وظیفه انتخاب رئیس‌جمهور آمریکا و معاون وی بر عهده اعضای هیأت انتخاب‌کننده موسوم به «الکترال کالج» گذاشته شده است. این مجمع در حال حاضر 538 عضو دارد که اعضای آن را ایالت‌های پنجاه‌گانه به همراه بخش کلمبیا معرفی می‌کنند.تعداد اعضای هیات‌های ایالتی در این مجمع برابر است با تعداد اعضای مجلس نمایندگان به همراه تعداد ثابت دو سناتور برای هر ایالت که عدد 535 (شامل 435 عضو مجلس نمایندگان و 100 سناتور) را دربر می‌گیرد.متمم قانون اساسی نیز سهم بخش کلمبیا را هم تعداد کم‌جمعیت‌ترین ایالت‌ها در نظر گرفته است که در حال حاضر 3 عضو در کنگره ایالات‌متحده و مجمع الکترال کالج دارند.
خبر سیاست خارجی

از کمپین‌های انتخاباتی تا انتخابات نهایی

انتخابات 2020 آمریکا

انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده آمریکا روز سه شنبه، سوم نوامبر 2020 برگزار می‌شود. در این انتخابات که پنجاه و نهمین انتخابات ریاست‌جمهوری تاریخ آمریکا به شمار می‌آید، در مورد ادامه رئیس جمهوری چهل و پنجم - دونالد ترامپ - رأی‌گیری خواهد شد. در صورت شکست ترامپ در این انتخابات، رئیس‌جمهوری چهل و ششم آمریکا برگزیده خواهد شد.
خبر سیاست خارجی

گزارشی از نشست آمریکا در گذار:

قدرت هژمونیک آمریکا دچار چالش جدی شده است

هجدهمین برنامه از سلسله پیش رویدادهای همایش بین‌المللی «افول آمریکا؛ روند گذشته و تحولات آینده» با عنوان «آمریکا در گذار؛ چشم اندازهای سیاست خارجی ایران» به میزبانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری و با همکاری دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام و دانشگاه جامع امام حسین (ع) ، با حضور جمعی از اساتید، پژوهشگران و اصحاب رسانه برگزار شد.
خبر گزارش نشست

از مجموعه مقالات چین:

آینده‌های چینی؛ افق 2025

جولای 2017، مرکز مطالعات امنیتی اتحادیه اروپا (EUISS) سومین مورد از مجموعه کارگروه‌های «آینده‌های» خود را (پس از جهان عرب در سال 2015 و روسیه در سال 2016) به منظور تلاش برای پیش‌بینی روندهای کنونی تا میان‌مدت، به چین اختصاص داد و گزارشی با عنوان «آینده‌های چینی؛ افق 2025» منتشر کرد.
خبر اندیشکده‌های جهان

از مجموعه مقالات چین:

شناخت طرح کمربند و جاده چین

مؤسسه لوی برای سیاست بین‌الملل مارس 2017 اقدام به انتشار مقاله‌ای تحت عنوان «شناخت طرح کمربند و جاده چین» کرد.طرح کمربند و جاده چین، یکی از بلندپروازانه‌ترین سیاست‌های خارجی و اقتصادی شی جین‌پینگ به شمار می‌رود. هدف این طرح، استحکام سردمداری اقتصادی پکن از طریق یک برنامه گسترده ایجاد زیرساخت در سرتاسر مناطق همسایه چین است.بسیاری از تحلیلگران سیاست خارجی، این طرح را تا حد زیادی از دید ژئوپولیتیکی می‌نگرند، و آن را تلاش پکن به منظور کسب موقعیت اهرم سیاسی میان همسایگان منطقه‌ای می‌دانند. تردیدی نیست که چنین دیدگاهی در محاسبات چین لحاظ شده است. اما این تحلیل استدلال می‌کند که برخی از محرک‌های کلیدی این طرح، تا حد زیادی نتیجه نگرانی‌های مبرم اقتصادی چین است.یکی از اهداف مهم طرح کمربند و جاده، حل مشکل اختلاف طبقاتی عمیق منطقه‌ای در حین مدرن شدن اقتصاد این کشور است. پکن امیدوار است این برنامه فراملی ایجاد زیرساخت، باعث تحریک رشد مناطق دور افتاده و متروکه توسعه نیافته شود. این طرح، تمرکز زیادی بر مناطق داخلی کشور خواهد داشت.همچنین دولت چین قصد دارد از طرح کمربند و جاده به عنوان بستری به منظور حل مشکل مزمن ظرفیت مازاد کشور استفاده کند. این مسئله بیشتر در خصوص انتقال کارخانجات مازاد است تا صدور محصولات مازاد. یکی از ناشناخته‌ترین جنبه‌های طرح کمربند و جاده، اشتیاق پکن در استفاده از این طرح به منظور صدور استانداردهای تکنولوژیکی و مهندسی چین است که سیاستگذاران چینی آن را برای ارتقا صنعت کشور حیاتی می‌دانند.
خبر اندیشکده‌های جهان
مؤسسه سیپری و فریدریش-اِبرت-استیفتونگ، فوریه 2017 اقدام به انتشار گزارش سیاستی «کمربند اقتصادی جاده ابریشم» کرد که ماحصل یک سال کار پژوهشی و تجزیه‌وتحلیل فشرده روی یک چشم‌اندازِ چینیِ نو، گسترده و روبه رشد است.
خبر اندیشکده‌های جهان