مرکز بررسی‌های استراتژیک منتشر کرد:

بررسی بازتاب‌های رسانه‌ای برنامه جامع تحول نظام سلامت

سلامت از مهم‌ترین مسائل در دنیای امروز است. در واقع اگر بخواهیم از توسعه و شاخص‌های سنجش آن سخن بگوییم بی‌تردید موضوعات سلامت و بهداشت از مهم‌ترین این شاخص‌ها به شمار می‌آیند. ایران نیز با مجموعه‌ای از مشکلات در حوزه سلامت مواجه است، و از همین‌رو هر دولتی در ایران، از جمله دولت یازدهم با سیاستگذاری در عرصه سلامت مواجه است. برنامه طرح جامع تحول نظام سلامت در ایران، جدی‌ترین اقدام دولت یازدهم برای مقابله با مشکلات بخش سلامت در کشور است که از 15 اردیبهشت سال 1393 دولت نسبت به اجرای آن اهتمام ورزیده است.
نوشتار حاضر، بازتاب‌های رسانه‌ای این طرح را جمع‌آوری و بررسی می‌کند. این گزارش می‌کوشد تا فراتر از جمع‌آوری متون منتشر شده درباره برنامه مذکور، آسیب‌شناسی نظام سلامت و نقدهای وارده بر برنامه جامع تحول نظام سلامت در ایران را مرور کند.
این گزارش بر مبنای متون منتشر شده در رسانه‌ها در فاصله 15 اردیبهشت تا اواخر خرداد 1393 تهیه شده است. این گزارش شامل سه بخش عمده به شرح زیر است:
• مهم‌ترین معضلات و اشکالات وارد بر نظام سلامت ایران در بخش اول بررسی می‌شود. هدف اصلی در این بخش ارائه تصویری کلی از وضعیت بخش سلامت در ایران است تا بتوان در بستر شناسایی وضعیت نظام سلامت در ایران، نقدهای وارد شده بر برنامه جامع تحول نظام سلامت را بهتر درک کرد.
• محورهای اصلی طرح تحول سلامت در بخش دوم معرفی خواهند شد.
• محورهای عمده اشکالات و نقدهایی که از سوی مسئولان و کارشناسان امر بر این برنامه وارد شده است در بخش سوم بیان می‌شوند.
تصویر بررسی بازتاب‌های رسانه‌ای برنامه جامع تحول نظام سلامت

باید توجه داشت که آنچه در این گزارش ارائه می‌شود برگرفته از رسانه‌هاست و واکنش تحلیل‌گران در فضای رسانه‌ای نسبت به برنامه جامع تحول نظام سلامت را نشان می‌دهد.

ریشه‌دار بودن مباحثه بر سر تولیت بیمه‌ها در دولت‌های مختلف قبل و بعد از انقلاب اسلامی لزوم پایان مباحثه دولت‌مردان بر سر این موضوع را خاطر نشان می‌کند. تاریخچه این موضوع بیان‌گر آن است که در دولت‌های مختلف انرژی، وقت و هزینه‌های قابل‌توجهی بر سر این موضوع صرف شده و بخش‌های مختلف دولت به جای آنکه منابع انسانی و سازمانی خود را صرف امور معطوف به توسعه پایدار کشور کنند صرف مجادله با یکدیگر بر سر کنترل نهادهایی که در آن حداقلی از قدرت و پول انباشته شده است کرده‌اند. ضروری است که یک بار برای همیشه اختلاف دستگاه‌های دولتی بر سر کنترل صندوق‌های بیمه مختومه اعلام شده و بیش از این منابع انسانی و سازمانی دستگاه‌های مختلف دولتی صرف این مجادله تکراری نشود.

نکته مهم در خصوص درخواست وزارت بهداشت آن است که این مجموعه تاکنون گزارشی در خصوص دلایل توجیهی و چگونگی فرایند تجمیع و انتقال صندوق‌های بیمه به هیئت دولت ارائه نکرده است و پیگیری‌های بعدی نیز برای ارسال گزارش‌ها، مطالعات و پژوهش‌های این وزارتخانه درباره چرایی این درخواست به این نتیجه منجر شد که در این وزارتخانه اساساً پژوهشی درباره این موضوع انجام نشده است، به همین دلیل برای بررسی دلایل و نظرات وزارت بهداشت درباره این موضوع به ناچار از داده‌های پراکنده ولی متعددی استفاده شد که مدیران این وزارتخانه در دو سال اخیر از طریق رسانه‌های عمومی درباره این موضوع منتشر کرده‌اند.

* این گزارش در خردادماه سال 1393 تهیه شده است.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید.

115117
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.