سفرهای استانی طرحی بود که در سال ۸۴ و در گرماگرم انتخابات نهم ریاست جمهوری بر سر زبان‌ها افتاد تا نویدبخش بازگشت دولت به متن مردم باشد. دو دور سفرهای استانی دولت نهم به عنوان ابتکار رئیس جمهور علاوه بر توزیع سهام خدمت در گستره ایران اسلامی و ایجاد روحیه امید و خودباوری ملی، دورافتاده‌ترین مناطق کشور را به کارگاه سازندگی و آبادانی تبدیل کرده؛ واقعیتی که دست کم از دید تیزبین رسانه‌ها و خبرنگاران دور نمانده است. این بخشی از کتاب «مبانی نظری سفرهای استانی دولت نهم» است که توسط مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در دولت دهم به چاپ رسیده‌است.
در این کتاب تلاش شده پس از استخراج هنجارهای دینی دربارة نهاد خانواده و جداسازی و دسته‌بندی آن‌ها، به تبیین و تفسیر دینی آن پرداخته و کارکردهای متصور و نیز آسیب‌های خانواده را بررسی کنیم. بنابراین با روش‌های درون دینی که برای فهم متون دینی و استنباط از آن به کار می‌رود، به بررسی متون دینی برای دست‌یابی به شاخص‌های خانواده مطلوب در چهار بخش: شاخص‌های ازدواج، شاخص‌های هنجاری‌، شاخص‌های کارکردی و شاخص‌های آسیبی پرداخته‌ایم و در پایان با تجمیع شاخص‌های بخش‌های مذکور، شاخص‌های مطلوب را در چهار رتبه اهمیتی ذکر کرده‌ایم. این بخشی از کتاب شاخص‌های خانواده مطلوب از دیدگاه اسلام است که توسط مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در دولت دهم به چاپ رسیده‌است.
برای بررسی مطالعات انجام شده در زمینۀ جنگ نرم ضروری است که ابتدا معنا و مفهوم این تعبیر را از زبان واضع آن یعنی مقام معظم رهبری درک کنیم، سپس به دنبال اقتراحات مفهومی آن در میان کارشناسان در نظمی منطقی و همچنین طرح نقاط اشتراک و افتراق آن به طور موجز برآییم. در ادامه کتاب، ضمن معرفی آماری محصولات درسه سطح سازمان‌ها، نوع محصولات و افرادی که بیشترین تلاش را در این زمینه داشتند، اصل محصول در قالب همایش‌ها، گزارش‌ها، کتاب‌ها، مقالات و مطبوعات معرفی خواهد شد. این چکیده روند کتاب «کارنامه فعالیت‌های پژوهشی نهادهای کشور درباره جنگ نرم» است.
میکروارگانیسم‌ها ۹۰ درصد از کل موجودات زنده زمین را تشکیل می‌دهند. تنها حدود یک درصد از میکروارگانیسم‌های شناخته شده بیماری‌زا هستند و مابقی غیربیماری‌زا، مفید، کاربردی و حتی برخی برای بشر کاملاً ضروری می‌باشند. آنها مهم ترین پایه و اساس زیست فناوری را تشکیل می‌دهند. بخش عمده این کتاب درصدد است با ارائه شواهد و مثال‌هایی از تجارب جهانی، اهمیت این دانش بین رشته‌ای و کاربردی را مشخص نماید.
مطالعه‌ی سیر نوسانات روابط میان جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا، نشان می‌دهد که نقاط عطف این نوسانات بر تغییر کابینه‌ها در ج.ا.ا منطبق بوده است. تغییر دولت در نظام سیاسی ج.ا.ا تجلی تسلط یک خرده گفتمان جدید – جایگزین خرده گفتمان پیشین- در سیاست خارجی این واحد سیاسی بوده است. جابه جایی خرده گفتمان عدالت‌گرای ارزش‌محور، یک تغییر رادیکال بود که روابط طرفین را در تمامی ابعاد متاثر ساخت. چهره و تصویری که ایران در قالب این خرده گفتمان به محیط بیرونی ارائه داد، چهره‌ی واحدی سیاسی بود که نه تنها توزیع ارزش‌ها در ساختارهای موجود را به رسمیت نمی‌شناسد، بلکه سازوکارهای موجود بین‌المللی را از اساس بی‌اعتبار می‌داند و برای تغییر این ساختارهای ناعادلانه بسیار عمل‌گرا و فعال است. دولت نهم این راهبرد و رهیافت را دیپلماسی تهاجمی نام نهاد. این بخشی از کتاب «دولت نهم و اتحادیه اروپا» است.
خبر کتاب
احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور توانسته است یگانگی گفتمانی میان رهبر انقلاب و رئیس جمهور ایجاد کند. نکته‌ای که موجب شده دولت به مفهوم اسلامی نزدیک شود و مدیریت اجرایی را با آمال رهبر معظم انقلاب منطبق سازد. این بخشی از کتاب بررسی مبانی نظری دولت نهم و بازآفرینی مفهوم دولت اسلامی است که در سال ۱۳۹۱ توسط مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در دولت دهم به چاپ رسیده‌است.
در اقتصاد متعارف از عدم پنهان کاری اطلاعات به شفافیت تعبیر می شود. با وجود بیان ویژگی شفافیت، یا اطلاعات کامل برای بازار رقابت کامل، اغلب اقتصاددانان اذعان دارند که تعادل والراس، خیال پردازانه است. بیش‌تر بازارها در شرایط رقابت ناقص بوده و از نقصان اطلاعات رنج می برند. به نظر می رسد اقتصاد سرمایه داری ذاتاً از نقصان و پنهان کاری اطلاعات رنج می برد و با این مبانی، توان ترمیم این نقیصه را ندارد.
خبر کتاب
انسان با توجه به حیثیت‌ها، نقش‌ها و جایگاه‌های مختلف ارتباطی که در ساحت‌های مختلف بر عهده می‌گیرد در چارچوب‌های هنجاری خاصی رفتار خواهد کرد که از سوی فرهنگ، جامعه یا دین تعریف می‌شوند. کتاب دو جلدی «شاخص‌های ارتباطات در جامعه اسلامی» تلاش دارد تا سطوح مختلف ارتباطات از خویشاوندی، همسایگی و دوستی تا ارتباطات مومنانه و شاخص‌های ارتباطات رسانه‌ای را از منظر اسلامی مورد بررسی و شناسایی قرار دهد.
خبر کتاب