کد مطلب: 92521

پنج شنبه 17 فروردین 1396 06:17

سخنرانی در دیدار با جمعی از مردم و نخبگان استان سمنان

کوچه ها در خیابان های سمنان،یاد آور دوران کودکی و نوجوانی/وجود لهجه ها و گویش های متنوع در سمنان،جزء زیبایی های آن/استفاده از زبان و لهجه،سرخه ای در دفاع مقدس و مذاکرات هسته ای/حضور فعال و ارزشمند مردم سمنان در عرصه های دفاع مقدس و.../امید و اعتماد، اساس دستاورزهای دولت/ایران امروز،نمونه از جهت آرامش و امنیت و ثبات و امید به آینده/انسجام،وحدت و اعتماد ملی و امید مردم، مایه آرامش و امنیت کشور/کارها و فعالیت های دولت یازدهم در خصوص آبیاری مدرن و کشاورزی و مقایسه آن با همه فعالیت های صورت گرفته گذشته/افتتاح خط سوم راه آهن تهران به گرمسار/تفاوت های قطعنامه دیروز و امروز شورای امنیت در خصوص ایران/ مبنای قطعنامه های دیروز : «ایران تهدیدی برای جهان»و مبنای قطعنامه های امروز «همکاری دولت ها با ایران»/ امنیت ایران،بزرگترین دستاورد دولت یازدهم/ اهتمام دولت به ساخت سلاح های استراتژیک/ پیشرفت های ایران در عرضه فناوری هسته ای/ مقایسه تورم مواد خوراکی و غذایی امسال با قبل از سال 92/ خواب سنگین صدا و سیما در زمان تورم 51درصدی مواد غذایی/اعتماد مردم،اساس همه فعالیت ها و پیشرفت ها /رکورد اقتصادی حاکم بر کشور در سال های قبل از 92 و سکوت برخی رسانه ها و روزنامه ها /رکود بخش مسکن و تکرار حیرت آور آن توسط برخی رسانه ها/آرامش دانشگاه ها بازار و خیابان ها و../ آرامش شرایط و فضای حوزه های فرهنگیهیه گزارش ملی در مورد حادثه پلاسکو/اهتمام دولت به شفافیت و اطلاع رسانی/اجرای تدریجی حقوق شهروندی/امید دستاورد دولت/بی نظیر بودن برخی آمارها و افتخارات دولت یازدهم/بیشتر شدن صادرات غیر نفتی از واردات/خود کفایی در زمینه تولید بنزین/ایران دارای توان لازم برای رشد اقتصادی/خود کفایی در تولید گندم/رشد 9 درصدی بخش کشاورزی در سال 95 به مشابه حرکت مردم در مسیر شکوفایی/انتخابات شوراها وانتخابات ریاست جمهوری/اساس انتخابات برای استحکام نظام و جمهوری اسلامی/درخواست از ملت ایران برای مشارکت حداکثری در انتخابات/ افزایش حقوق کارمندان و کارگران بیشتر از میزان تورم/قضاوت های غیرعادلانه برخی رسانه ها در مورد اوضاع اقتصادی کشور/بهبود وضعیت کشاورزی/پرداخت یارانه غیرمستقیم به کشاورزان بابت خرید گندم/اختصاص یارانه به تولید در بخش کشاورزی/فعال سازی سه هزار شرکت دانش بنیان در سال گذشته/شکستن زنجیرهای سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور اداری و استخدامی/انتخابات حادثه ای سرنوشت ساز/حضور مردم در انتخاباتی به شکر نعمت/جبران نارسایی های موجود در رسانه ها و رسانه ملی در تبین خدمات دولت/

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین
و از تاذن ربکم لئن شکرتم لازیدنکم و لئن کفرتم ان عذابی لشدید

سال جدید، سال 1396 هجری شمسی را به همه شما تبریک و تحنیت عرض می‌کنم و خوشحالم که خداوند امروز فرصت داد تا در خدمت مردم عزیز، غیور و فهیم استان سمنان و شهرستان سمنان باشیم.
همه کوچه‌ها و خیابان‌های این استان برای من خاطرات دوران کودکی و نوجوانی است. این استان استانی آرام و فعال در زمینه اقتصادی است و همیشه مردمانی با اخلاص، با ایمان، باعزت و غیور داشته است و دارد. و همان طور که به طور طبیعی سلیقه‌های متنوعی در این استان وجود دارد لهجه‌ها - حالا شاید نتوانیم بگویم زبان های مختلف - گویش هایی در این استان وجود دارد که بر زیبایی این استان افزوده است. فاصله بین سمنان و سرخه و مهدی شهر و شهمیرزاد خیلی کم است. فاصله های بسیار کوتاهی است با زبان های کاملا مختلف است. در حدی که ممکن است مردمی که در سمنان زندگی می کنند نتوانند صحبت های مردم مهدی شهر یا حتی سرخه را نتوانند به خوبی بفهمند؛ زبان ها ، لهجه ها و لغات و این تنوع ها جزو زیبایی‌های این استان است.
به هر حال زبان سرخه ای هم در جنگ به درد ما خورد و به جای رمز به راحتی از این زبان استفاده می شد و در آخر هم عراقی ها نفهمیدید و در مذاکرات هسته ای هم از این زبان استفاده شده است.
به هر حال خداوند گل های رنگارنگ و متنوع و نعمت های بسیار فراوانی را به ما ارزانی داشته است. الحمدلله در دفاع مقدس این استان حضور بسیار فعال و ارزشمندی داشت و هم امروز برای توسعه و سامان دادن کشور عزیزمان ایران با همه توان در صحنه بوده و هست. طرح هایی که امروز افتتاح شد یعنی هجده طرحی که امروز افتتاح شد نمونه ای از تلاش و کوشش مردم، کارآفرینان، دولت، کشاورزان، کارگران، مهندسان و همه فرهنگیان و فرهنگ دوستان در این مرز و بوم بود.
اولین نکته ای که می‌خواهم بر آن تأکید کنم اینکه تا امروز هر چیزی که ما به دست آوردیم در سایه امید و اعتماد بوده است؛ امید به خداوند، امید به آینده، امید به توان ملی‌مان، امید به انسجام و آینده درخشانمان بود.
اعتماد به نظام، اعتماد به مسئولین عالی رتبه، اعتماد میان دولت به معنای عام کلمه و ملت توانسته است این شکوهمندی را برای کشور ما بیافریند. اگر بگویم که امروز ایران ما از لحاظ امنیت و آرامش به معنای عام کلمه و ثبات و از لحاظ امید به آینده جزو کشورهای نمونه است اغراق و مبالغه ای در این کلام وجود ندارد.
بی‌تردید در زمینه امنیت کشور و امنیت ملی ما همه مردم، همه نیروهای مسلح و نیروهای امنیتی دست به دست هم داده‌اند. در ایام نوروز امسال برخی از وزرای ما با خانواده و ماشین شخصی به دورترین نقاط مرزهای شرقی ما در استان سیستان و بلوچستان رفتند و از بالاترین امنیتی که در این استان وجود دارد، در هیئت وزیران برای وزرا توضیح دادند. همیشه سپاه، بسیج، ارتش و نیروی انتظامی و نیروهای امنیتی ما در سال‌های قبل هم بودند و در سال های قبل هم تلاش و فداکاری می کردند، اما چرا در این 2-3 سال این همه آرامش و امنیت وجود دارد. این به دلیل انسجام، وحدت و اعتماد ملی و امید مردم به آینده است. کاری که این دولت برای سیستان و بلوچستان در این سه سال انجام داد حتما در 10-12 سال گذشته این قدر تلاش نشده است. حالا آمار و ارقام وجود دارد. مقایسه کنیم بین این 3-4 سال و دهه های گذشته و ببینیم چه حرکت بزرگ و خوبی ایجاد شده است.
همین امروز در استان سمنان در بخش کشاورزی و آبیاری مدرن آمار اعلام شد که کل فعالیت از ابتدا تا سال 92 برای آبیاری مدرن در این استان انجام گرفته 16 هزار هکتار بوده است و در این دولت بیش از 9 هزار هکتار بوده است. این یک نمونه روشن است برای اینکه مردم ما بتوانند قضاوت کنند.
همچنین کاری که در زمینه راه و راه آهن انجام شده است. افتتاح خط سوم راه آهن تهران به گرمسار امروز و اساسا طرحی که این دولت برای راه آهن حومه دارد. امروز مردم تهران، گرمسار و ورامین با راه آهن تهران به حومه به سمت شرق در زمان کوتاهی کمتر از یک ساعت به تهران می رسند. به کارشان می پردازند و می‌توانند برگردند و بار جمعیتی تهران را می‌تواند کاهش بدهد. می‌تواند الگوی جدیدی را برای زندگی و سکونت پیش روی ما بگذارد. همه اینها نشان می دهد که ما می‌توانیم یک تحول بزرگ در کشور ایجاد کنیم.
امنیتی که امروز در کشور ما در سایه حمایت و وحدت مردم وجود دارد؛ از شما می پرسم دیروز با قطعنامه‌های فصل هفتم شورای امنیت ایران به عنوان یک تهدید جهانی اعلام شده بود و می شناخت و قطعنامه 1939 همه جا راه را برای جنگ علیه ملت ایران باز گذاشته بود و تحریم و حصر ایران را فرا گرفته بود مقایسه کنید با امروزی که آن قطعنامه ها به همکاری با ملت ایران تبدیل شده است. دیروز قطعنامه ها تهدید ایران علیه جهان بود، امروز قطعنامه ها بر مبنای همکاری دولت ها با دولت ایران است. مردم احساس آرامش بیشتری می‌کنند. احساس امنیت بیشتری می‌کنند.
دست آورد های دولت تدبیر و امید
بزرگ‌ترین کار دولت یازدهم امنیت ایران است. این بالاترین کار است. امنیت و آرامش برای سراسر کشور. نه تنها دولت یازدهم برای امنیت ایران بیشترین تلاش را انجام داد، بلکه برای امنیت منطقه هم تلاش کرد. اگر تلاش دولت به معنای عام کلمه و نظام جمهوری اسلامی ایران نبود حتما بدانید بغداد در اختیار تروریست‌ها بود. اگر تلاش دولت جمهوری اسلامی ایران نبود امروز شرایط دیگری در سوریه و لبنان و کل منطقه خاورمیانه حاکم بود. شاید زمانی نیاز باشد که توضیح بدهم کار این دولت در این سه سال را اگر با هشت سال قبل مقایسه کنید برای امنیت کشور، فاصله بسیار زیادی وجود دارد.
همین رقم را شما در نظر بگیرید که در این سه سال بیش از ده سال قبل برای ساخت سلاح‌های استراتژیک در ایران تلاش شده است و توانمندی ما به همین نسبت افزایش پیدا کرده است.
ان شاءالله هفته آینده روز یکشنبه که روز انرژی هسته‌ای هست، ملت ما شاهد خواهند بود که چه تحول بزرگی در یک سال اخیر در فناوری هسته‌ای در ایران تحقق پیدا کرده است تا آنهایی که به دروغ می گفتند برجام جلوی فناوری هسته‌ای و گرفته است بفهمند که این قرارداد و مفاهمه بین المللی چه مقدار راه را برای فعالیت هسته‌ای و برای پیشرفت فناوری هسته‌ای هموار کرده است.
در مجموع فعالیت این چند سال ملت ما نشان داد که در سایه تلاش، وحدت و انسجام و پیروی از رهنمودهای مقام معظم رهبری چگونه می-توانیم از مشکلاتمان به خوبی عبور کنیم و مسیر را مسیر آرامی برای خود قرار بدهیم.
آرامش امروز در بازار بیشتر حاکم است یا دیروز؟ مقایسه آن آسان است. در مورد تورم در مواد غذایی، اگر امروز یک ماده غذایی 5-10 درصد نسبت به سال قبل گران می‌شود، الحمدلله رسانه ملی ادای وظیفه ملی می کند و ده‌ها بار تکرار می کند. برای اینکه ملت ما در این زمینه قضاوت کند، در آغاز این دولت تورم مواد خوراکی و غذایی 51 درصد بود؛ یعنی نسبت به سال قبل. در آغاز دولت به معنای نیمه سال 92 نسبت به نیمه سال 91 تورم مواد خوراکی 51 درصد بوده است. تورم مواد خوراکی ما امسال نسبت به سال قبل کمتر از 8 درصد است. آن وقتی که تورم مواد غذایی 51 درصد شده بود صدا و سیمای ما خواب بود.
باید آرامش در کشور، در زندگی و اقتصاد مردم باعث افتخار همه ما باشد. اگر کاری کردیم، دولت که به تنهایی انجام نداده است، مردم و حضور مردم بوده است، اعتماد مردم بوده است. من تعارف نمی کنم. اگر اعتماد مردم نبود، اگر در آن مقطع رئیس بانک مرکزی می گفت که دلار نخرید ارزان می شود همه می‌دانستند که این یعنی گران می‌شود، اگر امروز رئیس بانک مرکزی ما به مردم می گوید دلار نخرید عجله نکنید قیمت دلار متعادل تر می‌شود، مردم مطمئن اند که این تحقق پیدا می کند دیدید که تحقق پیدا کرد عده ای تلاش داشتند که بازار ارز را متشنج بکنند و اگر روزی لازم بود می‌گوییم که چه کسانی و چه دستگاه هایی بودند که قصد داشتند بازار ارز را به هم بریزند، اما امروز وقتی یک مقام دولتی سخنی را می گوید مردم ما اعتماد می کنند. این اعتماد مردم است که ما می توانیم در مسیر پیشرفت و تعالی قرار بگیریم.
روزی در کشور ما در تمامی بخش های اقتصادی رکود حاکم بود، در سال 91 رشد اقتصادی ما 8/6- درصد بوده است. در تمامی بخش های اقتصادی ما در سال 91 رکود بالا بود. امروز در تمامی بخش های ما از رکود عبور کرده‌ایم و فقط در یک بخش هنوز هم رکود داریم که آن هم بخش مسکن است. آن وقت که سراسر کشور و همه بخش های اقتصادی را رکود فرا گرفته بود برخی از روزنامه ها و رسانه ها یک بار هم از رکود در این کشور سخن نمی‌گفتند، اما امروز که ما دارای رشد اقتصادی بالا هستیم و تنها در یک بخش رکود داریم از این واژه به طور مرتب استفاده می‌کنند.
ما به آرامشی که امروز در بازار و زندگی مردم و در دانشگاه ها و خیابان‌های ما وجود دارد افتخار می‌کنیم. قبل از این دولت یک بار به دانشجویان اجازه ندادند که برای روز 16 آذر بزرگداشت بگیرند. در شش هفت سال قبل از این دولت از آغاز این دولت در تمامی سالگردهای 16 آذر همه جناح ها و گروه ها در دانشگاه های ما و انواع سخنران ها از جناح های مختلف حضور پیدا کردند و سخنرانی کردند، نه برخوردی بود و نه مسئله ای بود. این نشان می دهد که ما امروز داریم به سمت آرامش حرکت می‌کنیم. شرایط ما روز به روز در حوزه‌های فرهنگی از روزهای گذشته آرام تر می شود. شما 3 یا 4 سال قبل از این دولت را در نظر بگیرید ببینید محیط‌های دانشگاهی، فرهنگی و علمی چگونه بودند.
من بسیار خوشحالم که دیروز برای اولین بار در کشور ما نسبت به حادثه‌ای که مورد توجه مردم بود گزارش ملی تهیه شد؛ برای حادثه پلاسکو. برای اولین بار این امر به 10 نفر متخصص علمی و دانشگاهی بدون حضور مقامات دولت واگذار شد و از آنها خواسته شد تا یک گزارش ملی برای حادثه پلاسکو به عرض ملت ایران برسانند. این گزارش بسیار مفصل دیروز در یک جلسه دو ساعته با کمیته های تخصصی و حضور رئیس جمهور و مقامات و مسئولین ارائه شد. این گزارش منتشر خواهد شد و در اختیار مردم قرار خواهد گرفت تا مردم بدانند که این دولت به دنبال شفافیت و اطلاع رسانی است. اگر در حقوق شهروندی آمده است که مکان های عمومی ما باید امن باشد، اگر در حقوق شهروندی آمده است که باید اطلاعات به مردم داده بشود، اگر در حقوق شهروندی آمده است که باید اطلاعات به صورت شفاف در اخیتار مردم قرار بگیرد، ما بسیار خوشحالیم که امروز می بینیم حقوق شهروندی ما قدم به قدم در حال اجرا شدن و پیاده شدن است تا مردم ما شاهد باشند که چگونه باید از حق و حقوق خودشان دفاع کنند.
بعد از امنیت و آرامش، دستاورد این دولت امید بوده است؛ امید به زندگی، امید به آینده، نشاط اجتماعی، حضور مردم در صحنه. ما خوشحالیم که در اسفند ماه 94 و در اوایل سال 95 که مرحله اول و دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی بود، البته در کنار آن انتخابات مجلس خبرگان رهبری هم بود، بدون کوچک ترین حادثه امنیتی در سراسر کشور این انتخابات برگزار شد. علی رغم شرایطی که به وجود آمده بود مردم آن چنان هنرمندانه رفتار کردند که در برخی از حوزه های انتخابیه تأیید بعضی از افرادی که امروز در مجلس شورای اسلامی هستند 48 ساعت تا 72 ساعت قبل از رای گیری و قبل از اینکه زمان تبلیغات انتخابات ممنوع بشود صورت گرفت، اما مردم در همان 48 ساعت هوشمندی خودشان را نشان دادند و افراد موردنظر خودشان را انتخاب کردند. این به معنای امید جامعه به آینده است.
شما تردید نداشته باشید من در جلسه صبح گفتم برخی از آمارها و افتخارات ملی ما نه تنها در چهل سال گذشته بلکه از 62 سال گذشته برای اولین بار است که ملت ما شاهد آن است. اینکه صادرات غیرنفتی بیش از واردات باشد فقط در دوران دولت دکتر محمد مصدق اتفاق افتاد، بعد از کودتای 28 مرداد کشور ما شاهد این واقعه نیکو نبوده است که صادرات غیرنفتی بیش از واردات ما باشد؛ یعنی ما به تازگی داریم آثار کوتای 28 مرداد را برطرف می‌کنیم. بعد از انقلاب و بعد از دفاع مقدس هم نتوانستیم. در برخی از موارد آثار ظلم استعمارگران و استثمارگران بر کشور ما آن چنان سایه افکنده بوده که بعد از 28 مرداد این همه زمان طول کشیده است تا در سال 94 برای اولین بار صادرات غیرنفتی ما بیشتر از واردات ما شود.
در سال گذشته (یعنی سال 95 ) هم که آمار آن چند روز پیش به دست من رسید الحمدلله باز هم صادرات غیرنفتی بیش از واردات است، 9/43 میلیارد یا 43 میلیارد و 900 میلیون دلار صادرات ما بوده است و 6/43 میلیارد یا 43 میلیارد و 600 میلیون دلار واردات ما بوده است که الحمدلله بین صادرات و واردات حدود 300 میلیون دلار افزایش صادرات و تراز مثبت داریم شما می‌دانید در برخی از سال ها 18 تا 20 میلیارد کاهش تراز بوده است، یعنی برای واردات از پول نفت برداشت می‌کردیم. امروز بحمدالله از پول نفت برای واردات خودمان برداشت نمی‌کنیم و از صادرات غیرنفتی استفاده می‌کنیم و این به معنای حرکت نو برای کشور ماست، و برای امروز و فردای ما امید بخش است.
ان شاءالله تا چند هفته دیگر برای اولین بار در زمینه بنزین خودکفا خواهیم شد و صادر کننده بنزین خواهیم شد. ما الان در نفت گاز و گازوئیل صادر کننده هستیم و صادر می‌کنیم، ان‌شاءالله در هفته‌های آینده با افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بنزین هم خودکفا خواهیم شد و در سال جاری برای اولین بار صادر کننده بنزین می‌شویم. این نشان می-دهد که ما توان لازم برای رشد اقتصادی را داریم همان‌طور که در گندم این طور شد. ما همیشه در چند سال گذشته از اول سال 1392 هم که روی کار آمدیم واردکننده گندم بودیم، اما الحمدلله در سال گذشته به خودکفایی رسیدیم و امروز سه میلیون تن گندم صادر می‌کنیم.
ان شاءالله امیدوارم در سال جاری هم همین شرایط را داشته باشیم. ما در زمینه اقتصادی رشد بسیار خوبی داشتیم. امروز معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد رشد کشاورزی سال 95 نسبت به سال 94 بیش از 9 درصد بوده است و این به معنای حرکت مردم در مسیر شکوفایی کشور ماست. حالا نمی‌خواهم بگویم در چه شرایطی کار را آغاز کردیم، چه وضعی بود و امروز به کجا رسیدیم. در فرصت های دیگر این مسئله تبیین خواهد شد.
نکته آخری که بر آن تأکید می‌کنم، امسال ما دو انتخابات بزرگ پیش رو داریم؛ انتخابات شوراها و انتخابات ریاست جمهوری. مانند سال 92 که در یک روز دو انتخابات انجام شد، امسال هم در روز 29 اردیبهشت دو انتخابات با همدیگر برگزار خواهد شد.
اساس انتخابات برای استحکام این نظام و جمهوری اسلامی است. اگر انتخابات نبود نظام ما به این پایداری و استواری امروز نبود. در انتخابات‌های گذشته فراز و نشیب داشته‌ایم، گاهی اوقات مشکلات هم داشته‌ایم، اما اصل انتخابات و حضور مردم پای صندوق بسیار اهمیت دارد.
خواهش من از مردم و از همه ملت ایران در این انتخابات پیش رو این است که به کسی اجازه ندهیم که ملت ما را برای رفتن به پای صندوق آرا مأیوس کند. اگر مشارکت حداکثری داشته باشیم، ان شاءالله بیش از سال 92 حضور ما پای صندوق آراء باشد. در سال 92 حدود 73 درصد از مردم پای صندوق آراء آمدند. ان شاءالله امیدواریم در اردیبهشت امسال این رقم بالاتر باشد؛ اگر مردم تشویق بشوند و احساس کنند که سرنوشت آنها با انتخابات تعیین می‌شود.
برخی می‌گویند درست است که این دولت کارهای مهمی در راه آهن، بندر و صنعت انجام داده است، ولی زندگی مردم به گونه ای نیست که این را احساس کنند. من از شما می‌پرسم، در این دولت برای تمام حقوق بگیران، کارمندان و کارگران یا مستمری بگیران یعنی آنهایی که حقوق می‌گیرند، همواره افزایش حقوق بیش از تورم بوده است. در دولت قبل همواره تورم بالاتر از افزایش حقوق بوده است؛ یعنی اگر حقوق در سال 10 تا 15 درصد افزایش می یافت، تورم ما 20 درصد بوده است، در برخی از سال ها مانند سال 92 تورم ما 40 درصد بوده است، تورم نقطه به نقطه ما 45 درصد بوده است. حقوق 15 درصد اضافه می‌شده است اما تورم ما 25-30 درصد بوده است و این به معنای فشار به مردمی است که درآمد ثابت دارند. آنهایی که درآمد ثابت دارند معمولاً تحت فشار بیشتر هستند. آنهایی که درآمد ثابت ندارند فضا برای افزایش درآمدهای آنها وجود دارد. در این دولت در تمام سال ها افزایش حقوق چه برای کارمندان و چه برای کارگران بیش از تورم بوده است. این یک نکته روشن و واضح است؛ یعنی اگر تورم ما به گونه‌ای بوده که 100 تومان جنس به 110 تومان تبدیل شده، یعنی 10 درصد تورم داشته، حقوق 15 درصد اضافه شده است، یعنی 115 تومان شده است. در همه سال ها این طور بوده امسال هم همین طور است.
امسال برای برخی از اقشار پیش بینی‌های بیشتری شده است. در سال گذشته هم برای آنهایی که حقوقشان خیلی پایین بود رقم بیشتری مدنظر قرار داده شد، این به آن معنی نیست که بگویم همه مردم وضع خوبی دارند. نمی‌خواهم بگویم مشکلات تمام شده است. ما مشکلات را پیش رو داریم که باید حل کنیم. مقصود من قضاوت‌های غیرعادلانه است که گاهی در رسانه‌ها انجام می‌شود. بله، مردم زندگی بهتر می‌خواهند و این جای تردید نیست. ما باید تلاش بیشتری بکنیم همه باید تلاش بیشتری بکنیم. الان کشاورزان که جزو اقشار بالای جامعه نیستند جزو اقشار پایین یا متوسط جامعه ما هستند، من از شما می پرسم وضع کشاورزان بهتر شده یا بدتر شده است. ما در سال گذشته یعنی سال 95 برای اولین بار در تاریخ ایران حدود 7/14 نزدیک به 15 هزار میلیارد تومان پول گندم به کشاورزان داده‌ایم. اولین بار است که برای خرید گندم 15 هزار میلیارد تومان پول به کشاورزان داده ایم. حالا وضع کشاورزان بهتر شده یا بدتر شده است؟
در روسیه که بودم بحثی راجع به گندم داشتیم. وقتی گفتم پولی که به کشاور بابت گندم می‌دهیم تقریباً دو برابر قیمت جهانی است و اگر بخواهیم گندم را از خارج کشور وارد کنیم 700 تومان می‌خریم، امروز از کشاورز 1300 تومان می‌خریم، نزدیک به دو برابر، تعجب کرد گفت شما این قدر یارانه می‌دهید آنهایی که می‌گویند یارانه کم شده بیایند و در تولید مورد بررسی قرار بدهند. بله، می‌شود به کشاورز به جای 1300 تومان 700 تومان بدهیم، اما خود به خود کشاورزی تنزل پیدا می‌کند. گندم کمتری تحویل ما می‌دهند، کمتر می‌کارند و ما هم از خارج کشور وارد می‌کنیم، بعد آن پول را می دهیم و یارانه مردم را اضافه می کنیم. این راه درست است یا اینکه یارانه را به تولید بدهیم. کاری کنیم که تولیدگران ما در بخش کشاورزی، صنعت و خدمات بتوانند تحرک بیشتری داشته باشند.
در سال گذشته به سه هزار شرکت دانش بنیان وام دادیم و فعال کردیم. درآمد این 3 هزار شرکت بیش از 30 هزار میلیارد تومان بوده است. تحول بزرگی در زندگی آنها به وجود آمده است و حرکت بزرگی انجام گرفته است.
در شرایطی که می‌توانیم زندگی، رفاه و درآمد مردم و ثروت های مردم را بیشتر کنیم، بدان معناست که حضور ما در انتخابات، نوع انتخاب ما نسبت به مسئولین. از روز اول در سال 92 به مردم قول دادیم که اگر کاری را شروع کردیم در سازمان برنامه و بودجه را قفل نمی کنیم، این زنجیری را که شکاندیم که فقط در تحریم نبوده است، یک زنجیر هم روی سازمان برنامه و بودجه انداخته بودند، یک زنجیر هم روی سازمان امور اداری و استخدامی انداخته بودند و مشورت را تعطیل کرده بودند. آن چیزی که مهم بود اینکه ما با مردم مشورت کنیم و متخصصین نظر بدهند. سازمان برنامه و بودجه تأسیس شد. سازمان امور اداری و استخدامی تاسیس شد. کار بدون مشورت صورت نمی‌گیرد. در سایه مشورت و خرد جمعی امروز می‌بینیم شرایط بهتری در کشور ما حاکم شده است.
انتخابات به عنوان حادثه سرنوشت ساز در کشور ماست. باید همه را تشویق کنیم که پای صندوی آرا بیایند و شما بدانید اگر صف های طولانی و طویل پای صندوق آرا باشد، شما به صندوق اعتماد کنید، صندوق هم به شما اعتماد می‌کند. ان‌شاءالله مردم همه استان های ما استان عزیز سمنان و همه شهرستان‌ها و همه مردم روستایی و شهری پای صندوق آرا بیایند، ما تشویق به حضور کنیم، مردم هم برای انتخاب آزادند. اگر جمع زیادی پای صندوق آراء بیاید ما شاهد یک حماسه دیگر در سال 96 شبیه حادثه 92 یا بالاتر خواهیم بود. شکر نعمت ما در انتخابات همین است؛ لئن شکرتم لازیدنکم، ما شکرگزار باشیم بیشتر پای صندوق آراء بیاییم، مردم را تشویق کنیم، واقعیت‌ها را به مردم بگوییم. تک تک شما باید نقصی را که در رسانه ها و رسانه ملی برای بیان واقعیت خدمات دولت می‌بینیم رفع کنید، اگر همه مردم به صحنه بیایند بیان آنها زبان آنها و قلم آنها می‌تواند جبران کند و واقعیت‌ها را برای مردم تبیین کند و ان‌شاالله شاهد ایرانی آبادتر و سربلندتر خواهیم بود.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته