کد مطلب: 115321

سه شنبه 3 تیر 1399 12:37

نشست تخصصی و رونمایی فیلم:

بررسی پسماندهای استان‌های ساحلی شمالی

در ابتدای این نشست رونمایی فیلم «جای نگرانی نیست» محصول سازمان رسانه‌ای اوج درباره وضعیت زباله در استان‌های شمالی کشور، برگزار شد. این فیلم به کارگردانی مسعود کارگر و تهیه کنندگی سید جلال عود سیمین با موضوع تاثیر دفن زباله بر جنگل‌ها و سواحل ساخته شده و برای اولین بار پخش گردید.

در مازندران به دلیل آب و هوا و خاک بسیار مناسب، تقریبا زمین خالی برای جمع آوری زباله باقی نمانده است. به همین دلیل از حدود 20 الی 30 سال پیش، پس از هم فکری مسئولین هر شهر، جایی برای تجمع موقت زباله تعیین گردید، جایی میان جنگل‌های هیرکانی 25 میلیون ساله و یا ساحل دریاچه کاسپین با 650 گونه جانوری. زباله‌ها آرام آرام از کوه‌ها بالا رفته‌اند و چیزی نمانده که آسمان را نیز فتح کنند. با در نظر گرفتن شیرابه های سمی ناشی از زباله ها متوجه می شویم که آسیب های محیط زیستی این خطه به همینجا ختم نمی‌شود . سطح آب های زیر زمینی مازندران به سطح زمین بسیار نزدیک است. می‌توان تصور کرد که این شیرابه‌های سمی چقدر به سفر‌ه‌های زیر زمینی آب نزدیک هستند و حتی باعث آلودگی قالیچه پهناور دریای خزر گشته‌اند. آلودگی‌های محیط زیستی این خطه تاثیرات جبران ناپذیری بر سلامت انسان‌ها و گونه‌های حیوانی این منطقه گذاشته‌اند.

مستند «جای نگرانی نیست!» روایتی است از تلاش‌های علیرضا فلاحتکار ، یک فعال محیط زیست که مراحل تفکیک زباله را در یکی از بهترین سایت های استان مازندران، برای دهیاران و بهورزان روستاها توضیح می‌دهد. او کوشیده علاوه بر فعال کردن روستا‌ها، دغدغه این آسیب محیط زیستی را در افراد زنده کند تا هر چه سریعتر برای احیای این خطه عملی صورت گیرد.

در بخش دوم نشست کارشناسان مرکز بررسی‌های استراتژیک آقای دکتر سجاد فتاحی و سرکار خانم نرگس آذری، گزارش این مرکز درباره پسماندهای استان‌های شمالی را ارائه دادند.

این نشست در تاریخ ۳ تیر ۱۳۹۹ و با حضور دکتر حسام‌الدین آشنا، ارسلان زارع (استاندار گیلان)، معاون عمرانی استانداران مازندران، محمدمسعود تجریشی (معاون محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ایران) و مهدی جمالی‌نژاد (معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور) برگزار شد.

گزارش تفصیلی این نشست به زودی منتشر می‌شود