کد مطلب: 125373

سه شنبه 14 مرداد 1399 10:00

از مجموعه مقالات چین:

چین 2025 (چشم‌انداز پژوهش و نوآوری)

در بخشی از خلاصه این گزارش آمده است:

این گزارش چنانچه ده سال پیش ارائه می‌شد، احتمالاً درباره لپ‌تاپ‌های آمریکایی تولید شرکت آی‌بی‌ام (IBM) می‌بود و ما با دستگاه‌های تلفن اروپایی که در اختیار داشتیم درباره آن صحبت می‌کردیم. با این وجود شرکتی که بازار رایانه‌های شخصی را متحول کرد، در سال 2004 شاخه تولیدی خود را به شرکت لنوو فروخت. در همین حال، تلفن‌های همراه نوکیا و اریکسون نیز عملاً با افزایش رو به رشد سهم شرکت‌های هواوی، شیائومی و لنوو در بازار تلفن‌های هوشمند، از میان رفته‌اند. بدین ترتیب امروز دیگر تایپ کردن و برقراری ارتباط از طریق رایانه‌ها و تلفن‌های همراه «ساخت چین» صورت می‌گیرد که نشانه دیگری از تحولات سریع در سطح جهانی است که در آن چین با نوآوری‌های فناورانه داخلی خود، در حال تبدیل شدن به یک ستاره نوآوری در آن است.

گزارش حاضر در تلاش است تا روایت‌های محتملی از آینده فضای پژوهش و نوآوری در چین در سال 2025 ارائه کند. هدف این گزارش، اثربخشی بر روی گفت‌وگوی دوجانبه بین اتحادیه اروپا، کشورهای عضو و چین در راستای برقراری راهبرد همکاری‌های بلندمدت برای دستیابی به منافع مشترک و شکوفایی است.

هدف کلی این گزارش بر مبنای یک پرسش اصلی است:

عوامل اصلی تأثیرگذار بر فضای پژوهش و نوآوری در چین تا سال 2025 کدامند؟

برای این منظور، ترکیبی از تحلیل به روش مطالعه پایه‌ای، تحقیق دلفی و پلتفرم جمع‌سپاری استفاده شد و 16 عامل مهم و کلیدی که نقش عمده‌ای در دگرگونی چشم‌انداز پژوهش و نوآوری در چین دارند، مشخص شدند. نتایج یک تحلیل اثرات متقابل، ارتباط بین عوامل مختلف را نشان و نقش پررنگ حکومت و اقتصاد ملی را در تحولات آینده مورد تأکید قرار داد.

با در نظر گرفتن این عوامل و همچنین عدم قطعیت‌های نگران‌کننده، چهار سناریوی محتمل برای چشم‌انداز پژوهش و نوآوری در چین پیشنهاد شده است. البته این سناریوها به معنی پیش‌بینی نیستند، چرا که پیش‌بینی آینده با قطعیت امکان‌پذیر نیست، بلکه این سناریوها ابزارهای قدرتمندی برای یادگیری هستند که به ما اجازه می‌دهند آینده را امروز درک کنیم. سناریوها ذهنیت ما را به چالش می‌کشند و ما را ملزم به در نظر گرفتن مجموعه‌ای از آینده‌های احتمالیِ ناراحت‌کننده می‌کنند.

این چهار سناریوی پیشنهاد شده برای چین، همگی برای سال 2025 تنظیم شده‌اند و هدف آن‌ها، کمک به ما برای به تعلیق درآوردن بی‌اعتمادی در قبال همه احتمالات آینده است. هدف دیگر این سناریوها این است که به ما اجازه می‌دهد به این موضوع بیندیشیم که احتمال وقوع هر یک از آن‌ها وجود دارد و ما باید برای آن‌ها آماده باشیم:

1- یین و یانگ: یک حکومت مرکزی موفق، قدرتمند و بازتر و یک اقتصاد پویا، یک جامعه پژوهشی پیشرو را در سال 2025 مشخص می‌کند.

2- یاسمن آبی: یک حکمرانی قدرتمند و باز که در تلاش است اقتصاد ملی را که تحت تأثیر بحران جهانی و نقل مکان صنایع تولیدی خارجی قرار گرفته، احیا کند، شرایط سال 2025 را رقم می‌زند.

3- سیاهچال و اژدها: یک حکومت بسته‌تر و یک نظام دادرسی ناکارآمد، توسعه شرکت‌های دولتی را حمایت می‌کند که به نظر می‌رسد همچنان در سال 2025 کارایی داشته باشد.

4- ملکه از نفس افتاده: به نظر می‌رسد یک چینِ بیش از حد مسموم که نشان از یک اقتصاد ملی فروپاشیده و جامعه‌ای تخریب شده دارد، بزرگ‌ترین ناکامی در سطح جهانی در سال 2025 باشد.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید.