دکتر خیاطیان:

خطابه‌های فصیح و نافذ آیت‌الله فاطمی‌نیا در حافظه جمعی ایرانیان ماندگار خواهد بود

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در پیامی، درگذشت عالم واصل و فقیه وارسته حضرت آیت‌الله سید عبدالله فاطمی‌نیا را تسلیت گفت.

  • دوشنبه 26 اردیبهشت 1401 15:08

دکتر خیاطیان در مراسم آغاز به کار میز جمعیت مرکز بررسی‌ها:

زمینه نقش‌آفرینی نخبگان در موضوع جمعیت در مرکز بررسی‌های استراتژیک فراهم است

در مراسمی با حضور نماینده اصفهان و رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده مجلس شورای اسلامی و جمعی از کارشناسان موسسه تحقیقات جمعیت کشور، «میز جمعیت» مرکز بررسی‌های استراتژیک آغاز به کار کرد.

  • دوشنبه 26 اردیبهشت 1401 10:13

چگونگی اصلاح رژیم مالی حاکم بر قراردادهای نفتی ایران(IPC) با هدف بهبود توسعه میادین گازی کشور

قطعی گاز در زمستان 99 و پیشی گرفتن تقاضا نسبت به عرضه در سال‌های آتی، ضرورت سرمایه‌گذاری در توسعه میادین گازی در کنار سیاست‌های مدیریت سمت تقاضا را آشکار می‌کند. به دلیل پایین بودن سهم شرکت ملی نفت ایران از محل درآمدهای فروش نفت و گاز، منابع مالی داخلی این شرکت برای توسعه میادین گازی کافی نبوده و نیازمند جذب سرمایه بر بستر قراردادهای خدماتی ریسک‌پذیر است. هزینه سرمایه‌ای بالای توسعه برخی از میادین گازی و غنای پایین گاز تولیدی، میعانات کم از آنها، امکان بازپرداخت هزینه سرمایه گذار از محل صادرات میعانات تولیدی خصوصاً در شرایط تحریم با سقف مشخص (50%) را نمی‌دهد. در این راستا، با استفاده از مدل سازی قرارداد IPC، 5 عامل کلیدی مؤثر بر اقتصاد توسعه میادین گازی شامل هزینه سرمایه‌ای، کیفیت گاز تولیدی، قیمت فروش میعانات، سقف بازپرداخت هزینه‌ها و قیمت گاز طبیعی، آنالیز حساسیت شدند. با انتخاب مقدار بهینه دو پارامتر سقف بازپرداخت هزینه‌ها و قیمت گاز، رژیم مالی پیشنهادی برای ترکیب‌های مختلف از سه عامل دیگر، ارائه شده است.

  • یکشنبه 25 اردیبهشت 1401 09:47

یادداشتی از دکتر ابوذر گوهری مقدم

اصول سیاست خارجی دولت «مردمیِ عدالت‌محور»

معاون سیاسی و بین‌الملل مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری طی یادداشتی در شماره اول دوره جدید انتشار ماهنامه «برداشت اول» با تاکید بر اینکه تمرکز بر «چندجانبه‌گرایی اقتصادی» و تقویت «سیاست همسایگی» در دستور کار سیاست خارجی دولت مردمیِ عدالت‌محور است، نوشت: اعتماد به مردم، انعکاس خواسته‌های آن‌ها و لحاظ منافع واقعی ملت در مسائل جاری و کلان سیاست خارجی از الزامات رویکرد جدید سیاست خارجی دولت است.

  • شنبه 24 اردیبهشت 1401 09:19

در نشست «بررسی فرصت‌های علوم پایه برای پیشرفت پایدار ایران» مطرح شد؛

ضرورت راه‌اندازی یک بنیاد غیردولتی با حضور افراد دغدغه‌مند در حوزه علوم پایه/ پیشنهاد تدوین سند جامع علوم پایه

در نشست «بررسی فرصت‌های علوم پایه برای پیشرفت پایدار ایران» که به همت مرکز بررسی‌های استراتژیک در محل این مرکز برگزار شد، راهبردهای عملی برای توسعه پایدار ایران از منظر علوم پایه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و حاضران ضمن تاکید بر ضرورت تدوین سند جامع علوم پایه در کشور پیشنهاد کردند چند پروژه ملی یا بین‌المللی برای بهره‌مندی از ظرفیت‌های داخلی در علوم پایه طراحی و پیاده‌سازی شود.

  • پنج شنبه 22 اردیبهشت 1401 12:41

در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری؛

دومین نشست بررسی راهکارهای تحقق اهداف طرح ملی مسکن برگزار شد

دومین نشست کارشناسی بررسی راهکارهای تحقق طرح اقدام ملی مسکن با حضور صاحب‌نظران و کارشناسان این حوزه به میزبانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری برگزار شد.
خبر گزارش نشست
برنامه اقدام اجرایی‌سازی دستورات ۸ ماده‌ای رئیس جمهور جهت «بهبود وضعیت صنعت خودروسازی کشور» در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری بررسی شد.
خبر گزارش نشست

دکتر خیاطیان در نشست تخصصی دیپلماسی علمی و فناوری مطرح کرد

مرکز بررسی‌های استراتژیک به دنبال راهبردهای تحقق «دیپلماسی علمی»

نشست تخصصی «دیپلماسی علمی و فناوری؛ فرصت‌ها، چالش‌ها و راهکارها» صبح امروز دوشنبه به همت مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری و با مشارکت دانشگاه شهید بهشتی با حضور وزرای امور خارجه، علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و روسای دانشگاه‌های کشور در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.
خبر گزارش نشست
با وقوع جنگ در اوکراین و تغییر معادلات منطقه‌ای و جهانی، چشم‌ها به سوی شرق آسیا دوخته شد، منطقه‌ای که شاهد تنش و مناقشه میان چین و تایوان است. از آنجا که این مسئله از جمله در زمینه دخالت‌های خارجی شباهت‌هایی با مسئله اوکراین دارد، پژوهشگران بسیاری به ارزیابی موضوع و احتمالات موجود در خصوص رفتار چین در قبال تایوان روی آوردند.
خبر اندیشکده‌های جهان

مأموریت‌های گفتمانی راهبردی مرکز بررسی‌های در دولت سیزدهم

به‌سوی عدالت و جمهوریت

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری طی یادداشتی در شماره اول دوره جدید انتشار ماهنامه «برداشت اول» به تشریح چهار ماموریت این مرکز در دولت سیزدهم و برنامه‌ریزی برای ارتقای کنشگری مرکز در هر یک از این ماموریت‌ها پرداخت و گزارشی از روند حرکت مرکز بررسی‌ها و یافته‌های آن در هر کدام از حوزه‌های مأموریتی چهارگانه ارائه کرد.
خبر خانه
اندیشکده شورای آتلانتیک در تحلیلی با موضوع روابط چین و ایران و تاثیر آن بر معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی با اشاره به اینکه غرب باید بیش از نگرانی از رابطه ایران با چین، درباره نگرش ایران به شرق نگران باشد، می‌نویسد: غرب باید درباره گرایش ایران به شرق و مفهوم آن برای منافع غرب در غرب آسیا، اروپا، قفقاز، آسیای میانه و جنوب آسیا نگران باشد. سرایت نگرش به شرق حتی در کشورهای عرب منطقه خلیج فارس نیز برای غرب خطرناک است زیرا این کشورها دارای رونق هستند و دسترسی به تامین مالی دارند.
مقاله سیاستی اندیشکده‌های جهان

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی بیشتر

اقدام آمریکایی‌ها در توقیف نفتکش ایرانی و مصادره آن، مشروعیت و مقبولیت بین‌المللی نداشته و برخلاف حقوق بین‌الملل، قوانین تجارت بین‌الملل و عبور و مرور دریایی و به عبارتی نوعی دزدی دریایی می‌باشد.
در بحبوحه آغاز مجدد مذاکرات احیای تواقنامه برجام، تبیین مطلوبیت مشترک آمریکا و رژیم صهیونیستی درخصوص موضوع هسته ای ایران و پیش بینی چشم‌انداز رویکرد مشترک احتمالی آمریکا علیه ایران در مذاکرات آتی، ضروری به نظر می‌رسد که این یادداشت به آن می‌پردازد.
علت اصرار و فرافکنی کشورهای غربی و آژانس در خصوص سایت آسیب‌دیده تسای کرج چه می‌تواند باشد و در سوی مقابل علت مخالفت ایران با تعویض کارت‌های حافظه نظارتی آژانس در سایت مزبور از چه جهت است؟

انتشارات

شماره زمستان ۱۴۰۰ فصلنامه مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی

شماره 41 فصلنامه مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی (زمستان ۱۴۰۰) به صاحب‎ امتیازی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری منتشر شد.

  • سه شنبه 6 اردیبهشت 1401 16:46

شماره پاییز ۱۴۰۰ فصلنامه مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی

شماره 40 فصلنامه مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی (پاییز ۱۴۰۰) منتشر شد.

  • شنبه 18 دی 1400 13:34

شماره تابستان ۱۴۰۰ فصلنامه مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی

شماره ۳۹ فصلنامه مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی (تابستان ۱۴۰۰) منتشر شد.

  • سه شنبه 11 آبان 1400 10:22