/ اجرای مقدمات خط آهن رشت _ آستارا/ اتصال راه آهن ایران به دریای سیاه، روسیه، قزاقستان و چین/ مسئله اشتغال/ ایجاد اشتغال، مستلزم تولید، سرمایه و تکنولوژی/ کاهش سود بانکی/ ضرورت استفاده از فاینانس خارجی و صندوق توسعه/ ذخیره چهل میلیارد دلار در صندوق توسعه/ فراهم کردن زمینه برای استفاده بخش خصوصی از صندوق توسعه/ فاینانس خارجی/ توسعه انرژی در منطقه جنوب کشور/ پتروشیمی، یکی از فریت های نسبی کشور/ ایران چهاردهمین کشور دنیا در تولید برق/ صادرات برق/ انتقال لوله نفت از خوزستان به جاسک برای صادرات نفت از دریای عمان/ انتقال نفت به دریای عمان، یک کار بزرگ استراتژیک/ ترانزیت، یکی از امتیازات بزرگ کشور/ تردد هواپیما در آسمان ایران، یکی از راه های اقتدار/ ریل/ ترانزیت/ رسیدن گاز به زاهدان، یکی از روزهای خوش رئیس جمهور در دولت یازدهم/ استعدادهای بسیار ایرانی/ برداشتن تحریم از پتروشیمی، اولین قدم دولت در توافق هسته ای/


بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

بسیار روز به یاد ماندنی است هم برای بنده و هم برای نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، وزرای محترم، هیئت همراه، مردم ایران ، مردم استان بوشهر، منطقه عسلویه و نخل تقی و همه این استان عزیز و مردم دلاور استان بوشهر.
اینکه ما می بینیم که شش فاز از فازهای پارس جنوبی افتتاح می شود و در این دولت تاکنون مجموعاً یازده فاز به افتتاح رسیده، پنج فاز قبلاً شش فاز هم امروز مجموعاً یازده فاز، این یکی از افتخارات مهندسین، کارگران، طراحان، مدیران وزارت نفت ، همه مسئولین و مسئولین استان و همه آنهایی است که در راه شکوفایی استعدادها دارند تلاش می‌کنند.
واقعاً هر یک از این افتتاح ها به معنای دستیابی به همان دری است که صبح در یک کلیپ آن را دیدیم. و مردم ما امروز باید خوشحال و شاداب باشند که فعالیت چندین شرکت پتروشیمی امروز به ثمر نشسته و چند شرکت دیگر در هفته‌های آینده کارشان به ثمر می نشیند. این به معنای استعداد ایران و ملت ایران است و اینکه مسیر پیشرفت برای ما آماده است.
من چند نکته را می خواهم در این جلسه خدمت شما عرض کنم. نکته اول اینکه ایران دارای استعداد بسیار زیادی برای رشد و توسعه است. ما همین هفته های گذشته در استان های شمالی کشور بودیم، دو بندر بسیار مهم افتتاح شد. پست اسکله های جدید هم در بندر انزلی در منطقه آزاد و هم در امیرآباد، و کاری که ما امروز با کشورهای شمالی داریم انجام می دهیم، بحث تجارت آزاد بین ایران و پنج کشور اورآسیاست.
امروز استعداد بسیار بزرگ و ظرفیت بسیار خوب برای توسعه محصولات کشاورزی و صنعتی ما به کشورهای شمالی آماده شود. تعبیر نخست وزیر روسیه این بود که ما تحریم شدیم اما یک فرصت طلایی برای شما شد که ایران بتواند اجناس و محصولات را به روسیه صادر کند. الان از این طرف مشکل داریم؛ یعنی آن طرف آمادگی هست برای صادرات. حالا پتروشیمی یک فعالیت اقتصادی است که از اول بر مبنای صادرات شکل گرفته بود.از اول بخشی از پتروشیمی ما از 15 میلیارد، 9 میلیارد آن صادر می شود؛ مثل خود نفت. نفت از ابتدا بر مبنای صادرات شکل گرفته بود اما بسیاری از محصولات کشور بر مبنای واردات شکل گرفته.
اگر نکته ای بگویم شاید تعجب کنید. ما همیشه وارد کننده گندم بودیم. همیشه در طول سالیان دراز چهار پنج شش میلیون تن، کمتر یا بیشتر، گندم وارد می‌کردیم.
یک سال هم به خودکفایی رسیدیم، سال بعد متأسفانه باز هم نیازمند به واردات شدیم.امسال ما آماده صادرات شدیم؛ یعنی در سال 95 سه میلیون تن باید گندم صادر کنیم. حالا فهمیدیم که برای صادرات گندم مشکل داریم چون همه دستگاه های ما برای واردات آماده بودند. البته یک مقدار صادر کردیم و صادر می کنیم.
الان ذخائر بعضی از محصولات استراتژیک ما بیش از نه ماه است . گندم از جمله محصولاتی است که بالای نه ماه ذخیره داریم و باید بخشی از آن صادر شود. یکی از غصه هایی که داشتیم در روز اول که دولت آغاز شده بود، مسئله ذخایر ما بود؛ ذخایر خیلی از محصولات استراتژیک ما نگران کننده بود و برای زمان کوتاهی ذخیره داشتیم. بعد یک زمان بنا به دلائلی این ذخائر را خودم در دولت چند بار تأکید کردم که روی شش ماه ببرید. این یکی از مبانی مذاکراتی من بود.
حالا مردم راجع به مذاکرات کلیاتی را می‌دانند مثلاً می رفتیم در وین، لوزان، ژنو یا جای دیگر مذاکره می‌کردیم. مذاکره برای اینکه به ثمر بنشیند خیلی کارهای پشت پرده نیاز دارد، حال فرصت این جلسه نیست، در پرانتز می گویم که ما تولید سلاح‌های راهبردی کشور را چند برابر کردیم و آن وقت این را نمی توانستیم بگوییم.
ما در برخی از سلاح های استراتژیک در سه سال به اندازه ده سال و گاهی بیش از ده سال تولید کردیم. قدرت ما علامت می دهد که ما در مذاکرات موفق شویم.
بعضی ها می‌گویند اینها لبخند زدند، اینها نمی دانند پشت پرده چه خبر است، بله لبخند زدیم، کار خوبی هم کردیم؛ فقولا له قول لینا خود قرآن به ما امر کرده که در برابر قدرت‌های بزرگ با زبان نرم حرف بزنید. با زبانی سخن بگویید که طرف را آماده کنید برای آنچه هدف استراتژیک شماست.
یک از راه‌هایی که ما داشتیم برای اینکه آنها را در مذاکرات قانع کنیم، بالا بردن ذخائر استراتژیک بود. وقتی طرف می بیند ما گندم برای دو هفته دیگر نداریم چرا به ما فشار نیاورد. لذا یکی از دستورات من این بود که ذخائر استراتژیک کشور را برای شش ماه افزایش دهیم. ذخائر ارزی را افزایش دهیم. چرا این ذخایر را افزایش دهیم؟ برای اینکه در مذاکرات بتوانیم موفق و پیروز شویم. به دوستانم گفتم افرادی که انتقاد می کنند، حال انتقاد اگر درست و در چارچوب باشد ما ممنون شان هستیم، حتی اگر تخریب می کنند شما سکوت کنید، چون اگر بخواهیم در مذاکرات موفق شویم با دعوای داخلی که در مذاکرات موفق نمی شویم. وحدت داخلی پشتوانه ما در مذاکرات است.
حالا غیر از تاکتیک‌های مذاکراتی که جایگاه خودش را دارد، ما گاهی برای یک سطر یا یک موضوع یا یک بند در مذاکراتمان در تهران ساعت ها، روزها و هفته ها بحث کردیم.
بنابراین برای شرایط جدید باید کشور خودش را آماده کند. در خیلی از موارد در این سه سال و نیم جاده ها را صاف کردیم، زمینه ها را آماده کردیم برای حرکت، از جمله صادرات و این صادراتی که می گویم شعار نیست، چون این دولت دولت شعار نیست. شما می دانید در تاریخ ایران قبل و بعد از انقلاب از شصت و چند سال پیش، سال های 94 و 95 اولین سال هایی بود که صادرات غیر نفتی ما بر واردات پیشی گرفته ؛ هم سال94 که حدود یک میلیارد صادرات ما بیشتر از واردات بود و هم در سال 95. البته در سال 95 مقداری کمتر بود و حدود سیصد میلیون دلار صادرات ما بیشتر بود. در برخی از موارد هم همان طور که آقای مهندس زنگنه گفتند صادر نکردن و در داخل استفاده کردن گاهی ممکن است سود بیشتری داشته باشد. اما به هر حال زمینه باید برای صادرات آماده شود.
امروز در حال آماده کردن قرارداد با پنج کشور اورآسیا برای ایجاد منطقه آزاد تجاری در قدم اول و در قدم دوم در سطح وسیع تر برای شمال کشور هستیم. امروز یک آمادگی بزرگ برای تجارت و حرکت و رابطه نزدیک استان های شمالی ما با استان های کشورهای شمالی وجود دارد و رابطه بسیار خوبی برقرار کرده اند که آن را هم باید ادامه دهیم.
در سمت غرب کشور ما برنامه ریزی ما بر مبنای رابطه نزدیک تر با دو همسایه مهم ما بود، ترکیه و عراق، البته عراق در این دو سه سال اخیر شرایط سختی داشت که امیدواریم از این شرایط سخت عبور کند.
روابط مان را با ترکیه توسعه دادیم، صادرات مان را توسعه دادیم و منطقه غرب ما امروز آماده است برای روابط تجاری بسیار مهم با کشورهای غربی؛ به اضافه اینکه ما داریم خط ارتباطی مان (هم ریلی و هم جاده ای) با دریای سیاه و مدیترانه و عراق را آماده می‌کنیم.
می‌دانید که راه آهن ما از ایران به آذربایجان از طریق آستارا- آستارا وصل شد. الان در حال اجرای مقدمات برای خط آهن رشت به آستارا هستیم. منابع مالی آن را تأمین کرده ایم، به زودی این فعالیت شروع و آغاز می شود و راه آهن ما از طریق آذربایجان به دریای سیاه و روسیه می رسد و البته از طریق اینچه برون هم به قزاقستان ، روسیه و حتی به چین متصل هستیم. یکی از طرح هایی که در سفر به روسیه با رئیس جمهور روسیه صحبت کردیم انتقال کالاهای مورد نیاز روسیه از شبه قاره هند از طریق بندر عباس به مسکو و اتصال بندر عباس به مسکو از طریق راه آهن بود.
در شمال و غرب کشور ما حرکت بسیار خوبی آغاز شده برای اینکه بتوانیم از صادرات مان استفاده کنیم. هدف نهایی هم رشد و توسعه کشور و اشتغال جوان های ماست. این کار آسان نیست، درست کردن اشتغال برای جوان ها بعد از چند سالی که اشتغال خالص در کشور ما نبوده ، سخت است. متأسفانه سال هایی بر ما گذشت که درآمد نفتی ما هم درآمد بسیار خوبی بود اما تقریباً اشتغال خالص در طول سال نداشتیم و به طور متوسط در چند سال قبل از دولت یازدهم اشتغال خالص ما نه هزار و ده هزار بود. امروز این آمادگی را برای اشتغال داریم و در طول این دولت حرکت خوبی برای اشتغال شروع شده منتها تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیاد داریم. همه باید دست به دست هم دهیم. الان این افتتاح ها برای ما خوشحال کننده است. هرکارخانه و بنگاه تولیدی که افتتاح می شود، این همه افتتاح که در این دو سه هفته اخیر در منطقه شمال کشور داشتیم ، قبلاً در منظقه شرق کشور داشتیم و امروز در جنوب کشور داریم. اشتغال که می‌گوییم از تولید می آید، از سرمایه و تکنولوژی می‌آید. باید خودمان را برای این حرکت آماده کنیم.
در جلسه قبل این بحث بود که برای سرمایه گذاری، سود بانکی بالاست. این حرف درست است و یکی از اشکالات ماست. باید سود بانکی کاهش پیدا کند اما تا آن زمان که رفع اشکال شود، به نظر من راه حل، فاینانس خارجی و صندوق توسعه است. صندوق توسعه با سود کم باید به میدان بیاید و این آمادگی را داریم . در دولت یازدهم با اینکه فشار اقتصادی بوده، قیمت نفت این همه کاهش پیدا کرده، تا پایان این دولت چهل میلیارد دلار پول صادرات نفت، گاز و میعانات را به صندوق ریخته و می ریزیم . اکنون نزدیک به چهل میلیارد است، تا آخر دولت چهل میلیارد دلار خواهد شد.
در این دولت چهل میلیارد دلار به صندوق ریخته ایم. رقم بسیار بزرگی است. ما این چهل میلیارد دلار را باید برای سرمایه گذاری بیاوریم، باید بخش خصوصی بیاید. بخش دولتی برای پول گرفتن از صندوق مشکل دارد، قانون می خواهد، موردی باید اجازه بگیریم ولی بخش خصوصی مشکل ندارد. بخش خصوصی بیاید از صندوق وام بگیرد و این به عهده ماست، به عهده دولت است، به عهده هیئت امناست که زمینه را برای استفاده از صندوق فراهم کند.
فاینانس خارجی هم به همین صورت است. ما باید بتوانیم از منابع خارجی استفاده کنیم. قبلاً و در زمان تحریم از منابع خارجی نمی شد استفاده کنیم. امروز آماده شده. البته هنوز هم ممکن است بعضی جاها اشکالاتی داشته باشیم که باید رفع کنیم اما در عین حال منابع خارجی یکی از راه‌هاست، صندوق هم یکی از راه هاست، بانک‌های ما هم که البته باید رفع اشکال کنیم چون تحول اقتصادی به ما بانک ها متصل است.
در منطقه جنوب کشور مبنای توسعه انرژی است. همین طور که الان گفته شد پتروشیمی‌ها بیشتر در منطقه جنوب است که درست هم هست. نفت و گاز در منطقه جنوب کشور است که امتیاز بسیار عظیم و بزرگی برای ماست.
از یک طرف هم منابع بزرگ انرژی وجود دارد، از طرف دیگر اتصال ما با آب های آزاد دنیاست. شما چرا پتروشیمی را اینجا درست می کنید؟ از یک طرف چیزی می‌خواهید صادر کنید در کنار آب هستید و بندر در اختیار دارید. وقتی برای خنک کردن دستگاه ها از آب دریا می خواهید استفاده کنید، آب دریا در کنار شماست. خوراک می خواهید، در کنار دست شماست. اینجا همه چیز آماده است برای یک تحول و الحمدالله قدم های بسیار خوبی امروز در پتروشیمی برداشته شد.
پتروشیمی یکی از مزیت های نسبی کشور ماست. ما در صنعتی کردن و توسعه کشور باید مزیت های نسبی را مد نظر قرار دهیم. پتروشیمی از آنهایی است که کشور ما در آن دارای مزیت نسبی است، ما خوراک داریم ، برق به اندازه کافی داریم، چهاردهمین کشور دنیا در تولید برق هستیم. ده درصد تولید برق در دولت یازدهم افزوده شد. اولین روزهایی که به آقای چیت چیان گفتم وزارت نیرو را به عهده بگیرد گفت من حرفی ندارم که این وزارت را به عهده بگیرم ولی تابستان سال دیگر خاموشی داریم ( سال 93) گفتم نه، شما بیا به عهده بگیر خاموشی هم نباید باشد، ببین چه کاری باید بکنی. آمد محاسبه کرد گفت نمی شود، سرمایه گذاری به طور کافی نشده، باید خاموشی دهیم. الحمدلله امروز وضع برق ما بسیار مطلوب است، در آینده هم مطلوب تر خواهد بود.
امروز سرمایه گذاری بسیار خوبی مخصوصاً بعد از برجام در زمینه تولید برق انجام گرفته. طرح‌های بسیار خوبی وجود دارد، منابع مالی فراوان خارجی برای این مسئله وجود دارد و امروز یکی از صادر کنندگان برق هستیم و می توانیم این صادرات را افزایش دهیم. می توانیم در زمینه برق هاب منطقه باشیم. یک وقت با آقای مهندس زنگنه بحث می کردیم در مورد این گازی که این همه توسعه می‌دهیم به روستاها، کار بزرگی وزارت نفت در دولت یازدهم کرد برای توسعه لوله کشی گاز به شهرها و روستاها، یک کار خیلی عظیم انجام گرفت، با ایشان بحث می‌کردیم که به جای این همه لوله گاز از اول اگر می‌رفتیم دنبال برق چطور بود؟ بعد محاسبه ما این شد که حالا این کار شده، شاید اگر از ابتدا می‌خواستیم تصمیم بگیریم راه های دیگر هم وجود داشت که بتوان روی آن مطالعه و فکر کرد. با این همه مزیت که امروز در کشور وجود دارد.
امروز جنوب کشور کاملاً آماده است؛ چابهار، جاسک ، منظقه مکران که توسعه این منطقه مورد تأکید مقام معظم رهبری هم هست، برای ما هم بسیار مهم است، از لحاظ استراتژیک هم بسیار مهم است. آقای مهندس زنگنه به ما قول داده بود که اکنون در اینجا ایشان کمی عقب مانده اند، قرار بود تا پایان کار دولت بتوانیم لوله نفت را از خوزستان به جاسک برسانیم و بخشی از نفت را از دریای عمان صادر کنیم.این یکی از مهم ترین تصمیمات دولت یازدهم بود، زمانی مقام معظم رهبری به من فرمود می دانی استراتژیک ترین موضوعی که شما تصمیم گرفتی چیست؟ گفتم نه آقا، نمی دانم نظرتان چیست؟ گفت اینکه شما گفتی باید بخشی از نفت ما از جاسک صادر شود. این استراتژیک ترین تصمیمی است که تو گرفتی، بسیار اهمیت دارد، تمام کشورهای منطقه خلیج فارس دارند خودشان را از تنگه هرمز در زمانی که تهدید می کردیم و به عنوان نقطه امتیاز بزرگ ما بود، کم کم بی نیاز می‌کنند یا بی نیاز کرده اند، تنها کشوری که صادرات نفتش در منطقه خلیج فارس به تنگه هرمز متکی است ایران است. در حالی که اگر بخشی از این نفت را به بیرون از تنگه هرمز به دریای عمان ببریم کار بسیار مهم استراتژیک کرده‌ایم. امروز هم با آقای مهندس زنگنه صحبت می‌کردم گفتم این طرح در چه مرحله ای است؟ الحمدالله قدم‌های خوبی برداشته شده، آماده است برای اجرا و طرح بسیار مهمی است. اینها مال منطقه جنوب است که این طرح های بزرگ را باید اجرا کنیم.
منطقه شرق ما الحمدلله هم معادن بسیار خوبی دارد و هم زمینه بسیار خوبی برای نقل و انتقال است. موضوع نقل و انتقال یکی از مهم ترین مسائل ماست. ترانزیت یکی از امتیازات بزرگ کشور ماست. این قدرت که می گوییم از کجا ایجاد می شود؟ یکی از قدرت های ما همین نفت است. این را از ما گرفته بودند. ما یکی از صادر کنندگان نفت بودیم و بازار نفت در دست ما بود. بخش بزرگی از این قدرت را از ما گرفته بودند، قبل از برجام ما به جای اینکه دو میلیون بشکه نفت خام را صادر کنیم، به طور متوسط کمتر از یک میلیون (970 هزار ) بشکه در روز صادر می‌کردیم و امروز داریم به قدرت نفت برمی‌گردیم. کشوری که در بازار نفت، میعانات گازی و گاز حضور دارد، مقتدر است .
ما بگوییم مقتدریم، چگونه مقتدریم؟ یکی از راه هایش این است. یکی از راه های اقتدار ما این است که در آسمان ما تردد هواپیماها باشد. 93 درصد تردد هواپیما را از آسمان ایران در دولت یازدهم افزایش دادیم (نزدیک به دو برابر) .
این همه هواپیما که از آسمان ما عبور می کند، یعنی دنیا و اتصالات دنیا به آسمان ایران نیاز پیدا کرده و مرتبط می شود. این کار بسیار مهمی است. اکنون نمی خواهم در مورد مقدماتش بگویم که چقدر تلاش شده تا این قدرت را به دو برابر افزایش دهیم.
در قدرت نقل و انتقال، ما ریل مان را حرکت می دهیم که این مسئله بسیار مهمی است. 160 لوکوموتیو جدید را اضافه کرده ایم، 3000 واگن نو را آورده‌ایم، چون بحث هواپیما می شود فکر می‌کنند ما فقط هواپیمای نو آورده‌ایم، نه لکوموتیو نو هم آورده‌ایم، واگن نو هم آورده‌ایم، هزار واگن باری آورده‌ایم. پنج هزار واگن دیگر در ایران ساخته می شود، صحبت از شش هزار واگن است، 570 کیلومتر ریل اضافه کردیم. هزار کیلومتر آماده است برای ریل گذاری، ان شاء الله تا پایان این دولت پنج استان ما به راه آهن سراسری متصل می شود.
بنادر ما همین طور توسعه بسیار خوبی را هم در شمال و هم در جنوب دارد پیدا می کند. یکی از قدرت های ما ترانزیت است. شما دیدید وقتی کلنگ چابهار زده شد هم برای توسعه بندر هم برای راه آهن چابهار به سمت خراسان و مشهد، نخست وزیر هند و رئیس جمهور افغانستان به تهران آمدند. آنجا ما این سند را امضا کردیم. آقای مودی نخست وزیر هند به من گفت: این کار امروز آنقدر مهم است که صد سال دیگر در تاریخ معلوم می شود که امروز چه کار کردیم. وقتی شبه قاره هند، کشورهای عربی، چین و بسیاری از کشورهای شرق آسیا از طریق چابهار بخواهند به دنیا متصل شوند یک امتیاز بزرگ است. شرق کشور ما کریدور شمال – جنوب خواهد شد. شرق کشور ما یک تحول بزرگ خواهد یافت.
یکی از روزهای خوش من در دولت یازدهم، متل امروز که روز خیلی شادابی برای ملت ایران و همه ماست و من هم افتخار می کنم، آن روزی بود که گاز به زاهدان رسید و برای اولین بار مردم مردم شرق کشور ما توانستند از نعمت گاز بهره مند شوند و لوله کشی در داخل کشور هم شروع و آغاز شده. زمانی خبرنگاری رفته بود به خانه ای و گفته بود گاز به تو رسیده یا نه؟گفته بود نه. گفته بود پس چطور گاز به زاهدان رسیده، فکر می کرد لوله گاز وقتی به شهر برسد یعنی فردا صبح به همه خانه ها رسیده. به هر حال، یک کار عظیم و بزرگ است که امروز راه آهنی که شروع شده از چابهار به سمت زاهدان و بعد هم به سمت خرابان جنوبی و رضوی، حرکت بسیار بزرگی است.
من چهار طرف کشور را اسم بردم، شمال، غرب، جنوب و شرق. خواستم اشاره کنم به استعدادهای فراوانی که در این کشور وجود دارد. از سال 92 تا امروز مردم ایران حرکت بسیار بزرگی را برای توسعه کشور آغاز کرده‌اند و موانع بسیار زیادی را از پیش پا برداشته‌اند. همین اتصالی که از لحاظ سیاسی، مالی و بانکی با دنیا داریم پیدا می کنیم، در اولین روزهایی که قبل از سال 92 اواخر 91 شروع کرده بودم به تبلیغات انتخاباتی، به یکی از مراکز پتروشیمی رفتم، خیلی از مسئولین هم جمع شده بودند. در آن مرکزی که من رفتم انبارها پر بود، در حیاطش هم همین طور گونی‌ها تا بالا چیده شده بود و تمام محوطه بیرون پر از محصول پتروشیمی بود. گفت تو را به خدا این راه را باز کن، به خاطر تحریم این محصولات پتروشیمی را نمی توانیم بفروشیم. می گفت از یک طرف خوراک به ما نمی رسد، مشکل خوراک داشتند و از طرف دیگر هم مشکل صادرات داشتند. محصولات پتروشیمی همه انبار شده بود. من خودم دیدم . فکر می کنم آقای نعمت زاده هم در آن سفر بودند. تمام حیاط و محوطه آنجا پر از محصول پتروشیمی بود، چون صادرات ممنوع بود. اولین قدمی که در دولت در زمینه توافق هسته ای برداشتیم در همان توافق موقت ژنو، برداشتن تحریم از پتروشیمی بود. راه را باز کردیم ، موانع را برداشتیم.
امروز ما باید خودمان را برای یک جهش بزرگ بعد از برداشتن موانع آماده کنیم. آنچه ما امروز در عسلویه شاهدیم تصمیم ملت ایران، کار آفرینان بخش خصوصی، عمومی و دولتی، صنعت نفت، جوانان و تحصیل کرده برای پیشرفت ایران عزیز است. امروز همه باید برای ساختن و عزت دوباره ایران بیش از گذشته خود را آماده کنیم و الحمدالله امروز این اراده و حرکت را در کشور شاهد هستیم.
امیدواریم ان‌شاءالله مسیر توسعه کشور را برای خودمان، نسل‌های آینده و جوان‌های عزیزمان آماده کنیم و شاهد سربلندی بیشتر کشور عزیزمان ایران باشیم. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

92530
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.