دولت "نشان ملی ایام کرونا" اعطا کند!

آنچه نگارنده قصد پیشنهاد آن را دارد معطوف به نقش و امکانات بخش خصوصی برای تحریک فضای اقتصادی و کمک به فعال سازی فرآیندهای اقتصادی در میانهٔ بحران کروناست.

پژوهشگر سیاستگذاری دولت الکترونیک

تصویر دولت "نشان ملی ایام کرونا" اعطا کند!

شیوع یکباره ویروسی نوپدیدار و کشنده مدتی است تمام جهان را در وضعیت خاص و عجیب و غریبی قرار داده که پیش از این برای این مواجهه تمرین نکرده است. پیرامون موضوع شیوع ویروس کرونا و تبعات آن و تحلیل وضعیت موجود، حرف و سخن­های گفته و ناگفته بسیاری وجود دارد که حتی نام بردن از آنها از عهده این یادداشت خارج است. لکن وظیفه این یادداشت نوعی پشنهاد سیاستگذارانه برای دولت جمهوری اسلامی است که به هدف کمک برای گذرکردن از این بحران پیچیده طرح و شرح خواهد شد.

دولتی و نیمه دولتی بودن بخش اعظم اقتصاد ایران بدیهی‌­تر از آن است که لازم به اثبات آن باشد. این مهم که در حافظه تاریخی جامعه و همچنین رهیافت (پارادایم) دولتمردان و سیاستمداران کشور مستتر است، باعث شده که همواره توقع از دولت برای حل و مدیریت مشکلات، اولین گزینه مد نظر باشد. در این میانه، بروز بحران کرونا ویروس هم دمی بر آتش موجود زده و مشکلات را تا مرز تبدیل شدن به بحران­های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی پیش برده و ابهام پیرامون زمان استیلای شیوع کرونا ویروس و زمان پایان احتمالی آن، چشم­انداز پیش رو را بسیار خطرناک کرده است.

سیاستگذاران جمهوری اسلامی در یک تصمیم شکننده، در میان وجود صداهایی مبنی بر اهمیت ادامه‌دار بودن قرنطینه­‌های شهری و خانگی، حکم به از سرگیری پلکانی کسب و کارها و فعالیت­های اقتصادی و اجتماعی داده­اند. به عبارت دیگر دولت، در بین دو گانه معیشت- سلامت، به دلیل عدم توانایی پشتیبانی اقتصادی از جامعه و وجود فشارهای اقتصادی تحمیلی منتج از تحریم­های بین‌المللی، سیاست اقتصادی تلاش برای حفظ معیشت را بر رویکرد رادیکال مقابله با بحران کرونا انتخاب کرده است.

حال آنکه اقتصاد ایران بر اساس گزارش­های تکرار شده، اقتصادی عموماً دولتی و نیمه دولتی است که بیش از 70 درصد آن، در گروگان تصمیمات دولتمردان و نهادهای عمومی است. سیاست دولت در نظام فعالیت کارمندان، شبیه بیشتر جوامع درگیر کرونا ویروس، تأکید بر دورکاری و حضور محدود در محل کار است. در کشوری که بوروکراسی آن توان، دانایی و چابکی مدیریت احتمالی و اقتصادی کشور را در مواقع عادی هم نداشته، انتظار فعالیت سازمان­ها و ادارات در وضعیت اضطراری و فعالیت نیم­بند معقول نیست.

بنابراین طبیعی است که در نتیجه این اختلال فعالیت، دست کم 70 درصد اکوسیستم اقتصادی کشور به طور مستقیم تحت تأثیر قرار گیرند و 30 درصد باقی مانده هم به طور غیر مستقیم دچار اختلال شوند.

بدیهی است که اگر این معضل که دامنه تاثیرات آن می­تواند تا سال­ها، اقتصاد کشور را دچار چالش­های جدی کند با توصیه­‌های سیاستی فوری و با نگاه به چشم­انداز میان مدت حل نشود، اکوسیستم اقتصادی کشور با این معضلات جدید، نیز خود را تنظیم کرده و به شکل معوجی پیش رفته و خوف آن می­رود که از درون فرو بپاشد.

آنچه نگارنده قصد پیشنهاد آن را دارد معطوف به نقش و امکانات بخش خصوصی برای تحریک فضای اقتصادی و کمک به فعال سازی فرآیندهای اقتصادی در میانه ی بحران کروناست.

چناچه دولت می­خواهد در عرصه اقتصادی، سیاست­های قرنطینه­ای را رعایت کند و امکان کنترل­های بیشتر را هم در مواقع در دست داشته باشد و از سوی دیگر کسب و کارها و فضای اقتصادی را هم فعال نگه دارد، می­‌بایست با آغوش باز از «راه­حل­های خلاقانه بخش خصوصی» در اکوسیستم اقتصادی کشور بهره ببرد.

شرح اقداماتی که بخش خصوصی می­تواند برای برقرار کردن روال معمولی و گردش­های کاری کسب و کارها انجام دهد، بسیار متنوع است؛ ازجمله می­توان به امکان خدمات غیرحضوری، فروشگاه‌­های مجازی، احراز هویت یکتای دیجیتال و مجازی برای استفاده بانک­­ها، بورس و بیمه­‌ها، راه­‌حل­های خلاقانه برای بانکداری الکترونیک توسط فین تک­ها و خدمات دولت الکترونیک و... اشاره کرد.

دولت می­تواند در یک سیاست تشویقی به کسب‌وکارهای خصوصی و سازمان­های عمومی که در ایام کرونا، راه‌حل­های عملیاتی برای ادامه گردش کار و فعالیت­های اقتصادی برای مردم و ارتباط داخل اکوسیستم اقتصادی فراهم کنند، «نشان ملی ایام کرونا» اعطا کرده و حمایت­های مالی، بانکی، تبلیغاتی و بیمه­‌ای و مالیاتی جدی و ملموسی را در اختیار آن­ها قرار دهد.

لازم به ذکر است راه‌­حل­هایی که مستحق دریافت نشان ملی کرونا قرار گیرد، می‌بایست زودبازده و با استفاده از ظرفیت­های فعلی کشور انجام شود. زیرا راه‌­حل­هایی که نیاز به ساختار جدید دارند، باعث از دست دادن زمان و همچنین نادیده گرفتن ظرفیت­های فعلی بخش خصوصی در این حوزه بوده و عملاً نقض غرض است.

فرآیند قضاوت این رقابت ملی هم می­بایست با دقت تنظیم شود و بخش اعظم این قضاوت به نظرات مردم بستگی داشته باشد ولی نه براساس مکانیزم‌­های نظرسنجی و رأی‌­دهی که عملاً مفسده بسیاری خواهد داشت، بلکه بر اساس نتایج عملیاتی ارائه خدمات صحیح و کامل به مردم. نهادهایی مانند «اتاق بازرگانی ایران»، «اتاق اصناف ایران» و همچنین «وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات»، «وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی»، «وزارت بهداشت و درمان» هم می­توانند در تنظیم‌گری این اتفاق ملی مشارکت کنند.

115157
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.