گزارش نشست «خروج مهارت از غربت»

در ادامه سلسله نشست‌های «با مردم - برای مردم» مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری با همکاری موسسه عالی پژوهش و برنامه‌ریزی تأمین اجتماعی نشستی با حضور مسئولان سازمان فنی و حرفه‌ای کشور با عنوان «خروج مهارت از غربت» با هدف تحلیل مسائل و پاسخ به سؤالات فوق در آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در تاریخ سیزدهم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ برگزار شد.
این نشست با حضور آقای علی اوسط‌هاشمی رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور و در محل مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری با همکاری موسسه عالی پژوهش‌های تأمین اجتماعی منعقد شد.
تصویر گزارش نشست «خروج مهارت از غربت»

خلاصه آنچه در این نشست مطرح شد:

* تربیت نیروی انسانی کارآمد knowledge-worker با محوریت آموزش مهارت، فنی و حرفه‌ای و آموزش کسب‌وکار یکی از ملزومات شغلی کشور در حال حاضر و آینده است.

* سؤالات اساسی که در خصوص مسائل حوزه تربیت نیروی انسانی کارآمد مطرح است:

- چه تلاشی در کشور برای آینده‌نگاری شغلی انجام شده است؟ برای مثال آیا نهادی در دولت (مثلاً شورای عالی کار) پیش‌بینی از مشاغل 10 یا 20 سال آینده ارائه داده است؟

- چگونگی نگاشت نهادی آموزش فنی و حرفه‌ای برای تبیین اینکه چه نهادهایی به آموزش مهارت‌ها توجه نمی‌کنند؟

- مسأله پایین بودن سهم آموزش مهارت‌ها در GDP چیست؟

- بر اساس تجارب جهانی آموزش راهنمایی‌های شغلی در مدرسه جایگاه ویژه دارند. چه برنامه‌های اجرایی برای اجرای فعالیت‌های راهنمایی شغلی در مدارس ارائه شده است؟

* نامشخص بودن جهت‌گیری یا سردرگمی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای یکی از مسائل حوزه تربیت نیروی انسانی کارآمد بوده که سال‌هاست کشور با آن روبروست. از دیگر مسائل این بخش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- تمرکز اشتغال بر مدرک نه مهارت

- کم اعتباری گواهی‌های مهارت

- چالش‌های افزایش میل به مهارت‌آموزی و تقاضامحوری

- نقائص قانون کار در عدم توجه به وجوه افتراق شغل و حرفه

- به روز نبودن استانداردهای فنی و حرفه‌ای

- عدم تطابق آموزش فنی و حرفه‌ای با نیازهای آینده شغلی کشور

125791
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.