سخنرانی در مراسم افتتاح 4 طرح پتروشیمی در منطقه پارس جنوبی

آغاز به کار سکوهای فاز 19 پارس جنوبی/ سکوهای فاز19 نماد پیشرفت ایران/ استفاده از لایه نفتی پارس جنوبی/ چهارمین سفر به منطقه پارس جنوبی/ ایران پیشرفته و پیشرو، بزرگترین هدف ایرانیان/ عقبه ارزشمند شروع به کار سکو/ فکر پیشرفت صنعت دفاعی در دوران دفاع مقدس/ تک رقمی کردن تورم 45 درصدی/ افتخارات بزرگ ملت ایران/ تحقق اقتصاد مقاومتی/ بیست و هفتم فروردین روزی ماندگار در تاریخ صنعت نفت و گاز/ اقتصاد مقاومتی، عامل عزت/ سبقت از کشور همسایه در بهره وری از منابع نفتی و گازی مشترک/ پرهیز از دروغ و تهمت/ پشیمانی توهین کنندگان به آیت الله شهید بهشتی و هاشمی رفسنجانی/ خودکفایی در گندم، گاز، گازوئیل وبنزین/ نوسازی در حمل ونقل/ بهره برداری از بزرگ ترین بنادر دنیا/ استفاده از نیروهای بومی در صنایع و .../ توسعه پایدار و همه جانبه/ اولویت محیط زیست در پیشرفت های صنعتی/ تدوین لایه ای برای حل مشکلات مردم نواحی نفت و گاز/

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین

با تشکر از صنعت نفت، مهندسین، کارگران، همه عزیزانی که در افتتاح فازهای امروز زحمت کشیدند و مخصوصاً دوستانی که الان روی سکو هستند و می‌خواهند سکوهای مربوطه را افتتاح کنند، به نام خداوند بزرگ و با توسل به روح مولای مان امیرالمؤمنین علی (ع) سکوهای مربوط به فازهای 20 و 21 را آغاز بفرمایید، علی برکت الله.
خیلی متشکر از زحمات شما و همه صنعتگران عزیزی که با تلاش و دست های هنرمندشان امروز شاهد سکوهای پر افتخار در منطقه پارس جنوبی هستیم. به نام خداوند و با توسل به روح پیامبر عظیم الشأن اسلام، آغاز به کار سکوهای مربوط به فاز 19 پارس جنوبی را آغاز بفرمایید، علی برکت الله.
خیلی متشکر از تلاش‌ها و زحمات شما. در واقع این سکوها سکوهای پرش ایران به سمت پیشرفتی است که مورد انتظار این ملت بزرگ است. دست مریزاد می‌گوییم به همه شما مهندسین، کارگران و تلاشگران که این افتخارات را در معرض نمایش ودید جهانیان قرار دادید. به نام خداوند بزرگ و با توسل به روح مولایمان امیرالمؤمنین و به میمنت ایام مبارک ماه رجب، سکوهای مربوط به فاز 17 و 18 را آغاز بفرمایید، علی برکت الله.
خیلی متشکر؛ یکی از آرزوهای سال ها این بود که ما بتوانیم از لایه نفتی پارس جنوبی هم استفاده کنیم و امروز بسیار خوشحالیم که اولین توسعه لایه‌های نفتی این میدان مشترک به دست توانمندان صنعت نفت ما به بهره برداری می رسد و امیدواریم این طرح تا نقطة مطلوب توسعه پیداکند. حال فعلاً 30، 35 هزار بشکه در روز مد نظر است تا ان شاء الله به 50 و 60 هزار بشکه در آینده برسیم.
به نام خداوند بزرگ و با توسل به روح همه شهیدان‌مان به ویژه شهدای صنعت نفت طرح توسعه لایه‌های نفتی میدان مشترک پارس جنوبی را آغاز بفرمایید، علی برکت الله.
امروز روز پر افتخاری برای کارگران و مهندسان صنعت نفت ایران است. امروز روز پر افتخاری برای مدیریت صنعت کشور است. امروز روز عزت بیشتر ما ایرانیان است که به دست مدیران، جوانان و طراحان ایرانی در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی افتتاح آن را شاهد هستیم. در دولت یازدهم این چهارمین نوبتی است که به منطقه پارس جنوبی آمدم و هربار با افتخار بیشتری مهندسین، کارگران و مدیران عزیز کشور، که موجب فخر و افتخار همه ما هستند، نگاه کردم. هر بار که اینجا آمدیم شاهد یک قدم بلند در توسعه و پیشرفت کشور بودیم.
یادمان باشد بزرگ‌ترین هدف ما ایرانیان ایران پیشرفته و پیشرو است. بزرگ‌ترین هدف ما آن است که ایران را به نقطه اوجی برسانیم که همه ایرانیان در تاریخ در انتظار آن بودند. ما روزهای بزرگی در تاریخ کشورمان داشتیم. ما روز پیروزی انقلاب اسلامی داشتیم. ما روز به اهتزاز درآمدن پرچم جمهوری اسلامی و آرای مردم به جمهوریت و اسلامیت بودیم. ما شاهد پیروزی این ملت در هشت سال دفاع مقدس بودیم. ما شاهد ایستادگی و مقاومت ملت در برابر توطئه جهانی تحریم علیه این ملت بزرگ بودیم.
امروز بحمدالله شاهد شکوفایی صبرها، مقاومت‌ها، ایستادگی‌ها و تلاش‌ها هستیم. شروع به کار یک سکو، یک پالایشگاه و یک فاز به معنای آن است که ماه ها و ماه ها در گرما و سرما و در روزهای سخت همه ایرانیان پر تلاش در دریا و زمین تلاش، کوشش، فداکاری و ایثار کرده‌اند که امروز ثمره کار آنها را مشاهده می‌کنیم. دیروز در افتتاح ده ها پروژة صنعت دفاعی کشور وقتی که دیدم هم زمان ده ها طرح جدید موشک زمین به دریا، زمین به هوا، زمین به زمین، هواپیمای جنگنده و همزمان 20 هلی‌کوپتر ساخت دست مهندسین ما به پرواز درآمد و جنگندة ما آمادة پرواز شد احساس غرور و افتخار کردم. ما در هشت سال دفاع مقدس روزها و روزها به فکر پیشرفت صنعت دفاعی کشور برای قدرت سرزمین مقدس‌مان ایران بودیم.
آن روز که دیدم اقتصاد دانان کشور ما توانستند تورم 45 درصدی را تک رقمی کنند، روز افتخار نه برای دولت، نه برای اقتصاد دانان، بلکه برای ملت ایران بود. و آن روز که شاهد بودیم رشد کشور بعد از 12 سال انتظار برای اولین بار از 8 درصد عبور کرد، روز افتخار ما ایرانیان بود و آن روز که توانستیم در برابر شش قدرت بزرگ دنیا حق ملت ایران را به کرسی بنشانیم و بعد از دعای شب بیست و سوم قدر فردایش ملت ایران شاهد پیروزی بزرگ در سایه دعای مردم، رهبری عظیم الشأن و فداکاری و قدرت دیپلماسی بودیم، روز افتخار ما ایرانیان بود. آن روز که دیدم طرح تحول سلامت در ایران به ثمر نشست و مردم در بیمارستان برای پرداخت هزینه بیماری مجبور نیستند طلای همسران و فرش زیر پایشان را بفروشند و روزی که دیدم همه ایرانیان، همه روستاییان و همه حاشیه‌نشینان زیر پوشش بیمه درمانی قرار گرفتند، آن روز روز فخر برای ما ایرانیان بود.
امروز هم یک افتخار دیگر؛ امروز روز تحقق اقتصاد مقاومتی است؛ صنعت نفت ما و مدیران نفت ما در سال‌های 95 و 96 برای ما روزهای پر افتخاری را آفریدند. وقتی که ظرف چند ماه توانستند قدرت صادرات نفت خام و میعانات را به دو برابر افزایش دهند. آن روز که مدیران و وزیر نفت ما در اوپک توانست حق غصب شده چند سال ملت ایران را باز پس بگیرد و ما توانستیم این حق را بگیریم که تولید نفت را در بازار جهانی هم زمان با کاهش سهمیه دیگر تولید کننده‌های نفت، به مرز قبل از تحریم برسانیم و امروز که در بیست و هفتم فرودین 1396 به عنوان روز ماندگار صنعت نفت و گاز کشور ماست، در یک روز پنج فاز که یک فاز هم معادل دو فاز است و در واقع شش فاز پارس جنوبی را به بهره برداری و افتتاح می‌رسانیم و هم زمان با آن بهره برداری از لایه نفتی پارس جنوبی را هم شروع می‌کنیم و هم زمان بهره برداری از چند پتروشیمی این منطقه را هم آغاز می‌کنیم. اینکه ایران قدرتمند ما در یک روز سرمایه گذاری بیش از بیست میلیارد دلار را در این منطقه افتتاح و بهره برداری می‌کند به عنوان یک روز به یاد ماندنی برای تاریخ صنعت نفت کشور ما خواهد بود.
عزت ما از همین جاست. عزت ما در سایه اقتصاد مقاومتی است. عزت ما در سایه موفقیت ما در صحنه‌های مختلف است. از یک طرف امنیت بزرگ در کشور، از یک طرف آرامش در سراسر کشور، از یک طرف صدای بلند آزادی ملت ایران و ان شاء الله مشارکت بزرگ ملت ایران در 29 اردیبهشت در سرزمین ایران و از طرف دیگر پیشرفت به دست ایرانیان عزیز در همه زمینه‌ها.
اینکه امروز می‌بینیم در یک میدان مشترک داریم از همسایه‌مان که از همین میدان مشترک استفاده و بهره برداری می‌کند، در بهره برداری سبقت می‌جوییم؛ اینکه آغاز این دولت تولید و ظرفیت گاز ما 240 میلیون متر مکعب در روز بوده و امروز در دولت یازدهم بعد از سه سال و نیم ظرفیت ما 575 میلیون متر مکعب است یعنی بیش از دو برابر از آغاز دولت تا امروز به معنای آن است که ما می‌توانیم. اگر با هم باشیم می‌توانیم، اگر وحدت داشته باشیم می‌توانیم، اگر دست به دست هم دهیم می‌توانیم به عزت، پیشرفت، آرامش و موفقیت برسیم و اقتصاد دانش بنیان، حرکت به سمت قله‌های پیشرفت، در صورتی که همه دست به دست هم دهیم، به دنبال مسائل جزئی و پیش پا افتاده نرویم، ممکن است.
ملت ایران ملت فرهنگ، عشق به قرآن، عشق به پیامبر و اهل بیت و عشق به اخلاق است. نگذاریم فضای ما با دروغ، تهمت و گفتن سخن خلاف آلوده شود. افتخار ما راستگویی، شفافیت و احترام به حقوق یکدیگر است. به بزرگان مان احترام کنیم. دیدیم روزی را که عده‌ای به شهید بهشتی توهین کردند و بعد از شهادتش سال‌ها و سال‌ها شرمنده بودند. دیدیم روزی را که عده‌ای به آیت الله هاشمی رفسنجانی توهین کردند و امروز بعد از پرواز روح او به آسمان ها شرمنده هستند. نگذاریم در برابر افتخارات کشورمان و در برابر بزرگان کشورمان شرمنده باشیم. تازه این شرمندگی دنیاست، شرمندگی قیامت بیشتر و برتر است. آن روز یوم الحسره است.
برادر باشیم، در کنار هم باشیم، دستگیر هم باشیم، با مردم با صداقت سخن بگوییم. ملت ما صلح می‌خواهد. ملت ما آرامش می‌خواهد. ملت ما پیشرفت می‌خواهد. ملت ما امنیت می‌خواهد. ملت ما عزت بلند می‌خواهد. ما می‌توانیم به این اهداف دست پیدا کنیم. ما انقلاب نکرده بودیم که رو در روی هم بایستیم. ما انقلاب نکرده بودیم که یکدیگر را تخریب کنیم. ما انقلاب نکرده بودیم که برای مواد غذایی دست مان به سوی بیرون دراز باشد. ما به فکر خودکفایی و صادرات گندم بودیم. ما در فکر خودکفایی گاز بودیم. ما در فکر خودکفایی گاز و گازوئیل بودیم. ان‌شاءالله در هفته‌های آینده در زمینه بنزین هم خودکفایی تحقق پیدا می‌کند. ما در انتظار خودکفایی در بنزین بودیم.
همه انتظارات این ملت برآورده خواهد شد. ما یک قانون داریم؛ یک قانون اساسی، یک دولت، یک رهبر، یک آرمان، یک انقلاب و یک ایران سربلند و عزیز.
امروز روزی است که بحمدالله و به حول و قوة الهی شاهد یک قدم بزرگ در پیشرفت کشور هستیم. روز خوشحالی و افتخار برای ملت و دولت ایران، روز غرور برای ایران و همه دوستداران ایران عزیز خواهد بود. ما باید در همه زمینه ها بتوانیم قدم‌های بلند برداریم. در حمل و نقل به فکر نوسازی هستیم و نوسازی خواهیم کرد. در زمینه ارتباط با دنیا ایران را به عنوان کریدور شمال – جنوب و شرق – غرب قرار داده‌ایم و خواهیم داد. ما بزرگ‌ترین بنادرمان را تا پایان همین دولت در چهابهار و شمال به بهره برداری خواهیم رساند. کریدور شمال – جنوب را برای بهره‌برداری بیشتر اقتصاد ایران راه اندازی خواهیم کرد. ما در همه زمینه-ها، در آب، محیط زیست، برق، عمران شهری و روستایی، تحرک در روستاهای کشور، گاز رسانی، برق رسانی و آب رسانی پیشرفت خواهیم کرد؛ در زمینه علم و دانش و فناوری که بحمدالله از لحاظ پیشرفت کمی امسال در میان 25 کشور بزرگ دنیا رشد اول علمی را داشتیم و در همه زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی باید گام‌های بلند برداریم.
اما هرکجا پیشرفتی را شاهد خواهیم بود باید برای میزبانان آن منطقه هم شاهد پیشرفت باشیم. اگر در عسلویه، نخل تقی و کنگان امروز شاهد میزبانی مردم عزیز استان بوشهر برای صنعت گاز، میعانات و نفت کشور هستیم، باید از محصول این پیشرفت مردم این استان و به ویژه این منطقه بهره برداری کنند. باید بیشترین استفاده از مشاغلی که ایجاد می-شود را مردم بومی این استان و منطقه استفاده ببرند.
من در اینجا به صراحت به وزیر محترم نفت می‌گویم ما خواهان توسعه هستیم اما توسعه پایدار، باید سلامت هوا، زمین آب‌های دریا و محیط زیست، اولین اولویت ما در پیشرفت‌های صنعتی در سراسر کشور باشد. مسئله محیط زیست امروز برای ما اولویت است؛ همچنین نیازمندی‌های اولیه مردم. در سابق این گونه بود که هر کجا نفت بود بهترین بیمارستان آن منطقه هم مال نفت بود. هر جا نفت بود بهترین دانشگاه آن منطقه هم مال نفت بود. هر کجا نفت بود بهترین پارک‌ها هم از سوی صنعت نفت در آن منطقه بود؛ بهترین بنادر، تفریح گاه ها، اشتغال و نشاط. ما نفت و گاز می‌خواهیم برای نشاط مردم ایران، برای سرزندگی مردم ایران. مردمی که در این منطقه میزبان شما هستند، مردم استان بوشهر عزیز، منطقه کنگان، عسلویه، نخل نقی و همه این مناطقی که امروز در اینجا شاهد این پیشرفت هستند و خوشحال هستند، باید در زندگی روزمره خودشان هم این پیشرفت را شاهد باشند. ما امسال به فکر 2 درصد و 3 درصد بودیم که البته مشکلاتی پیش آمد، اما باز هم آن را طی لایحه‌ای دنبال می‌کنیم تا مردمی که در کنار نفت و گاز هستند بتوانند حل مشکلات اجتماعی خودشان را ان شاء لله شاهد باشند.
من این روز پر افتخار را به صنعت نفت، کارگران، مهندسان، مدیران، استان بوشهر، سراسر ایران و ملت ایران تبریک می‌گویم. ان شاء الله این صنعت برای مردم ما و پیشرفت کشور ما روز مبارکی باشد.
و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

92531
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.