سخنرانی در جمع مردم و نخبگان استان فارس

مشکلات و فرازو نشیب ها در زندگی انسان/ عدم حل مشکلات با دعا و نماز خواندن/ مشکلات پیامبر در جنگ و زندگی/ پیروزی و شکست به دست خود ملت/ اهمیت انتخابات/ شک و تردید ها برای حضور در انتخابات سال92/ حمایت مردم از پیامبر، عامل پیروزی و موفقیت/ تاکید رهبری برای حضور مردم پای صندوق های رای/ حمایت از بهترین شیوه های انتخاباتی در مناظرها/ حمایت از آزاد ترین مناظره ها/ ضرورت مخالفت و انتقاد از دولت بدون لکنت زبان/ صبوری آیت الله هاشمی/ خاطره ای از تعجب آیت الله هاشمی از صبوری رئیس جمهور/ آزادی و تشویق تخریب گران دولت/ تعجب سران کشورهای خارجی از حجم انتقادات صدا و سیما و مطبوعات علیه رئیس جمهور/ افتخار دولت به آزادی نقد دولت/ حمایت مردم سبب تداوم راه دولت/ ضرورت همراهی برای تکمیل مسیر طی شده/ ضرورت ساماندهی بانک ها/ همکاری بانک ها برای ارائه تسهیلات به واحدهای تولیدی/ کاهش سود تسهیلات بانکی/ بدترین آمار اشتغال در دوره وفور در آمدهای نفتی/ تاخیر در ورود جوانان به بازار کار با تشویق رفتن به دانشگاه ها/ رکود متقاضیان کار سال95/ اشتغال خالص در چند سال گذشته/ عقب ماندگی نسبت به متقاضیان کار با وجود موفقیت ها/ تشویق کار افرینان و خیرین/ تحقق قول های انتخاباتی در حوزه سلامت و بیمه/ افزایش بسیار تخت های بیمارستان در دولت یازدهم/ ضرورت تداوم راه تا مقصد/ هدف های دولت از تعامل سازنده با دنیا/ تصاحب بازار نفت ایران در دوره تحریم/ مشکلات بازگشت به دوره قبل از تحریم/ پرداخت معوقه های ایثارگران در دولت یازدهم از سال76/ دین ملت به ایثارگران/ از بین رفتن همه آثار جنگ پس از سال ها/عدم باز پس گیری حقوق کشور از عراق پس از سی سال/ زمان بر بودن حل مشکلات پس از تحریم ها/ رسیدن تولید نفت به دوره قبل از تحریم و پس گرفتن بازار صادرات/ مشکلات فروش نفت در دوره تحریم/ اجاره کشتی با پرچم کشورهای دیگر، منافی عزت ملت/ تاکید رهبری بر ورود سرمایه خارجی در حوزه نفت و گاز/ نقش سرمایه خارجی در اشتغال/ افزایش بهره برداری از منافع مشترک با بهره برداری مساوی از حوزه مشترک با قطر/ ضرر شعارهای بیهوده برای کشور/ بی تدبیری در ضبط دو میلیلارد دلار از سوی آمریکا/ اعطای پول ملت به امریکا و انتقاد از دولت برای لبخند زدن/ پیگیری دولت برای باز گرداندن پول ملت/ انقلابی واقعی/ تخریب و توهین گسترده در سایت ها و روزنامه ها/ تعامل سازنده برای احقاق حق و رفاه و اشتغال مردم/ بهبود در آمد کشاورزان در دولت یازدهم/ حقوق کارمندان در دولت یازدهم، بالا تر از میزان تورم/


بسم الله الرحمن الرحیم
ان الله یأمرکم ان تودو الامانات الی اهلها
بسیار خرسندم که خداوند این توفیق را به من و هیئت همراه عنایت کرد تا بار دیگر میهمان مردم فرهنگ‌دوست و فرهیختة استان فارس و شیراز باشم.
روزهایی که ما پیش رو داریم، به عنوان روزهای سرنوشت و آینده خودمان و فرزندانمان است. نباید هیچ تردید کنیم که زندگی و پیشرفت توأم با سختی و فراز و نشیب است؛ یا ایها الانسان انک کادح الی ربک کدحاً فملا قیه
زندگی انسان توأم با فراز و نشیب و سختی ها و مشکلات است. الگوی ما در زندگی و حکومت، زندگی و حکومت پیامبر عظیم الشأن اسلام است. پیامبر خودش در دوران حکومت ده ساله اش فراز و نشیب های فراوانی را تجربه کرد. برخی فکر می کنند اگر راه و مسیر ما به حق است، باید از خدا بخواهیم و خدا هم مشکلات ما را حل و فصل کند. اراده و حکمت خداوند بر این است که بار مسئولیت را خودمان بر دوش بکشیم و این فخری است که خداوند به انسان ها داده است. اگر بنا بود با دعا و نماز مشکلات ما حل شود، همه نماز می خواندند و دیگر نماز خواندن ارزشی نبود. آن که در سایۀ آزادی و برای اطاعت خداوند فرمود: من عبادت را برای تجارت انجام نمی دهم. مولای ما امیرالمؤمنین فرمود: من عبادت تاجرگونه را دنبال نمی کنم.
پیامبر به جنگ رفت و در جنگ شرکت کرد. در جنگ پیروز شد یا در جنگ شکست خورد. شاید برخی فکر کنند و بگویند او که پیغمبر بحق و اشرف مخلوقات عالم بود، ما که از او برتر در تاریخ انسانیت نداشته ایم و نداریم. این پیغمبر در جنگ شکست می‌خورد. پیشانی این پیغمبر شکافته و دندانش شکسته می شود. این پیغمبر در جنگ احد تا مرز شهادت پیش می رود تا آنجا که حتی یاران پیغمبر فکر می کنند که ایشان شهید شده است. پس معنای آن این است که ما باید فراز و نشیب زندگی را بدانیم و بدانیم قانون خدا و ارادة حق و سنت الهی - و لم تجد لسنت الله تبدیلا - تغییر نمی‌کند.
اگر نشستیم و حرکت نکردیم، اگر همۀ توان مان را به کار نگرفتیم و گفتیم مسیر مان درست است و راه ما بحق است و - نغوذ بالله - خداوند هم باید ما را کمک و یاری کند، این چنین نیست. پیروزی ما به دست خود ماست. شکست ما هم دست خودمان است. این ما هستیم که می توانیم در صحنۀ سرنوشت حضور پیدا کنیم، مردم را به صحنه سرنوشت دعوت کنیم. انتخابات یک امر فردی یا حتی ملی نیست. انتخابات بزرگ ملی ما باعث فخر و افتخار ما در جهان و تاریخ است. باعث حرکت دوستان ما و سبب یأس دشمنان ماست. شاید راه امروز از سال 1392 کمی هموارتر باشد. به این دلیل که در سال 1392 چون زیاد به من می گفتند و نامه می نوشتند، حضوری به من می گفتند برخی شک و تردید داشتند، به من می گفتند تو که زیر و بم این نظام را می دانی، در همۀ قسمت‌ها بوده‌ای، پشت پرده ها را خبر داری، شما دیگر برای چه آمده-اید؟ شما که می دانید این طور نیست که در انتخابات شرکت کنید و بتوانید رأی به دست بیاورید. بعضی ها در سال 1392 شک و تردید داشتند در دنیای دیگری بودند و در فکر دیگری بودند. من فکر می کنم تجربه سال 92 و سال 94 به ما نشان داد که سرنوشت خودمان در دست خودمان است. به ما نشان داد که اگر همگی به صحنه و میدان بیاییم، بهتر می‌توانیم سرنوشت خودمان را در مسیر حق قرار بدهیم.
آیا پیامبر عظیم الشأن اسلام که در ایام بعثت او قرار داریم که بزرگترین روز تاریخی دنیای اسلام و بزرگترین جشن مسلمانان است، آیا او بدون حضور و تلاش مردم و بدون ایثار مردم موفق شد؟
پیغمبر آن زمانی موفق شد که همه آمدند و همه در کنار پیغمبر بودند. پیغمبر در جنگ بدر پیروز شد. چون همه آمدند. در جنگ احد پیغمبر پیروز نشد، چون عده ای تخلف کردند. این قانون الهی و مسیری است که خداوند برای ما مشخص کرده است.
من هفته قبل که به طور هفتگی خدمت مقام معظم رهبری می‌رسم و معمولاً هم گزارش کار هفته و هم برنامه هایی که دولت دارد یا نکاتی که مورد نظر ایشان است، بیان می فرمایند. ایشان تأکید کردند و به من گفتند که شما هم در سخنرانی ها تأکید کنید که همۀ مردم پای صندوق بیایند. من مشارکت حداکثری را می خواهم. می خواهم همۀ مردم پای صندوق آراء بیایند. این مسئله برای ما مهم است.برای سرنوشت ما مهم است. برای کشور ما مهم است. هر کسی در حد توانش باید تلاش کند تا همۀ مردم پای صندوق آراء بیایند.
ما باید برنامه همه کاندیداها را نگاه کنیم و ببینیم و بررسی کنیم. تشخیص بدهیم، مطابقت بدهیم مقایسه کنیم. من خودم حامی تمامی شیوه های انتخاباتی هستم که مردم بهتر بتوانند به حقایق پی ببرند. گرچه من به عنوان رئیس جمهور مسئول اجرای انتخابات هستم، اما در عین حال نمی‌خواهم در اموری که قانون به بخش هایی واگذار کرده از دولت و غیر دولت مداخله کنم. من دلم می خواهد ستاد تبلیغات انتخابات کشور یک بار دیگر این بحث ها را مرور کند. ظاهراً تصمیماتی دربارۀ نحوۀ مناظره اتخاذ کرده اند. من طرفدار شیوه ای هستم که آزادترین شیوه باشد. همه حرف هایشان را بزنند. همه بیایند و نکاتی را که مد نظر دارند، اعلام کنند. رقابت و انتقاد خوب است. حتی مخالف هم خوب است.
مگر می‌شود در دنیای امروز و در شرایط امروز حکومت و دولتی داشته باشیم که هیچ مخالفی نداشته باشد؟ ممکن است کسی مخالف باشد باید بتواند نظر مخالفش را بگوید. انتقاد که جای خود دارد. همه باید بتوانند به راحتی و بدون لکنت زبان نقد و انتقاد کنند. من به دورة نزدیک به چهار سال وقتی به دولت یازدهم نگاه می کنم خیلی از دوستان هستند که به من می‌گویند: چرا در برابر این همه تخریب و حرف های تند جواب نمی دهید و حرف نمی زنید؟
ما در میان همۀ دوستان و رفقایمان، همه عزیزان و سرورانمان از قبل و بعد از انقلاب آیت الله هاشمی را یکی از صبورترین افراد یافتم. خیلی صبور بودند. خیلی تحمل و گذشت داشتند. از همه زندگی و آبرویش، فرزندان و خانواده‌اش، دوستان و رفقایش وقتی می‌دید که بحث نظام و انقلاب و کشور در پیش است، واقعاً تحمل می‌کرد. خیلی انسان باتحملی بود. در هفته های آخر حدود هفت تا ده روز قبل از رحلت ایشان، آخرین باری که همدیگر را دیدیم و ملاقات کردیم. معمولاً در ماه یک بار کمتر یا بیشتر همدیگر را می دیدیم و با هم صحبت می کردیم. به من گفت که من از صبر شما تعجب می‌کنم. گفتم: آقای هاشمی شما ؟! گفتم: شما از همه صبورتر بودید و صبورتر هستید. گفت: بله، وقتی دولت شما را نگاه می‌کنم، تخریب ها را نگاه می‌کنم و اینکه سکوت کردید و در برابر آنها حرف نمی زنید. ما با آقای هاشمی در دوران قبل و بعد از انقلاب و در دوران دفاع هشت ساله خیلی صمیمی بودیم و در کنار هم بودیم. در مجلس شورای اسلامی، در مجمع تشخیص مصلحت نظام، در مجلس خبرگان رهبری در همه جا با هم بودیم. گفت: با این همه رفاقتی که ما با هم داشتیم، من تا این حد نمی دانستم که شما صبر دارید و صبوری می‌کنید. گفت اشکال ندارد.
به نظر من هم یکی از افتخارات دولت یازدهم این است که هر کسی هرچه خواست گفت. تقریباً هر کسی رئیس جمهور را تخریب کرد و حرف ناروا زد تا حدی تشویق هم شد. این خودش برای ما یک نعمت بزرگ بود. به نظر من تاریخ دنیا قضاوت می‌کند. من از یک مقام بالای خارج از کشور بلکه چند چند نفر از رؤسای جمهور ملاقات‌های حضوری مثلاً در زمان شام که رسمی نیست و با هم صحبت می‌کنیم و کنار هم نشسته ایم به من می‌گفتند: که شما چگونه این کشور را اداره می کنید. روزنامه ها که صبح تا شب این طور صحبت می کنند. صدا و سیما که رسانه ملی شماست، علیه شما صحبت می‌کند. به من می گفتند: شما چطور کشور را می توانید اداره کنید؟ گفتند ما نمی توانیم یک کشوری را به این صورت اداره کنیم.
این برای ما افتخار است و نشان می دهد که این کشور یک کشور آزاد است و مردم آزاد هستند. البته نقد بسیار خوب است، تخریب هم خوب نیست نه اینکه خوب باشد. اصلاً دروغ گفتن بد است. نه تنها بد است، بلکه گناه بزرگی است. از دیدگاه فرهنگ اسلام و فرهنگ ایرانی مان آدم باشخصیت دروغ نمی گوید. این خیلی مهم است. ما در کشوری زندگی می‌کنیم که منتقد انتقاد می‌کند، متأسفانه تخریب گر تخریب می کند، مخالف مخالفت خودش را اظهار می کند، در عین حال مردم ما الحق و الانصاف به خوبی در صحنه بودند. اگر شما در خرداد 92 رأی می دادید و بعد کنار می‌رفتید حتماً دولت نمی‌توانست این راه را ادامه بدهد، هیچ تردید نکنید. حضور و حمایت مردم و طرفداری و تشویق مردم خیلی تأثیرگذار بود و تعیین کننده بود.
و امروز روزی است که شما باید آینده و سرنوشت خودتان را تعیین کنید. ما با همدیگر راهی را شروع کرده ایم، تا نیمۀ راه آمده‌ایم برخی از برنامه های ما تکمیل شده و پایان یافته است. اکثر برنامه های ما بین راه و نیمه‌کاره است و باید تکمیل بشود. برخی از مسیرهای سخت هم باید شروع بشود. من اعتراف می کنم یک مسیرهای سختی بوده است. الان حدود دو سال است که تلاش می کنیم و نتوانسته ایم که هنوز حل کنیم. بانک ها یکی از معضلات ما هستند.
الان دستورالعمل هایی که برای بانک ها صادر کرده‌ام، از دو سال پیش است، شاید ماهی نبوده که من برای ساماندهی بانک‌ها با متخصصین اقتصادی جلسه نگذارم. نمی خواهم بگویم که هیچ تغییری نکرده است. بانک های ما تحولات مثبتی داشته است. در سال گذشته بانک ها به اقتصاد مقاومتی خیلی کمک کردند. اکثر آنها به میدان آمدند. اکثر بانک های دولتی آمدند. برخی از بانک هایی که متعلق به مؤسسات عمومی بودند. برخی از آنها هم که ادعا می کنند خیلی مخلص و مؤمن هستند. آنها هم خیلی کمک نکردند. در مجموع بانک ها در سال گذشته خیلی کمک کردند و برای تولید 43 درصد تسهیلات بیشتر دادند. به 24 هزار واحد نیمه فعال یا واحدهایی که فعال نبودند تسهیلات دادند. بسیاری از این واحدها فعال شده است و الان کار می کنند. استاندار محترم به آمار استان فارس اشاره کردند و گفتند که چه واحدهایی در این مدت از تسهیلات استفاده کرده اند و فعال شده اند. سود بانکی مقداری پایین آمده است. سود تسهیلات بانکی پایین آمده است. بانک مرکزی ما تلاش زیادی کرده است، اما در عین حال بانک ها بار بسیار سنیگی در اقتصاد کشور بر دوش دارند و هنوز هم مشکلات فراوانی در زمینه بانک ها وجود دارد. ما باید آن مشکلات را دنبال و حل کنیم. ما در زمینه اشتغال حرکت خوبی را شروع کرده ایم، اما از آنچه وظیفه ماست، عقب هستیم.
در سال های قبل درآمد نفتی ما خیلی خوب بود. شرایط ما قبل از دولت یازدهم از لحاظ درآمد ارزی شاید در تاریخ کم نظیر بود و متأسفانه در زمینۀ اشتغال ما بدترین آمار را داریم. آدم وقتی آمار را نگاه می‌کند، باور نمی‌کند. اشتغال خالص ما چون عده ای مشغول به کار می-شوند و عده ای بیکار می شوند. این هیچ، اینها جزو اشتغال خالص نیست. مقداری که به صورت خالص در اشتغال اضافه شده اند، در پنج سال قبل از دولت یازدهم، شما محاسبه کنید همین مرکز آمار را و به آمارهای سال گذشته نگاه کنید. به طور متوسط هر سال کمتر از ده هزار نفر اشتغال خالص داشته‌اند. ده هزار نفر بر افراد مشغول به کار ما اضافه شده است. این رقم خیلی کم بوده است. در آن زمانی که می بایست در طول سال 600 – 700 هزار کمتر یا بیشتر شغل ایجاد بشود. همه این تعداد انباشته شد، یک عده از جوانان را به رفتن به دانشگاه ها تشویق کردند پیام نور و ... همه را توسعه دادند و به دانشگاه ها آوردند. یک دورة تأخیری بود. چهار سال به دانشگاه آمدند و الان دورة تحصیلی شان تمام شده و فارغ التحصیل شده‌اند. در سال 95 افراد جویای کار در کشور ما رکورد بود و ما هیچ وقت نداشته ایم. یک میلیون و دویست هزار نفر آمدند و گفتند ما شغل می‌خواهیم. در تاریخ کشور ما هیچ وقت این جمعیت وارد بازار کار نشده‌اند که تقاضای شغل کنند. حتی اقتصاددان های ما از این آمار تعجب کردند، ولی این یک واقعیت است. واقعیت این است که بسیاری از جوانان ما امروز شغل و اشتغال می-خواهند و می‌خواهند مشغول به کار بشوند. و این بار مسئولیت بر دوش همۀ ماست.
رهبری امسال را سال تولید و اشتغال مطرح کردند که مهم است و باید دنبال کنیم. ما در سال‌های گذشته هر سال 500 – 600 و 700 هزار اشتغال خالص داشته‌ایم. در سال گذشته در پایان سال چون به صورت فصلی اشتغال را حساب می‌کنیم، اگر زمستان امسال را نسبت به زمستان سال قبل مقایسه کنیم، 630 هزار نفر مشغول به کار شده اند؛ یعنی مقدار اشتغال خالص بوده است. اگر پاییز را حساب کنیم، بیشتر است و حدود 700 هزار نفر است. البته برخی از این شغل‌ها ثابت نیست. افرادی که سه تا چهار ماه کار می‌کنند و مجدداً ممکن است بیکار شوند، بعد دو مرتبه ممکن است مشغول به کار شوند، کارگرانی که در پروژه ای مشغول به کار می‌شوند، وقتی آن پروژه تمام می‌شود، بیکار می‌شوند دومرتبه دو ماه بعد ممکن است مشغول به کار شوند. مجموعه اشتغال به طور نسبی خوب بوده است. اما در عین حال نسبت به جوان هایی که جویای کار هستند، عقب هستیم.
پس در برخی از کارها ما در نیمه راه هستیم. در برخی از کارها عقب هستیم و باید کامل کنیم. راهش این است که همه دست به دست هم بدهیم. راهش این است که مردم را به کار و تلاش تشویق کنیم. مسیر درست در این است که ما بتوانیم کارآفرینان را به کار تشویق کنیم. حالا همین امروز دیدیم که یک عده خیر یک بیمارستان باعظمت 600 تختخوابی را آماده و تجهیز کرده‌اند. البته ما خیلی چانه زدیم که بپرسیم که دولت چقدر کمک کرده است و مردم چقدر دخالت داشته اند. آقای دکتر هم برایشان سخت بود که عدد و رقم را بگویند. به هر حال از ایشان اعتراف گرفتیم گفتند دولت حداکثر 30 درصد به ما کمک کرده است. البته وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ما بر درصد بیشتری معتقد است. مهم است که مردم برای یک بیمارستان 60 تا 70 درصد کمک کرده‌اند، خیلی مهم است. کار بسیار بزرگی است ما باید مردم را به کار تشویق کنیم تا بیایند و بتوانیم در تولید و خدمات به مردم کمک کنیم.
یکی از قول‌های من در انتخابات سال 92 بحث سلامت بود. در مباحثات و مناظرات و در صحبت هایم در رادیو و تلویزیون اعلام کردم که یکی از کارهایی که باید انجام بگیرد، کمک مردم در امر سلامت است.
الحمدلله یکی از توفیقات خوب دولت یازدهم هم در مسئله بیمه بود. برای اولین بار در تاریخ اسلام و در تاریخ ایران همۀ مردم را تحت پوشش بیمه درمانی قرار دادیم. کار سختی بود. یازده میلیون نفر را که پوشش بیمه‌ای نداشتند، تحت پوشش بیمه قرار دادیم. بار سخت و سنگین اقتصادی بود. در امر سلامت کار بسیار بزرگی انجام گرفته است.
این عدد 21 هزار تخت بیمارستانی در دولت یازدهم رقم بسیار بزرگی است. تقریباً کل تخت های بیمارستانی ما کمتر از 90 هزار است. 80- 90 هزار تخت بیمارستان از ابتداری تاریخ تا به حال به قول آقای هاشمی از دورة مادها تا حالا و در این دولت حدود 21 هزار تخت بیمارستانی یک قدم بسیار بزرگی برداشته شده است. بار هزینه درمانی بیماران را کاهش داده‌ایم. مشکل بیماران صعب العلاج کاهش پیدا کرده است. بسیاری از داروها تحت پوشش بیمه قرار گرفته است. بسیاری از داروهای خارجی که وارد می شده است، قیمت شان در برخی از موارد به نصف تقلیل پیدا کرده است. قیمت تجهیزات پزشکی نسبت به اوایل دولت کاهش پیدا کرده است.
اما در عین حال باید این راه و مسیر را ادامه بدهیم. ما در وسط راه هستیم. باید این مسیر را تا پایان ادامه بدهیم. گرچه کار بزرگی در این مدت صورت گرفته است. ما در تعامل سازنده با دنیا کار بزرگی کرده‌ایم، اما باید راه را ادامه بدهیم. در تعامل سازنده فقط هدف این نبود که موضوع هسته ای حل و فصل بشود. این یکی از کارهای ما در تعامل با دنیا بود. یکی از کارهای ما این بود که ما بتوانیم سایۀ شوم جنگ را از سر مردم برداریم. یکی از کارها این بود که مردم بتوانند از تحریم ظالمانه نجات پیدا کنند. این یک قدم بود. ما باید در تعامل سازنده با دنیا کار کنیم. ما باید بازار صادرات و بازارهای هدف مان را به دست بیارویم. در نفت بازار را از ما گرفته بودند. ما حدود دو میلیون و 300 هزار بشکه کمتر یا بیشتر نفت صادر می کردیم. نفت ما را به یک میلیون بشکه کاهش دادند. یک میلیون و دویست هزار یا سیصد هزار بشکه از بازار نفتی ما را از دست ما گرفتند، عربستان و دیگر کشورها این بازار را برای خودشان قرار دادند.
شما فکر می‌کنید وقتی تحریم برداشته می‌شود، چقدر کار سختی است تا ما به روز اول برگردیم. من از شما می پرسم جنگ چند سال است که تمام شده است؟ ما در برابر دشمن هشت سال جنگیدیم و دفاع کردیم. یکی از عزیزان ما، از آزادگان و رزمندگان ما اینجا آمدند و صحبت کردند. کار سنگین و بزرگی بود که انجام گرفت. یکی از افتخارات دولت یازدهم این است که ما نسبت به خانواده های ایثارگران و خانواده های شهیدان چه جانباز و چه آزاده - می گویند بانک ها بدهی های معوقه زیاد دارند دولت هم بدهی معوقه زیاد دارد - بدهی هایی را که ما به این خانواده ها داشتیم، تقریباً پرداخت کرده ایم باقی مانده آن هم ان شاءالله تا یک یا دو ماه دیگر به طور کامل پرداخت خواهیم کرد.
بدهی‌های ما از سال 76 بوده است حواستان باشد. بدهی‌هایی که دولت از سال 76 داشته است، ما بخشی از آن را در سال 92 پرداخت کرده‌ایم. در سال 93 و 94 بخشی را پرداخت کرده‌ایم، الان 94 را پرداخت کرده‌ایم، ولی در سال 93 هنوز مقداری بدهکار هستیم. ان شاءالله اینها را ظرف هفته‌های آینده پرداخت می‌کنیم. 600 – 700 میلیارد تومان است که ان‌شاءالله دولت تهیه و پرداخت می‌کند. بدهی را تمام می‌کنیم و ان شاءالله در همین دولت یازدهم با خانواده های عزیز تسویه حساب می‌کنیم. البته بدهی های معوقه را می دهیم والا بدهی ما نسبت به این خانواده ها بدهی ای است که قابل پرداخت نیست.
ملت ما در برابر این عزیزان و ایثارگران بدهی بزرگی دارد. خداوند باید اینها را جبران کند. فقط لطف و اجر خداوند است. به هر حال ما هشت سال از کشورمان دفاع کردیم، حالا بعد از دفاع مقدس همه آثار جنگ تمام شده است. من از شما می پرسم مین هایی که روی زمین بود که این همه شهید دادیم تا مین ها را خنثی کنیم، گلوله های عمل نکرده تمام شده است یا در برخی جاها هنوز هم مانده است. در خوزستان و در غرب کشور هنوز هم مانده است. هنوز هم باید تلاش کنیم تا بقیه آن را تطهیر و پاکسازی کنیم. من از شما می پرسم ما توانستیم تمامی حقوق مان را از عراق به دست بیاوریم و پس بگیریم. چند سال گذشته است؟ تقریباً سی سال از جنگ گذشته است. هنوز هم ما همه چیز را حل نکرده ایم. اگر کسی فکر کند که وقتی یک کشور 5-6 سال در تحریم قرار گرفت بعد می‌توان در مدت 6 ماه همه مسائل را حل وفصل کرد، این چنین نیست. قدم به قدم باید حل شود. ما امروز بازار نفت مان را پس گرفتیم، بازار صادراتی نفت مان را پس گرفتیم، اولاً توانستیم تولید کنیم. این کار سختی بود .ما همۀ چاه ها را بسته بودیم تا اینها را باز کنیم و در مدار تولید وارد کنیم، تقریباً حدود یک میلیارد دلار خرج کردیم تا این چاهها برگردد. نمی‌خواهم تفصیل این‌ها را بگویم، چون وقت من تمام است.
الان تولید نفت ما به اندازۀ تولید نفت در زمان دولت های قبلی پیش از تحریم رسیده است. امروزه حدود سه میلیون و هشتصد هزار بشکه در روز تولید نفت داریم و چیزی حدود بیش از دو میلیون بشکه نفت صادر می‌کنیم. بازار صادراتی مان را پس گرفته ایم. میعانات نفتی را در کشتی کرده بودیم و روی آبها قرار داشت. میعانات را چکار کنیم؟ میعانات را کجا انبار کنیم؟ انبار که نداشتیم، اینها به داخل کشتی می رفت. می بایستی این کشتی میعانات را می فروختیم. تحریم نمی گذاشت که ما بفروشیم. در تمام آب های خلیج فارس و دریای عمان کشتی میعانات ایران وجود داشت و روی آب بود. اجاره پرداخت می کردیم، الان همۀ میعانات کشتی ها فروخته شده و تمام شده است. ما قدم به قدم داریم حق مان را بازمی‌ستانیم. این کار بزرگی است که ملت ما انجام داده است.
من به بندر چابهار و بندرعباس برای بازدیدهایی که می رفتم، ابتدا در ذهن من نبود که به خاطر تحریم بندرها تعطیل است و کار نمی کند. از یکی از مسئولین پرسیدم چرا هیچ کشتی اینجا نیست؟ گفتند کشتی نمی-تواند بیاید. هنوز ما تحریم هستیم. گفتم کشتی های بزرگ کجا می روند. گفتند کشتی های بزرگ به کشورهای جنوبی می روند و در آنجا بار تخلیه می کنند. بعد لنج های ما این بار را می آورند. بنادر ما فعال نبود. یک کشتی می خواستیم که یک باری را صادر کنیم. چون تحریم بودیم، نمی توانستیم پرچم ایران را بزنیم. می بایست پرچمی را از یک کشوری اجاره کنیم و بالای آن کشتی بزنیم تا بتوانیم عبور کنیم. این برای ما عزت بود یا امروز که پرچم جمهوری اسلامی ایران روی کشتی‌های ما نصب می شود، عزت است؟ ما به دنبال تعامل سازنده با دنیا بودیم و هستیم برای اینکه حقوق ملت را بازپس بگیریم.
مقام معظم رهبری اخیراً که با خبرگان خدمت ایشان بودیم، فرمود که در نفت و گاز کشور ما به دویست میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد. ایشان فرمود باید سرمایۀ خارجی بیاید. معلوم است که ما نمی‌توانیم این سرمایه را تأمین کنیم. ایشان در جلسه با اعضای خبرگان فرمود خاطرم نیست که این سخنرانی پخش شده است یا خیر. ما 200 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز داریم. باید سرمایه‌گذاری کنیم یا اینکه باید سرمایه از داخل بیاید و مردم ما باید بتوانند سرمایه‌گذاری کنند یا اینکه باید ایرانی های خارج از کشور بیایند یا اینکه باید سرمایه خارجی بیاید.
شما ممکن است بگویید سرمایۀ خارجی نیاید. اولاً اشتغال جوان های ما چه می‌شود؟ اشتغال جوانان ما با سرمایه است. ثانیاً در منابع مشترک چکار کنیم؟ یک منبع نفتی داریم که ما و عراق هستیم. این منبع مشترک است. عراق در حال برداشت است در آنجا سرمایه گذاران و شرکت های خارجی اروپایی و امریکایی آمده‌اند. از این منبع مشترک که بین ما و عراق است، عراق در حال استفاده است. ما هم باید سرمایه گذاری کنیم تا از این منبع استخراج کنیم والا عراق همه ذخایر را می برد. این منبع بین ما و عراق مشترک است. تلاشی که ما در این دولت کردیم، ان-شاءالله تا پایان این دولت از این منبع مشترک با عراق که حدود 60 تا 70 هزار بشکه استخراج می‌کردیم و در آن طرف عراق مقدار بسیاری زیادی استخراج می‌کند. ما تا پایان دولت یازدهم این مقدار را به 300 هزار بشکه می رسانیم ولی باید این منبع مشترک را تا 700 هزار بشکه پیش ببریم و سرمایه گذاری نیاز دارد. فناوری نیاز دارد. پول نیاز دارد.
یک موردی بود که یک منبعی داشتیم که برای مزایده به کشورهای مختلف می‌گذاشتیم. کشوری آمده و می‌گوید که من حداکثر از این منبع نفتی 100 هزار بشکه نفت استخراج می‌کنم. یک کشور دیگر که فناوری بالاتر دارد می‌گوید من 130 هزار بشکه می توانم استخراج کنم. کشور دیگری که از لحاظ فناوری بالاتر است می گوید 150 هزار بشکه می توانم استخراج کنم. فناوری ها فرق می‌کند. از بین می رود وقتی ما نمی‌توانیم نفت را استحصال کنیم، نفت در لایه های زمین از بین می رود و دیگر نمی‌توانیم استفاده کنیم.
باید سرمایه بیاوریم. باید فناوری بیاوریم. برای چه چیزی؟ الان سال هاست که قطر دو برابر ما از پارس جنوبی گاز می‌برد. البته نفت هم می-برد. ما به تازگی در پایان دولت یازدهم با افتتاح فازهای اخیر که مجموعاً یازده فاز افتتاح کرده ایم و چند روز پیش شش فاز را به طور همزمان در یک روز افتتاح کردیم، تازه الان ما به اندازۀ قطر رسیده‌ایم. یعنی آن مقداری که قطر برداشت می‌کند، ما هم برداشت می‌کنیم.
این خوب است که یک منبع مشترک گاز که یک کشور همسایه سهمش را می برد و ما نمی توانیم از این منبع مشترک برداشت کنیم؟ این کشور همۀ ذخایر را می‌برد. اینکه برخی شعار می دهند بدون اینکه محاسبه را پس بدهند، اتفاقاً موقع انتخابات یکی از ایامی است که رقابت های انتخاباتی و این بحث ها باعث می شود که این واقعیت ها برای مردم روشن تر بشود. باید بیایند و پاسخ بدهند. ما باید از حقوق ملت مان دفاع کنیم. چرا پول ما را در دهان اژدها قرار دادند؟ چرا دو میلیارد دلار که در سال 87 می توانستند همه این مبلغ را برداشت کنند، اوراقی بود و هم می توانستند این کار را بکنند. چرا انجام ندادند؟ ما این مسئله را برای قوۀ قضائیه نوشته ایم تا رسیدگی کند. امیدواریم ان شاءالله رسیدگی بشود. امید که بد نیست.
آن وقت به ما می‌گویند چرا شما به امریکایی‌ها لبخند می‌زنید؟ ما لبخند می زنیم، اما شما پول ها را به امریکایی ها دادید. به امریکا که نمی شد اعتماد کرد. این کشور هم که شروع کرده بود و در دادگاه‌های خودش ما را محکوم می‌کرد. معلوم بود که این پول ما در خطر قرار گرفته است. برخی هشدار دادند و نامه نوشتند، اما گفتند نه طوری نمی-شود.
ما در این دولت برای اولین بار به دادگاه های بین المللی رفتیم و لایحه شکایت‌مان را مطرح کردیم و ان شاءلله دنبال می کنیم.ان شاءالله خداوند به ما کمک خواهد کرد که در این دادگاه امریکا را محکوم کنیم و بتوانیم پولمان را پس بگیریم. ما که رفتیم شکایت کردیم و می‌خواهیم پول را پس بگیریم، می‌گویند اینها لبخند می‌زنند. اما به آن کسی که پول ما را به امریکایی ها داده است، می گویند انقلابی است.
انقلابی یعنی کسی که از حقوق مردم دفاع می کند. انقلابی کسی است که از حیثیت و عزت مردم دفاع می‌کند. انقلابی آن کسی است که دیگری را آزرده‌ خاطر نمی‌کند. المسلم من سلم المسلمون من یده و لسانه: مسلمان کسی است که همه از دست و زبانش در امان باشند. به یک فردی گفتند این همه سایت‌ها و روزنامه‌ها را نخوان، گفت: من نمی‌خواهم بخوانم، می‌خواهم ببینم که امروز چقدر به من فحش داده‌اند. حالا واقعاً این راه درست است. ما انقلاب کردیم در این کشور نظام اسلامی آمده است اخلاق اسلامی برای حکومت اسلامی برای کردار درست، برای سخن راست، برای مسیر حق به همدیگر احترام بگذاریم. چرا به همدیگر توهین می‌کنیم چرا تخریب می‌کنیم؟ چرا واقعیت ها را منقلب می‌کنیم و تحریف می کنیم؟
امروز روزی است که باید از حقوق‌مان دفاع کنیم. ما در تعامل سازنده حق‌مان را می‌خواهیم. در تعامل سازنده ما اشتغال جوانان‌مان را می‌خواهیم. در تعامل سازنده زندگی و رفاه مردم را می‌خواهیم. می‌گویند در این دولت وضع پولدارها و کسانی که شرایط زندگی خوبی داشته‌اند بهتر شده است، اما آنها که اقشار مستضعف جامعه بوده‌اند، وضعشان بدتر شده است. نمی‌خواهم بگویم که همۀ شرایط ایده آل شده است، نمی‌خواهم بگویم که مشکلات حل شده است. من گفتم که وسط راه هستیم، اما من از شما می‌پرسم: کشاورزی که در سال 91 حدود 880 میلیارد تومان پول گندم گرفته است با کشاورزی که در سال گذشته نزدیک به 15 هزار میلیارد تومان پول گرفته است یعنی 17 برابر شده است. گندم کاران ما 17 برابر دریافت کرده اند. درآمد کشاورز ما در سال 95 حدود 17 برابر سال 91 شده است. وضع‌شان بهتر شده است یا بدتر شده است؟ حقوق کارکنان و فرهنگیان ما را که زحمت کشان جامعۀ ما هستند، در اوایل سال 92 حساب کنید با ابتدای سال 96، حقوق ها بیش از دو برابر شده است. حقوق معلمین ما نسبت به اوایل دولت حدود 3/2 برابر شده است؛ یعنی بیش از دو برابر شده است. شما ببینید حقوق بازنشستگان نسبت به اوایل دولت چقدر اضافه شده است.
این به معنی آن نیست که تمامی مشکلات حل شده است. معنی اش آن نیست که همۀ حق‌ها ادا شده است. معنی‌اش این نیست که زندگی همه مردم عالی شده است اما مقایسه کنیم و اینها را بسنجیم. در این دولت هیچ زمانی نبوده است از ابتدای این دولت که ما حقوق کارمند را کمتر از مقدار تورم بالا برده باشیم. اگر تورم ما 15 درصد بوده است، حقوق را 20 درصد بالا برده‌ایم. اگر تورم 10 درصد بوده، حقوق را 14 درصد بالا برده‌ایم. شما تورم این سال‌ها را ببنید که چقدر بوده است. و افزایش حقوق برای کارمند و کارگر را هم محاسبه کنید. همین امسال ما 10 درصد حقوق را بالا برده‌ایم و برای کارگران هم حدود 5/14 تا 15 درصد افزایش داده‌ایم. در حالی که امسال یعنی سال 96 تورم ما باز هم تک رقمی خواهد بود؛ یعنی زیر 10 درصد خواهد بود. بنابراین من عرضم را خلاصه کنم.
ما در سال 92 با آرمان‌ها و برنامه‌هایی به صحنه آمدیم و در کنار هم بودیم، برخی از آنها را اجرایی و عملیاتی کردیم و به نتیجه رساندیم. در برخی از آنها در مسیر راه هستیم و تکمیل نشده است و در بین راه هستیم. در برخی از آنها هم حرکت ما در قدم‌های اولیه است.
بنابراین، ما باید این راه را به حول و قوۀ الهی ادامه بدهیم و به کمال برسانیم و بتوانیم شرایط و عزت و خودباوری‌مان و اعتماد به نفس و پیشرفت اقتصادی‌مان و آرامش اجتماعی‌مان، امنیت مان و البته قوام با آزادی مان را تأمین کنیم. ما همه آماده‌ایم برای اینکه در یک حرکت بزرگ در اردیبهشت بتوانیم بار دیگر حماسه را بیافرینیم. ان شاءالله.
دوباره ایران، دوباره اسلام، دوباره اعتدال، دوباره امید.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

92540
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.